Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Star Wars: The High Republic, vol.1 (Cavan Scott, Ario Aninditio, Georges Jeanty)

Dredd

Recommended Posts

1.jpg   2.jpg   3.jpg   4.jpg   5.jpg

Είμαστε στην εποχή της High Republic. Χρόνια πριν τα γεγονότα των πρώτων (prequel) ταινιών. Οι Jedi κυριαρχούν σε όλους τους γνωστούς γαλαξίες και είναι συνώνυμο της δικαιοσύνης και της παντοδυναμίας. Ο λαμπερός και υπερσύγχρονος διαστημικός σταθμός Starlight Beacon είναι επιτέλους έτοιμος και εκπέμπει δέος με το μέγεθος του και την αποστολή του. Να αποτελέσει δηλαδή το εφαλτήριο των Jedi για τις αποστολές τους στις γνωστές και άγνωστες γωνίες του σύμπαντος. Κατά τη διάρκεια όλων αυτών, η Padawan Keevee Trenis, περνάει τις τελευταίες της δοκιμασίες για να γίνει Jedi Knight. Θα το επιτύχει, αλλά αμέσως θα εμπλακεί σε μια θανατηφόρα και αγωνιώδη μάχη για να σώσει τον master της από τα πλοκάμια της Dark Side, αναγκάζεται να κάνει απρόσμενες συμμαχίες με το καρτέλ των Hutt για να αντιμετωπίσει την εξάπλωση των παρασιτικών ζωντανών φυτών Drengir, ενώ πίσω από τις σκιές, κάποιο μεγάλο κακό κινεί τα νήματα. Μια νέα εποχή ξεκινά......

6.jpg     7.jpg     8.jpg

ΟΚ, επιτέλους, κάτι πρωτότυπο. Κάτι που έχει καινούριους πρωταγωνιστές, κάτι που δεν ξέρουμε πως θα τελειώσει. Η High Republic είναι ένα ολόκληρο company-wide project από την Disney, με βιβλία (παιδικά και ενηλίκων), κόμικς (ενηλίκων από τη Marvel και παιδικά από την IDW), και σίγουρα, στη πορεία, animation/live-action σειρές και ταινίες. Το project τρέχει ένα χρόνο τώρα και τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά. Την συγκεκριμένη σειρά την γράφει ο Cavan Scott, άγγλος με προυπηρεσία σε Doctor Who και Star Wars Adventures (τα παιδικά της IDW που αναφέρω παραπάνω), ο οποίος είναι επίσης και o συγγραφέας του novel The Rising Storm. To συγκεκριμένο κόμικ το γράφει αρκετά καλά, χωρίς βέβαια να αποφεύγει τα αναμενόμενα tropes της εποχής (κορίτσι πρωταγωνιστρια) και του σύμπαντος (η πρωταγωνίστρια δεν αισθάνεται έτοιμη, αναγκάζεται να "σώσει" τον δάσκαλο της), αλλά ο Scott τα ενσωματώνει όλα αρκετά πειστικά και τόσο ο ρυθμός, όσοι και οι διάλογοι είναι γρήγοροι και φυσικοί. Προφανώς και δεν περιμένω να βγει κάτι αριστουργηματικό από εδώ, αλλά η όλη ιστορία έχει την σωστή δόση επικου-Star Wars feeling, και το γεγονός, όπως προείπα, ότι δεν γνωρίζεις την κατάληξη, είναι ένα πολύ μεγάλο plus για εμένα.

9.jpg   10.jpg   11.jpg

Στο σχέδιο, τα περισσότερα από τα 10 πρώτα τεύχη που διάβασα, τα σχεδίασε ο Ario Anindito, Ινδονήσιος στην καταγωγή και με λίγες δουλείες στην Marvel μέχρι τώρα. Καλή και λεπτομερής δουλειά συνολικά, χωρίς να εντυπωσιάζει αλλά πάντως να καταφέρνει καλά να ισορροπεί ανάμεσα στο teen και στο adult, που φαίνεται να είναι το target group στο απευθύνεται η Marvel με τα κόμικς της στον κόσμο του George Lucas. Αρκετά "φωτεινοί" και πολλές φορές "εκτυφλωτικοί" οι χρωματισμοί, ακριβώς για να τραβήξουν το ενδιαφέρον νεαρότερων ηλικιών. Όχι πως εμένα με χάλασαν, αλλά σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο μου. Πάντως δεν με απέτρεψαν να το ευχαριστηθώ, λιγότερο πάντως από τα δύο τεύχη στα οποία έκανε σχέδιο ο Georges Jeanty, o oποίος παρ' ότι έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία, κατάφερε να με ξενίσει με τις πιο χοντροκομμένες φιγούρες του και τα generic πρόσωπα του.

