Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Avel - The Queen's Sacrifice (Γιώργος Καλοκαιρινός)

Share

Recommended Posts

AVEL MAIN COVER.jpg

Μία βασίλισσα δίνει εντολή για ένα παιδομάζωμα (;). Ένας πατέρας αντιστέκεται, αλλά μάταια. Ο γιος του πρέπει να προστατέψει τη μητέρα του και τον μικρό του αδελφό. Μια προδοσία και μια ιστορία εκδίκησης ξεκινά.

PAGE 1.jpg     PAGE 8.jpg     PAGE 10.jpg

Αρκετά εντυπωσιασμένος έμεινα από αυτό το φανζινάκι. Και ενώ η ιστορία δεν είναι κάτι ιδιαίτερα πρωτότυπο, έχει όλα τα βασικά συστατικά ενός καλού fantasy σεναρίου, έχει και το orcακι του, έχει και το μαγεμένο σπαθί του, εξηγεί και το origin του ήρωα, όλα καλά. Καλύτερο από όλα όμως είναι το σχέδιο, το οποίο είναι αρκετά φροντισμένο, προσεγμένο, χωρίς κλασσικά και βαρετά καρέ αλλά με ωραία σκηνοθεσία, σωστές φιγούρες και όμορφα εφέ. Μου θύμισε έντονα το σχέδιο της Σαλαμαλίκη, κινείται στα ίδια βήματα. Θέλει λίγο δουλίτσα στη χρήση της αγγλικής γλώσσας, βγαίνει λίγο ξύλινη που και που, και υπάρχουν και 1-2 ορθογραφικά, όχι όμως κάτι ενοχλητικό.

Επειδή είναι μόλις 36 σελίδες, μαζί με τα εξώφυλλα, δεν προλαβαίνει να πει πολλά. Δείχνει όμως αρκετά, και πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσει να το δουλεύει, και να βγάλει το επόμενο σε μεγαλύτερο μέγεθος για να αναδειχθεί η σχεδιαστική ικανότητα. Τα καλύτερο νέο χέρι που ανακάλυψα εγώ σε αυτό το ComicDom.

:clap:

awakening.jpg     berserker.jpg

• Like 9
  • Thanks 2

Ο Καλοκαιρινός έχει πολύ καλό σχέδιο και παρακολουθώ τη σελίδα του στο Instagram καιρό. 

Είναι τo πρώτο κόμικ του (που παίρνω στα χέρια μου τουλάχιστον) κι έχω να πω ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό.

Σεναριακά δεν είναι (ακόμα) κάτι φοβερό, ο πρώτος τόμος είναι εισαγωγικός. Αλλά σχέδιο, χρώμα και σκηνοθεσία είναι πολύ καλοδουλεμένα κι η έκδοση πολύ προσεγμένη.

Τσεκάρετε το Instagram του δημιουργού, όπως επίσης και το πολύ ενδιαφέρον Youtube κανάλι του. Στο πιο πρόσφατο βίντεο του, για την εμπειρία του στο Comicdom Con, μιλάει και για τη δημιουργία του Avel :)

• Like 9

Κι εμένα μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις: πραγματικά ωραία σχέδιο με καλά πλάνα και μια ενδιαφέρουσα ιστορία, που φαίνεται να έχει προοπτική εξέλιξης. Και φυσικά, μια πραγματικά πολύ προσεγμένη έκδοση σε όλα τα επίπεδα, εκτός από αυτό της γλώσσας, όπου θα συμφωνήσω απόλυτα με τον @Dredd, ότι μοιάζει αφύσικη. Επιπλέον, σε ένα σημείο ένα ορθογραφικό λάθος με έκανε να κολλήσω για λίγο προσπαθώντας να καταλάβω τι εννοεί. Εντάξει, αυτό είναι πταίσμα σε σχέση με την πολύ καλή εικόνα που δίνει το κόμικ συνολικά. :) Αναμένω και τη συνέχεια! 

5 hours ago, kabuki said:

Στο πιο πρόσφατο βίντεο του, για την εμπειρία του στο Comicdom Con, μιλάει και για τη δημιουργία του Avel :)

Πολύ ωραίο βίντεο, πράγματι! :beer:

• Like 5

• 4 months later...

Το τσίμπησα (για τον μικρό, τάχα μου δήθεν, :P) από το TheComicCon 6. Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν και πιο πάνω. Άνω του μετρίου, σαφέστατα, χωρίς να κάνει (ακόμα) το μεγάλο μπαμ. ΤΟ γεγονός πως πρώτα βγήκε στα αγγλικά, εξηγεί και γιατί οι ήχοι παραμένουν στην αγγλική γλώσσα ενώ τα μπαλονάκια είναι στα ελληνικά. Κι εγώ θα ήθελα λίγη παραπάνω προσοχή (κόμμα πριν τα ονόματα στην κλητική κτλ), αλλά γενικά πολύ καλό, τίμιο κόμικ. Είναι το πρώτο κόμικ που παίρνει ο γιος μου με υπογραφή. Καλή αρχή! Τον Μάιο θα έχει βγει και το δεύτερο τεύχος, από ό,τι μου είπε ο δημιουργός 

• Like 6

Όπως είπα και σε προηγούμενο θρεαντ το τσίμπησα και εγώ στο The Comic Con 6. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά μου αρέσει πολύ το σχέδιο που θυμίζει μάνγκα :) Όπως λέει και ο @Ilias Tsiaras τον Μάιο μου είπε και εμένα ότι θα βγει αλλά και σε πιο μεγάλο μέγεθος το δεύτερο τεύχος ;) 

Edited by ΚΟΜΙΞ
  • Like 4

2 minutes ago, Sugarglitter said:

Φαίνεται πάρα πολύ ωραίο και λυπάμαι που το έχασα. Με την πρώτη ευκαιρία θα τον κυνηγήσω για αντίτυπο. 

Κυνήγα τον, είναι από τα καλύτερα, σχεδιαστικά, που είχα δει στο ComicDom. Και η ιστορία είναι ΟΚ, όχι κάτι εκπληκτικό, αλλά μια χαρά.

• Like 5