Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα και Κυκλοφορίες από Μικρότερες Εκδοτικές

Dredd
 Share

Recommended Posts

1.jpg

Θα κοκκίνησαν τα αυτιά του Dan Watters, τόσο πολύ που τον μελετάμε σήμερα. Θα διασκευάσει για την Titan την ταινία The Man who Fell to Earth, στο οποίο πρωταγωνιστούσε ο David Bowie. Δεν θυμάμαι πολλά για την ταινία, την είχα δει άλλωστε πριν πάρα πολλά χρόνια, αλλά θυμάμαι ότι τότε μου άρεσε. Σχέδιο θα κάνει ο Dev Pramanik και θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο. Καλούλι φαίνεται.....

2.jpg   3.jpg   4.jpg   5.jpg   6.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 8
  • Thanks 2

• 2 weeks later...

Να'μαστε ξανά με κάποια κόμικς από τον κατάλογο του Previews Φεβρουαρίου, που μου κίνησαν το ενδιαφέρον (εξαιρούνται οι εκδοτικές με δικό τους θέμα). 

The Naughty List των Nick Santora και Lee Ferguson από την Aftershock με μια εντελώς διαφορετική ματιά στον Αΐ Βασίλη.

UakypD_M (14).png

Στο μεταξύ, στην AWA το σύμπαν του The Resistance επεκτείνεται με το The Joneses.

UakypD_M (15).png

Νέα κυκλοφορία από την Black Mask: Hecate's Will με ενδιαφέρον θέμα.

UakypD_M (16).png

Μετά το "Sunlight", η Clover Press εκδίδει και το "Bikini Atoll"  των Cristophe Bec και Bernard Khattou.

UakypD_M (17).png

Δεν ξέρω ούτε τους συντελεστές, ούτε την εκδοτική, αλλά αυτό το κόμικ για τα ψυχιατρεία του 19ου αιώνα, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.

Screenshot 2022-02-07 225356.png

Η Harper Collins εκδίδει σε κόμικ το θρυλικό "Θαυμαστό Καινούριο Κόσμο" του Άλντους Χάξλεϊ σε σχέδιο του Fred Fordham. 

Screenshot 2022-02-07 225734.png

7ος - και νομίζω τελευταίος - τόμος του Collected Toppi, το Sharaz-De, που είχε κυκλοφορήσει προ ετών και από την Archaia.

UakypD_M (18).png

Μετά από αρκετά χρόνια κυκλοφορεί νέος τόμος του Dungeon: Zenith στα αγγλικά! 

Screenshot 2022-02-07 230541.png

Αυτά τα λίγα για αυτό το μήνα και φυσικά περιμένω και τις δικές σας προτάσεις. :beer3:

Τους καταλόγους του Previews μπορείτε να τους κατεβάσετε και από εδώ:

https://www.dropbox.com/s/jp4twkzz0tw1x79/MMCOMICS-Feb22-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/yt5zbc3eqsag2h5/MMCOMICS-Feb22-Marvel-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/9ypdjsy442hamo7/MMCOMICS-Feb22-DC-Connect.pdf?dl=0

• Like 9
  • Thanks 1

19 minutes ago, leonidio said:

Μετά από αρκετά χρόνια κυκλοφορεί νέος τόμος του Dungeon: Zenith στα αγγλικά! 

Screenshot 2022-02-07 230541.png

Υπέροχα νέα! Η σειρά ήταν πρακτικά παρατημένη εδώ και χρόνια, αλλά τώρα πήρα χαμπάρι ότι το 2020 συνεχίστηκε και στα γαλλικά.

Η ζωή απέκτησε νόημα ξανά! :snoopyjump:

• Like 7

On 1/29/2022 at 11:14 AM, Dredd said:

1.jpg

Θα κοκκίνησαν τα αυτιά του Dan Watters, τόσο πολύ που τον μελετάμε σήμερα. Θα διασκευάσει για την Titan την ταινία The Man who Fell to Earth, στο οποίο πρωταγωνιστούσε ο David Bowie. Δεν θυμάμαι πολλά για την ταινία, την είχα δει άλλωστε πριν πάρα πολλά χρόνια, αλλά θυμάμαι ότι τότε μου άρεσε. Σχέδιο θα κάνει ο Dev Pramanik και θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο. Καλούλι φαίνεται.....

