Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα και Κυκλοφορίες από Μικρότερες Εκδοτικές

Dredd
 Share

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα και για το Previews Μαΐου. Εξαιρούνται οι εκδοτικές με δικό τους θέμα και τα μάνγκα, για τα οποία δεν έχω άποψη. :) 

Το Animal Castle των Xavier Dorison και Felix Delep, που είχε αναφέρει ο @Dredd, θα κυκλοφορήσει σε hardcover από την Ablaze, φυσικά.

Jq6jvOvg (12).png

Jq6jvOvg (13).pngJq6jvOvg (14).png

Αλλά και Christophe Bec με πολλούς σχεδιαστές και ένα, θεωρητικά, ενδιαφέρον θέμα.

Jq6jvOvg (15).png

Και Tiziano Sclavi (δημιουργός του Dylan Dog) με το σχεδιαστή του Something is Killing the Children

Jq6jvOvg (16).png

Afterschock για τη συνέχεια και νέα σειρά από τον Zac Thompson, με αρκετά ενδιαφέρον θέμα:

Jq6jvOvg (17).pngJq6jvOvg (18).png

Texas Jack από τη Cinebook για τους λάτρεις των BD. Εγώ προσωπικά, δεν το έχω υπόψη μου το συγκεκριμένο.

image.png

Sergio Toppi: Bestiary. Προφανώς, δεν είναι κόμικ

Jq6jvOvg (25).png

Oni Press και Blink από τους Christopher Sebela και Hayden Sherman με μια ενδιαφέρουσα αρχική ιδέα.

Jq6jvOvg (26).pngJq6jvOvg (27).png

Bloodborne: Lady of the Lanters, τρόμος και αίμα από τους σπεσιαλίστες Cullen Bunn και Piotr Kowalski και την Titan

Jq6jvOvg (28).pngJq6jvOvg (29).png

και από την ίδια εταιρεία έχουμε και πρίκουελ του Astro Boy, για το οποίο εγώ δεν ξέρω κάτι παραπάνω

Jq6jvOvg (30).png

Και ξανά CullenBunn, αυτή τη φορά από τη Valiant

Jq6jvOvg (31).pngJq6jvOvg (32).png

Αυτά τα ολίγα για αυτό το μήνα. Τους καταλόγους μπορείτε να τους κατεβάσετε και να τους μελετήσετε (και) από εδώ:

https://www.dropbox.com/s/rqd78l1r00wf203/MMCOMICS-May-2022-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/i719equp6w6zp2g/MMCOMICS-May-2022-DC-Connect.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ltk9nv2t99hqh8a/MMCOMICS-May-2022-Marvel-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/javly1w35kjyqa3/MMCOMICS-May-2022-Next-Phase.pdf?dl=0

• Like 6
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

10.jpg   11.jpg   12.jpg   13.jpg

Η Dynamite αποφάσισε να κυκλοφορήσει άλλη μια σειρά James Bond, με τον πρωτότυπο τίτλο 007. Στο σενάριο θα είναι ο Phillip Kennedy Johnson ( του πολυσυζητημένου πέρισυ The Last God ) και στο σχέδιο ο Marco Finnegan. Δεν έχω διαβάσει ακόμα κάποιο Bond comic που να μου άρεσε, πέρα ίσως από αυτό του Ellis, και αυτό το βρήκα απλά ΟΚ. Δεν με ψήνει και το σχέδιο, οπότε μάλλον δεν.....

14.jpg   15.jpg   16.jpg   17.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 5

• 2 weeks later...

ezgif-2-a0a32dbcfc.jpg

Την κάνει ο Bill Jemas από την AWA, μέχρι πρότινος CEO και εκδότης. Θα κάνει δική του εταιρεία, την Be Good Studios, οπού, ανάμεσα στα άλλα, θα προωθήσει και τα NFTs (:damn:), σημείο που φαίνεται ότι τον είχε φέρει σε κόντρα με τον Axel Alonso, Chief Compliance Officer μέχρι πρότινος τουλάχιστον.

