Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Star Wars: Obi-Wan Kenobi (2022)

Recommended Posts

40.jpg

Μεταξύ επεισοδίων 3 και 4, o Obi-Wan στον Tatooine να προσέχει τον μικρό Luke. Επιστροφή Ewan McGregor, Hayden Christensen και 6 επεισόδια συνολικά που ξεκινάνε στις 25 ΜαΊου. 

Σήμερα έπεσε και το πρώτο, επικό θα έλεγα, trailer. 

Απολαύστε υπέυθυνα

• Like 10
  • Thanks 1

• 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Posted (edited)

Αν και θεωρώ ότι και το solo και το rogue one( με εξαίρεση την τελευταία σκηνή που εμφανίζεται ο στόλος των επαναστατών) είναι εξαιρετικά αδύναμες ταινίες και δεν προσφέρουν τίποτα στο σύμπαν του πολέμου των άστρων, είμαι τεράστιος λάτρης του obi wan kenobi κι εννοείται πως με την πρώτη ευκαιρία θα δω την σειρά και θα γράψω μια αναλυτική κριτική.

Υ.Γ. Πάντως, πιστεύω ότι ο Alec Guinness, είναι απίθανος ενσαρκώνοντας τον ήρωα. Ειδικά στον μονόλογο, στο A new hope , που λέει Before the dark times, είναι φοβερός. Είδα ένα βίντεο, στο οποίο, έχουν ενσωματώσει σκηνές των μετέπειτα ταινιών στον προαναφερθέντα μονόλογο και πραγματικά είναι λες κι ο σπουδαίος Βρετανός ηθοποιός έβλεπε τις σκηνές κι απήγγειλε ταυτόχρονα τα λόγια του.Ορίστε το βίντεο!

Edited by ΘK08
  • Like 3

3 minutes ago, ΘK08 said:

Αν και θεωρώ ότι και το solo και το rogue one( με εξαίρεση την τελευταία σκηνή που εμφανίζεται ο στόλος των επαναστατών) είναι εξαιρετικά αδύναμες ταινίες και δεν προσφέρουν τίποτα στο σύμπαν του πολέμου των άστρων, είμαι τεράστιος λάτρης του obi wan kenobi κι εννοείται πως με την πρώτη ευκαιρία θα δω την ταινία και θα γράψω μι αναλυτική κριτική.

Σειρά είναι, όχι ταινία. Στο Disney+ θα προβληθεί, 27 Μαϊου.

Και το 3ο και τελευταίο trailer

• Like 2
  • Thanks 1

28 minutes ago, Dredd said:

Σειρά είναι, όχι ταινία

Ωχ, συγγνώμη, γκάφα έκανα! Νόμιζα ότι θα ήταν ταινία. Διόρθωσα το αρχικό ποστ.

• Like 3

• Dredd changed the title to Star Wars: Obi-Wan Kenobi (2022)

ντροπή σας, τόσες ώρες ονλαιν και ούτε ένα σχόλιο;;; χαχαχα

μου άρεσε, δεν μου σηκώθηκε η τρίχα αλλά μου άρεσε!

• Like 4

1 hour ago, gr8 said:

ντροπή σας, τόσες ώρες ονλαιν και ούτε ένα σχόλιο;;; χαχαχα

μου άρεσε, δεν μου σηκώθηκε η τρίχα αλλά μου άρεσε!

Να δω και το 2ο και θα σου πω. ΟΚ μέχρι τώρα.

• Like 4

ΟΚ, όλα καλά και όλα συνοψίζονται στην ατάκα που είχε γράψει κάποιος εδω μέσα με αφορμή τις τελευταίες ταινίες. Ότι δηλαδή, καλύτερα που υπάρχει παρά να μην υπήρχε. Γιατί, αν κάτσεις και το ξεψαχνίσεις, μια από τα ίδια είναι, χωρίς ενδιαφέρον και χωρίς αγωνία για το αποτέλεσμα. Καλός ο ΜcGreror, ακόμα πιο καλό το κοριτσάκι που παίζει την Leia. Για να δούμε το υπόλοιπο.......

• Like 6
  • Thanks 1

OK, ο πόρωση-factor ανέβηκε στο 100 μετά το χθεσινό επεισόδιο.

Αν και είχε ένα deus-ex-machina τελείως για τα μαρούλια, αλλά τέλος πάντων..... :DDD:

• Like 3

Posted (edited)

Το 3ο ήταν πιο οκ από το ΥΠΝΩΣΕΝΤΟΝ ΤΩΝ 2 ΠΡΩΤΩΝ!

Γενικά, κόβω να αποδεικνύεται "πιο filler πεθαίνεις", αποδεικνύοντας περίτρανα το ότι καλύτερα ο Kenobi και ο Fetas που δεν βγήκαν στον κινηματογράφο αλλά σε μίνι σειρές.

Το δίκοπο μαχαίρι είναι πως ο παραγωγός της είναι πολύ καλός μόνο στο επίπεδο παραγωγής. Αλλά σα σεναριογράφος είναι πολύ μάπα (και βλέπω έχει αναλάβει και την ταινία Flash ε) και η ιστορία είναι κάτι που φαινομενικά είχε ένα ενδιαφέρον όμως έτσι όπως το χειρίζονται, που με το 3ο ΜΕΣΙΑΣΕ η σειρά, καταντάει να είναι κάτι που δε ζήτησε ποτέ κανείς.

