Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Recommended Posts

MV5BNTAxMGQ2NTQtMDYwMC00NDQ3LTgwYTAtOWYzMjE4OGVkZjk2XkEyXkFqcGdeQXVyODk4OTc3MTY@._V1_.thumb.jpg.ef5338b87d383c06593cd54e6db61f82.jpg

To Black Adam είναι μια υπερηρωική ταινία που θα κάνει πρεμιέρα στις 29 Ιουλίου του 2022 και στον ομώνυμο ήρωα θα πρωταγωνιστεί ο Dwayne Johnson. Επιπλέον, θα πλαισιώνεται από γνωστούς υπερήρωες της DC όπως τον Dr Fate (Pierce Brosnan), τον Atom Smasher και τον Hawkman. Η ταινία πέρασε από σαράντα κύματα μέχρι να ολοκληρωθεί και αναμένεται να είναι μια από τις πιο φιλόδοξες ταινίες της DC καθώς επιδιώκει να εγκαθιδρύσει νέα δεδομένα στο ταλαιπωρημένο κινηματογραφικό σύμπαν της. Σε περίπτωση εισπρακτικής επιτυχίας της, θα δούμε περισσότερα crossover του Black Adam με σημαντικούς χαρακτήρες όπως τον Shazam, τον Superman και την Wonder Woman.

Edited by Jim®
  • Like 8
  • Thanks 2

On 9/3/2022 at 1:42 ΜΜ, Jim® said:

Antihero

Έτσι προσπαθούν να τον πλασάρουν τώρα, επειδή ο χαρακτήρας «υιοθετήθηκε» από τον Ντουέιν Τζόνσον και προσπαθεί εδώ και μια δεκαετία περίπου να κάνει πραγματικότητα την ταινία. Αλλά είναι ξεκάθαρα περίπτωση villain.

Edited by GreekComicFan
  • Like 6
  • Thanks 2

On 9/3/2022 at 1:42 ΜΜ, Jim® said:

Antihero

Αν θυμάμαι καλά στα run(JSA) του Goyer κ Johns υιοθετήθηκε αυτή η προσωπικότητα που τελικά νομίζω κ έγινε μόνιμη

Edited by starman84
  • Like 4
  • Thanks 2

19 hours ago, GreekComicFan said:

Αλλά είναι ξεκάθαρα περίπτωση villain.

το ιδιο που κάνουν και με χαρλει, τζοκερ κτλ.. ξέπλυμα χααχχα

αφού κακα τα ψέματα μόνο κακούς εχει ενδιαφέροντες η dc.. αλλα πως να τους πλασάρει έτσι;;; ξέπλυμα να γκριζίσουν λίγο!!!! :lol:

• Like 3
  • Haha 3

On 11/3/2022 at 10:46 ΜΜ, starman84 said:

Αν θυμάμαι καλά στα run(JSA) του Goyer κ Johns υιοθετήθηκε αυτή η προσωπικότητα που τελικά νομίζω κ έγινε μόνιμη

Και στο εβδομαδιαίο 52 προσπάθησαν να τον δείξουν κάπως διαφορετικά, αλλά το αποτέλεσμα ήταν πως απλά στην δική του οπτική είναι ήρωας αλλά οι πράξεις του μόνο ηρωικές δεν είναι. Κάποιοι σεναριογράφοι το καταλαβαίνουν και παίζουν αντίστοιχα, και κάποιοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

• Like 4

Θα πω ισως hottake αλλα εγω στηριζω φουλ The Rock. Ειναι τεραστιο guilty pleasure μου αν και τον θεωρω αρεκτα εξυπνο ηθοποιο. Επομενος ειναι κυριος ο λογος πυ ανυπομωνω για αυτη την ταινια

• Like 5
  • Thanks 2

• 2 months later...

Το τσέκαρα και εγώ καθαρά από περιέργεια. Ίσως να είμαι και λίγο εκτός βέβαια και να μην έχω πραγματικό λόγο να σχολιάσω γιατί δεν ασχολούμαι καθόλου με το DC, αλλά πραγματικά δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον καθόλου. Μου δίνει την εντύπωση αδιάφορου, εύπεπτου popcorn flick που ξεχνάς με το που βγεις από το σινεμά. Πάντως, ο the Rock πραγματικά έναν ρόλο παίζει, γιατί τον παίζει καλά :lol:

Edited by angeltze
Πάλι αδιάβαστος πιάστηκα, εννοούσα DC αντί για MCU 💀
  • Like 4

Να πούμε ότι δεν μας είχαν προετοιμάσει με ατάκες του Rock για το hierarchy του DC Universe που είναι about to change και λοιπά αντίστοιχα πράγματα; Μας είχαν προετοιμάσει. 

Όσον αφορά την anti-hero πλευρά του Black Adam. Ναι οκ, τα τελευταία χρόνια έχει δωθεί μεγαλύτερη έμφαση σε αυτή του την πλευρά, αλλά έχει νόημα όταν τον έχεις δει και χορτάσει σαν villain. Με το να πας κατευθείαν στο redemption story του, χάνεις το νόημα της ύπαρξης του redemption story. 

Αναρωτιέμαι πως θα χειριστούν τον χαρακτήρα σε μια πιθανή Shazam vs. Black Adam ταινία. Ήδη τον προωθούν σαν anti-hero και ο Rock είναι από τους πιο εμπορικούς ηθοποιούς του πλανήτη. Γνωρίζοντας την DC με τις σοφές και μελετημένες της κινήσεις, θα μας την φέρει και θα κάνει τον Black Adam τον ήρωα της υπόθεσης και τον Shazam τον κακό. :lookha:

• Like 4
  • Thanks 2
  • Haha 3

Άσχετος με τον χαρακτήρα και το setting εδώ, αλλά πλάκα είχε ότι είδα. Διασκεδαστική να είναι φτάνει, χαμηλός ο προσωπικός πήχης για ταινίες DC.

