Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Epifany Comics (Κώστας Παντούλας, Βασίλης Χειλάς, Βασίλης Λώλος, Captain Jimmy, Γιώργος Κωνσταντόπουλος, Βασίλης Γέρκου, Βασίλης Ζήκος, Γιάννης Δαλκίδης)

GreekComicFan
 Share

Recommended Posts

Ditto και από μένα. Μπράβο και ελπίζω και σε ακόμη περισσότερη βελτίωση στο τρίτο τεύχος σε όλα τα επίπεδα. 

(Και σε μια στάνταρ σειρά στις στήλες αλλά εκεί μου κόψανε τα φτερά xD) 

• Like 4

• 1 month later...
  • 3 weeks later...
On 1/21/2021 at 7:23 PM, Dimitris Katsis said:

Πολυ αδιαφορο πρεπει να ειναι αυτο το επιφανι, κανενας δεν ασχολειται.

Κάθε άλλο, αρκετοί ασχολούμαστε, αλλά για να γραφτεί κάτι ουσιαστικό, πρέπει να διαβαστεί πρώτα το τεύχος :) 

Λοιπόν:

Υπάρχουν δύο βασικές διαφορές με το προηγούμενο τεύχος, που για εμένα είναι και οι δύο θετικές: πρώτον, υπάρχει μια μικρή περίληψη πριν από κάθε κόμικ, που φρεσκάρει τη μνήμη μας και δεύτερον τα στριπάκια δεν καταλαμβάνουν όλα μαζί μια σελίδα, αλλά είναι διασκορπισμένα μέσα στο περιοδικό. 

Κατά τα άλλα, προφανώς η μεγάλη είδηση είναι ότι υπάρχει ένα νέο κόμικ στο περιοδικό, "Ο Χάρος", που αν και μόνο 4 σελίδες, δίνει υποσχέσεις για τη συνέχεια, αν και πιστεύω, ότι το σχέδιο θέλει λίγη δουλειά. Το “Growwwl” συνεχίζει να είναι ενδιαφέρον, το “Talos” εξακολουθεί να έχει πολύ καλό σχέδιο και επιτέλους, η ιστορία αρχίζει να προχωρά (ομολογώ, ότι αν δεν είχα διαβάσει την περίληψη, δεν θα είχα καταλάβει τι συμβαίνει, όπως είχα γράψει με αφορμή το 2ο τεύχος). Το “He-Punk And The Bastards Of The Universe” είναι μόνο μια σελίδα και ουσιαστικά μας παραπέμπει στο επόμενο τεύχος. Το “Oldman Time” δεν νομίζω, ότι προώθησε την ιστορία στο συγκεκριμένο τεύχος. Ο "Στρατιώτης Κέιν" εξακολουθεί να μου κρατά το ενδιαφέεον και βοηθείται και από τις αρκετές σελίδες. "Οι ψίθυροι του Άδη"  συνεχίζουν δυνατά και με πολύ αιματηρό τρόπο, εξακολουθώ όμως να έχω κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με την πορεία της ιστορίας, αλλά θα εμπιστευτώ τον καλλιτέχνη. Το “Blood Cracker” δίνει ακόμη μια ωραία και τίμια ιστορία με πολύ ωραίες προθέσεις, αλλά ίσως λίγο πιο αδύναμη από τις δύο προηγούμενες, κατά τη γνώμη μου πάντα. 

Έχουμε καινούριο διήγημα, που φαίνεται εξίσου ενδιαφέρον με το προηγούμενο και όλες οι στήλες εξακολουθούν να είναι εξαιρετικές. Δεν ανέφερα την προηγούμενη φορά, ότι υπάρχουν και σελίδες για games, αφού εμένα δεν με ενδιαφέρει και είναι το μόνο κομμάτι του περιοδικού, που δεν διαβάζω. :)  

Ωραία, όλα καλά φαίνονται, περιμένουμε τη συνέχεια :) 

• Like 10

• 2 months later...

