Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα και κυκλοφορίες από τη Μαμούθ Κόμιξ

Dredd
 Share

Recommended Posts

• 1 month later...
  • 3 months later...

Την Τρίτη 31/8 επανακυκλοφορούν τα:

- Αστερίξ νο.26 'Η Μεγάλη Τάφρος'

- ΤενΤεν 'Ο Μπλε Λωτός'

- Ιζνογκούντ νο.1 'Ο Μεγάλος Βεζίρης'

Θα τα βρείτε στα περίπτερα και στα βιβλιοπωλεία.

Ειδικά το Ιζνογκουντ πρέπει να είναι εξαντλημένο πολλά χρόνια!!

Την Τρίτη 31/8 επανακυκλοφορούν τα: - Αστερίξ νο.26 'Η Μεγάλη Τάφρος' - ΤενΤεν 'Ο Μπλε Λωτός' - Ιζνογκούντ νο.1 'Ο Μεγάλος Βεζίρης' Θα τα βρείτε στα περίπτερα και στα βιβλιοπωλεία. Καλό Φθινόπωρο σε όλους!

Posted by ΜΑΜΟΥΘ COMIX on Saturday, 28 August 2021
  • Like 8

• 3 months later...

Κάτι νέο κυκλοφορεί από τη Μαμούθ, άγνωστο σε εμένα

Από αύριο 11/12 κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία το πρώτο μέρος της ιστορίας του Νέστορ Μαχνό και του Μπουανεβεντούρα...

Posted by ΜΑΜΟΥΘ COMIX on Friday, 10 December 2021
  • Like 10
  • Thanks 1

Δεν το ξέρω κι εγώ, αλλά είναι αυτό εδώ, γαλλικής προέλευσης, προφανώς σχετικά με το αναρχικό κίνημα στον εμφύλιο της Ισπανίας. 

Ο Νέστωρ Μαχνό ήταν Ουκρανός αναρχικός, ο Μπουαναβεντούρα Ντουρούτι επίσης αναρχικός, που διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στον Ισπανικό Εμφύλιο. 

Ακούγεται πάρα πολύ ενδιαφέρον και θα το πάρω σίγουρα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση, @Dredd:best:

• Like 10

• 2 months later...

Επανακυκλοφορούν τα Τεν-Τεν Νο 16 και Αστερίξ Νο 3

Μόλις επανακυκλοφόρησαν: Τεντεν νο. 16 - 'Βήματα στη Σελήνη' και Αστερίξ νο. 3 - 'Ο Αστερίξ στην Ισπανία΄'. Θα τα βρείτε στα περίπτερα και τα βιβλιοπωλεία. Καλή διασκέδαση!!!

Posted by ΜΑΜΟΥΘ COMIX on Monday, 14 February 2022
  • Like 9

• 1 month later...
  • 2 weeks later...

Έμεινα λίγο πίσω στις ανακοινώσεις. Ναι, βγήκαν. (Το Αστερίξ που πρόλαβα να δω, με πολλά λάθη)

Edited by anna
  • Like 6
  • Thanks 1

• 2 months later...

To ότι είχε βγάλει η Μαμούθ 27 Ιζνογκούντ, το αγνοούσα. Το ότι θα βγάλει όμως και 28ο, μετά από τόσα χρόνια.... Respect :thumbsup:

1.jpg

Αύριο στα περίπτερα, σύμφωνα με το FB της εκδοτικής.

• Like 12
  • Thanks 2
  • Confused 1

2 hours ago, Dredd said:

To ότι είχε βγάλει η Μαμούθ 27 Ιζνογκούντ, το αγνοούσα.

Είναι επειδή ο trou βαριόταν να κάνει κανονικό τοπικάκι :DDD:

Btw το #28 είναι το τελευταίο άλμπουμ που συμμετέχει ο κλασικός ορθόδοξος Jean Tabary, γιατί το 2011 έφυγε από τη ζωή. Οπότε με αυτό η Μαμούθ ολοκληρώνει την εργογραφία, μετά  (μη νομίζετε, πέρσι το #31 βγήκε) αναλαμβάνουν διάφοροι επίγονοι, σε σχέδιο Nicolas Tabary που είναι ο γιος του, ο οποίος είχε κάνει στα τελευταία άλμπουμ το χρώμα και στο #28 κάνει την παρθενική του εμφάνιση στο σχέδιο.

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 9
  • Thanks 1

3 hours ago, Dredd said:

To ότι είχε βγάλει η Μαμούθ 27 Ιζνογκούντ, το αγνοούσα. Το ότι θα βγάλει όμως και 28ο, μετά από τόσα χρόνια.... Respect :thumbsup:

1.jpg

Αύριο στα περίπτερα, σύμφωνα με το FB της εκδοτικής.