Τι έχουν τα έρμα τα Μαρβελόπαιδα και ψοφάνε; :lol:

ΠΗΓΗ

• Haha 7

Όλοι οι επιχειρηματίες λένε πως θα ασχοληθούν με τα nfts για να δείξουν πως καινοτομούν και για να πάρουν χρηματοδότηση, αλλά ήδη η φούσκα έχει σκάσει. :) 

• Like 6
  • Thanks 1

Δεν ξέρω αν έχει σκάσει ακόμα (πριν μερικές ημέρες ο McFarlane πούλησε κάτι εξώφυλλα Spawn NFTs για κάτι χιλιάριακα), αλλά μακάρι να σκάσει. Πιο cash-grab, και πιο "προσπαθώ να βγάλω λεφτά από το τίποτα¨, δεν υπάρχει.

• Like 5

5 hours ago, Dredd said:

Δεν ξέρω αν έχει σκάσει ακόμα (πριν μερικές ημέρες ο McFarlane πούλησε κάτι εξώφυλλα Spawn NFTs για κάτι χιλιάριακα), αλλά μακάρι να σκάσει. Πιο cash-grab, και πιο "προσπαθώ να βγάλω λεφτά από το τίποτα¨, δεν υπάρχει.

Καλά, δεν περιμένω να εξαφανιστεί και τελείως. Αλλά η μεγάλη τρέλα πέρασε. ο McFarlane είναι μεγάλο όνομα, οπότε θα μπορεί να συνεχίζει να το εκμεταλεύεται.

• Like 4

Να'μαι ξανά με το Previews Ιουνίοιυ. Εξαιρούνται οι εκδοτικές με δικό τους θέμα και τα μάνγκα, για τα οποία δεν έχω άποψη. :) 

Red Lightning, ένα κόμικ από την Ablaze, φόρος τιμής στον David Bowie. Δεν έχω διαβάσει κάτι από τους καλλιτέχνες, αλλά η ιδέα και μόνο ακούγεται συναρπαστική. :) 

JPeaXiYw (13).png JPeaXiYw (14).png  

Νέα σειρά από τον Terry Moore με τίτλο "Parker Girls". Πρεμιέρα τον Αύγουστο.

image.png

Garth Ennis, Russ Braun και Jimmy's Little Bastards από την Aftershock. Νομίζω, ότι ο τίτλος μας προϊδεάζει για το περιεχόμενο :DDD:

JPeaXiYw (15).png JPeaXiYw (16).png

The Vineyard από τους Brian Hawkins και Sami Kivelä, σειρά τρόμου, που δυνητικά, φαίνεται ενδιαφέρουσα.

JPeaXiYw (17).png JPeaXiYw (18).png

Sacrament από την AWA δια χειρός Peter Milligan και Marcelo Frusin

JPeaXiYw (19).png

Ένα γαλλικό κόμικ από την Clover Press. Δεν γνωρίζω ούτε το έργο, ούτε τους συντελεστές, ξέρει κανείς / καμία τίποτα παραπάνω;

JPeaXiYw (20).png

Η Drawn and Quarterly παρουσιάζει το κόμικ "Showa: A History of Japan" που καλύπτει την περίοδο βασιλείας του Χιροχίτο, που διήρκεσε ακριβώς αυτά τα χρόνια (1926-1989) και εκεί αναφέρεται και ο τίτλος του κόμικ. 4 χορταστικοί τόμοι, στην ανάλογη, βέβαια, τιμή.... Δημιουργός ο Shigeru Mizuki.

image.png

Τέσσερις νέες σειρές από τη Vault από γνωστούς δημιουργούς, για όλα σχεδόν τα γούστα...