Θα συμφωνήσω με @leonidio με την αξιολόγηση του τελευταίου τεύχους και να ξαναπω κι εγώ ότι θεωρώ πολύ καλή κίνηση την περίληψη των προηγουμένων πριν τις ιστορίες :)

Από το επόμενο τεύχος θα υπάρχει ακόμα μια ιστορία scifi του Βασίλη Γκογκτζιλά :thumbsup:(via fb )

Είναι διαπλανητικός πολεμιστής! Αντιμετωπίζει τις πιο απρόσμενες εξωγήινες απειλές, τους πιο απόκοσμους αντιπάλους, σε μονομαχίες που παγώνουν το αίμα! Πρέπει όμως να προσέχει τις μεγαλειώδεις πτώσεις του, γιατί κανείς δεν εγγυάται που μπορεί να τον οδηγήσουν! Space/alien/superhero madness στην ολοκαίνουργια σειρά που ντεμπουτάρει στο επερχόμενο Epifany #4! Johnny Rocket από τον ανεπανάληπτο Βασίλη Γκογκτζιλά!

178072191_327226635403779_2457013639472249014_n.jpg

• Like 9

• 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Τεύχος 4, λοιπόν...

Προσωπικά το εξώφυλλο δεν μου άρεσε, αλλά γούστα είναι αυτά :) 

Ξεκινάμε με μια μονοσέλιδη ιστορία με τίτλο "Μπόχαμ Σίτι", την οποία βρήκα ελάχιστα ικανοποιητική. Ο "Στρατιώτης Κέιν" συνεχίζει ικανοποιητικά, αλλά χρειάζεται περισσότερες σελίδες, πιστεύω. Το “Growwwl” επίσης εξακολουθεί να μου κρατά το ενδιαφέρον και να σημειωθεί, ότι υπάρχει πλέον καινούριος σχεδιαστής, ο Παναγιώτης Τσαούσης. Το “He-Punk And The Bastards Of The Universe” προσωπικά με αφήνει αδιάφορο, επειδή δεν βλέπω να συμβαίνει κάτι αξιομνημόνευτο. Ίσως να φταίω εγώ, που δεν μπαίνω στο πνεύμα του κόμικ. Το “Blood Cracker” είναι, κατά τη γνώμη μου, σταθερά το πιο ικανοποιητικό από όλα τα κόμικ του περιοδικού, ίσως επειδή βοηθά και το αυτοτελές φορμάτ. Το “Oldman Time” προχωρά πλέον υπερβολικά αργά και δεν βοηθούν ούτε εδώ οι λίγες σελίδες. Το νέο κόμικ του περιοδικού, το "Johnny Rocket " του Γκογκτζιλά είναι πάρα πολύ καλοσχεδιασμένο, αλλά σεναριακά,  μόνο ως ανέκδοτο μπορώ να το δω.  "Οι ψίθυροι του Άδη"  συνεχίζουν επίσης ικανοποιητικά, όπως και "Ο Χάρος", αν και για το τελευταίο εξακολουθώ να πιστεύω, ότι το σχέδιο θέλει δουλειά ακόμη. 

Οι στήλες του περιοδικού γίνονται όλο και πιο ενδιαφέρουσες από τεύχος σε τεύχος. Έχουμε ένα αφιέρωμα στην ταινία, αλλά και στο κόμικ "Blade" από τον Αντρέι Κοτσεργκίν, μια συνέντευξη με τη cosplayer Marika (αυτή είναι νέα στήλη), ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα στον Hal Foster από τον@Spyros Andrianos, ένα πραγματικά εξαιρετικά ενδιαφέρον αφιέρωμα στον Ισαάκ Μοσχίδη (δείτε κι εδώ) στη νέα και πολλά υποσχόμενη, από ό,τι φαίνεται, στήλη "The Comics' Detective" από το Βασίλη Χειλά, το δεύτερο μέρος του διηγήματος "Φως της Πανσέληνου", τη στήλη για τα παιχνίδια και μια συνέντευξη με τον @Costas Barbatsis στο πλαίσιο της στήλης των συλλεκτών.  Φυσικά, υπάρχουν διάσπαρτα και τα χιουμοριστικά στριπάκια. 

