Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα και κυκλοφορίες από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως

GreekComicFan
 Share

Recommended Posts

(ISBN:978-618-206-093-3). Μέρ. Α'. Ο Μάγος του Οζ / David Chauvel
Τίτλος :    Ο Μάγος του Οζ : Του Φρανκ Μπάουμ
Τύπος Μέσου:    έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές:    David Chauvel, Συγγραφέας ; Γαβριήλ Τομπαλίδης, Μεταφραστής ; Τίνα Χελιώτη, Σχεδιαστής βιβλίου ; Enrique Fernandez, Εικονογράφος
Εκδότης:    Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης:    2022
Σελιδοποίηση:    52
Μέγεθος:    21 X 28
ISBN:    978-618-206-093-3
Γλώσσες :    Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης :    22/03/2022
WWW:   http://www.mikrosiros.gr

(ISBN:978-618-206-099-5). Μέρ. Β'. Ο Μάγος του Οζ / David Chauvel

Τίτλος :Ο Μάγος του Οζ : Του Φρανκ Μπάουμ

Τύπος Μέσου:έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ

Συντελεστές:David Chauvel, Συγγραφέας ; Γαβριήλ Τομπαλίδης, Μεταφραστής ; Τίνα Χελιώτη, Σχεδιαστής βιβλίου ; Enrique Fernandez, Εικονογράφος

Εκδότης:Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.

Έτος Έκδοσης:2022

Σελιδοποίηση:52

Μέγεθος:21 X 28

ISBN:978-618-206-099-5

Γλώσσες :Ελληνική (gre)

Ημ/νία Παραχώρησης :22/03/2022

WWW:http://www.mikrosiros.gr

Πρόκειται για αυτό που βγήκε από την Delcourt το 2005.

• Like 8

• 2 weeks later...
On 7/4/2021 at 9:23 ΜΜ, leonidio said:

Εγώ, από την άλλη, έχω την ανησυχία, μήπως το Μπλεκ με τα ρετρό κόμικς συνεχίσει να ζει και να βασιλεύει και το νέο περιοδικό, που θα έχει τα πιο σύγχρονα πάει άπατο.... :help:

Δυστυχώς, δυστυχέστατα, δικαιώθηκα.... :( 

Το τεύχος 5 του Non-Stop Comics θα κυκλοφορήσει στις 12/4 και θα είναι το τελευταίο....

mikros-iros_non_stop_comics_005.jpg

Αντιγράφω από το σάιτ της εκδοτικής:

Το κλείσιμο ενός περιοδικού είναι πάντα μια δύσκολη και σκληρή απόφαση. Πολλές φορές είναι και μονόδρομος. Δυστυχώς, θα πρέπει να σας ανακοινώσουμε την αναστολή του Non-Stop Comics, ύστερα από αρκετές προσπάθειες και σκέψεις που είχαμε για να το κρατήσουμε ζωντανό. Η απόφαση αυτή δεν έχει φυσικά να κάνει με την ποιότητα του περιοδικού, ούτε με την αποδοχή του από το κοινό —που ήταν ιδιαίτερα θερμή— όσο με το ότι, ιδιαίτερα τους τελευταίους μήνες, ζούμε σε ένα εξαιρετικά αβέβαιο περιβάλλον, με συνεχόμενες ανατιμήσεις στα πάντα, κάτι που μας αναγκάζει να πρέπει να κινούμαστε σε πιο ασφαλή μονοπάτια. Κατ΄ αυτόν τον τρόπο, θα πρέπει να θυσιάσουμε κάποιες εκδόσεις μας για να επιβιώσουν οι υπόλοιπες.

Ωστόσο, επειδή γνωρίζουμε ότι αγαπήσατε τις σειρές που φιλοξενήθηκαν, θα ξεκινήσουμε από φέτος μια προσπάθεια —κάποιες από αυτές— να τις εκδώσουμε αυτόνομα. Έτσι λοιπόν, τον ερχόμενο μήνα θα κυκλοφορήσει ένα αυτόνομο άλμπουμ του Δικαστή Ντρεντ με την ιστορία Έλεγχος (πρόκειται για την ιστορία που ξεκινάει σε αυτό το τεύχος), ενώ τον Αύγουστο σε τόμο τα 10 πρώτα άλμπουμ της σειράς Kill Or Be Killed. Τα υπόλοιπα (Λάργκο Γουίντς και Στορμ) θα τα δούμε από του χρόνου, αν και εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν.

