Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Geiger (Geoff Johns, Gary Frank)

Dredd
 Share

Recommended Posts

1.jpg   2.jpg   3.jpg   4.jpg   5.jpg

O Tariq Geiger είναι ένας από τους λίγους επιζώντες του πυρηνικού πολέμου του 2030. Ο ίδιος έχει μετατραπεί σε ένα ιδιότυπο πυρηνικό εργοστάσιο, όπου μέσα του καίει άσβεστη η ραδιενέργεια. Με την ψευδαίσθηση ότι η οικογένεια του είναι ακόμα ζωντανή, ζει και κινείται στην έρημο της Νεβάδα, έχοντας γίνει αστικός μύθος για τους κατοίκους του Las Vegas, και φόβος και τρόμος για τις συμμορίες που κινούνται στην περιοχή, ως ο Glowing Man. Συνοδευόμενος από ένα δικέφαλο λύκο, προσπαθεί να προστατεύσει 2 μικρά αδέλφια τα οποία έχουν μαζί τους τα μυστικά για τα εναπομείναντα πυρηνικά όπλα των ΗΠΑ, και ο μόνος του, δυνητικά, σύμμαχος, είναι η αποδυναμωμένη κεντρική κυβέρνηση. Οι ελπίδες τους όμως, πολύ σύντομα, θα αποδειχθούν ψεύτικες.....

6.jpg   7.jpg   8.jpg

Μήπως, τελικά, ο Geoff Johns, είναι υπερεκτιμημένος; Οκ, δεν έχω διαβάσει τις μεγάλες του επιτυχίες στην DC, αλλά κρίνοντας από το Olympus που είχε βγάλει στη Humanoids, το Doomsday Clock που διαβάζω αυτή τη περίοδο, αλλά και το παρόν που παρουσιάζω, τείνω να συμφωνήσω με την παραπάνω σκέψη. Στην πρώτη creator-owned δουλειά του, μακριά από τις κάπες και τα κολάν, χρησιμοποιεί όλα εκείνα τα κλισέ που έμαθε στα υπερηρωικά του, παραδίδοντας έτσι μια επιφανειακά καλή δουλειά, χωρίς όμως τίποτα πρωτότυπο, τίποτα ενδιαφέρον, τίποτα άξιο λόγου. Πολλές ευκολίες, πάρα πολλές ευκολίες, μόνο και μόνο για να προωθηθεί η ευκαιρία, μου θύμισε έντονα υπερηρωικές σειρές του CW, όπου το συναίσθημα είναι "στο πιάτο", και οι λύσεις "στην γωνία", μόνο και μόνο για να πάει παρακάτω η πλοκή. Με λίγα λόγια, αν έχεις λίγες παραπάνω απαιτήσεις από αυτό που διαβάζεις, δεν θα το βρεις εδώ. Εδώ μόνο ποπ-κορν, κοκα-κόλα και το ξεχνάς άμεσα.

9.jpg   10.jpg   11.jpg

Στο σχέδιο, ο Gary Frank κάνει ότι μπορεί, χωρίς ιδιαίτερο ενθουσιασμό βέβαια. Εγνωσμένης αξίας, βέβαια, σχεδιαστής και δεν μπορείς να του προσάψεις πολλά, αφού όλες οι σελίδες είναι καλοδουλεμένες, με γεμάτα και πλούσια καρέ και ενδιαφέρουσες και αληθοφανείς εκφράσεις στα πρόσωπα των πρωταγωνιστών. Ίσως με χάλασε λίγο η τάση του (ή οι οδηγίες του Johns, δεν μπορώ να ξέρω) να εστιάζει και να χρησιμοποιεί αρκετά πολλά και μικρά καρέ. Και ίσως θα προτιμούσα λίγο μεγαλύτερη γενναιότητα στο ντεκουπάζ. Αλλά αυτά είναι πταίσματα, μπροστά στην αδιαφορία που εκπέμπει το σενάριο.

13.jpg   12.jpg   14.jpeg

Με προοπτική να βγάλει και άλλες σειρές, επικεντρωμένα σε διάφορα χρονικά σημεία της ανθρώπινης ιστορίας, και σε διάφορους άλλους χαρακτήρες, εξίσου σημαντικούς και εξίσου άγνωστους, τους οποίους θα αποκαλεί The Unnamed, και στα οποία θα συνεργαστεί και με άλλους σχεδιαστές. Εμένα, προσωπικά, με έχασε. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές. Και μην παρεξηγηθώ, δεν είναι κακό, απλά ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ αναμενόμενο.

Ενα 6,5/10 και κυρίως λόγω όμορφου σχεδίου.