Σημειώνω, ότι μου άρεσε πολύ το οπισθόφυλλο! :best:

Στο επόμενο τεύχος θα επιστρέψει το “Talos”, ενώ προαναγγέλλεται και ένα νέο κόμικ, χωρίς να έχουμε περαιτέρω πληροφορίες. Επίσης, ανακοινώνεται, ότι θα βγει και νέο τεύχος του "Αιώνιου", διπλό, όπου θα έχουμε και crossover με τους Ύψιλον, που επανεμφανίζονται μετά από 15 σχεδόν χρόνια.

Δεν μπορώ να πω ότι έχω τρελαθεί μέχρι στιγμής με τα περιεχόμενα του περιοδικού, αλλά το θεωρώ μια έντιμη προσπάθεια και ομολογώ, ότι εκτιμώ πολύ και τις διάφορες στήλες του. Θεωρώ πάντως, ότι το μεγάλο διάστημα μεταξύ των τευχών σε συνδυασμό με τις λίγες σελίδες στα περισσότερα κόμικς μάλλον κουράζουν τον αναγνώστη, αν και κατανοώ πλήρως τους λόγους για αυτές τις επιλογές. Περιμένω παρόλα αυτά με ενδιαφέρον τη συνέχεια. :)  

• Like 12

• 2 months later...
  • 3 months later...
  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

https://www.instagram.com/p/CcU5eKNO78V/

5.jpg

Στο Epifany Comics # 7 που κάνει την πρώτη του εμφάνιση στο @comicdom_con_athens 2022 (15-17 Απρίλη, Πλατεία Κλαυθμώνος) και στο περίπτερο της Phase Productions :
Έμπειροι αξιωματικοί και νεανικό πλήρωμα του τεράστιου πολεμικού ρομπότ "Τάλως" μάχονται γενναία τις τρομερές εξωγήινες δυνάμεις, φιλονικούν σταθερά μεταξύ τους και αναπολούν με νοσταλγία και πίκρα παλιές εμπειρίες!
Talos! Η συγκλονιστική sci-fi όπερα του @geokon712 κορυφώνεται!

• Like 3
  • Thanks 1

Το σκεφτόμουν εδώ και καιρό, και στο Comicdom, θα πάρω όλα τα τεύχη που μου λείπουν, δηλαδή από το 2 και μετά.

Θέλω να τα διαβάσω μαζεμένα για να αποκτήσω μια σωστή άποψη για το περιοδικό.

Οπότε, εντυπώσεις από βδομάδα.

• Like 5

• 2 months later...

Λόγω διάφορων υποχρεώσεων, επαγγελματικών και όχι μόνο, δεν είχα διαβάσει τα τεύχη 5-7, τα οποία και διάβασα και τα τρία μαζί. 

Να ξεκινήσω με τα κόμικς: το “Blood Cracker” εμφανίζεται μόνο στο 5ο τεύχος σε μια ενδιαφέρουσα ιστορία, που ίσως να μη φτάνει στο ύψος των προηγούμενων. Το “Talos” συνεχίζεται ικανοποιητικά, αν και θεωρώ ότι η ιστορία του #5 δεν προσέφερε πολλά στην πλοκή. Ο "Στρατιώτης Κέιν"  εμφανίζεται στα τεύχη 6 και 7 με μια αναδρομή στο παρελθόν του ήρωα, που δίνει μια αρκετά ενδιαφέρουσα διάσταση στην όλη μυθολογία. Το "Johnny Rocket " επίσης συνεχίζεται με σύντομες, αυτοτελείς ιστορίες. Πρόκειται σίγουρα για το πιο ιδιόρρυθμο κόμικ του περιοδικού, με εντυπωσιακό σχέδιο, αλλά πιστεύω, ότι χρειάζεται λίγο σεναριακό ρετουσάρισμα, για να γίνει κάτι αξιομνημόνευτο. "Οι ψίθυροι του Άδη" φαίνονται να ολοκληρώνουν αυτό το τμήμα της ιστορίας στο 5ο τεύχος σχετικά ικανοποιητικά. Τα “Growwwl” (τεύχη 5 και 6) γίνεται ολοένα και πιο ενδιαφέρον, καθώς το σενάριο παίρνει μια νέα τροπή, όπως και "Ο Χάρος", που βελτιώνεται συνεχώς. Αφήνω για το τέλος το "Μπόχαμ Σίτι", που δεν μου είχε αρέσει στο #4, αλλά οι ιστορίες των τευχών 5 έως 7 άλλαξαν εντελώς την άποψή μου και εκτίμησα το σαρκασμό της σειράς, και την καινούρια σειρά, "Το Σπίρτο" με διαφορετικό σχεδιαστή σε καθένα από τα τρία τεύχη, που έχει μια ιστορία, που ναι μεν την έχουμε ξαναδιαβάσει σε διάφορες παραλλαγές, αλλά φαίνεται υποσχόμενη. 