• Like 3
  • Thanks 2

Για δώστε τα φώτα σας DCάκηδες. Η Justice Society δεν υπήρξε την εποχή του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου; Πως την βλέπουμε τώρα με τον Black Adam? Multiverse φάση; Κάτι άλλο που δεν ξέρω;

• Like 4

55 minutes ago, Dredd said:

Η Justice Society δεν υπήρξε την εποχή του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου;

Ναι, ακριβώς, αλλά....

56 minutes ago, Dredd said:

Multiverse φάση;

... έχει παίξει και αυτό στο Zero Hour, αν και από ό,τι κατάλαβα, στο τέλος του Dark Nights: Death Metal, επιστρέφουν στην εποχή του Β' ΠΠ. Παραπάνω, μη με ρωτάς, δεν ξέρω., ούτε έχω καταλάβει... :P

• Like 2
  • Haha 3

• 4 months later...

Για πρώτη φορά στη ζωη μου θα δω ταινία με τον Ντουέιν Τζόνσον στο κινηματογράφο.  Ελπίζω να μη το μετανιώσω, αν κ αυτό το 39- 90 στο ροττεν με προβληματίζει... στο.οτι θα μου αρέσει φυσικά :omg:

• Like 4

Το κακό με τον Rock είναι ότι, σε ότι ταινία και να είναι, παίζει πάντα το ίδιο πράγμα. Αν ταιριάζει καλώς, αν δεν ταιριάζει, δεν μπορεί να προσαρμοστεί.

• Like 4

Ωραίος ο Black Adam. Σίγουρα, δεν είναι και η καλύτερη υπέρ ηρωική ταινία που έχει βγει φέτος (ο τίτλος αυτός πάει στο The Batman), αλλά ήταν ό,τι πρέπει για να περάσει ευχάριστα το διωράκι. Έκανε τα απολύτως βασικά και είμαι ικανοποιημένος με αυτό. Nothing more, nothing less.

O Rock ήταν αξιοπρεπής, βέβαια στις πιο σοβαρές σκηνές φαίνεται η απουσία του όποιου υποκριτικού του ταλέντου. Ο ρόλος είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του, προκειμένου να "καμουφλάρει" τις αδυναμίες του. 

Η JSA είχε πλάκα, ξεχώρισα τον Brosnan (Dr. Fate) και τον ηθοποιό που υποδύεται τον Hawkman.

Επίσης, κάτι άλλο που θα ήθελα να επισημάνω και μου έκανε εντύπωση ήταν ότι το χιούμορ ήταν οργανικό και, πάνω από όλα, σε σωστές δόσεις. :D

Εν ολίγοις, εάν περιμένετε κάτι φοβερό, ίσως να απογοητευτείτε. Αλλά, αν σας αρέσουν οι ευχάριστες ταινίες δράσης, τότε σίγουρα θα περάσετε καλά. 

Τέλος, η σκηνή μετά το τέλος της ταινίας, με πώρωσε.  Kudos DC, καιρός ήταν.:best:

Edited by the comic guide
  • Like 9

Χορταστική με τα όλα της ταινία  που μαλιστα προσπαθεί να είναι μην είναι μονάχα  ένας αχταρμάς ψηφιακών εφέ για εφηβικούς οφθαλμούς. Υπάρχουν δηλαδή θεματικές κ ας μένουν πίσω λογω δράσης. Η ελευθερία του λαού καταπιεσμένων χωρών, η ιδέα του αντιήρωα κ η κόντρα της ιδεολογίας αυτού με των καθαρόαιμων υπερηρώων,  η εξωτερική πολιτικη της Αμερικής κ ο ρολος η η παρέμβαση των υπερηρωων σε αυτή. Υπάρχουν αστοχίες, φυσικά, σεναριακά η κατάληξη είνα μία από τα ίδια … ένα συνεχές exposition-δραση-exposition-δραση με χιουμορακι ενδιάμεσα(πετυχημένο όμως χιούμορ και όχι το  κουραστικό πλέον  παρωδιακό τύπου disney που σε πετάει έξω από τη ταινια) αλλά πέρασα καλά με το να  στέκει καλύτερα από αυτό που περίμενα. Ο πρωταγωνιστής  είναι εξαιρετικός στο ρόλο του…ακριβως όπως στο κόμικς είναι, καλύπτοντας  άψογα την περιορισμένη του υποκριτική ικανότητα με τη φυσική του παρουσία. Ειδικά στην σκηνή με τον πρόσκοπο το ελαφρύ χαμόγελο του είναι όλα τα λεφτά. Για το είδος του, μια χαρά fun ταινία ήταν, έχουν βγει και πολύ χειρότερες origin και μη origin superhero κ αν έπρεπε να το συγκρίνω  με το Man of Steel η το  Green Lantern, δεν ήταν όσο καλό ήταν το φιλμ του Σνάιντερ αλλά σίγουρα απείρως καλύτερο από τη φόλα του Reynolds. Μια τυπική κόμικ υπερηρωικη ταινία λοπον  με antihero ύφος και απόλυτα τίμια στις προθέσεις της. Και κάποιες φορές αυτό είναι για μενα είναι υπεραρκετό

• Like 6
  • Thanks 1