Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Phant0mDuck (youtube)

kabuki
 Share

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Μετά το καλοκαίρι και για κάνα δίμηνο, έκανα φουλ ανακαίνιση του κομικσοδωματίου. Επειδή ήξερα πως στο μεταξύ δεν θα μπορούσα να δουλέψω άλλο βίντεο, κράτησα όλα τα ντοκουμέντα και έφτιαξα ένα τεράστιο βίντεο (θα ακολουθήσει και δεύτερο) για να δείτε το δωμάτιο, τις βιβλιοθήκες, τις ανακατατάξεις, τα βαψίματα, διάφορα highlights που πετύχαινα μπροστά μου (υπογεγραμμένα τεύχη, σχέδια) και γενικά έχει πολύ πράμα.

• Like 10
  • Thanks 4

Τέλειο βίντεο και σούπερ συλλογή :love:

Πόσο στάνταρ που σε κάθε αναδιοργάνωση ανακαλύπτεις πράγματα που έχεις ξεχάσει! Σίγουρα όσοι έχουν ζήσει το τιτάνιο έργο του συμμαζέματος και της προσπάθειας να χωρέσουν κόμικς σε ράφια που περισσεύουν το εκτιμούν περισσότερο.

Αγαπημένη μου στιγμή ήταν που πρόσθεσες τη σελίδα 190 :lol:

Το μόνο κακό είναι ότι μετά το βίντεο, οι στοίβες που πρέπει να βρουν τη θέση τους σε ήδη γεμάτες βιβλιοθήκες με κοιτούν ακόμα πιο απειλητικά! :maggieclock:

• Like 14

Είναι αυτές οι περιπτώσεις που προσπαθείς να αποφύγεις αλλά σε ακολουθούν για πάντα, και κάποια στιγμή φτάνεις στο αμήν και αναγκάζεσαι να τις αντιμετωπίσεις. Το χειρότερο είναι αργότερα, που αναγκάστηκα να μπλέξω με ξυσίματα, βαψίματα, νέες βιβλιοθήκες κλπ. Δεν χωρούσαν όλα σε ένα βίντεο, γι' αυτό το έσπασα σε δύο. Θα ανεβάσω τη συνέχεια λογικά σε δυο εβδομάδες.

Edited by Phantom Duck
  • Like 8
  • Thanks 1

Τέλεια συλλογή, το κομμάτι του μαζέματος φαίνεται αρκετά κουραστικό αλλά νομίζω σαν διαδικασία έχει τη γοητεία της. Τώρα το κομμάτι του να να καθαρίσεις υγρασία και τις προετοιμασίες για νέα ράφια κλπ ίσως το λες και αγγαρεία:no:

• Like 6

• 2 weeks later...

Άλλο ένα χορταστικό βίντεο για τον Spider-man, από Cavazzano & Faraci, την ελληνική έκδοση του Sandman και τη διασκευή/parody του "Περηφάνεια και Προκατάληψη" στα δύο τελευταία τεύχη του Μίκυ Μάους :snowballmickey:

• Like 11
  • Thanks 1

Ορίστε και «εισαγωγή» για να μη λένε κάποιοι, πριν και μετά. Έχω στο τέλος την τελική μορφή του δωματίου, όποιος βαριέται μπορεί να πάει κατ' ευθείαν εκεί. Αν και έχω βάλει κεφάλαια για τα πιο ενδιαφέροντα κομμάτια.

Edited by Phantom Duck
  • Like 7
  • Thanks 2
  • Haha 1

Για υγρασία σε ντουλάπια βάζε ένα τέτοιο στο καθένα και άλλαζε το όταν βλέπεις ότι το νερό ξεπερνά την μέση. Κάνουν πολύ καλή δουλειά

https://www.e-jumbo.gr/organosi-spitiou-kathariotita/kathariotita-frontida/aporrofitika-ygrasias/aporrofitika-ygrasias-kouti/aporrofitiko-ygrasias-kouti-230-g_73901/

άσε τα ρύζια και τις λεβάντες :P 

Χάζευα το βίντεο μήπως πετύχω πουθενά και την κασέτα μου :lol: 

• Like 5

Τα σκεφτόμουν αυτά, όμως αφότου έβαλα τον αφυγραντήρα, όλα τελείωσαν. Τις ζόρικες ημέρες που βρέχει φουλ, έχει τύχει να βγάζει μέχρι και 4 λίτρα τη μέρα, όμως το δωμάτιο είναι λες και έχει καλοκαίρι. Βιβλία που ήταν μονίμως ζαρωμένα, ίσιωσαν μέσα σε 1-2 ημέρες. Ψαράκια τύχαινε να βλέπω πού και πού, όμως μετά τον αφυγραντήρα, έχω δει πολύ λιγότερα, και αυτά όπου υπάρχει σαβούρα, κούτες κλπ. Τα σακουλάκια με ρύζι είναι απλά ένα έξτρα τρόπος για τοπική προστασία, που δεν χρειάζεται καν, αλλά τα βάζω έτσι για να υπάρχουν τοπικά. Πραγματικά τον συστήνω σε όλους όσους έχουν έστω και μικρό θέμα με την υγρασία. Είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