Η ύλη του περιοδικού συμπληρώνεται από διηγήματα και στριπάκια, όπως και στα προηγούμενα τεύχη, ενώ πρέπει να πω ότι οι στήλες με θέματα γύρω από τα κόμικς είναι ένα πάρα πολύ δυνατό σημείο του περιοδικού. Σημειώνω ιδιαίτερα, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τις άλλες στήλες, το "The Comics' Detective" , που συνεχίζει το αφιέρωμα στον Ισαάκ Μοσχίδη στο #5 και το ολοκληρώνει στο #6 με μια πολύ συγκινητική, αλλά και ουσιαστική συνέντευξη με τη γυναίκα και την κόρη του. Πολλά μπράβο για αυτήν την ιδέα. :clap:

Σημειώνω, τέλος, και τη συνέντευξη της @Sugarglitterστη στήλη για τους συλλέκτες στο #6. Πραγματικά, απόλαυσα τις εξαιρετικές απαντήσεις της στις ερωτήσεις του περιοδικού. :) 

• Like 9
  • Thanks 2

• 4 weeks later...
  • 1 month later...

Είχα πει ότι θα τα πάρω στο ComicDom, επιασε η βροχη και δεν τα πηρα. Χθες όμως, πριν πάω στην παραλία, πήγα στο περίπτερο και πήρα το 8. Απέφυγα επιμελώς να διαβάσω τα κόμικς, θέλω να τα πιάσω με τη σειρά, ή στους αρχαιολόγους ή το αργότερο στο AthensCon θα τα πάρω. Διάβασα τα άρθρα και τα στριπακια, τα διηγήματα δεν με ενδιαφέρουν, θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν σε περιοδικό με κόμικς, άλλωστε τι να σου πουν μέσα σε 2 σελίδες; Το όλο στήσιμο του περιοδικού, το μέγεθος, το χαρτί, η εκτύπωση, είναι όλα καλά έως πολύ καλά. Μεγάλο plus τα τετραγωνάκια με την περίληψη της ιστορίας που έχει προηγηθεί, έτσι ώστε να θυμηθείς τι διαβάζεις μετά από τόσους μήνες. Επίσης, στο ξεφύλλισμα, είδα ότι όλα το σχέδιο σε όλα τα κόμικς, ήταν από καλό έως πολύ καλό. Διαφορετικές τεχνοτροπίες, άλλο παλιακό, άλλο σύγχρονο, αλλά όλα περνάνε άνετα τον μέσο όρο, δεν είναι δηλαδή ερασιτεχνικές δουλειές σε καμιά περίπτωση, εκτός ίσως από το manga, αλλά εκεί δεν είμαι καθόλου ειδικός, οπότε δεν παίρνω και όρκο. Τα στριπάκια τα βρήκα τα περισσότερα άνοστα, χωρίς έμπνευση, αλλά και πάλι, εμένα δεν μου πολυαρέσουν τα στριπάκια γενικά, και από την άλλη θέλει IMO πολλά cojones για να γράψεις κάτι αξιόλογο σε 2-4 καρέ, και αυτά τα έχουν ελάχιστοι από αυτούς που κυκλοφορούν στην ελληνική πιάτσα. Τα άρθρα/συνεντεύξεις αρκετά καλά, μου έλειψε όμως από την γραφή η καλή "πένα", ήταν λίγο "ερασιτεχνικά" γραμμένα. Πάντως υπήρχε γνώση από πίσω, δεν άνοιξε κάποιος την wikipedia να αντιγράψει ότι βρει, πράγμα πάλι σύνηθες.