JPeaXiYw (21).pngJPeaXiYw (22).png

Αυτά για αυτό το μήνα. Περιμένω και δικές σας προτάσεις, όπως πάντα, γιατί καταλαβαίνετε, ότι οι δικές μου είναι καθαρά υποκειμενικές. :) Τους καταλόγους μπορείτε να τους κατεβάσετε και να τους μελετήσετε (και) από εδώ:

https://www.dropbox.com/s/jzybv5kqdk790vc/MMCOMICS-June-2022-Marvel-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/xp0sqia2iiax64o/MMCOMICS-June-2022-DC-Connect.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/4pwhd0hxhhs5fwv/MMCOMICS-June-2022-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/a80hzlq3ov1a6s2/MMCOMICS-June-2022-Next-Phase.pdf?dl=0

JPeaXiYw (19).png

• Like 7
  • Thanks 2

13 hours ago, Lord Makro said:

Νεα σειρά Terry Moore, αυτό παίζει δυνατά!

στανταρ αγορά, αν και έχω μείνει λίγο πίσω, δεν έχω διαβάσει ακόμα τα Five years & Serial :)

• Like 4

1 hour ago, kabuki said:

στανταρ αγορά, αν και έχω μείνει λίγο πίσω, δεν έχω διαβάσει ακόμα τα Five years & Serial :)

Ούτε εγώ, δεν παίρνω ό,τι βγάζει γενικά. Ελπίζω να είναι αυτόνομο.

• Like 4

• 2 weeks later...

unnamed-89.jpg     unnamed-88.jpg

Δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνει σε αυτό το κόμικ ο Βασίλης Λώλος, αλλά συμμετέχει στο Yungblud Presents Twisted Tales of the Ritalin Club 3: The Funeral. Δεν πολυκαταλαβαίνω από τη περιγραφή στο Bleeding Cool, αλλά μάλλον το γράφει κάποιος punk δημιουργός, και προφανώς έχουν βγει άλλα 2, πριν από αυτό, από την εκδοτική Ζ2. Ίδωμεν.....

yungblud_Desktop-Product-Banner_I_m_suffering.jpg 

• Like 8

Στην Titan Books πάνε τελικά τα δικαιώματα του Conan. Σύμφωνα με το Hollywood Reporter, εκτός από floppies και graphic novels, θα υπάρχουν και εκδόσεις remastered archives, συμπεριλαμβανομένου και του προγράμματος omnibus που είχε ξεκινήσει από τη Marvel. Τι σημαίνει αυτό, αν θα βγούν με την ίδια μορφή, σκληρόδετα ή μαλακά, ή αν θα βγουν γενικά ή όχι, δεν ξέρει κανείς. Πάντως, για μη-κομιξικό site, έχω παρατηρήσει ότι το Hollywood Reporter, γενικά γράφει αληθινές ειδήσεις.

Για να δούμε.....

ΠΗΓΗ

• Like 10

44 minutes ago, Dredd said:

Πάντως, για μη-κομιξικό site, έχω παρατηρήσει ότι το Hollywood Reporter, γενικά γράφει αληθινές ειδήσεις.

Για να δούμε.....

ΠΗΓΗ

Το Hollywood Reporter είναι από τα σάιτ που επικεντρώνονται στο οικονομικό κομμάτι της βιομηχανίας του θεάματος (και των παράγωγων βιομηχανίων), για αυτό σάιτ σαν αυτό και το Deadline αναφέρονται ως trades. Άμεμπτο δεν είναι, καθώς επικεντρώνεται στα δελτία τύπου και τις πληρωμένες «διαρροές», αλλά αυτή ακριβώς η πρόσβαση σε πληροφορίες από τους ίδιους τους παράγοντες είναι που του δίνουν το όποιο κύρος. 

• Like 9

1655838817979701343448412306774.jpg

Εμενα παντως το ραφι μου κλαιει με λυγμους και επισης ξερω πως αν ειχα ξεκινησει τα ομνι της Μαρβελ τωρα θα ειχα παααααααααααρα πολλα νευρα!

:beer3:

• Like 6
  • Thanks 1
  • Haha 4

8 hours ago, Phantom Duck said:

Έχει ξαναγίνει κάτι αντίστοιχο; Αυτό ξέρουμε αν και πώς θα επηρεάσει τα Omnibus της Μάρβελ; Μία σειρά είπα να αγοράζω κι εγώ.

