Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

WorldOfBooks

Matt
 Share

Recommended Posts

wob_logo.d435cf4.thumb.png.7ee226c3c64d0a9703fce869b56b4de5.png

Το worldofbooks είναι ένα διαδικτυακό κατάστημα με μεταχειρισμένα βιβλία, μεταξύ των οποίων και πολλά κόμικς, με τιμές από καλές έως εξευτελιστικά χαμηλές. Τα μεταφορικά είναι πάντα  2 λίρες για κάθε βιβλίο. Πρέπει να σχετίζεται κάπως με το αμερικάνικο thriftbooks, καθώς οι παραγγελίες στέλνοται με ολόιδιο πακετάρισμα (μόνο το λογότυπο διαφέρει).

Το οποίο πακετάρισμα είναι το βασικότερο μειονέκτημα του συγκεκριμένου σάιτ, αφού χρησιμοποιούν μία απλή νάιλον συσκευασία που ουσιαστικά προστατεύει ελάχιστα τα βιβλία από χτυπήματα.

maxresdefault.thumb.jpg.2859b9a666b77c8a8f2c292e2dfee850.jpg

Από youtube.

Παρ' όλα αυτά, έχω πάρει αρκετά βιβλία και μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα σοβαρό παράπονο σχετικά με την κατάσταση τους. Αλλά είναι πολύ σημαντικό να τσεκάρετε πάντα την αρχική κατάσταση του κάθε βιβλίου που δίνει το ίδιο το σάιτ. Αν στο condition λοιπόν γράφει από "very good" μέχρι "like new", κι εφόσον πάντα η τιμή είναι καλή, τότε για τα δικά μου στάνταρ αξίζει και με το παραπάνω. Πάντα βέβαια είναι και θέμα τύχης. Σε χειρότερα conditions πάντως να περιμένετε κάποιες... ζημιές. Σημαντική υποσημείωση, το condition φαίνεται πως αφορά μόνο χτυπήματα και σκισίματα σελίδων του βιβλίου, αφού πχ έχω λάβει βιβλίο με very good condition που στην πρώτη σελίδα γράφει "Jack, happy christmas, 2008".

Χαρακτηριστικό παράδειγμα που είναι και μακράν η καλύτερη αγορά που έχω κάνει από το εν λόγω μαγαζί είναι το Asterios Polyp του Mazzucchelli. Πλήρωσα 7,99 λίρες (+2 για τα μεταφορικά) και το βιβλίο ήρθε πραγματικά σαν καινούριο. Η χαμηλότερη τιμή που το βρίσκω καινούριο στα γνωστά μαγαζιά είναι πάνω από 20 λίρες.

Απ' ότι έχω καταλάβει έχουν τεράστιες αποθήκες γεμάτες βιβλία, οπότε υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Και ανανεώνεται συνεχώς, που σημαίνει πως αν δε βρείτε κάτι κάποια στιγμή, μπορεί να το βρείτε μετά από λίγο καιρό. Επίσης, είναι πολύ πιθανό να έχουν κάποιο βιβλίο, αλλά αυτό να μην υπάρχει στο σάιτ τους. Πχ αν βρείτε ένα βιβλίο σε κάποιο ευρωπαϊκό amazon και πάτε στα μεταχειρισμένα από τρίτους πωλητές, μπορεί να δείτε ότι το έχει το worldofbooks, αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο να μην υπάρχει στο worldofbooks.com. Σε αυτές τις περιπτώσεις, θα υπάρχει σίγουρα στο ebay, όπου έχουν φτιάξει κι εκεί αντίστοιχες σελίδες με το όνομα τους και το λογότυπο τους. Έχω υπόψιν μου μόνο τα worldofbooks08 (το έχω χρησιμοποιήσει και στα του service ισχύει ότι ισχύει και για το σάιτ) και worldofbooksde (δεν το έχω χρησιμοποιήσει) αλλά ενδεχομένως να υπάρχουν κι άλλα, οπότε έτσι και δω στο amazon ότι υπάρχει κάτι στο worldofbooks αλλά δεν υπάρχει στο σάιτ τους, τότε απλά πηγαίνω στο ebay και με τα κατάλληλα φίλτρα στην αναζήτηση (ευρώπη και αύξουσα τιμή) θα εμφανιστεί στις πρώτες επιλογές αυτό που ψάχνω.

