Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Spider-Man: Το Μυστικό Το Κρυστάλλου (Tito Faraci, Giorgio Cavazzano)

Share

Recommended Posts

Όταν κανείς αντικρίζει ένα κόμικ με υπερήρωες, μπορεί να υποθέσει ότι είναι Αμερικανικής προέλευσης. Εξάλλου, οι μεγαλύτερες εκδοτικές, όπως η Marvel Comics, ξεκίνησαν από την Αμερική εκδίδοντας κόμικς με ήρωες όπως ως ο Spider-Man. Οι ήρωες αυτοί έχουν γίνει παγκοσμίως γνωστοί και αγαπητοί σε μικρούς και μεγάλους. Αυτή η προλευσή τους και οι διαστάσεις που οι ιστορίες τους έχουν πάρει μέσα στα χρόνια ήταν που μου κίνησε το ενδιαφέρον βλέποντας πρώτη φορά αυτό το τόμο.

COVER_SPIDERMAN_NEW-COLOR_HI-RESS-page-1-864x1200.thumb.jpg.8a732abc990ba8c24437d2f4131827c6.jpg

Εξώφυλλο του τόμου (πηγή: https://popaganda.gr/newstrack/to-mistiko-tou-kristallou-o-spiderman-gia-proti-fora-sti-venetia)

Το "Spider-Man: Το Μυστικό της Αράχνης" είναι ένα δημιούργημα των Ιταλών δημιουργών Tito Faraci και Giorgio Cavazzano το οποίο κυκλοφόρησε στη χώρα μας το Δεκέμβρη του 2021, μετεφρασμένο από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως. Η ιστορία μας ξεκινάει με τον James Jonas Jameson, τον συντάκτη της Daily Bugle στην οποία δουλεύει ο Peter Parker, να του αναθέτει ένα ταξίδι στη Βενετία προς συλλογή φωτογραφικού υλικού. Ο Parker δέχεται, αλλά μια συνάντηση με τον Λεόνε Γκριμάνι, ένα Ιταλό καθηγητή ιστορίας, θα του αλλάξει τη ροή του ταξιδιού του σε μία ακόμα αποστολή διάσωσης του κόσμου από το κακό.

POST_SPIDERMAN_3.thumb.jpg.2ee9695470911443dcddb2998230bfef.jpg

(πηγή: https://popaganda.gr/newstrack/to-mistiko-tou-kristallou-o-spiderman-gia-proti-fora-sti-venetia)

Το πρώτο πράγμα που συνειδητοποίησα όταν άνοιξα τον τόμο αυτό, είναι η έκταση της ιστορίας, η οποία είναι μόλις 21 σελίδες (ο ίδιος τόμος έχει έκταση 52 σελίδες). Σε τέτοια έκταση η ιστορία δεν έχει αρκετό χρόνο να αναπτυχθεί. Στη συγκεκριμμένη περίπτωση δε βλέπουμε πολλές λεπτομέρειες όπως θα βλέπαμε σε ένα αντίστοιχο αμερικάνικο κόμικ, ενώ υπάρχουν και κάποια plot holes που ναι μεν δεν αποσπάνε από τη πλοκή, αλλά καταφέρνουν να κάνουν μερικούς χαρακτήρες πιο ρηχούς σα προσωπικότητες. Σχεδιαστικά, το κόμικ είναι ξεκάθαρο πως είναι Ιταλικό. Μάλιστα ο Cavazzano έχει δουλέψει σε κόμικς όπως το "Μίκυ Μυστήριο" και "Οι νέες περιπέτειες του Φάντομ Ντακ". Οι χαρακτήρες σίγουρα ξεχωρίζουν σχεδιαστικά και βγάζουν μια άλλη πνοή. Σε γενικές γραμμές, είναι ένα ενδιαφέρον κεφάλαιο στο μύθο του Spider-Man που δείχνει μια άλλη αισθητική, αλλά μόνο για λίγο, καθώς όπως αναφέρθηκε η ιστορία είναι αρκετά μικρή.

• Like 13
  • Thanks 1

3 hours ago, geo_trou said:

Συγγνώμη, και οι υπόλοιπες 31 σελιδες τι είναι; Όχι πως καίγομαι, αλλά κουβέντα να γίνεται :P

Μου έκανε κι εμένα τεράστια εντύπωση, αλλά όπως αρκετά κόμικς που έχω διαβάσει έτσι κι εδώ υπάρχει υλικό τύπου προσχέδια χαρακτήρες storyboards κλπ. Αυτό όμως που έκανε εντύπωση είναι ότι αυτό το κομμάτι είναι οι υπόλοιπες 31 σελίδες :lol:

• Like 7

Για να δικαιολογήσει δηλαδή την αυτόνομη ύπαρξη του (και την τιμή του), το μπούκωσαν στα εξτρα. Δεν είχε νόημα να βγάλει 20 σελίδες κόμικ.