Η κασέτα είναι σε άλλη βιβλιοθήκη, και σου στέλνω ΠΜ για να κανονίσουμε τι θα γίνει :lookha:

• Like 7

Για το πατάρι σου και την νέα βιβλιοθήκη που φαίνεται ότι μαζεύει υγρασία, καλό θα ήταν να βάλεις ένα τέτοιο πάντως. 

Και εγώ έχω πεντάλιτρο αφυγραντήρα στο δωμάτιο και παρόλα αυτά στις ντουλάπες έχω ένα τέτοιο σε κάθε μια και μαζεύει νεράκι 

19558C91-2DD4-428C-BD26-E429CB5B21B4.jpeg

• Like 7
  • Thanks 2

• 3 months later...
  • 5 weeks later...

Ε, μιας και αργεί να το ανεβάσει ο δημιουργός του, αυτό το πολυάσχολο παπί...

Ο @Phantom Duck μας μιλάει για Μάρτιν Μυστερ parody που δημοσιέυονται στο Μίκυ Μάους αυτής της εβδομάδας και της επόμενης :)

• Like 11

Posted (edited)

Η αλήθεια είναι πως αυτή τη σειρά «Story Alert» την ξεκίνησα ώστε να βγάζω σύντομα, πρόχειρα βιντεάκια, για να ενημερώνω απλώς τι βγαίνει. Να είναι σαν διάλειμμα δηλαδή από τις βαρβάτες έρευνες. Το θέμα είναι πως σιγά σιγά ξεκίνησα να βάζω ολοένα και περισσότερες πληροφορίες, εικόνες, συγκρίσεις κλπ, και πλέον έχουν φτάσει να μοιάζουν με μίνι-έρευνες. Αυτό δεν είναι κακό, όμως με ξετινάζουν, επειδή η πληροφορία πρέπει να βγει άμεσα, ώστε να μην χάσει το τεύχος όποιος τυχόν ενδιαφέρεται.Το συγκεκριμένο το έφτιαξα από το μηδέν μόλις σε μιάμιση μέρα. Σκόπευα να κάνω βίντεο για πολλά κόμικς ακόμα μιας και πέρασε το Comicdom (ελληνικά, το manga του Junji Ito της Jemma, Αστερίξ κλπ) όμως τελικά δεν μου αρέσει να φτιάχνω πρόχειρα βιντεάκια, επομένως προς το παρόν με κόβω απλώς να κάνω μία στο τόσο όποτε βγαίνει κάτι που με ενδιαφέρει κατά τι παραπάνω (και φυσικά αν έχω χρόνο :prankster:)

Edited by Phantom Duck
  • Like 11
  • Thanks 1

On 12/5/2022 at 9:20 ΜΜ, Phantom Duck said:

Η αλήθεια είναι πως αυτή τη σειρά «Story Alert» την ξεκίνησα ώστε να βγάζω σύντομα, πρόχειρα βιντεάκια, για να ενημερώνω απλώς τι βγαίνει. Να είναι σαν διάλειμμα δηλαδή από τις βαρβάτες έρευνες. 

Εκτιμώ πολύ τα story alerts μιας και δεν αγοράζω τακτικά τα Disney περιοδικά και είναι πολύ χρήσιμο που υπάρχει κάποιος που ενημερώνει για πραγματικά καλές ιστορίες. Επομένως, ακόμα κι αν το βίντεο ήταν 2-3 λεπτά θα ήταν το ίδιο σημαντικό για μένα!

• Like 5
  • Thanks 1

26 minutes ago, Jim® said:

Εκτιμώ πολύ τα story alerts μιας και δεν αγοράζω τακτικά τα Disney περιοδικά και είναι πολύ χρήσιμο που υπάρχει κάποιος που ενημερώνει για πραγματικά καλές ιστορίες. Επομένως, ακόμα κι αν το βίντεο ήταν 2-3 λεπτά θα ήταν το ίδιο σημαντικό για μένα!

ακριβώς αυτό :)

οπότε, όταν  δε σκοπεύεις να κάνεις βίντεο, τουλάχιστον ρίχνε σύρμα για να ξέρουμε ποια Μικυ Μαους αξίζει να αγοράσουμε :mickeysailor:

• Like 6

• 2 weeks later...