2.jpg   3.jpg   4.jpg   5.jpg   6.jpg

ΠΗΓΗ

Και ρωτώ τώρα εγω.... Γιατί σε ένα κόμικ που αφορά τον David Bowie, έχουμε στον τίτλο γραμματοσειρά Iron Maiden?

• Like 6
  • Haha 3

Δύο καινούριους τίτλους ανακοίνωσε η ΤΚΟ, για κυκλοφορία στις 15/3.

Το Black Mass Rising, σε σενάριο του, εκ Δράμας ορμώμενου, Theo Prasidis, και σχέδιο της Jodie Muir (American Jesus).....

1.jpg     2.jpg

και το The Forgotten Blade, σε σενάριο του εκδότη Tze Chun και σχέδιο Toni Fejzula (Veil, Dead Inside).

3.jpg

Λογικά μόνο στο amazon θα τα βρούμε, αφού δεν νομίζω να συμφέρει κανένα κομιξάδικο να τα φέρει μόνο του από τις ΗΠΑ λόγω μεταφορικών, τελωνείων κλπ.

• Like 11

1 hour ago, Dredd said:

Λογικά μόνο στο amazon θα τα βρούμε, αφού δεν νομίζω να συμφέρει κανένα κομιξάδικο να τα φέρει μόνο του από τις ΗΠΑ λόγω μεταφορικών, τελωνείων κλπ.

μα και το αγαπημενο μας boodepository εχει TKO https://www.bookdepository.com/publishers/TKO-Studios

https://www.bookdepository.com/Black-Mass-Rising-Theo-Prasidas/9781952203169?ref=grid-view&qid=1644399433368&sr=1-23

Edited by gr8
  • Like 7
  • Thanks 1

21 minutes ago, gr8 said:

Ωραίος, νόμιζα μόνο στο amazon έδινε η ΤΚΟ :thanx:

• Like 5

On 1/24/2022 at 8:16 PM, Dredd said:

23.jpg     24.jpg

Quests Aside θα είναι τελικά ο τίτλος της δουλειάς της Έλενας Γώγου στη Vault. Σύμφωνα με το ScreenRant: "Dungeons and Dragons meets It's Always Sunny in Philadelphia", και θα κάνει variants σε όλα τα τεύχη ο Μιχάλης Διαλυνάς.

Χμμ...

25.jpg   26.jpg   27.jpg

ΠΗΓΗ

Ένα λέω. Είδα το ακριβώς αυτό που ανέβηκε στην σελίδα του φόρουμ στο facebook και το έψαχνα μισή ώρα για να κατεβάσω και να τσεκάρω το πρώτο τεύχος... 

• Like 4
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

Νέες κυκλοφορίες από τη Valiant για το 2022, την εκδοτική που πέφτει, πέφτει, πέφτει, αλλά για κάποιο λόγο, δεν πεθαίνει. Συνεργάζεται όμως κατά καιρούς με καλούς δημιουργούς, και βγαίνουν μερικές σειρές που αξίζουν.

Το Book of Shadows φαίνεται ότι θα είναι μία από αυτές, καθώς θα το γράφει ο Cullen Bunn, και θα είναι ένα team-up γνωστών χαρακτήρων του σύμπαντος, όπως Shadowman, Eternal Warrior κλπ. Κυκλοφορεί τον Ιούλιο.

1.jpg

Εξίσου ενδιαφέρον φαίνεται ότι θα έχει το X-Manowar Unconquered, μια και είναι ο πιο δημοφιλής χαρακτήρας της εταιρείας, και θα το σχεδιάσει ο Liam Sharp. Αυτό θα ξεκινήσει τον Νοέμβριο.

3.jpg

Τέλος, Bloodshot Unleashed τον Σεπτέμβριο, σε σχέδιο Jon Davis-Hunt (The Wild Storm, Clean Room). 

2.jpg

3 σειρές το χρόνο δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, αλλά πέρισυ κυκλοφορούσε 1, άντε 2, οπότε έχουμε βελτίωση :ooo:

ΠΗΓΗ

• Like 9

• 2 weeks later...
On 9/13/2021 at 11:54 PM, leonidio said:

Zagor: The Great Conspiracy από την Epicenter για εμάς του αθεράπευτα ρετρολάγνους (ακούτε @mycomics.grκαι @φλοκ;; ) και με πολύ υποσχόμενο εξώφυλλο. :best:

STL203985.jpg

:beer3:

Retroλάγνος εδώ καλησπερίζω την εκλεκτή ομήγυρη (έπειτα από απουσία αιώνων). :beer:

Αγαπητέ φίλε leonidio το νέο Ζαγκόρ δείχνει ...τούμπανο.

