Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Δουλειά Στα Καπάκια (Κλήμης Κεραμιτσόπουλος)

Recommended Posts

Στο φετινό Comicdom Con Athens ο Κλήμης επανήλθε δρυμίτρελος, με ένα ακόμα αυτοεκδοτικό διαμαντάκι!

1044097566_.thumb.jpg.5f3f8089d0119a064392f02bf9ea96dc.jpg

Αυτή τη φορά, μεταφερόμαστε στις συνθήκες γαλέρας που επικρατούν στα εργοστάσια και τις επιπτώσεις της συνεχιζόμενης κρίσης εδώ και μία δεκαετία. Ο πρωταγωνιστής, που μοιάζει ύποπτα με τον Κλήμη, είχε σπουδάσει στο εξωτερικό και ήταν ελεύθερος επαγγελματίας. Για να τα βγάλει πέρα, πιάνει δουλειά σε ένα εργοστάσιο παραγωγής πλαστικών καπακιών και μπουκαλιών, μες στη μέση του καύσωνα, τον καπιταλισμό του μέσα.

Δράμα η κατάστασις (ναι εκεί διαδραματίζεται)!

Μέσα σε μόλις 20 σελιδούλες βλέπουμε τον μικρόκοσμο της βάρδιας, με τους λειψούς εργάτες, που δουλεύουν μέχρι σημείου λιποθυμίας γιατί ο ζάμπλουτος εργοστασιάρχης δεν θέλει να προσλάβει τον minimum επαρκή αριθμό εργατών. Ο χαβαλές γραψομανίκης, ο πωρωμένος βετεράνος, ο συνδικαλιστής και φυσικά ο εργοστασιάρχης, με τις σχεδόν αυτόματες και γραφικές τους συμπεριφορές κάνουν κυριολεκτικά τον πρωταγωνιστή να ΤΡΕΛΑΘΕΙ! Ναι ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ!! ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΝΗΛΙΚΗ ΖΩΗ!!!

Spoiler

1107078321_.thumb.jpg.9d0829269ea91f1fdb9727390a879c8f.jpg

Σχεδιαστικά, είναι ίσως από τις καλύτερες δουλειές του Κλήμη, με φουλ χρώμα, επιπέδου "ξαδερφάκι του Hard Rock" όμως με τις γνωστές γαλλοβελγικές επιρροές, όμως σεναριακά το τέλος με άφησε λίγο παραπονεμένο γιατί...

Spoiler

Είναι σα να λέει πως όλα ήταν σαν ανέκδοτο και κλείνει πολύ απότομα. Οκ ήταν κωμικοτραγική η ιστορία, είναι μηχανόβιος ο Κλήμαρος, αλλά το θεωρώ πολύ απότομο το τέλος, περίμενα να γίνει χαμός!!! Αλλά σεναριακά ο πρωταγωνιστής παραμένει κυρίως παρατηρητής και πολύ πολύ απελπισμένος... :(

Οπότε μέχρι στιγμής βάζω:

1. Μίκα & Βάλκα

2. Δουλειά Στα Καπάκια

3. Καραντινιέροι

4. Μπαντιλίκια

ΚΑΙ Ο KLIMISTHON ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ! Ο Κλήμης τελικά είναι ο νέος Τσούκης, από άποψη δημιουργικότητας!

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 11
  • Thanks 2

Το διάβασα κι εγώ και μου άρεσε κι εμένα. Αρκετά ρεαλιστικό, σε βάζει στο κλίμα της δουλειάς / σκλαβιάς του πρωταγωνιστή, χωρίς να γίνεται ούτε διδακτικό, ούτε καρικατουρίστικο και χωρίς να χάνει το χιούμορ του.  Το βρήκα αρκετά πικρό, λόγω του θέματός του και σίγουρα θα προβληματίσει τους/τις αναγνώστες/τριες. Και φυσικά, εξαιρετικό σχέδιο, για μια ακόμη φορά, και πολύ ωραία χρήση του χρώματος. 