Μόλις... 14 χρόνια πέρασαν από τότε που μας το είχαν πρωτοανακοινώσει, το 2008! Ανεβάζουν ρυθμούς σε λέω! :lol:

Edited by GreekComicFan
  • Like 1
  • Haha 7

Και μάλιστα με συνεχείς επιβεβαιώσεις για άμεση κυκλοφορία, δεν είναι να πεις πως το ανέφεραν μία φορά και το ξέχασαν. Το κακό είναι πως σε αυτήν την 15ετία έχω ανεβάσει τέτοιες προσδοκίες, που ακόμα και αν είναι αριστούργημα, θα μου φανεί μάπα.

• Like 8

4 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

Είναι επειδή ο trou βαριόταν να κάνει κανονικό τοπικάκι :DDD:

Btw το #28 είναι το τελευταίο άλμπουμ που συμμετέχει ο κλασικός ορθόδοξος Jean Tabary, γιατί το 2011 έφυγε από τη ζωή. Οπότε με αυτό η Μαμούθ ολοκληρώνει την εργογραφία, μετά  (μη νομίζετε, πέρσι το #31 βγήκε) αναλαμβάνουν διάφοροι επίγονοι, σε σχέδιο Nicolas Tabary που είναι ο γιος του, ο οποίος είχε κάνει στα τελευταία άλμπουμ το χρώμα και στο #28 κάνει την παρθενική του εμφάνιση στο σχέδιο.

Δυστυχώς δε συμμετείχε, απλά ήταν εν ζωή. Ο άνθρωπος είχε πάθει εγκεφαλικό επεισόδιο από το οποίο δε συνήλθε ποτέ. 

Αλλά όποιος ενδιαφέρεται για τα πάντα που έχουν να κάνουν με τον Ιζνογκούντ, συμπεριλαμβανομένων ξεχωριστών παρουσιάσεων των 72 ιστοριών και των 27 άλμπουμ που έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα στην Ελλάδα, συγκρίσεων των Ελληνικών εκδόσεων Μαμούθ/Ψαρόπουλος/Σπανός με τις άλλες εκδόσεις σε Γαλλία/Αγγλία/Ισπανία/Γερμανία αλλά και κάλυψη κάθε τι σχετικού με τον Ιζνογκούντ, όπως ο... περίφημος Μυστικός Κουμπαράς ("Tirelire Secrete"), μπορεί να ρίξει μια ματιά στο τεράστιο άρθρο που έχω γράψει εδώ με τίτλο "Οι Περιπέτειες του Μεγάλου Βεζίρη Ιζνογκούντ χρονολογικά ταξινομημένες" (εξωτερικό λινκ δυστυχώς. Λόγω όγκου η μεταφορά δεν είναι εύκολη).

Edited by constantinople
  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1

• 2 months later...

Επανεκδόσεις!!!

Μόλις επανακυκλοφόρησαν τα: Αστερίξ 25 - Ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς αγώνες Τεντεν - Ο Ναός του ήλιου. Θα τα βρείτε από σήμερα στα βιβλιοπωλεία και από βδομάδα στα περίπτερα. Καλή διασκέδαση!!!

Posted by ΜΑΜΟΥΘ COMIX on Friday, 16 September 2022
  • Like 14
  • Thanks 1

Το Β' μέρος των Τριάκοντα Αργυρίων, ετοιμάζεται! Θα μου πεις, τι νέο είναι αυτό; Ενάμιση χρόνο ετοιμάζεται. Ναι, αλλά, η αδελφή της κυρίας Μυρτώς από το comicstrip ( μου διαφεύγει το όνομά της), μου είπε ότι ήταν να κυκλοφορήσει αυτόν τον μήνα, δεν βγήκε οπότε είναι πολύ πιθανό να βγει τον Οκτώβριο. Εν τω μεταξύ, μου έδειξε και το εξώφυλλο, μεταφρασμένο στα ελληνικά , κάτι που κάνει τους ισχυρισμούς της Μαμούθ, 

ακόμη πιο σοβαρούς.

• Like 10
  • Thanks 2

Καταχωρήθηκε και το ISBN.

(ISBN:978-960-321-588-2). τομ 2ος. Η κατάρα των τριάκοντα αργυρίων : το χειρόγραφο του Νικόδημου / Van Hamme

Τίτλος :Η κατάρα των τριάκοντα αργυρίων : το χειρόγραφο του Νικόδημου

Τύπος Μέσου:έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ

Συντελεστές:Van Hamme, Συγγραφέας

Έκδοση:1η

Εκδότης:Αθήνα [GR] : Μαμούθ Comix ΙΚΕ

Έτος Έκδοσης:2022

Σελιδοποίηση:64

Μέγεθος:23 * 30

ISBN:978-960-321-588-2

Τιμή:12,80

Γλώσσες :Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Γαλλική (fre)

Ημ/νία Παραχώρησης :29/09/2022

WWW:http://www.mamouthcomix.gr

• Like 7
  • Thanks 2