Επίσης, στις 19/04 κυκλοφορεί και ο "Μανώλης"

• Like 10
  • Sad 8

Η χώρα όπου κλείνει το Non-Stop, αλλά μένει ανοιχτό το ΜΠΛΕΚ :confused::sadcry:

Και εγώ βέβαια αυτό θα έκανα στη θέση του εκδοτικού, αλλά......

• Like 12
  • Thanks 1

2 hours ago, Dredd said:

Η χώρα όπου κλείνει το Non-Stop, αλλά μένει ανοιχτό το ΜΠΛΕΚ :confused::sadcry:

Και εγώ βέβαια αυτό θα έκανα στη θέση του εκδοτικού, αλλά......

Θα συμφωνήσω :sadbunny:

αλλά απ' ό,τι φαίνεται το κοινό των retrocomics, σε επίπεδο πολυθεματικού περιοδικού τουλάχιστον, είναι μεγαλύτερο. Το format του πολυθεματικού μπορεί να ταιριάζει περισσότερο σε αυτό το είδος πλέον, και το μέλλον να ανήκει σε αυτόνομα άλμπουμ σε οτιδήποτε άλλο. Θα δείξει. Ήταν πάντως μια πολύ όμορφη προσπάθεια και πολύ προσεγμένη έκδοση. 

Ίσως να λειτουργούσε καλύτερα ως ένθετο σε εφημερίδα (υποθέσεις κάνω βέβαια). Η διανομή του ήταν το μόνο μου παράπονο. Ειδικά το τελευταίο τεύχος δυσκολεύτηκα πολύ να το βρω σε περίπτερο.

Το καλό νέο είναι ότι θα κυκλοφορήσουν τουλάχιστον τα πρώτα 10 τεύχη του Kill or be Killed σε αυτόνομο άλμπουμ. Ελπίζω τουλάχιστον αυτό να πάει καλά και να ολοκληρωθεί.

• Like 14

Κρίμα... ίσως δεν έπρεπε τελικά να αλλάξει η προηγούμενη πολυθεματική μορφή του Μπλεκ.

Όντως είχε πρόβλημα με τη διανομή, ήδη από το 1ο τεύχος που δεν το είχα δει καν εδώ στο Αγρίνιο. Ενώ άλλα της εκδοτικής κυκλοφορούσαν κανονικά, τι να πει κανείς...

• Like 11
  • Thanks 1

Λογικά θα είχε μικρότερο τιράζ, ως ακριβότερη παραγωγή που απευθυνόταν σε μικρότερο κοινό. Δεν πολυπιστεύω ότι πήγαινε καλά, όπως λένε στην ανακοίνωση. Α4, έγχρωμο, καλό χαρτί, και λογικά ακριβά δικαιώματα, ή τουλάχιστον, αρκετά πιο ακριβά σε σχέση με Μπλεκ και λοιπά αρχαιολογικά που μπαίνουν στο Μπλεκ. Στη καλύτερη, πιστεύω να έβγαζε τα λεφτά του ή να έβγαζε και λίγο κέρδος. Οπότε, λογικά, θα θέλουν να στρέψουν το κεφάλαιο τους σε εκδόσεις που να τους βγάζουν περισσότερο κέρδος. 

• Like 9

Οι κυκλοφορίες του Μικρού Ηρωα στο Comicdom

2.jpg

Εγώ θα πάρω σίγουρα το Judge Dredd, αν και το έχω μέσα από το 2000AD, αλλά Dredd είναι αυτός, οπότε....

Εσεις;

• Like 12
  • Thanks 1

13 hours ago, Lord Makro said:

Κρίμα... ίσως δεν έπρεπε τελικά να αλλάξει η προηγούμενη πολυθεματική μορφή του Μπλεκ.

Όντως είχε πρόβλημα με τη διανομή, ήδη από το 1ο τεύχος που δεν το είχα δει καν εδώ στο Αγρίνιο. Ενώ άλλα της εκδοτικής κυκλοφορούσαν κανονικά, τι να πει κανείς...