Τέλος, η μεγάλη ποικιλία που έχουν καθιστά (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους πάντα) αδύνατη την ενημέρωση για την ακριβή κατάσταση του βιβλίου, όπως επίσης προφανώς και την αποστολή φωτογραφιών για να ελέγξεις μόνος σου αν σου κάνει ή όχι. Δυστυχώς στα μεταχειρισμένα όπως έγραψα και πριν είναι και λίγο θέμα τύχης. Ελπίζω λοιπόν να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου σε περίπτωση που επιλέξει το worldofbooks και δε μείνει ικανοποιημένος. Προσωπικά πάντως μέχρι στιγμής είμαι υπερευχαριστημένος.

• Like 10
  • Thanks 2

Είναι καλό σάιτ, αλλά γενικά είναι λότο η κατάσταση κάποιες φορές. Δεν πιστεύω πως στέλνουν πάντα το αντίτυπο που περιγράφουν, έστω και αν είναι τυποποιημένες οι περιγραφές.

Όσο για τα γραψίματα, κυρίως προμηθεύονται το παλιό στοκ βιβλιοθήκες που περιέχει τις διάφορες στάμπες τους, οπότε στο μυαλό τους ίσως θεωρούν δεδομένο πως το ξέρει ο αγοραστής, μιας και είναι πάγια τακτική σε αυτές τις χώρες.

Από αυτούς επίσης δεν έχει λάβει βιβλίο νωρίτερα από 3 βδομάδες ποτέ, ακόμα και αν δεν έχει κίνηση στα Ελτά.

• Like 5

2 minutes ago, GreekComicFan said:

Από αυτούς επίσης δεν έχει λάβει βιβλίο νωρίτερα από 3 βδομάδες ποτέ, ακόμα και αν δεν έχει κίνηση στα Ελτά.

Αλήθεια; Εμένα ήταν πάντα γύρω στις 10-12 μέρες. Δεν είχα φτάσει ποτέ τις 2 εβδομάδες, εκτός από τώρα που έχω παραγγείλει από τις 28 Νοεμβρίου και ακόμα περιμένω. Αλλά έχω παραγγείλει από 2 Δεκέμβρη κι ένα βιβλίο από bookdepository και το περιμένω κι αυτό ακόμα, οπότε μάλλον κάτι με τα ελτά παίζει στην προκειμένη.

Τις περιγραφές δεν τις κοιτάω ποτέ, έχουν 3-4 διαφορετικές και τις κάνουν copy-paste. Αλλά ναι, όταν παίρνεις κάτι μεταχειρισμένο χωρίς να έχεις δει καθόλου με τα μάτια σου σε τι κατάσταση βρίσκεται, ε ναι είναι και λίγο λόττο.

• Like 5

Μπορεί να έχουν βελτιώσει τον χρόνο τους. Έχω να πάρω από τον Ιανουάριο, αλλά έπαιρνα συχνά για 1 χρόνο σερί πριν.

Για να λέμε και τα καλά, έχω πετύχει και βιβλία που ήταν πολύ καλύτερα από την περιγραφή good.

• Like 5

• 1 year later...
  • 9 months later...

Ρε παιδιά κοιτάω τώρα τιμούλες στο σαιτ να περάσει η ώρα, κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Δεν παίζει να είναι τόσο φθηνά ακόμα και αυτά που είναι και καλά "New". 

• Like 5

7 hours ago, samsepiol said:

Ρε παιδιά κοιτάω τώρα τιμούλες στο σαιτ να περάσει η ώρα, κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Δεν παίζει να είναι τόσο φθηνά ακόμα και αυτά που είναι και καλά "New". 

Εχω χρόνια να αγοράσω από αυτούς, αγόρασε κανένας πρόσφατα;

• Like 5

Δεν πιστεύω να έχει αλλάξει τίποτα και να έχουν βάλει κρυφές χρεώσεις, από την τελευταία φορά που πήρα κάτι από αυτούς (πριν τρία χρόνια περίπου).

Edited by GreekComicFan
  • Like 5

4 hours ago, GreekComicFan said:

Δεν πιστεύω να έχει αλλάξει τίποτα και να έχουν βάλει κρυφές χρεώσεις, από την τελευταία φορά που πήρα κάτι από αυτούς (πριν τρία χρόνια περίπου).

Απ' ότι είδα το μόνο που έχει αλλάξει είναι τα μεταφορικά. Αντί για 2 λίρες ανά item πλέον είναι 3.

• Like 5