12.jpg     13.jpg     14.jpg

10 τεύχη λοιπόν έχω διαβάσει, από τα 15 συνολικά που θα βγούν σε αυτό το ongoing series, τα οποία κυκλοφορούν και σε 2 trade paperbacks. Αρκετά καλό για το fanboy μέσα μου, οριακά και για κάποιον που πιθανόν να θέλει να διαβάσει κάτι διαφορετικό από τις ταινίες και τους γνωστούς πρωταγωνιστές. 6,5 στα 10 και πάμε!!!!

• Like 5
  • Thanks 4

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση Star Wars fan, αλλά το expanded universe πάντα μου έκανε κλικ. Και κάθε φορά που περιτριγύριζα έναν τίτλο, εκνευριζόμουν που @ πρωταγωνιστ@ ήταν άνθρωπος :P 

Αυτό πάντως δεν φαίνεται άσχημο.

• Like 6

• Dredd changed the title to Star Wars: The High Republic (Cavan Scott, Ario Aninditio, Georges Jeanty)
  • Dredd changed the title to Star Wars: The High Republic, vol.1 (Cavan Scott, Ario Aninditio, Georges Jeanty)

1.jpg   3.jpg   5.jpg   7.jpg   9.jpg

Διαβάστηκαν τα τεύχη 11-15, με τα οποία κλείνει ο πρώτος κύκλος (και το πρώτο volume) της σειράς. Εξακολουθώ να περνάω μια χαρά, καινούριοι κακοί, με ενδιαφέροντα και "ψαγμένο' αρχικακό ο οποίος σε πείθει με τα κίνητρα. Ενδιαφέροντες νέοι χαρακτήρες, γενικά όλα καλά, όχι βέβαια κάτι εκπληκτικό, αλλά ψυχαγωγικά και τόσο-όσο εντυπωσιακά. Παίζουν και horror στοιχεία, επιτέλους κάτι καινούριο στα Star Wars. Συνεχίζει με δεύτερο volume, από το οποίο έχουν βγει 2-3 τεύχη μέχρι τώρα.

2.jpg   4.jpg   6.jpg   8.jpg   10.jpg

• Like 4
  • Thanks 3

Συνυπογράφω στο ότι είναι πολύ φρέσκα και πολύ δυνατά (γιατί με το Andor έχω χάσει πάσα ιδέα).

Το μόνο που βγήκε μέτριο ήταν το ενδιάμεσο tie-in δίτευχο "Eye Of The Storm", ανάμεσα από #12 και #13, που ήταν κυρίως exposition.

:byforce:

• Like 5
  • Thanks 2

25 minutes ago, The Fists Of Stan Lee said:

Συνυπογράφω στο ότι είναι πολύ φρέσκα και πολύ δυνατά (γιατί με το Andor έχω χάσει πάσα ιδέα).

Το μόνο που βγήκε μέτριο ήταν το ενδιάμεσο tie-in δίτευχο "Eye Of The Storm", ανάμεσα από #12 και #13, που ήταν κυρίως exposition.

:byforce:

Μόλις, μα μόλις διάβασα το Eye of the Storm. :lol:

Exposition, αλλά αναγκαίο γιατί πουθενά αλλού δεν περιγράφεται ο archvillain.

Θα γράψω λίγα λόγια για αυτό και μερικά ακόμα minis μέσα στη βδομάδα.

• Like 7

Πάλι καλά που κινήθηκε το νήμα και το ανακάλυψα γιατί έχω να κάνω μια ερώτηση. @DreddΈχω το κακό συνήθειο να αγοράζω όποιο τεύχος βρίσκω μπροστά μου. Έτσι πήρα το τεύχος #2 της σειράς, το οποίο όμως είναι διαφορετικό από αυτό που δείχνεις εσύ στην παρουσίαση και συν τοις άλλοις,

Spoiler

ο σταθμός Starlight Beacon έχει καταστραφεί.