Με λίγα λόγια, και η κριτική μου είναι τέτοια προς επαγγελματική δουλειά, γιατί αυτό μου έβγαλε το Epifany. Πράγμα που μου άρεσε πολύ, ότι δηλαδή παλεύει (δεν το έχει καταφέρει ακόμα, πάλι IMO) να παρουσιάσει κάτι υψηλού επιπέδου, και όχι κάτι πρόχειρο, μονοσέλιδα και δισέλιδα, απλά για να συμμετέχουν όλοι και να το παίζουμε προχω (ακούς Κομήτη;:lol:). Προφανώς και η ουσία είναι αν και οι ιστορίες είναι αξιόλογες, και για αυτό και θα επανέλθω όταν με το καλό τις διαβάσω, αλλά το περιτύλιγμα είναι σοβαρό και καλό, και για αυτό και μόνο αξίζουν συγχαρητήρια σε όσους τρέχουν το project.

• Like 13
  • Thanks 1

On 9/26/2022 at 4:54 PM, Dredd said:

Με λίγα λόγια, και η κριτική μου είναι τέτοια προς επαγγελματική δουλειά, γιατί αυτό μου έβγαλε το Epifany. Πράγμα που μου άρεσε πολύ, ότι δηλαδή παλεύει (δεν το έχει καταφέρει ακόμα, πάλι IMO) να παρουσιάσει κάτι υψηλού επιπέδου, και όχι κάτι πρόχειρο, μονοσέλιδα και δισέλιδα, απλά για να συμμετέχουν όλοι και να το παίζουμε προχω (ακούς Κομήτη;:lol:). Προφανώς και η ουσία είναι αν και οι ιστορίες είναι αξιόλογες, και για αυτό και θα επανέλθω όταν με το καλό τις διαβάσω, αλλά το περιτύλιγμα είναι σοβαρό και καλό, και για αυτό και μόνο αξίζουν συγχαρητήρια σε όσους τρέχουν το project.

Αχ διαφωνώ για τον Κομήτη, σε επίπεδο περιεχομένου. Δεν λέω ότι ήταν το ίδιο καλά όλα τα stories αλλά ήταν ένα διαφορετικό φορμάτ και στο σύνολό του είχε επίσης πολύ μεγάλη προσοχή. Τα θεωρώ και τα δύο μόνο σαν θετικές προσθήκες, διαφορετικές μεταξύ τους. 

Τώρα από εκεί και πέρα thanks για το heads up για το 8 θα το έχω στα υπόψιν να το τσιμπήσω να μείνω Uptodate. Αλλά αν θες τα προηγούμενα γιατί δεν στέλνεις ένα PM στα παιδιά που είναι στην κοινότητα να το κανονίσετε; 

Mικρή προσωπική γκρίνια μιας και είπα να μείνω up to date. Ακόμη είμαι τσουγμένη ( Δεν ξεχνώ εγώ και η Κύπρος) που σε κάποια κριτική που είχα κάνει (που ναι δέχομαι δεν λέω πάντα μόνο τα καλά, no filter αλλά όχι και κακία) κάποιος μου απάντησε δεν ξέρω αν μας διαβάζεις και είμαι σε φάση "Excuse you ήμουν από τους πρώτους που σας παρουσίασαν και στηρίζω κάθε τεύχος και σχολιάζω". Δεν έχει καμία βάση να με θυμάται κανείς το ξέρω αλλά το παράπονο παράπονο. XD  

Edited by Sugarglitter
  • Like 10
  • Thanks 5

• 2 weeks later...

Double post. 

Εξαιρετική η νέα αρχή ιστορίας σε σχέδιο Γκογκτζίλα με φόντο αρχαία ελλάδα. 

Αλλά γιατί for the love of what is holy επιμένετε σε αυτό το κάθετο μέσα στη μέση του περιοδικού ακόμη και σε άσχετους δημιουργούς από τον Δαλκίδη; Είναι κάποια απόφαση των δημιουργών; του Editor; Γιατί επαναλαμβάνω είναι πολύ disruptive στην ροή του περιοδικού. Δεν ξέρω πόσοι από το φόρουμ συμφωνούν. Ούτε τα ίδια τα manga στα περιοδικά τους δεν διαβάζονται κάθετα. Δηλαδή να φέρω τα shojo beat μου να δείξω. 