Νομίζω πρέπει να πράξεις τα δέοντα για να το αποκτήσουμε .

Ευχαριστώ πολύ για τα έγκαιρα alert σου . :thanx:

Edited by φλοκ
  • Like 10

Για να δούμε κάποιες επιλογές από το  Previews Μαρτίου, που μου κίνησαν το ενδιαφέρον (εξαιρούνται οι εκδοτικές με δικό τους θέμα). 

Η Ablaze κάνει ακόμη ένα γερό μπάσιμο στον κόσμο του Ρόμπερτ Χάουαρντ. Τους δημιουργούς, πάντως, δεν τους ξέρω.

Yo93aOXw (7).png Yo93aOXw (8).png

Παράλληλα, μεταφράζει στα αγγλικά το Le Chemisier του Bastien Vivès (δεν το ξέρω)

image.png

AWA Devil's Highway Vol. 2

Yo93aOXw (9).png

Ο Matthieu Bonhomme επιστρέφει στον κόσμο του Λούκυ Λουκ μετά το "Ποιος σκότωσε τον Λούκυ Λουκ". Ας ελπίσουμε να το δούμε σύντομα και στα ελληνικά. 

image.png

Νέος Ζαγκόρ από την Epicenter. Είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι περιέχει τα τεύχη, που είδαμε στις τελευταίες εκδόσεις του Ανεμοδουρά, αλλά θα το επιβεβαιώσουν οι συνήθεις ύποπτοι, @mycomics.grκαι@φλοκ

image.png

Δεν το ξέρω το κόμικ, ούτε την εκδοτική, αλλά μου έκανε κλικ:

Yo93aOXw (10).png

Μεταφορά σε κόμικ των περιπετειών του Αρσέν Λουπέν από τη Magnetic Press

Yo93aOXw (11).png

... αλλά και αυτό:

Yo93aOXw (12).png

Αλλά και Druillet έχει το πρόγραμμα:

Yo93aOXw (13).png

Αυτά για αυτό το μήνα, τα λέμε τον επόμενο. :) Περιμένω και τις δικές σας προτάσεις! :beer:

Τους καταλόγους του Previews μπορείτε να τους κατεβάσετε και από εδώ:

https://www.dropbox.com/s/cr9chnf5vpdxe8t/MMCOMICS-March22-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/q7clxiikotcmg4p/MMCOMICS-March22-Marvel-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/s352kspzjrg0ib7/MMCOMICS-March22-DC-Connect.pdf?dl=0

• Like 11
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

1.jpg     2.jpg

Καινούρια σειρά τον Ιούνιο από την AWA, με τίτλο NewThink και συγγραφέα τον Gregg Hurwitz (Batman, Moon Knight, Punisher). Ανθολογική σειρά, κάθε τεύχος και ξεχωριστός σχεδιαστής, με τους Mike Deodato Jr, Ramon Rosanas, Mike Choi και Will Conrad να είναι οι πρώτοι που ανακοινώθηκαν. Επίδραση της τεχνολογίας στη σύγχρονη εποχή και προσωπικά δεν πολυψήθηκα.

3.jpg     4.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 6
  • Thanks 2

• 3 weeks later...

Για τους λάτρεις του Monstress :

10.jpg

To δίδυμο Marjorie Liu και Sana Takeda θα κυκλοφορήσει μια σειρά τριών OGNs adult horror με την Abrams ComicArts (να την προσέχουμε, βγάζει κάποια καλά πραγματάκια τον τελευταίο καιρό). Με υπέρτιτλο The Night Eaters, και τίτλο του πρώτου τόμου She Eats the Night, η ιστορία αφορά 2 Κινεζοαμερικάνους διδύμους οι οποίοι έχουν ένα εστιατόρια και δέχονται την επίσκεψη των γονέων τους από το Χονγκ-Κονγκ. 208 σελίδες, σκληρόδετο, αμερικάνικου standard μεγέθους και κυκλοφορεί τον Οκτώβριο.

