Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Doomsday Clock (Geoff Johns, Gary Frank)

Share

Recommended Posts

1.jpg     2.jpg

Στο αρχικό, πρωτόλειο, υπέροχο, άξια πολυβραβευμένο και δοξασμένο Watchmen, ο Ozymandias είχε καταστρώσει ένα σχέδιο για να σώσει τον κόσμο από την ολοκληρωτική καταστροφή. Σχέδιο το οποίο απέτυχε οικτρά. Ανάμεσα στα αποτελέσματα αυτού, ήταν και να εξαφανιστεί ο Doctor Manhattan, το πιο δυνατό ον στο σύμπαν. Και παρόλα τα τραγικά αποτελέσματα του αρχικού του πλάνου, ο Ozymandias θα επιμείνει. Θα σκεφτεί κάτι καινούριο. Το οποίο καινούριο όμως, χρειάζεται, για άλλη μια φορά, την παρουσία και την συμμετοχή του Doctor Manhattan. Που μπορεί να είναι ο Doctor Manhattan; Μα, στο σύμπαν της DC φυσικά.

11.jpg     3.jpg     10.jpg

ΟΚ, ζορίστηκα να γράψω αυτή τη παρουσίαση. Ήμουν μεταξύ της ιερής αγανάκτησης για το γεγονός του ότι άγγιξαν το τέλειο, και του σεβασμού για το ότι τολμήσαν να το αγγίξουν. Για να είμαι ειλικρινής, όπως και να το δεις, είναι η απόλυτη εμπορευματοποίηση ενός έργου, του οποίου ο αρχικός δημιουργός Alan Moore, σίγουρα δεν θα ήθελε να ζήσει. Και παρόλο που δεν τον γουστάρω ιδιαίτερα, πρέπει να παραδεχθώ ότι ο Geoff Johns, ότι έκανε, το έκανε σεβαστικά. Πέρα από του ότι πρέπει να του αναγνωριστεί το θάρρος/θράσος να αναλάβει κάτι που θα ήταν σίγουρος, από την αρχή, ότι θα τα "άκουγε" στο τέλος, έκανε decent δουλειά. Το κακό είναι ό τρόπος γραφής του είναι τελείως διαφορετικός από αυτόν του Moore, με αυτό να συνεπάγεται ότι, στην προσπάθεια του να πλησιάσει υφολογικά το πρωτότυπο, ο λόγος του, κατά διαστήματα, βγαίνει ξύλινος και αφύσικος. 

Σαν συνολική πλοκή, υπάρχουν θετικά και αρνητικά στοιχεία που μπορεί να βρει κανείς. Και ναι, όσο δύσκολο και να ακούγεται, το macguffin που χρησιμοποιήθηκε για να ενώσει τις 2 ιστορίες και τα 2 σύμπαντα, είναι πιστευτό. Και ακόμα παραπέρα, λειτουργεί. Το κακό είναι ότι, τα επιμέρους στοιχεία, αυτά που χρησιμοποιήθηκαν δηλαδή για να αποκτήσει "πόδια" η ιστορία, φαίνονται βεβιασμένα επιλεγμένα και τοποθετημένα. Ένας νέος Rorsarch, γιατί, παρόλο που έχει πεθάνει, δεν γίνεται να μην έχουμε ένα Rorsarch. Δύο νέοι χαρακτήρες οι οποίοι δεν προσφέρουν και τίποτα σημαντικό στην εξέλιξη της πλοκής, εκτός ίσως από το τέλος. Ένας σκασμός από heroes και villains του σύμπαντος της DC, πάλι σε ρόλο NPC πάρα κάτι πιο σημαντικού. Και βεβαίως, ο Batman και ο Superman, σε βασικούς και σημαντικούς ρόλους, αλλά αυστηρά προκαθορισμένους, ο πρώτος στο πρώτο μισό και ο δεύτερος στο δεύτερο. 

Και εδώ είναι που αποκαλύπτεται το μεγαλύτερο, σεναριακά, πρόβλημα του Doomsday Clock. Ότι κάνει μπαμ, από μακριά, ότι φτιάχτηκε, πολύ προσεκτικά και σχεδόν αποκλειστικά, με στόχο να καλύψει και ευχαριστήσει, όλους εμάς που έχουμε λατρέψει το αρχικό Watchmen. Και ενώ είναι άρτιο, είναι καλοφτιαγμένο, τα υλικά είναι νόστιμα, έλειψε, σε εμένα τουλάχιστον, η ψυχή. Αυτό το κάτι δηλαδή, η μία ατάκα, το ένα αστείο, ο αναπάντεχος διάλογος, που βγαίνει από τον συγγραφέα επειδή το γουστάρει και όχι γιατί πέρασε από δεκατρείς editors και εικοσιδύο focus groups. Γιατί, εν τέλει, και όσο πιο αντικειμενικά μπορώ, αυτό το Doomsday Clock. Μια αρκετά καλή δουλειά, η οποία στην αναπόφευκτη σύγκριση, κρίνεται και βρίσκεται ελλιποβαρής.

