Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Με ποια κριτήρια αποφασίζετε αν θα αγοράσετε/πουλήσετε/χαρίσετε ένα κόμικ;

Share

Recommended Posts

Πολλοί έχουμε βρεθεί αμέτρητες φορές στο δίλημμα που αφορά την απόκτηση κάποιου κόμικ που μας ενδιαφέρει ή αντίστοιχα στην πώληση/χάρισμα κάποιου τίτλου της συλλογής μας. Ποια είναι τα κριτήρια που σας ωθούν να δώσετε/πάρετε ένα κόμικ;

• Like 6
  • Thanks 1

Με ποια κριτήρια αποφασίζετε αν θα αγοράσετε ένα κόμικ;

Αν μου αρέσουν οι δημιουργοί

αν το χω διαβάσει ψηφιακά και θέλω να το έχω και σε φυσική μορφή στη συλλογή μου

για λόγους πληρότητας μιας σειράς

αυτά είναι τα πρωτα που μου έρχονται στο μυαλό.

Με ποια κριτήρια αποφασίζετε αν θα πουλήσετε/χαρίσετε ένα κόμικ;

Αν το έχω διπλό

αν δεν μου άρεσε καθόλου

για να ελευθερώσω χώρο στα ράφια μου

Αν αρέσει/ πιστεύω ότι θα αρέσει πολύ κάποιο κόμικ σε αγαπημένο πρόσωπο και ανέχω να το αποχωριστώ, το χαρίζω - συνήθως στη @she-hulk :P

• Like 6
  • Thanks 1
  • Haha 1

Just now, kabuki said:

Με ποια κριτήρια αποφασίζετε αν θα πουλήσετε/χαρίσετε ένα κόμικ;

για να ελευθερώσω χώρο στα ράφια μου

Kι εγώ το κάνω αυτό δυστυχώς :( Ώρες ώρες εύχομαι να είχα μια τεράστια βιβλιοθήκη που να χωράει τα πάντα! Μου έχει τύχει, μάλιστα, να πουλήσω ένα κόμικ και μετά από ένα διάστημα να το ξαναγοράσω :(

• Like 7

Αγοράζω για πάρα πολλούς λόγους, δεν μας παίρνει ο χώρος. :lol:

Επειδή αγοράζω πολύ στοχευμένα πλέον, σπάνια πουλάω. Συνήθως θα πουλήσω για να αναβαθμίσω (από μαλακό σε σκληρό), ή σε ελάχιστες περιπτώσεις που δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου.

• Like 6

Εμπνευσμένο θέμα.

Αγοράζω ένα κόμικ που μου αρέσει. Δεν αγοράζω πότε για να στηρίξω κάποιον, κάτι ή από υποχρέωση. Όμως μπορεί να πάρω κάτι "για το καλό".

Δεν πουλάω κανένα κόμικ και ας μην μαρεσει.

• Like 7

Μέχρι στιγμής τα κριτήρια για να αγοράσω κάποιο κόμικ είναι το αν το έχω διαβάσει ηλεκτρονικά (:mickeysailor:) και αφού μου άρεσε το αγόρασα και σε έντυπο. Αγοράζω συχνά αν βρω κάτι που ξέρω ότι θα μου αρέσει και το βρίσκω σε καλή τιμή. Δεν αγοράζω τόσο για να στηρίξω διότι δεν υπάρχει δυστυχώς το απαραίτητο μπατζετ.

Όσον αφορά την πώληση, δεν έχω σκοπό να πουλήσω κάτι από την συλλογή μου προς το παρόν, ακόμα και αν δε μου αρέσει ιδιαίτερα . Θα πουλούσα μόνο για να αντικαταστήσω με καλύτερη έκδοση( π.χ από μαλακό εξώφυλλο σε σκληρόδετο κλπ).

• Like 5
  • Thanks 1

Αγοράζω γιατί είμαι εθισμένος μάλλον, αφού πρέπει να έχω περισσότερα αδιάβαστα στη συλλογή μου. :lol: Τα κριτήρια είναι πολλά και νομίζω ότι τα είχα αναφέρει πάλι σε κάποιο thread πρόσφατα.

Πουλάω είτε διπλά είτε κάτι που θα πάρω σε διαφορετική έκδοση και ίσως σπανιότερα κάτι που δε μου αρέσει, αλλά επειδή η βιβλιοθήκη είναι φουλ, μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι περισσότερο την πώληση. :( 

• Like 8

47 minutes ago, Beefheart said:

μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι περισσότερο την πώληση.