Στανταράκι!!!!  :thumbsup:

ΠΗΓΗ

• Like 7
  • Thanks 3

Για να δούμε και το Previews Απριλίου. :) 

Η Ablaze φαίνεται να κάνει ένα επιλεκτικό άνοιγμα και στα ιαπωνικά / κορεάτικα κόμικς. 

vdMnKWDg (10).pngvdMnKWDg (11).png

Τρεις νέες, ενδιαφέρουσες κυκλοφορίες από την Aftershock, οι δύο ΕΦ και η τρίτη σε σχέση με το οργανωμένο έγκλημα.

vdMnKWDg (14).pngvdMnKWDg (15).png

vdMnKWDg (16).pngvdMnKWDg (17).png

vdMnKWDg (12).pngvdMnKWDg (13).png

Ένα κόμικ, που είχε πάρει πολύ καλές κριτικές και είχε μπει σε κάποιες λίστες με τα καλύτερα του 2021 επανακυκλοφορεί σε HC.

image.png

Η σειρά Canto της IDW μπαίνει σε τρίτο κύκλο. Δεν το έχω διαβάσει ακόμη, αλλά γενικά έχει πάρει πολύ καλές κριτικές. Έχετε άποψη;

image.png

The man who fell to Earth. Αρχικά βιβλίο του Γουόλτερ Τίβις (κυκλοφόρησε και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Πατάκη και σήμερα είναι εξαντλημένο και υπερτιμημένο) (ο οποίος Τίβις ήταν συγγραφέας και του The Queens's Gambit, στο οποίο βασίστηκε η πρόσφατη τηλεοπτική σειρά, αλλά και του The Hustler, πάνω στο οποίο βασίστηκε η θρυλική ταινία του Ρόμπερτ Ρόσεν με τον Πολ Νιούμαν), στη συνέχεια ταινία από το Νίκολας Ρεγκ με πρωταγωνιστή τον Μπάουι, προσεχώς τηλεοπτική σειρά και εσχάτως και κόμικ. Πολύ ενδιαφέρουσα κυκλοφορία (μήπως κάποιος/α το έχει ήδη αναφέρει στο φόρουμ; )

vdMnKWDg (19).pngvdMnKWDg (20).png

Mindset από τη Vault, ΕΦ με ενδιαφέρον θέμα

vdMnKWDg (21).png

Αυτά και για αυτό το μήνα, ραντεβού τον επόμενο. :beer:

Μέχρι τότε, μπορείτε να βρείτε το Previews (και) εδώ:

https://www.dropbox.com/s/hrwadk3qlwlxda2/MMCOMICS-April-2022-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ng60urg65g1sltj/MMCOMICS-April22-Marvel-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/esjgr9zgq9po5di/MMCOMICS-April22-DC-Connect.pdf?dl=0

Διαβάστε τα και περιμένω και τις δικές σας προτάσεις, γιατί οι δικές μου είναι, φυσικά, εντελώς υποκειμενικές. :) 

• Like 9
  • Thanks 2

To 1994, μαζί με την (αλήστου μνήμης) ταινία Judge Dredd με τον Sylvester Stalone (yeah, I know :sadcry:),

η DC αποφάσισε να φέρει τον Δικαστή στην Αμερική σε μηνιαίο, πρωτότυπο κόμικ και με τίτλο Legends of the Law. 

Δεν είχε μαζευτεί ποτέ σε συλλογή, οπότε η Rebellion αποφάσισε να το κάνει, με την αρχή να γίνεται το Σεπτέμβριο.

0.jpg

Η σειρά θεωρείται η καλύτερη από αυτές που κυκλοφόρησαν στην Αμερική μέχρι και σήμερα, και, χωρίς να την έχω διαβάσει, πιστεύω ότι θα ισχύει γιατί τη γράφουν οι John Wagner και Alan Grant. Στα 13 τεύχη που άντεξε, μιας και η ταινία πήγε στις καταβόθρες του box office και αντί να βοηθήσει έκανε κακό, σχέδιο έκαναν οι John Higgins, Brent Anderson και Anthony Williams. 2 trades θα κυκλοφορήσουν, ο πρώτος θα έχει τα πρώτα 7 τεύχη.

00.jpg     000.jpg     0000.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 9

Λοιπόν, το είχα χάσει όταν ανακοινώθηκε, αλλά φαίνεται ότι η IDW σκοπευει να μπει δυναμικά στο παιχνίδι των creator-owned παραγωγών. Έτσι, ανακοίνωσε, μαζεμένα, 9 καινούρια κόμικς, τόσο mini-series οσο και ongoing.