• Like 6

On 1/10/2022 at 9:14 PM, The Fists Of Stan Lee said:

Βασικά, γιατί δεν το βγάλανε στο Non Stop Comics σε εορταστικό Χριστουγεννιάτικο τεύχος?

Γιατί είναι Spider-Man και είναι από Ιταλούς δημιουργούς που ειδικεύονται στα Disney. Είναι καλός συνδυασμός για το ελληνικό κοινό και εκμεταλλευόμενοι τον σάλο που έκανε το No Way Home θεώρησαν πως θα είναι καλή κίνηση, υποθέτω.

• Like 5

1 hour ago, Jim® said:

Γιατί είναι Spider-Man και είναι από Ιταλούς δημιουργούς που ειδικεύονται στα Disney. Είναι καλός συνδυασμός για το ελληνικό κοινό και εκμεταλλευόμενοι τον σάλο που έκανε το No Way Home θεώρησαν πως θα είναι καλή κίνηση, υποθέτω.

Σωστή κίνηση από μεριά τους όντως

Και μόνο το ότι είναι Σπαιντερμαν έχει αυτομάτως μεγαλύτερες πιθανότητες να τραβήξει κοινό λόγω της καινούργιας ταινίας

Είναι λίγο στενάχωρο καθώς παρατηρώ ότι μικρότερα κόμικς δε παίρνουν τέτοια αναγνώριση αλλά εν τέλει οι πωλήσεις είναι που μετράνε 

Αν και εγώ προσωπικά αναγνώρισα το σχέδιο το οποίο τελικά είχα αγαπήσει μέσω το Φάντομ Ντακ :lol:

• Like 5

Σεναριακά είναι λίγο αδιάφορο (χωρίς να είναι κακό), αλλά το σχέδιο μου άρεσε πολύ! Είναι πολύ ενδιαφέρον το μπαστάρδεμα spider-man & ιτσλικών disney. 

Ο διάλογος J. Jonah Jameson & Peter Parker στην πρώτη σελίδα, άνετα στέκεται και σαν διάλογος Σκρουτζ με Ντόναλτ :prankster:

Αν υπήρχε spider-man στην ελληνική αγορά, με τέτοιου τύπου ιστορίες, σε προσιτή τιμή και σταθερή περιοδικότητα, πιστευω ότι θα τα πηγαινε καλά στην ελληνική αγορά. Εγώ θα το έπαιρνα πάντως.

Όσον αφορά το ότι το μισό+ τεύχος είναι εξτρας, προσωπικά δε με χάλασε. Θα προτιμούσα να είχε τουλάχιστον μια ιστορία ακόμα, αλλά κι έτσι είμαι οκ.

:thanx: για την παρουσίαση @Kappastitsio :best:

• Like 7

Το διάβασα κι εγώ, πρώτη φορά σε έντυπο. Καλή προσπάθεια, συμπαθής, αλλά δεν νομίζω, ότι η ιστορία αναπτύχθηκε επαρκώς μέσα σε τόσο λίγες σελίδες.  Ήταν καλή προσπάθεια, πάντως. 

On 16/1/2022 at 10:08 ΠΜ, kabuki said:

Θα προτιμούσα να είχε τουλάχιστον μια ιστορία ακόμα,

Κι εγώ το ίδιο. Ή ενναλακτικά, να έβγαινε ως τεύχος κι όχι ως άλμπουμ. Κακά τα ψέματα, ακριβή η τιμή για λίγες σελίδες. :( 

On 16/1/2022 at 10:08 ΠΜ, kabuki said:

Αν υπήρχε spider-man στην ελληνική αγορά, με τέτοιου τύπου ιστορίες, σε προσιτή τιμή και σταθερή περιοδικότητα, πιστευω ότι θα τα πηγαινε καλά στην ελληνική αγορά. Εγώ θα το έπαιρνα πάντως.

Κι εγώ! :)

Πολύ ωραία παρουσίαση @Kappastitsio, ευχαριστούμε! :thumbsup:

• Like 4
  • Thanks 2