12 hours ago, gr8 said:

Εγώ πάντως δεν το βρήκα ποτέ… κανένα τεύχος….

Κι εγώ εδώ στο Ηράκλειο είχα χάσει ένα τεύχος και άλλα καθυστερούσαν απίστευτα πολύ να έρθουν (όχι πάντα όμως!)... Στη σειρά "Μπλεκ: Τα Καλύτερα Κόμικς" ομολογώ ότι τα έβλεπα κανονικά! Δε ξέρω για ποιο λόγο συνέβαινε αυτό, ξενερώνω πάντως που σταματάει άλλο ένα πολυθεματικό περιοδικό και μάλιστα με ενδιαφέροντα κόμικς...

Edited by Mandrake
  • Like 9

Για μένα ήταν ένα λάθος αυτη η προσπάθεια. Το kill or be killed όσοι ηταν να το διαβάσουν το είχαν διαβάσει στα αγγλικά, γιατί ήταν γνωστό στους κομιξάδες, οι οποίοι αυτοί και μόνον αυτοί θα πάρουν ενα πολυθεματικό περιοδικό κόμικς. Τα storm, dredd έχει το καθένα το κοινό του αλλά όχι τους ίδιους. Οπότε μένουμε στο Largo που ηταν κάτι πραγματικά καινούργιο άξιζε να το πάρει κανείς μόνο για το Largo και για 2-3 αρθρα;

Αν ήθελε να βγάλει σονι και ντε ενα πολυθεματικό θα έπρεπε να έβαζε μη αγγλικά κόμικ ή όχι τόσο γνωστά για να έχει πέραση. Αν ήθελε να βγάλει το kill or be killed θα επρεπε να το βγάλει σε 1-2 τόμους ολοκληρωμένο το οποιο θα απευθυνόταν και σε μη συστηματικούς αναγνώστες και θα ηταν και ωραίο για δώρο.

• Like 8
  • Thanks 1

1 hour ago, Dredd said:

Οι κυκλοφορίες του Μικρού Ηρωα στο Comicdom

2.jpg

Εγώ θα πάρω σίγουρα το Judge Dredd, αν και το έχω μέσα από το 2000AD, αλλά Dredd είναι αυτός, οπότε....

Εσεις;

Θα πάρω σίγουρα Έγκλειστους 2.

• Like 5
  • Thanks 1

35 minutes ago, kabuki said:

μπορεί και Μανώλη αν με ψήσει το ξεφύλλισμα :garfieldhippie:

Αν δεν πάρεις τελικά το Μανώλη, ότι φας και ότι πιεις εκείνη την ημέρα δικό μου :lol:

Αφού τα παίρνεις αυτά, και ο @geo_trou θα το πάρεις, σας έχω σιγουράκια :lol:

• Like 1
  • Haha 3
  • Confused 1

6 minutes ago, geo_trou said:

Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα ποιος είναι αυτός ο Μανώλης :lol:

Προηγούμενη σελίδα admin :thumbsup::lol:

• Like 3
  • Haha 3

15 hours ago, Dredd said:

Προηγούμενη σελίδα admin :thumbsup::lol:

Του έχω βάλει και λάικ σκέψου. Ενδεικτικό του πόσο καίγομαι να το αγοράσω :P 

• Haha 6

• 2 weeks later...

Τη Μεγάλη Παρασκευή η "Εφημερίδα των Συντακτών" θα δώσει το κόμικ "Ο παπουτσωμένος γάτος", διασκευή του διάσημου παραμυθιού. Πρόκειται για αυτό εδώ.

chatbotte_25052003.jpg chatbottepl.jpg

• Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 1

• 4 weeks later...

Να και κάτι που μου έκανε εντύπωση

(ISBN:978-618-206-000-1). Οι περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό / Herge

Τίτλος :Οι περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό : Το Στρατόπλοιο Η.22

Τύπος Μέσου:έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ

Συντελεστές:Herge, Συγγραφέας ; Herge, Εικονογράφος ; Τίνα Χελιώτη, Σχεδιαστής βιβλίου ; Γαβριήλ Τομπαλίδης, Μεταφραστής

Εκδότης:Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.