Μπα, σπάνια γίνεται κάτι τέτοιο. Είσαι απλά άτυχος :DDD:

• Like 1
  • Haha 4
  • Sad 1

• 2 weeks later...

Previews Ιουλίου, λοιπόν. Εξαιρούνται οι εκδοτικές με δικό τους θέμα και τα μάνγκα, για τα οποία δεν έχω άποψη.

Ξεκινώ με Dynamite και μια σειρά του Stan Lee (!) με τίτλο Orphans. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό;;;;

image.pngimage.png  image.png image.png

Πάμε στην Ablaze και στο Lovecraft: Unknown Kadath. Δεν γνωρίζω τους συντελεστές, αλλά λόγω πρώτης ύλης, ίσως παρουσιάζει ενδιαφέρον. 

image.pngimage.png

Γενικώς, η εταιρεία κυκλοφορεί αυτό το μήνα κάποια κόμικς τρόμου.

Δεν γνωρίζω εάν ο Bendis μπορεί να θεωρείται αξιόπιστος πλέον, αλλά αυτό το κόμικ ίσως να έχει ενδιαφέρον. Από την Abrams.

image.png

Έρχεται και ο 13ος τόμος του Alone των Vehlmann και Gazzoti, πάντα από τη Cinebook

image.png

Πάρα πολύ σημαντικά νέα από την Epicenter. Όχι μόνο έχουμε καινούριο Τεξ, αλλά για πρώτη φορά εκδίδουν και κόμικ ισπανόφωνης προέλευσης, το Alvar Mayor των Trillo και Enrique Breccia, που οι παλιότεροι είχαμε διαβάσει στο Σκορπιό! :yeah: @φλοκ, @mycomics.gr, πού είστε;;;;

image.png

Ένα κόμικ για το Ολοκαύτωμα, που ίσως να παρουσιάζει ενδιαφέρον.

image.png

Συνέχεια στα ευρωπαϊκής προέλευσης κόμικς. Η IDW παρουσιάζει δύο τόμους της σειράς Cities of the Obscure των Peeters και Schuiten, τον "Πυρετό της Ουρμπικάνδης", που έχουμε δει και στα ελληνικά, και το "The Invisible Frontier". Μην τα προσπεράσετε :) 

image.png image.png

Black Water Lilies από τη Magnetic Press για τη συνέχεια, κόμικ, που είχε προταθεί για κάποια Eisner

image.png

Έχουμε όμως και Dungeon: The Early Years vol.3

image.png

Ετοιμαστείτε για Omnibus του Eternal Warrior από τη Valiant με σημαντικούς συντελεστές

image.png

Γιώργος Καμπάδαης στη Vault

image.png

Αυτά τα ολίγα για αυτό το μήνα και τα λέμε ξανά τον Αύγουστο. Έως τότε, θέλω πολύ να διαβάσω και τις δικές σας προτάσεις. Τους καταλόγους μπορείτε να τους διαβάσετε (και) εδώ:

https://www.dropbox.com/s/r44923uj7qoss7e/MMCOMICS-July-2022-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/7wur7jitndhqrzt/MMCOMICS-July-2022-DC-Connect.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/d2y2rhuaneq1wjr/MMCOMICS-July-2022-Marvel-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/qtqrel9y792j7de/MMCOMICS-July-2022-Next-Phase.pdf?dl=0

• Like 7
  • Thanks 1

Μια λίστα από το comicsbeat.com με 75 πολυαναμενόμενα graphic novels για αυτό το καλοκαίρι. Έχει και κάποια πολύ γνωστών δημιουργών, κάποια που έχουν αναφερθεί σε διάφορα ποστ στο φόρουμ, αλλά, για να είμαι ειλικρινής, την πλειονότητα δεν την ξέρω. Τα περισσότερα είναι όντως από μικρότερες εκδοτικές, για αυτό και το βάζω εδώ. Αξίζει να ρίξετε μια ματιά κι ας είναι φάτε μάτια ψάρια.... :) 

• Like 5
  • Thanks 4

• 3 weeks later...