• Like 12
  • Thanks 2

Το διάβασα και εγώ το Geiger πριν κάνα μήνα. Προσωπικά δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις και η αλήθεια είναι ότι πέρασα καλά. Η ιστορία κυλάει πολύ γρήγορα, έχει τις στιγμές της ενώ ο Johns δε ξεχνά να κάνει εδώ και εκεί επίκληση στο συναίσθημα. (αναφέρομαι κυρίως στις σκηνές με τα δύο αδέλφια) Επίσης, πιστεύω ότι το σχέδιο του Frank ανεβάζει πολύ το τελικό αποτέλεσμα. Μου άρεσε και ο χρωματισμός καθώς και επιλογή του πράσινου ως βασικού χρώματος του πρωταγωνιστή. :thumbsup2:

Θεωρώ ότι για τα 9 ευρώ που κοστίζει ο τόμος (τόσο το πήρα εγώ), αξίζει τα λεφτά του. Σύμφωνοι, δεν ανακαλύπτει και τον τροχό, αλλά σίγουρα παραμένει μία διασκεδαστική ιστορία που διαβάζεται νεράκι. 

4 hours ago, Dredd said:

Μήπως, τελικά, ο Geoff Johns, είναι υπερεκτιμημένος;

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι είναι άδικο να κρίνεις τον Johns βάσει ιστοριών που αναμφίβολα δεν είναι ούτε καν στο top 5 του. Καλώς ή κακώς, είναι καθαρόαιμος υπέρ ηρωικός συγγραφέας. (με ό,τι και αν αυτό συνεπάγεται) Ο Johns είναι ένας από τους πιο βασικούς αρχιτέκτονες του σύγχρονου/ μοντέρνου σύμπαντος της DC. Αμέτρητα τεύχη και έπη όπως είναι το run του στο Green Lantern, το Flash, τη JSA, το Teen Titans, το Hawkman ή και το Infinite Crisis δεν μπαίνουν στην ίδια κατηγορία με κόμικς σαν το Geiger. (ή το Doomsday Clock ξερωγώ) Το Geiger είναι σαν λέμε "Λοιπόν, έγραψα τις ιστοριάρες μου, ε, ας πάω τώρα να ασχοληθώ με κάτι πιο χαλαρό". :lol: 

Edited by the comic guide
  • Like 8
  • Thanks 1

10 hours ago, the comic guide said:

Το διάβασα και εγώ το Geiger πριν κάνα μήνα. Προσωπικά δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις και η αλήθεια είναι ότι πέρασα καλά. Η ιστορία κυλάει πολύ γρήγορα, έχει τις στιγμές της ενώ ο Johns δε ξεχνά να κάνει εδώ και εκεί επίκληση στο συναίσθημα. (αναφέρομαι κυρίως στις σκηνές με τα δύο αδέλφια) Επίσης, πιστεύω ότι το σχέδιο του Frank ανεβάζει πολύ το τελικό αποτέλεσμα. Μου άρεσε και ο χρωματισμός καθώς και επιλογή του πράσινου ως βασικού χρώματος του πρωταγωνιστή. :thumbsup2:

Θεωρώ ότι για τα 9 ευρώ που κοστίζει ο τόμος (τόσο το πήρα εγώ), αξίζει τα λεφτά του. Σύμφωνοι, δεν ανακαλύπτει και τον τροχό, αλλά σίγουρα παραμένει μία διασκεδαστική ιστορία που διαβάζεται νεράκι. 

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι είναι άδικο να κρίνεις τον Johns βάσει ιστοριών που αναμφίβολα δεν είναι ούτε καν στο top 5 του. Καλώς ή κακώς, είναι καθαρόαιμος υπέρ ηρωικός συγγραφέας. (με ό,τι και αν αυτό συνεπάγεται) Ο Johns είναι ένας από τους πιο βασικούς αρχιτέκτονες του σύγχρονου/ μοντέρνου σύμπαντος της DC. Αμέτρητα τεύχη και έπη όπως είναι το run του στο Green Lantern, το Flash, τη JSA, το Teen Titans, το Hawkman ή και το Infinite Crisis δεν μπαίνουν στην ίδια κατηγορία με κόμικς σαν το Geiger. (ή το Doomsday Clock ξερωγώ) Το Geiger είναι σαν λέμε "Λοιπόν, έγραψα τις ιστοριάρες μου, ε, ας πάω τώρα να ασχοληθώ με κάτι πιο χαλαρό". :lol: 

Το ξανασκέφτηκα, και αποφάσισα ότι ήμουν αρκετά αυστηρός, για αυτό και το 5,5 το έκανα 6,5. Ο λόγος ήταν ότι είχα απαιτήσεις από τον Johns, ακριβώς έχοντας διαβάσει τα διθυραμβικά σχόλια που αναφέρεις και εσύ για πολλές σειρές, ιδίως για το Flash και το Green Lantern. Έχεις δίκιο ότι για 9 ευρώ αξίζει τα λεφτά του και είναι διασκεδαστικό.

