Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα και κυκλοφορίες από τη Marvel

Dredd
 Share

Recommended Posts

Μετά από 22 χρόνια σε ψηλές διοικητικές θέσεις στην Marvel, ο Τζο Κεσάδα αποχωρεί από την Marvel για να κυνηγήσει προσωπικά πρότζεκτ.

Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν προδιεγραμμένο από την στιγμή που ο Κέβιν Φάιγκι έγινε Chief Creative Officer όλης της Marvel, καταλαμβάνοντας έτσι και το πόστο που είχε για την πάρτη του ο Κεσάδα και απλά η ανακοίνωση φαντάζει σαν κίνηση χάριτος. Μια οικειοθελής αποχώρηση είναι πάντα προτιμότερη από μια αναγκαστική επερχόμενη απόλυση, άσχετα τι συμβαίνει πραγματικά στο παρασκήνιο.  ;)

Παρακάτω μερικές πρώτες εκτιμήσεις και αναφορές της κατάστασης από τον Perch, που δεν θα κάνουν καμιά πραγματική αίσθηση σε όσους παρακολουθούν πιο προσεκτικά τα τεκταινόμενα, αλλά σίγουρα θα είναι πρωτάκουστα για όσους έχουν πιο κάζουαλ επαφή με τα παρασκηνιακά του χώρου.

• Like 7

1.jpg

Δεν νομίζω να μπω στο τριπακι να αγοράσω, αλλά αξίζει να αναφερθεί το νέο ότι η Marvel απέκτησε τα δικαιώματα του Planet of the Apes. Πιθανόν να γίνουν κάποιες καλές ταινίες, το θέμα πάντοτε με ιντρίγκαρε και δεν ήταν άσχημες οι τελευταίες ταινίες. Οι 2 πρώτες τουλάχιστον. Βέβαια, όπως λέει και το Bleeding Cool, είμαι και εγώ σίγουρος ότι θα αρχίσουν τα σιχαμερά crossover τύπου Squirel Girl at the Planet of the Apes, Thor meets the Predator on the Planet of the Alien Apes κλπ :lol:

ΠΗΓΗ

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 7

1.jpg

Τον Οκτώβριο θα ξεκινήσει τελικά η επιστροφή του Miracleman στη Marvel. Και αυτό θα γίνει με ένα καινούριο τεύχος 0 (μηδέν), στο οποίο θα γράψουν Jason Aaron, Mike Carey, θα σχεδιάσει ο Ryan Stegman και άλλοι. Θα συνεχίσουν με την επανέκδοση του Silver Age, το οποίο και θα ολοκληρώσουν μετά από 30 χρόνια οι Neil Gaiman και Mark Buckingham

ΠΗΓΗ

• Like 6
  • Thanks 1

2 hours ago, Dredd said:

1.jpg

...Θα συνεχίσουν με την επανέκδοση του Silver Age, το οποίο και θα ολοκληρώσουν μετά από 30 χρόνια οι Neil Gaiman και Mark Buckingham

ΠΗΓΗ

Το πρώτο σκέλος της ανακοίνωσης είναι σαν να μην υπάρχει. Το ζουμί είναι στην παράθεση! :bananadance:

• Like 6

Τι πάνε και επαναφέρουν από την αποστρατεία κάτι συνταξιουχους, ποτέ μου δεν μπορούσα να το καταλάβω. Και ειδικά συγγραφείς με στύλ τόσο πολύ ξεπερασμένο από το χρόνο. Να το κάνεις για κάποιο επετειακό, για κάποιο one-shot, να το καταλάβω. Το να δίνεις τώρα σειρά στον Claremont, του οποίου το απόγειο ήταν πριν 30-40 χρόνια, είναι για εμένα ανεξήγητο. 

Παρεμπιπτόντως, είχα διαβάσει ένα αντίστοιχο Nightstalker που είχε γράψει πριν καμια 10ρια χρόνια. Στην χειρότερη ήταν άθλιο, στην καλύτερη αδιάφορο. Και ναι, ΟΚ, τοτέμ ο Claremont, αλλά τοτέμ άλλης, πολύ ξεπερασμένης, εποχής.

• Like 3
  • Thanks 2

Ο Κλέρμοντ έχει συμβόλαιο με την Μάρβελ εδώ και χρόνια χωρίς να κάνει και πολλά. Το να τον πληρώνουν και να κάθεται είναι βλακεία. Καλύτερα να τον έχουν να κάνει κάτι. Και μπορεί να μην είναι στα ντουζένια του, αλλά αυτός και οι συγγραφείς της γενιάς του έχουν αποφέρει και συνεχίζουν να αποφέρουν πολλά λεφτά στην εταιρία, πολύ περισσότερα από ότι θα βγάλουν ποτέ π.χ. από άτομα σαν τον Ντόνι Κέιτς. Έχουν αναγνωρισιμότητα και αποφέρουν πωλήσεις παρόμοιες ή και ανώτερες κάποιες φορές από τους σύγχρονους σεναριογράφους, όταν γράφουν νέο υλικό. Οπότε επιχειρηματικά μια χαρά κίνηση είναι. Έχουν κάτι για αυτούς που τους νοιάζει η καινουργίλα (άσχετα αν βρωμάει το ψάρι από το κεφάλι) αλλά κάτι και για τους ρετρό.

Το Γκάμπιτ τώρα, το ξέρω περίπου εδώ και ενάμιση με δύο χρόνια πως σκόπευε να το γράψει. Δεν αποκλείεται να ήταν τόσο καιρό έτοιμο και παρκαρισμένο και να περίμενε την Μάρβελ να καταφέρει να οργανωθεί πάλι, μετά το κόβιντ.