Έτος Έκδοσης:2022

Σελιδοποίηση:116

Μέγεθος:21 X 28

ISBN:978-618-206-000-1

Γλώσσες :Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Γαλλική (fre)

Ημ/νία Παραχώρησης :09/05/2022

WWW:http://www.mikrosiros.gr

Από λίγο που έψαξα μάλλον πρόκειται γι αυτά  Mr. Pump's Legacy και Destination New York :)

• Like 12
  • Thanks 2

Στο καινούριο Μπλεκ, που κυκλοφόρησε επισήμως σήμερα (είχε κυκλοφορήσει και στο Comicdom), υπάρχει ανακοίνωση για ανανέωση της συνεργασίας με την Εφημερίδα των Συντακτών. Πιο συγκεκριμένα, αναγράφεται, ότι θα κυκλοφορήσει ο "Παπουτσωμένος Γάτος", που ήδη κυκλοφόρησε, "Ο Μάγος του Οζ" σε δύο άλμπουμ (πρόκειται για αυτό εδώ) και η τελευταία ιστορία του Κόρτο Μαλτέζε, "Μου" σε 4 άλμπουμ, ενώ μέσω του σάιτ θα διατίθεται και κασετίνα, που θα χωράει όλα τα τεύχη της σειράς. Ακριβείς ημερομηνίες για τα δύο τελευταία δεν ξέρουμε. :)  

Κατά τα άλλα: 

αρχές Ιουνίου το Μίστερ Νο #13, που θα περιλαμβάνει τα τεύχη 72-74, συνεχίζοντας ακριβώς εκεί από όπου σταμάτησε το "Ο Μίστερ Νο και οι Άλλοι" :yeah:

αρχές Ιουλίου το Ζαγκόρ #13 με ιστορία που δημοσιεύτηκε στην Ιταλία λιγότερο από ένα χρόνο πριν :yeah:

τον Ιούλιο "Οι περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό", που αναφέρει ο @erosennin35στο αμέσως προηγούμενο ποστ :thumbsup:

και τον Αύγουστο ο πρώτος τόμος του Kill or Be Killed.  :yeah:

:beer:

• Like 6
  • Thanks 5

1 hour ago, leonidio said:

αρχές Ιουνίου το Μίστερ Νο #13, που θα περιλαμβάνει τα τεύχη 72-74, συνεχίζοντας ακριβώς εκεί από όπου σταμάτησε το "Ο Μίστερ Νο και οι Άλλοι" :yeah:

Έχει κάποιος άποψη για το αν "αξίζουν" οι ιστορίες σε αυτά τα τεύχη (Ο Μίστερ Νο και οι Άλλοι");

Βλέπω οτι έχει και ιστορίες του Ντυλαν Ντογκ ( που μου αρέσει πολύ) και είναι σε καλή τιμή γενικά.

• Like 9

Ναι, κατά τη γνώμη μου, αξίζουν. Ήταν πολύ καλό περιοδικό, αλλά δυστυχώς, οι πωλήσεις δεν ήταν αρκετές για να το στηρίξουν :( 

• Like 7
  • Thanks 1

On 5/17/2022 at 5:36 PM, leonidio said:

Ναι, κατά τη γνώμη μου, αξίζουν. Ήταν πολύ καλό περιοδικό, αλλά δυστυχώς, οι πωλήσεις δεν ήταν αρκετές για να το στηρίξουν :( 

Ευχαριστώ!

Θα πάρω κανα τευχάκι με την επόμενη παραγγελία ώστε να το τσεκάρω:)

• Like 6

46 minutes ago, erosennin35 said:

Ευχαριστώ!

Θα πάρω κανα τευχάκι με την επόμενη παραγγελία ώστε να το τσεκάρω:)

Απλά έχε στο μυαλό σου ότι είναι αρκετα "κολλημένα" σε μια φόρμουλα, και σεναριακά και από άποψη στησίματος σχεδίου. Είχα πάρει και εγώ αρκετά όταν είχαν βγει, πριν τα πουλήσω τελικά. Όχι ότι είναι κακά, απλά μου φάνηκαν λίγο παλιακά.

Βέβαια εγώ δεν είμαι φαν του φουμετι γενικότερα, οπότε έχε το και αυτό υπόψη σου.

• Like 8