20.jpg   21.jpg

Ναι, το ξέρω, ησυχάστε. Το ξέρω ότι όλοι σας, ανεξαιρέτως, θέλετε να διαβάσετε 2000AD, θέλετε να μπείτε στον κόσμο του Judge Dredd και του thrill-power. Αλλά είναι δύσκολο, το ξέρω. Ανθολογία, 5 ιστορίες σε κάθε τεύχος, 1 τεύχος (prog) κάθε βδομάδα, με ποιο να ξεκινήσεις, είναι θέμα. Για αυτό ήμουν σε συνεχή επαφή με τα headquarters της Rebellion και τους έλεγα : "Κάντε κάτι, υπάρχει λαός στην Ελλάδα που περιμένει να διαβάσει το περιοδικό, κάντε κάτι!".

Και αποφάσισαν εν τέλει να κάνουν κάτι, με αρχή τον Σεπτέμβριο. Για την ακρίβεια το είχαν αποφασίσει πριν 1-2 χρόνια, αλλά μας έκατσε η πανδημία και πήγαν όλα πίσω. 

Best of 2000AD λοιπόν, trade 200 περίπου σελίδων, γύρω στα €20 με €25 η τιμή, και μια συλλογή παλιών και καινούριων ιστοριών. Το πρώτο θα κυκλοφορήσει στις 28/9 και θα έχει τα :

JUDGE DREDD MUTIE BLOCK, John Wagner, Chris Blythe, Kev Walker, Annie Parkhouse

THE BALLAD OF HALO JONES: BOOK ONE Alan Moore, Ian Gibson, Barbara Nosenzo, Steve Potter

BRINK: BOOK ONE, PART ONE Dan Abnett, INJ Culbard, Simon Bowland

JUDGE DREDD: MUTIE BLOCK John Wagner, Kev Walker, Chris Blythe, Annie Parkhouse

ANDERSON, PSI DIVISION: SHAMBALLA Alan Grant, Arthur Ranson, Steve Potter

D.R. & QUINCH'S AGONY PAGE, Jamie Delano & Alan Davis, Alan Davis, Mark Farmer, Steve Potter

JUDGE DREDD: SPOCK'S MOCK CHOCS Alan Grant, Brendan McCarthy & Jamie Hewlett, Tom Frame

CRITICAL ESSAY: HIDDEN KINGDOM, HIDDEN CLASSIC Adam Karenina Sherif

STRONTIUM DOG: THE SAD CASE John Wagner, Carlos Ezquerra, Tom Frame

Και μόνο για το Halo Jones του Alan Moore, αλλά και το σύγχρονο Brink, sci-fi/noir του Dan Abnett, αξίζει να το αγοράσετε. Αλλά και Judge Dredd από John Wagner, Anderson από τον προσφάτως θανόντα Alan Grant, Strontium Dog σε σχέδιο Carlos Ezquerra, γενικά αξίζει όλο το line-up.

11.webp   12.webp   13.webp   14.webp   15.webp

O νόμος σας διατάζει να το αγοράσετε!

:dredd:

• Like 12
  • Thanks 1

1 hour ago, GreekComicFan said:

Η Valiant μάλλον έφτασε στο τέλος της.

Επεξηγήσεις και ανάλυση από τον perch.

Ναι, τώρα το διάβαζα και εγώ στο Bleeding Cool. Αναμενόμενο βέβαια, δεν ξέρω έστω έναν που να διαβάζει Valiant. Κρίμα, είχε βγάλει και κάποιες καλές σειρούλες. Αλλά, ότι έκανε, το έκανε πολύ safe, και σε κλασσικές υπερηρωικές φόρμες.

• Like 6
  • Sad 1

3 hours ago, GreekComicFan said:

Η Valiant μάλλον έφτασε στο τέλος της.

Επεξηγήσεις και ανάλυση από τον perch.

Θλιβερό να κλείνει ένας εκδοτικός οίκος, όμως από εκεί και πέρα, δεν επηρεάζομαι, καθώς ούτε κάποια έκδοση της valiant, ούτε παρακολουθούσα την πορεία της.

• Like 6