Είναι σα να ανακοινώνοταν πχ μια μίνι σειρά με το πως προέκυψε το Comicstreet. Και στη μίνι σειρά αυτή αντί να βλέπουμε τι έκανε ο Dredd, η kabuki και τα λοιπά παιδιά που στίψανε τα μυαλά τους κτλπ, να βλέπαμε ότι η Αννούλα TM, η χαμένη ανιψούλα του Ντρεντ, τσαντίστηκε επειδή το αμιτάκι της δεν είχε σαγκουίνι και το σαντουιτσάκι της λιγότερο σουσάμι από το κανονικό και πως στην Kabuki ήρθε ένα κακέκτυπο Omnibus και γι'αυτό η shehulk πήγε να δείρει τα ΕΛΤΑ, όμως ήταν αργία και ήταν κλειστά.

Οπότε ναι, μέχρι στιγμής είναι ντάλε κουάλε επίπεδο με όσα Marvel Star Wars comics νέας κοπής έχω διαβάσει. Glorified tributes με αδιάφορα αναμασήματα.

υγ.

Spoiler

ΝΑΙ, ήταν πολύ άδικη και καταδικαστέα η ρατσιστική επίθεση που δέχθηκε η ηθοποιός που υποδύεται την Third Sister. ΟΧΙ, παίζει ΧΑΛΙΑ και ο χαρακτήρας αυτός είναι ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ, όπως και ο "κωμικός" που έκανε έναν Jedi... ΧΩΡΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ LAST OF US WANNABE!!!

be4baa26598505.56357a2974c69.gif <- να που πάνε τα επεισόδια που κατεβάζω.

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 2
  • Haha 3

24 minutes ago, The Fists Of Stan Lee said:

Είναι σα να ανακοινώνοταν πχ μια μίνι σειρά με το πως προέκυψε το Comicstreet........

:thinking:Τρεχω να γραψω τον πιλοτο:lmao:

• Haha 5

Μέχρι το 3ο επεισόδιο, μπορώ να πω ότι ειδικά στο 3ο πωρώθηκα πολύ! Σε κάποιες στιγμές ήμουν με το στόμα ανοιχτό και την αγωνία στο φουλ.
Παρόλα αυτά, θεωρώ τη σειρά καθαρό fan service, χωρίς στοιχειωδώς σοβαρό σενάριο.

Ο ΜακΓκρέγκορ και κάποιες σκόρπιες σκηνές σώζουν την κατάσταση. Η μικρή Λέια είναι φοβερή στον ρόλο, αλλά την αδικεί η σκηνοθεσία στις σκηνές δράσης και όσον αφορά το σενάριο. Η ίδια, ως Λέια, δίνει ρέστα.

• Like 5

Μονο σε εμενα φανηκε 

Spoiler

ο τροπος που σωθηκε ο Obi-Wan, τελειως κουφος; Οτι δηλαδη δεν μπορουσε ο Darth Vader να περασει μια φωτια 5 μετρα πλατος;

Πουλα μου οσο παραμυθι θελεις, μην καταλαβαινω προχειροτητες μονο. Ξενερωνω :damn:

• Like 5
  • Thanks 1

Ειμαι μεγαλος φαν του συμπαντος, αλλα, μεχρι τωρα τουλαχιστον, προκειται για οτι πιο αχρειαστο και προχειρο εχει βγει. ΟΚ, κατι θα εχουν κρατησει για τα 2 τελευταια επεισοδια, δεν εχουμε δει καν τον Hayden ακομα, αλλα 4 επεισοδια τουλαχιστον χωρις κανενα νοημα. :unsure:

• Like 5

• 2 weeks later...

Οκ τελείωσε αυτό το FILLER που αν έβγαινε ως ταινία θα πήγαινε άκλαφτο! Τουλάχιστον το φινάλε ήταν κάπως αξιοπρεπές, διαβάζω ότι το αλλάξαν, αν ισχύει, καλά κάνανε. Αν κάνουν 2ο κύκλο είναι για κλωτσιές. Και να μην το δείτε δε θα χάσετε τίποτα απολύτως. Κακογραμμένο, κακοσκηνοθετημένο, μόνο 1-2 σκηνές δράσης ίσως κάτι λέγανε, αλλά με την Reva να καταδυναστεύει τη μισή σειρά, τι να σου κάνουν.

Ναι η Third Sister/Reva είναι ό,τι χειρότερο έχω δει σε Star Worse μετά από εκείνη την ακατονόμαστη μωβομάλλα ναυαρχέσσα στο έκτρωμα το Last Jedi.

Και εδώ βάζω καπάκι αυτό, αφού καταφέραν και καταστρέψαν όλους τους κλασικούς χαρακτήρες της κλασικής τριλογίας οι διάνοιες της Disney και το μέλλον είναι από αδιάφορο έως δυσοίωνο:

Μόνη ελπίδα το επόμενο Mandalorian. Δεν ενδιαφέρεται κανείς για το Andor.

• Like 4
  • Thanks 1

Εδω κατέστρεψαν ολο το νόημα της θυσίας και της εξιλέωσης του Darth Vader, στα υπόλοιπα θα κολλούσαν; 

• Like 5
  • Thanks 1

Filler; Ναι.

Κακογραμμένο; Του κερατά.

Τρύπες και κενά; Τίγκα.

Must-see; Σε καμία περίπτωση.

Άνευρο, δειλό, αχρείαστο εν τέλει; Σαφώς.

Κακή η Reva; Όχι, και δεν καταλαβαίνω το hate. Μια χαρά έπαιξε το ρόλο της.

Εν τέλει, πλήρως forgettable, αδούλευτο fan service, αλλά προτιμώ να υπάρχουν τέτοιες σειρές παρά να μην υπάρχουν.

• Like 4