Σε γενικότερο σχόλιο όμως, εξακολουθεί να μην με πείθει. Αν μετά από τόσα και τόσα χρόνια στα υπερηρωικά, δεν έχει μέσα του μια (1) καλή ιστορία να πει στην πρώτη του προσωπική δουλειά, τότε ή έχει πάθει ιδρυματοποίηση, ή δεν το πολυέχει γενικώς ως συγγραφέας. Υπάρχουν πάρα, πάρα πολλοί συγγραφείς οι οποίοι πέρασαν από τις 2 μεγάλες και μετά έβγαλαν εκπληκτικές δουλειές έξω από αυτές (Brubaker, Snyder, King, Bendis (έτσι και έτσι), Rucka, Ellis, Azzarello, Waid και πολλοι πολλοί άλλοι). Στα μάτια μου τουλάχιστον, ο Johns δεν φαίνεται να ανήκει σε αυτή τη κατηγορία. Άσε που τείνω να μισήσω το Doomsday Clock (είμαι στο 7ο τεύχος), με τις αποτυχημένες του απόπειρες να γράψει σαν τον Moore. Respect για τα cojones να πιάσει κάτι τόσο δύσκολο, αλλά το χάνει από την αρχή και ακόμα δεν το βρίσκει σε καμία περίπτωση.

• Like 8
  • Thanks 1

• 7 months later...

71TV484NdGL.jpg

Τελευταιο κομικ που διαβασα ειναι το Geiger των Geoff Johns και Gary Frank. Συνοπτικα προκειται για μια post apocalyptic ιστορια που διαδραματιζεται μετα απο ενα πυρηνικο ολοκαυτωμα. Ο πρωταγωνιστης, εν ονοματι Geiger εκτιθεται απευθειας σε ακτινοβολια καθως δεν προλαβαινει να φτασει στο καταφυγιο που εχει ετοιμασει για την οικογενεια του. Σαν αποτελεσμα αποκτα υπερδυναμεις (σημειωση του κωτσου: πρωτοτυπο) και περναει τα επομενα χρονια φρουρωντας το καταφυγιο μεχρις οτου να γινει ασφαλες να βγει η οικογενεια του και να ξανασμιξουν. Εντωμεταξυ οι ΗΠΑ ειναι πλεον κατακερματισμενες και διοικουνται απο διαφορες ομαδες που ψαχνουν τα απομειναρια των τελευταιων πυρηνικων κεφαλων για να αποκτησουν το πανω χερι εναντι των ανταγωνιστων τους. Τα σχεδια σχετικα με τις θεσεις των κεφαλων θα φτασουν στα χερια δυο μικρων παιδιων που δραπετευοντας απο μια ιδιομορφη ομηρια θα πεσουν πανω στον δρομο του Geiger. 

Αν η εννοια του μετριου αποφασιζε να γινει κομικ, πιθανοτατα θα ηταν τo Geiger. Περα απο το πολυ ωραιο σχεδιο του Gary Frank ολο το υπολοιπο ειναι τιγκα, μα τιγκα στα κλισε. Ολα τα εχουμε ξαναδει αλλου και μαλιστα πιο πιστευτα και με περισσοτερη αγωνια κιολας. Τωρα τι να σχολιασω; Το οτι ο πρωταγωνιστης λεγεται Geiger;  Οτι δεν υπαρχει καμια συνεπεια στο πως λειτουργουν οι δυναμεις του; Οτι καθε φραξια κακων εχει και ενα theme λες και εχουμε αποκριες; Ναι οντως, εχουμε Camelot-themed κακους, 30s Νεουορκεζους, κατι παλιατσους. Οτι να ναι. Οι κακοι εννοειται οτι ειναι πολυ κακοι και το κινητρο εξαντλειται στο "παγκοσμια κυριαρχια" (λεμε πολυ πρωτοτυπο το κομικ). Tελειωνοντας το σκεφτηκα: "τωρα τι χασιμο χρονου ηταν αυτο; χαραμιστηκε η εξοδος".

Κατα την γνωμη μου, βλακεια. Προσπεραστε αφοβα :)

Edit: Πρωτα εγραψα το σχολιο μου στο "τι διαβασα" και μετα ανακαλυψα την παρουσιαση που ειχε ηδη γινει. @Dredd παραεισαι χαλαρος με το 6.5/10. 4.5 και αν. Αν δεν ειχε και καλο σχεδιο, κλαφτα. Και γω καλο κοτοπουλο στο τηγανι κανω αλλα οταν εκαψα κατι μπριζολες, αυτες δεν πηραν ποντους λογω του κοτοπουλου της περασμενης βδομαδας :lol:

• Like 2
  • Haha 6