Edited by GreekComicFan
  • Like 6

On 25/6/2022 at 7:09 ΠΜ, GreekComicFan said:

Το Γκάμπιτ τώρα, το ξέρω περίπου εδώ και ενάμιση με δύο χρόνια πως σκόπευε να το γράψει. Δεν αποκλείεται να ήταν τόσο καιρό έτοιμο και παρκαρισμένο και να περίμενε την Μάρβελ να καταφέρει να οργανωθεί πάλι, μετά το κόβιντ.

Πάνω που μίλαγα για οργάνωση, βγήκε η είδηση πως ένα μεγάλο μέρος του προς δημοσίευση κατάλογου της θα καθυστερήσει να κυκλοφορήσει, για κάμποσους μήνες.

Σε αυτό το σημείο δεν μπορούν να προβάλλουν τον κόβιντ ή την έλλειψη χαρτιού ως δικαιολογία. Το καράβι πάει ακυβέρνητο...

• Like 4
  • Thanks 1

Posted (edited)

H Marvel σε συνεργασία με την Penguin κυκλοφόρησαν τα Penguin Classics Marvel Collection Series.

spiderman.thumb.jpg.561d1aab840a61615a9418b4ea293c02.jpg    captain.thumb.jpg.cc09353df86e061fca8a05e186dab9c1.jpg   panther.thumb.jpg.c382b20bd9c6808033c6bd8de891541d.jpg

Τρία τεύχη, Spiderman, Captain America και Black Panther. Hardcover εκδόσεις των 400 σελίδων. Συλλέγουν διάφορα τεύχη είτε από την αρχή της κυκλοφορίας του ήρωα είτε key moments. Δεν έχω ιδέα αν θα ακολουθήσουν κι άλλοι ήρωες, φαντάζομαι πως ναι. 

Τιμούλες τσιμπημένες, προφανώς απευθύνονται σε σούπερ φανς και συλλέκτες.

Διαθέσιμα και σε paperback. 

Προσωπικά πιστεύω πως έγινε πολύ ωραία δουλειά στα εξώφυλλα, πολύ old school, αλλά θα προσπεράσω γιατι δυσκολεύομαι να διαβάσω υπερηρωικά εκείνης της εποχής. 

Πηγές:

AVClub, Amazon (για φωτογραφίες και look inside) και Penguin

Edited by Treoris
typos
  • Like 3
  • Thanks 1

Ο Νταν Σλοτ επιστρέφει στον Σπάιντερ-μαν με νέα «άναρθρη» σειρά. Ποιος στην χάρη μας! :PPP:

Σχεδιαστής του τίτλου θα είναι ο Μαρκ Μπάγκλι, με τον οποίο δεν θυμάμαι να έχει συνεργαστεί ποτέ ξανά.

Έχουμε λοιπόν δύο κλασικότατους σχεδιαστές του χαρακτήρα στους δύο ongoing τίτλους της. Τουλάχιστον σχεδιαστικά το παλεύουν στην προσέλκυση του κοινού για τον αραχνοκέφαλο.

• Like 7

On 2/7/2022 at 2:25 ΠΜ, GreekComicFan said:

Ο Νταν Σλοτ επιστρέφει στον Σπάιντερ-μαν με νέα «άναρθρη» σειρά. Ποιος στην χάρη μας! :PPP:

Σχεδιαστής του τίτλου θα είναι ο Μαρκ Μπάγκλι, με τον οποίο δεν θυμάμαι να έχει συνεργαστεί ποτέ ξανά.

Έχουμε λοιπόν δύο κλασικότατους σχεδιαστές του χαρακτήρα στους δύο ongoing τίτλους της. Τουλάχιστον σχεδιαστικά το παλεύουν στην προσέλκυση του κοινού για τον αραχνοκέφαλο.

1.jpg     5.jpg

Στα μάτια μου, ο Bagley είναι ο απόλυτα ταιριαστός σχεδιαστής του Spidey. Αρκετά φιγουρατζίδικο και εύπλαστο το σχέδιο, και με μία δόση καρτουνιάς που ταιριάζει σε χαρακτήρα που απευθύνεται (και) σε νεαρότερες ηλικίες. Στα μιακρινά του βέβαια, για κάποιο λόγο, όλοι οι χαρακτήρες του βγαίνουν κοντοί :lol: Από την άλλη, ο Slott, χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο, συνήθως έχει καλές ιδέες, ασχέτως αν δεν τις τελειώνει καλά μερικές φορές. Θα είναι καλό πιστεύω, όχι αξιομνημόνευτο, αλλά διασκεδαστικό.

2.jpg     4.jpg     3.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1

- Ναι αλλά πώς τα πάει το Amazing Spider-Man που την επόμενη εβδομάδα βγάζει το ΠΟΛΥΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥ #900???????

Spoiler

09.jpg

Πραγματικά, δεν έχω απολύτως καμία προσδοκία, ελπίδα, το απόλυτο τίποτα για το #900. Το #899 με διέλυσε σαν τον Πήτερ, μου'κανε τη μούρη κιμά σόγιας. Θα είναι απλά ένας ακόμα γάμος γιατί ΕΙΝΑΙ COOL ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΑΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ ΣΕ ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΤΕΥΧΟΣ και θα σκάσουν όοοολοι οι άκυροι ωμέγα-listers villains που έχουν εμφανιστεί...

:spidycut:

• Like 6
  • Haha 3