3 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

όμως σεναριακά το τέλος με άφησε λίγο παραπονεμένο

Κι εμένα το ίδιο και ακριβώς για τους ίδιους λόγους, που αναφέρει ο @The Fists Of Stan Leeστο spoiler. Περίμενα έναν κατακλυσμό και έκλεισε σαν ανέκδοτο. Ακόμη κι έτσι, όμως, είναι κάτι, που σίγουρα αξίζει να διαβάσετε. :) 

• Like 11

Πολύ δυνατό, βγαλμένο από τη ζωή πραγματικά. Νομίζω ότι με κάθε νέο κόμικ του, αγαπάω Κλήμη λίγο παραπάνω :)

Προσωπικά δε με χάλασε το τέλος, είναι λίγο anticlimatic, αλλά δυστυχώς κι αυτό με τον τρόπο του ρεαλιστικό. Well done!

:thanx: για την όμορφη παρουσίαση @The Fists Of Stan Lee :thumbsup2:

• Like 11

Δεν έχω να γράψω πολλά, πικρό, ρεαλιστικό, in your face. Και στο τέλος, ένα χαμόγελο, γιατί έτσι είναι η ζωή.

Πότε θα δούμε επιτέλους τον Κλήμη σε μια μεγάλη ιστορία;;;;;;;;;;

Πότεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

• Like 10
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

Χίλια ευχαριστώ για τα ωραία λόγια σας! Η αλήθεια είναι πως ήθελα να το κάνω λίγο μεγαλυτερο, λίγο πιο πλούσιο, αλλά πιέστηκα πολύ με την δουλειά στο εργοστάσιο, που ευτυχώς έληξε προ 3 μηνών. Τα 0αντα εκεί μέσα είναι αληθινα, οι διάλογοι, τα πρόσωπα, και ακόμη και το τέλος. Ναι είναι anticlimactic, θα συμφωνήσω, ναι ο πρωταγωνιστής είναι παρατηρητής, αλλά η εμπειρία μου μου έδειξε ακριβώς αυτό. Ότι όσο και να γκρινιάζουν οι εργάτες στο τέλος είναι απλά αβοήθητοι παρατηρητές. Όσο για την μηχανή, όντως ήταν αυτός ένας βασικός λόγος που δεν πήρα δίπλωμα την πρώτη φορά (ήμουν νυχτερινός στη βάρδια). Καρδούλες σε όλους!!!

• Like 10
  • Thanks 4

On 1/5/2022 at 11:59 ΠΜ, Dredd said:

Δεν έχω να γράψω πολλά, πικρό, ρεαλιστικό, in your face. Και στο τέλος, ένα χαμόγελο, γιατί έτσι είναι η ζωή.

Πότε θα δούμε επιτέλους τον Κλήμη σε μια μεγάλη ιστορία;;;;;;;;;;

Πότεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Έχω έτοιμο το σενάριο για την πρώτη μου μεγάλη δουλειά μετά το Αγιαχουασκα (πολύ ωριμότερη βέβαια). Θρησκεία, ανεργία, εκκλησια, παρανοια, σκηνή κόμικς, όλα μέσα στο Strictly Commercial (ο τίτλος αυτού) 😉

• Like 7
  • Thanks 5

38 minutes ago, Klimis said:

Έχω έτοιμο το σενάριο για την πρώτη μου μεγάλη δουλειά μετά το Αγιαχουασκα (πολύ ωριμότερη βέβαια). Θρησκεία, ανεργία, εκκλησια, παρανοια, σκηνή κόμικς, όλα μέσα στο Strictly Commercial (ο τίτλος αυτού) 😉

Ωραίος. Για Θεσσαλονίκη ή για AthensCon?

• Like 6

1 hour ago, Dredd said:

Ωραίος. Για Θεσσαλονίκη ή για AthensCon?

Μπα, για Θεσσαλονίκη αρκετά δύσκολο να προλάβω. Άθενς Κον δεν έχω πάει ποτέ και δεν ξέρω αν αξίζει για μένα, και είναι και άβολο λόγω δουλειάς. Μάλλον για μετά τα Χριστούγεννα κάποια στιγμη

• Like 7
  • Thanks 4