9.jpg     4.jpg     8.png

Για το σχέδιο δεν θα γράψω πολλά. Gary Frank θεέ, μας πήρες τα μυαλά και πάλι. Αν κάποιος έπρεπε να διαδεχθεί τον Dave Gibbons, αυτός έπρεπε σίγουρα να είναι Άγγλος, να είναι χεράς, να γεμίζει με λεπτομέρεια όλα του τα καρέ και να έχει αυτό το ελαφρά παλιομοδίτικό στοιχείο στο σχέδιο του. Δεν υπήρχε καλύτερη δυνατή επιλογή ( ίσως εγώ να έβαζα τον Chris Weston στη θέση του, αλλά για να τελειώσει 12 τεύχη θα του έπαιρνε κανα-δυο χρόνια ), και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό, άρτιο και πανέμορφο.

7.jpg     5.jpg     6.jpg

Σε δυό trades έβγαλε η Anubis τα 12 τεύχη που κυκλοφόρησε η DC. Όπως και να το κάνουμε, η σύνδεση με το Watchmen, αλλά και το απίθανο σχέδιο του Frank, το κάνουν must για ανάγνωση. Σίγουρα είναι μια επαγγελματική δουλειά, και σίγουρα είναι προσεγμένο από όλους τους συντελεστές. Εγώ, πάντως, πάνω από 7/10 δεν του βάζω και αν επιμείνετε για κάτι παραπάνω, θα κρατήσω την αναπνοή μου!!! :)

• Like 10
  • Thanks 1

Όσον αφορά prequels/sequels/spin-offs του Watchmen, θα το έβρισκες καλύτερο από το Ρορσαχ του Κινγκ; Για να ξέρω τι να περιμένω μιας και το έχω στα λίαν συντόμως. 

• Like 3

1 minute ago, Θρηνωδός said:

Όσον αφορά prequels/sequels/spin-offs του Watchmen, θα το έβρισκες καλύτερο από το Ρορσαχ του Κινγκ; Για να ξέρω τι να περιμένω μιας και το έχω στα λίαν συντόμως. 

Δεν το έχω διαβάσει το Rorscarch.

• Like 2
  • Sad 1

10 minutes ago, Dredd said:

πάντως, πάνω από 7/10 δεν του βάζω και αν επιμείνετε για κάτι παραπάνω, θα κρατήσω την αναπνοή μου!!! 

Από εμένα πάντως δεν κινδυνεύεις, επειδή βασικά συμφωνώ σχεδόν σε όλα μαζί σου. :beer: :lol:

Ναι, κι εγώ πιστεύω, ότι ο Τζονς προσέγγισε το αρχικό, πολυαγαπημένο υλικό με μεγάλο σεβασμό, ιδιαίτερη σοβαρότητα και πολλή προσοχή και όντως το κόμικ είναι πολύ καλογραμμένο και διαβάζεται με μεγάλη ευχαρίστηση. Και πράγματι, η πλοκή λειτουργεί έως ενός σημείου τουλάχιστον - εμένα, ας πούμε μα χάλασε το υπερβολικά συναισθηματικό τέλος, αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά. Από τη μία, λοιπόν, έχουμε κάτι άρτιο επαγγελματικά, από την άλλη όμως, πραγματικά φαίνεται ανέμπνευστο και ελαφρώς άνοστο. Από τη μια, δεν υπάρχει σύγκριση με το πρωτότυπο, από την άλλη - και τουλάχιστον αυτό το πιστώνω στον Τζονς - είναι κάτι που προσπαθεί να πατήσει γερά πάνω στο μύθο του Watchmen, αλλά ταυτόχρονα επιχειρεί να διαφοροποιηθεί και όχι να περιοριστεί σε μια απλή αντιγραφή / επικόλληση. Ο Τζονς επέλεξε ένα δύσκολο δρόμο και μπράβο του, δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, αλλά δεν κατεδαφίστηκε και μάλιστα κατόρθωσε να μείνει όρθιος κι αυτό δεν είναι καθόλου λίγο.

Εντάξει, ας παραδεχτούμε, ότι και ουδείς γράφει σαν τον Μουρ, αλλά και ότι οι εποχές έχουν αλλάξει και ότι εμείς ως αναγνώστες είμαστε πλέον πιο απαιτητικοί και πιο υποψιασμένοι. Σε γενικές γραμμές είναι ένα αρκετά καλό κόμικ, που αξίζει μια ανάγνωση, απλά η σύγκριση με το πρωτότυπο ήταν μάλλον καταδικασμένη εξαρχής. :) 

Όσο για το σχέδιο του Φρανκ, συμφωνώ απόλυτα: πανάξιος συνεχιστής του Γκίμπονς! :thanksbow:

• Like 7
  • Thanks 1

33 minutes ago, Dredd said:

Και εδώ είναι που αποκαλύπτεται το μεγαλύτερο, σεναριακά, πρόβλημα του Doomsday Clock. Ότι κάνει μπαμ, από μακριά, ότι φτιάχτηκε, πολύ προσεκτικά και σχεδόν αποκλειστικά, με στόχο να καλύψει και ευχαριστήσει, όλους εμάς που έχουμε λατρέψει το αρχικό Watchmen. Και ενώ είναι άρτιο, είναι καλοφτιαγμένο, τα υλικά είναι νόστιμα, έλειψε, σε εμένα τουλάχιστον, η ψυχή. Αυτό το κάτι δηλαδή, η μία ατάκα, το ένα αστείο, ο αναπάντεχος διάλογος, που βγαίνει από τον συγγραφέα επειδή το γουστάρει και όχι γιατί πέρασε από δεκατρείς editors και εικοσιδύο focus groups. Γιατί, εν τέλει, και όσο πιο αντικειμενικά μπορώ, αυτό το Doomsday Clock. Μια αρκετά καλή δουλειά, η οποία στην αναπόφευκτη σύγκριση, κρίνεται και βρίσκεται ελλιποβαρής.

Σε αυτό θα διαφωνήσω ελαφρώς. Η ψυχή της ιστορίας, για εμένα, εντοπίζεται στην απεικόνιση και συμμετοχή του Superman στην ιστορία. 

Παρ'όλο που το Doomsday Clock αποτελεί sequel του Watchmen και ενδεχομένως στα παρασκήνια οι executives και editors ζήτησαν την δημιουργία μιας τέτοιας ιστορίας, αφηγηματικά το ζουμί (ειδικά από την μέση της σειράς και μετά) είναι το DC Universe. Ο Johns είναι αδιαμφησβήτητα ένας από τους μεγαλύτερους φανς της DC που έχουν εργαστεί επαγγελματικά για αυτήν και λατρεύει τον Superman. 

Προφανώς και θα τον ενοχλεί έστω ελάχιστα η απεικόνιση του ήρωα τα τελευταία χρόνια. Θέτοντας τον ενάντια του Dr. Manhattan, μας υπενθυμίζει γιατί ο Superman είναι ο κορυφαίος υπερήρωας σε φιλοσοφικό επίπεδο. Και επειδή, επιπλέον, τα τελευταία χρόνια επίσημα και ανεπίσημα ο Batman έχει γίνει το επίκεντρο του σύμπαντος (αντικατοπτρίζοντας την γενικότερη τάση του κοινού να προτιμάει πιο "σκοτεινούς" χαρακτήρες), εισάγοντας το στοιχείο του 

Spoiler

Metaverse που αλλάζει συνεχώς μαζί με τον Superman, τον τοποθετεί ξανά στο επίκεντρο, όπου και ανήκει. 

• Like 6
  • Thanks 1

11 hours ago, Darth Chris said:

Σε αυτό θα διαφωνήσω ελαφρώς. Η ψυχή της ιστορίας, για εμένα, εντοπίζεται στην απεικόνιση και συμμετοχή του Superman στην ιστορία. 

Παρ'όλο που το Doomsday Clock αποτελεί sequel του Watchmen και ενδεχομένως στα παρασκήνια οι executives και editors ζήτησαν την δημιουργία μιας τέτοιας ιστορίας, αφηγηματικά το ζουμί (ειδικά από την μέση της σειράς και μετά) είναι το DC Universe. Ο Johns είναι αδιαμφησβήτητα ένας από τους μεγαλύτερους φανς της DC που έχουν εργαστεί επαγγελματικά για αυτήν και λατρεύει τον Superman. 

Προφανώς και θα τον ενοχλεί έστω ελάχιστα η απεικόνιση του ήρωα τα τελευταία χρόνια. Θέτοντας τον ενάντια του Dr. Manhattan, μας υπενθυμίζει γιατί ο Superman είναι ο κορυφαίος υπερήρωας σε φιλοσοφικό επίπεδο. Και επειδή, επιπλέον, τα τελευταία χρόνια επίσημα και ανεπίσημα ο Batman έχει γίνει το επίκεντρο του σύμπαντος (αντικατοπτρίζοντας την γενικότερη τάση του κοινού να προτιμάει πιο "σκοτεινούς" χαρακτήρες), εισάγοντας το στοιχείο του 

Reveal hidden contents

OK, αυτή είναι σίγουρα ανάγνωση βαθύτερου γνώστη του σύμπαντος, και εγώ τέτοιος δεν είμαι. Βέβαια, αν και αυτή είναι άλλη κουβέντα, πάντα πίστευα ότι ο λόγος που δεν με έψηνε ποτέ η DC, ήταν η πολύ μανιχαϊστική ( @kabuki και @Θρηνωδός θα είναι περήφανοι για εμένα αυτή τη στιγμή ) απόδοση αρκετών ηρώων, και κυρίως του Superman, και πάντα σε σύγκριση με τους αντίστοιχος της Marvel. 

• Like 4
  • Haha 2