Επίσης που πηγε η στήλη ποσο μεγάλη την εχεις;

Edited by Sugarglitter
  • Like 8
  • Thanks 2

On 10/10/2022 at 11:45 ΠΜ, Sugarglitter said:

Εξαιρετική η νέα αρχή ιστορίας σε σχέδιο Γκογκτζίλα με φόντο αρχαία ελλάδα. 

το εκτιμούμε που σου αρέσει και θα το μεταφέρω και στους 2 δημιουργούς του Άστρου!

Αλλά γιατί for the love of what is holy επιμένετε σε αυτό το κάθετο μέσα στη μέση του περιοδικού ακόμη και σε άσχετους δημιουργούς από τον Δαλκίδη; Είναι κάποια απόφαση των δημιουργών; του Editor; Γιατί επαναλαμβάνω είναι πολύ disruptive στην ροή του περιοδικού. Δεν ξέρω πόσοι από το φόρουμ συμφωνούν. Ούτε τα ίδια τα manga στα περιοδικά τους δεν διαβάζονται κάθετα. Δηλαδή να φέρω τα shojo beat μου να δείξω. 

λυπάμαι που σου χαλάει την ανάγνωση και ελπίζω να υπομένεις την αλλαγή αυτή αρκετά ωστέ τουλάχιστον να χαρείς την, επίσης νέα, σειρά μας. Οι λόγοι που τη βάλαμε καθέτως είναι απλοί: πρώτον, η συγκεκριμένη σειρά έχει αισθητική που ταιριάζει σε μικρότερο φορμάτ και δεν θέλαμε να την πειράξουμε. Δεύτερον, μας ικανοποιεί και αισθητικά αυτή η αλλαγή στη ροή της ανάγνωσης (ας πούμε πως τη βλέπουμε και λίγο σαν παιχνίδι) . Και τρίτον, καταφέρνουμε κ χωράμε λίγες παραπάνω σελίδες μιας κ σε αυτες τις 4 του περιοδικού, διαβάζονται 8 σελίδες κόμικ. Γενικά, όπως θα έχεις ήδη παρατηρήσει, προσπαθούμε να συμπυκνώνουμε όσο το δυνατόν περισσότερη ύλη στο έντυπό μας όποτε και αυτός είναι ένας σημαντικός παράγοντας. Να τονίσω όμως πως δεν πρωτοπορούμε με αυτό το μικρό μας gimmic! Είναι κάτι που έχουμε συναντήσει σε αρκετά ανθολογικά περιοδικά κόμικ και θεωρούμε αυτονόητο πως οι περισσότεροι αναγνώστες έχουν ήδη μια οικειότητα με αυτό το τρικ (όσοι δεν είχαν την τύχη να πιάσουν τέτοια περιοδικά, ευκαιρία να το μάθουν από μας).

Τέλος, (και προφανώς) το ότι και το "Old Man Time" και το "η Ζωή εν Τάφω" μανγκανίζουν, είναι σύμπτωση και δεν παίζει κανέναν ρόλο! Έχουμε ήδη τον εκδότη μας να βασανίζεται να διαβάσει απ΄τα δεξιά στ' αριστερά...δεν είναι πως τα βάζουμε καθέτως για να μοιράσουμε τη διαφορά ;-)

Επίσης που πηγε η στήλη ποσο μεγάλη την εχεις;

Θα την ξαναδείς σύντομα! είναι απ΄τις αγαπημένες μας στήλες και χαιρόμαστε να δείχνουμε τις συλλογές σας. Το περιοδικό, γενικά, έχει πάμπολλες στήλες και τις αφήνουμε να εναλλάσσονται οργανικά από τεύχος σε τεύχος, αναλόγως τις ανάγκες μας.

Σας ευχαρίστουμε όλους για το feedback και για την υποστήριξη :-)
  • Like 9
  • Thanks 3