3.jpg     4.jpg     2.jpg

Από αυτά τα 9, εγώ ξεχώρισα το Dark Spaces: Wildfire του Scott Snyder για μια γυναικεία ομάδα πυροσβεστών στους λόφους της Καλιφόρνια, το EarthDivers, ένα ongoing για Ινδιάνους από ένα δυστοπικό μέλλον οι επιστρέφουν πίσω στο χρόνο για να σκοτώσουν τον Κολόμβο, και το The Hunger and the Dusk, της G. Willow Wilson, ένα 12τευχο maxi-series με humans, orcs και κάτι χειρότερο!

Εδώ θα τα δείτε όλα

1.jpg

και στην ΠΗΓΗ ανάλυση.

• Like 10
  • Thanks 1

38 minutes ago, Dredd said:

ένα ongoing για Ινδιάνους από ένα δυστοπικό μέλλον οι επιστρέφουν πίσω στο χρόνο για να σκοτώσουν τον Κολόμβο

:homerhide:

• Like 2
  • Haha 8

1.jpg     2.jpg

Absolution από την AWA τον Ιούλιο, για μια δολοφόνο στο κοντινό μέλλον, στην οποία δίνεται η ευκαιρία να πάρει άφεση αμαρτιών για τα εγκληματα της, μέσα σε ένα μήνα και livestreamed παντου. Intriguing my dear Watson, λέω εγώ, από τον έμπειρο αλλά τελείως hit-or-miss Peter Milligan στο σενάριο, και τον πάντα αξιόπιστο Mike Deodato Jr στο σχέδιο, του οποίου τις διαγεγραμμένες σελίδες έχω ψιλοβαρεθεί να βλέπω στην AWA.

3.jpg     4.jpg     5.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 6
  • Haha 1

1 minute ago, Dredd said:

Mike Deodato Jr στο σχέδιο, του οποίου τις διαγεγραμμένες σελίδες έχω ψιλοβαρεθεί να βλέπω στην AWA.

κι εγω το ίδιο :byyes:

• Like 5

Τον Μαϊο ειναι να κυκλοφορησει ο εβδομος και βασει του αρχικου προγραμματισμου, τελευταιος τομος της Toppi gallery. Απ' οτι φαινεται ομως εχει παει καλα η σειρα και ανακοινωθηκε και ογδοος τομος. Θυμιζω πως εντος της σειρας αλλα εκτος αριθμησης, εχει κυκλοφορησει το Scenes from the bible με illustrations του μεγαλου δημιουργου και εχει ανακοινωθει για τον Ιουλιο το Bestiary, αρα εχουμε συνολο δεκα τομους ηδη!

Εννοειται πως εχουν τιμηθει ολα μεχρι στιγμης και θα τιμηθουν και τα επομενα!

:beer3:

• Like 8
  • Thanks 3

3 hours ago, batigoal said:

Απ' οτι φαινεται ομως εχει παει καλα η σειρα και ανακοινωθηκε και ογδοος τομος.

Το καλύτερο νέο της ημέρας! :yeah:Ήλπιζα, ότι θα κυκλοφορούσαν και το The Collector. Ευχαριστούμε για τα χαρμόσυνα νέα @batigoal

• Like 6

Ακουγόταν εδώ και λίγο καιρό, έγινε πραγματικότητα!

Frank-Miller-logo-1-and-Frank-Miller-headshot-split-Publicity-H-2022.jpg

Frank Miller Presents ή αλλιώς FMP. Νέα εκδοτική με editor-in-chief τον ίδιο και εκδότη τον Dan Didio. Θα ξεκινήσουν με 2 τίτλους από τον Miller, έναν στον κόσμο του Sin City και έναν sequel του Ronin, και άλλους 2, καινούριους, με τίτλους Pandora και Ancient Enemies, αγνώστων ακόμα συντελεστών. Μορφή ο Didio, δεν λέω, αλλά ο Miller πιστεύω ότι έχει τελειώσει πλέον και δεν βλέπω να με ψήνει ιδιαίτερα το project.

ΠΗΓΗ

• Like 8

Εγώ κρατάω το γεγονός πως μεταφέρει τις νέες ιστορίες από τα ιδιόκτητα franchise του σε δικιά του εκδοτική. Αυτό δείχνει πως το παίρνει σοβαρά το θέμα. Αν του πάει καλά, το βλέπω να παίρνει και το back catalogue από την Dark Horse.

Υ.Γ. Την βρίσκω με τα exlusive των access media που μόνο αποκλειστικά δεν είναι. :) 

• Like 5