Μήπως επειδή η σειρά που παρουσιάζεται εδώ, έκλεινε στα 15 τεύχη και τώρα έχει αρχίσει η συνέχειά της; Αν ισχύει αυτό όμως

1. Θα πρέπει να δημιουργήσουμε διαφορετική παρουσίαση;
  2. Γιατί να σπάσεις έτσι μια σειρά, αν είσαι λογικός εκδότης;:thinking:

Τέλος, θα συνεχίσω να αγοράζω τα τεύχη και θα γράψω μια χορταστική κριτική . :beer2:

• Like 4

Εχεις πάρει το 2ο τεύχος του 2ου volume. Λογικά αυτό:

0.jpg

Εδώ έχω κάνει παρουσίαση του πρώτου volume. Παρουσίαση του 2ου volume έχω σκοπό να κάνω αφού διαβάσω έστω το πρώτο arc, δηλαδή τα πρώτα 5-6 τεύχη, ή μερικές φορές αφού διαβάσω και το 2ο arc. Η σειρά σπάει γιατί τα #1 πάντα πουλάνε περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο νούμερ, οπότε για εμπορικούς λόγους, για λέγους θεματολογικούς, για λόγους αλλαγής δημιουργικής ομάδας, ή και για όλους (ή κάποιους) από τους παραπάνω λόγους, κάνουν renumbering.

Γενικά, καλό είναι (χωρίς να σημαίνει ότι είναι και απόλυτος κανόνας) να γράφουμε παρουσιάσεις, αφούς έχουμε διαβάσει έναν ικανό αριθμό τευχών από κάθε σειρά, για να αποκτούμε μια καλή επαφή και να έχουμε βγάλει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. 

Και πρόταση από εμένα: Μην παίρνεις τεύχη στη τύχη. Δεν θα καταλαβαίνεις τι έχει προηγηθεί και θα μπερδεύεσαι. Αν δεν μπορείς να ξεκινάς μια σειρά απο το #1, γιατί π.χ. δεν μπορείς να το βρεις ή είναι παλιό και δεν βρίσκεται, καλό είναι να ξεκινάς τουλάχιστον από κάποιο τεύχος το οποίο είναι και έναρξη arc, έτσι ώστε να μπαίνεις από την αρχή της συγκεκριμένης ιστορίας.

• Like 3

@Dredd, ευχαριστώ για την απάντηση! Το τεύχος που λέω, είναι αυτό:

viber_image_2022-10-30_13-39-51-537.thumb.jpg.91a8ed31f65a571e3f557ca9a1ddc08c.jpg

Δε το βρήκα κάπου στο διαδίκτυο δυστυχώς...

15 minutes ago, Dredd said:

Και πρόταση από εμένα: Μην παίρνεις τεύχη στη τύχη. Δεν θα καταλαβαίνεις τι έχει προηγηθεί και θα μπερδεύεσαι. Αν δεν μπορείς να ξεκινάς μια σειρά απο το #1, γιατί π.χ. δεν μπορείς να το βρεις ή είναι παλιό και δεν βρίσκεται, καλό είναι να ξεκινάς τουλάχιστον από κάποιο τεύχος το οποίο είναι και έναρξη arc, έτσι ώστε να μπαίνεις από την αρχή της συγκεκριμένης ιστορίας.

Ναι, αυτό το έχω καταλάβει. Την έπαθα σε αυτή τη σειρά, αλλά και στο Sandman που ρωτούσα τις προάλλες. Πρέπει να επιλέγω πιο προσεκτικά!:beer:

• Like 4

Αυτό είναι το 2ο τεύχος του mini-series Eye of the Storm. The High Republic είναι ο γενικότερος υπέρτιτλος που προσδιορίζει την χρονική περίοδο, εντός του Star Wars Universe, στην οποία εντάσσονται διάφορες σειρές. Διάβασε και στο άλλο θέμα, όπου και γράφω λίγα λόγια για αυτό και κάποια άλλα mini.

• Like 3
  • Thanks 1

Just now, Dredd said:

Αυτό είναι το 2ο τεύχος του mini-series Eye of the Storm. The High Republic είναι ο γενικότερος υπέρτιτλος που προσδιορίζει την χρονική περίοδο, εντός του Star Wars Universe, στην οποία εντάσσονται διάφορες σειρές. Διάβασε και στο άλλο θέμα, όπου και γράφω λίγα λόγια για αυτό και κάποια άλλα mini.

Ναι, είδα το ποστ σου! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, μου λύνεις πάρα πολλές απορίες!!!!!:beer2:

Spoiler

Και συνάμα δημιουργείς μια επιθυμία, για μαζικές αγορές κόμικς που αφορούν το star wars!

• Like 4