Θέλω να ξέρεις ότι θα είμαι δίπλα σου αν επιλέξεις αυτό το θεάρεστο μονοπάτι :pray:

• Like 2
  • Haha 6

Κι εγώ αγοράζω για πολλούς και διάφορους λόγους (και πολλά :D )

Πωλήσεις κάνω μόνο στα διπλά μου, ακόμα και πράγματα που μπορεί να μην μου άρεσαν προτιμώ να τα κρατήσω για την συλλογή. Έχω μπει βέβαια σε πειρασμό να πουλήσω συγκεκριμένα αμερικάνικα τεύχη που έχουν πάρει σημαντική αξία (λόγω ταινιών - σειρών) και ίσως κάποια στιγμή υποκύψω, αν πρόκειται για κόμικ που δεν καίγομαι ιδιαίτερα να έχω.

• Like 8

Αγοράζω κάτι επειδή μου κάνει κλικ και θεωρώ ότι δε θα είναι "φόλα".

Πουλάω κάτι μόνο αν έχω αγοράσει καλύτερη έκδοση και χρειάζομαι χώρο και τώρα μπαίνω σιγά σιγά στη λογική να πουλάω πράγματα επειδή δε μου άρεσαν.

• Like 8

Πάντως εγώ ποτέ δεν κατάλαβα τη λογική να μην πουλάει κάποιος κάτι που δεν του άρεσε. Ρε φίλε, και χώρο θα κερδίσεις, και χρήμα και θα δώσεις χαρά (πόσιμπολ) σε κάποιον άλλο. Πουλήστε παιδιά! :Money:

• Like 4
  • Thanks 1
  • Haha 4

- Γιατί να αγοράσω κάτι;

- Μα επειδή το θέλω να το έχω ή δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή και όντως θέλω να το διαβάσω ή το έχω διαβάσει ψηφιακά και το θέλω και αναλογικά γιατί τα σπασε!

- Γιατί να πουλήσω κάτι;

- ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ!!

- Γιατί να χαρίσω κάτι;

- ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ!!!

υγ.Αλληλεγγύη σε όσους τους έχει κάψει η πληρότητα και οι συλλεκτικές ράχες. Είναι εθιστικές και η αποτοξίνωση πονάει. :sadcry:

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 8
  • Thanks 1
  • Haha 1

Γενικά, αγοράζω, ό,τι είναι από δημιουργούς που ξέρω και μου αρέσουν ή κόμικς για τα οποία διάβασα ή άκουσα καλά λόγια ή μου έκαναν εντύπωση για κάποιο λόγο. Δεν θα κρύψω, ότι ορισμένες φορές έχω αγοράσει κόμικς για λόγους νοσταλγίας, αλλά αυτά δεν είναι πολλά. Επίσης, κατά τη διάρκεια των περιηγήσεών μου σε παζάρια κτλ. έχω βρει αρκετά κόμικς σε πολύ χαμηλή τιμή και τα έχω πάρει, χωρίς να ξέρω τι ακριβώς είναι.

Μέχρι στιγμής, έχω δώσει μόνο τα διπλά μου. Κάποια τα έχω πουλήσει (αυτά είναι τα λιγότερα), κάποια τα έχω ανταλλάξει, κάποια τα έχω χαρίσει. Δεν έχω μπει ακόμη στη διαδικασία να κάνω εκκαθάριση στη βιβλιοθήκη των κόμικς μου. Η αλήθεια είναι, ότι κρατώ - για την ώρα - και κόμικς, που έχω διαβάσει και δεν μου άρεσαν καθόλου!

• Like 6

5 hours ago, leonidio said:

Η αλήθεια είναι, ότι κρατώ - για την ώρα - και κόμικς, που έχω διαβάσει και δεν μου άρεσαν καθόλου!

Έχω περιέργεια να μάθω ποια είναι αυτα!

• Like 5

2 hours ago, Jim® said:

Έχω περιέργεια να μάθω ποια είναι αυτα!

Πολλά από τα πρώτα της Marvel και της DC, οι περισσότερες ιστορίες του Μπλεκ και τα περισσότερα Ντίσνεϊ (εδώ θα πέσουν κάποιοι να με φάνε :lol:), το "Κάμα Σούτρα" του Μανάρα, το "Κόκκινο Φίδι", ένα μάνγκα, που ούτε καν θυμάμαι το δημιουργό, το Arhian, το Niourk, πολλά, πάρα πολλά. 

• Like 6

• 4 weeks later...

δεν έχω πουλήσει ποτέ, πρέπει να κάνω μια τακτοποίηση των κομικ μου όμως και σκέφτομαι ότι διπλά βρεθούν να τα δώσω.. 

δεν παίζει να είναι πολλά, κανα απο εδω απο εκεί.. 

απο την άλλη αγοράζω αν μου αρέσει ο χαρακτήρας ή ο δημιουργός.. η αλήθεια είναι οτι αν κάτι το εχω διαβάσει ψηφιακά οσο και να μου άρεσε μάλλον δεν θα το αγοράσω, 

θα προτιμήσω να αγοράσω κάποιο που δεν εχω διαβάσει

• Like 6
  • Sad 1