Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Σπαζοραχούλα ή το Μάτι της Μέδουσας (Steve Στιβάκτης, Έλενα Γώγου)

Recommended Posts

IMG_20220108_140919.thumb.jpg.15cad0e3f54e079e1a081072e42dec82.jpg

Η Σπαζοραχούλα είναι ένα από τα κόμικ που ξεχώρισαν στο Comicdom-Con του 2021. Πρόκειται για ένα βουκολικό παραμύθι σε κόμικ που τα έχει όλα.

Η ιστορία ξεκινάει με τον Κωνσταντή τον τσομπάνη από την Φρυκτωρία, να διαμαρτύρεται στην καλή του φίλη, τη Μαρουσώ, για τη ζωή του και τις ερωτικές του ατυχίες. Βλέπετε, το χωρίο του Κωνσταντή είναι σ' ένα σταυροδρόμι όπου λεβέντες και ήρωες περνάνε κάθε τόσο κάνοντας μια στάση ακολουθώντας το δρόμο της περιπέτειας, της δόξας και μπορεί και της αρετής. Επάνω στην κουβέντα ξεκινάει απρόσμενα και η μεγάλη περιπέτεια του Κωνσταντή , γλιστρώντας σε ένα ρήγμα και πέφτοντας σε έναν παράλληλο κόσμο, πράγμα συνηθισμένο για τους ήρωες αλλά νέο για τον Κωνσταντή. Η περιπέτεια του Κωνσταντή στη Σπαζοραχούλα είναι μυθικών διαστάσεων, αλλά πάντα με τον ανθρώπινο χαρακτήρα, συναντάει άσπονδους εχθρούς και φίλους, έχει μεγάλες ανατροπές, ενώ απαντάει και σε μερικά από τα μεγαλύτερα μυστήρια της ζωής :PΜάλιστα το έργο περιέχει και χαρακτήρες από προηγούμενη δουλειά του Steve, το Εσμέ. 

IMG_20220108_141222.thumb.jpg.2b4875c1ebd02d8f50bea239853378ed.jpg

Παρόλο τον χαβαλεντζίδικο χαρακτήρα του κόμικ και το fantasy σκηνικό, θα περίμενε κανείς λογικά κενά, ευκολίες στο σενάριο και κάθε είδους ασυναρτησίες. Λάθος. Το κόμικ αυτό έχει αρχή, μέση και τέλος σφιχτή δομή και πραγματικά βγάζει νόημα κάνοντας την ανάγνωση μια ευχάριστη και απολαυστική διαδικασία. Το queer στοιχείο σε καμία περίπτωση δεν κάνει dominate το κόμικ όπως μπορεί να συμβαίνει σε άλλα έργα, με αποτέλεσμα να διαβάζεται το ίδιο άνετα απ' όλους. Εγώ το βρήκα απολαυστικότατο, και θα ήθελα και άλλο (π.χ. στο Fast Forward της σελίδας 30-31)

IMG_20220108_141147.thumb.jpg.4010293ca6cabc958329999efffada7e.jpg

Διαβάζοντας το κόμικ αυτό έρχονται στο μυαλό μου σκηνές από ταινίες όπως ο Βαρόνος Μινχάουζεν του Terry Gilliam αν και φαντάζομαι ο καθένας θα μπορούσε να το συνδέσει μια ταινία ή ένα κόμικ αναζήτησης είτε παιδικών είτε επικών διαστάσεων.

O Steve Στιβάκτης και η Έλενα Γώγου, έχουν γράψει χιλιόμετρα σε φανζιν και σε πάγκους φεστιβάλ, βγάζοντας κόμικ ή συμμετέχοντας σε ανθολογίες. Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω πως είναι η πρώτη αυτόνομη δουλειά τους. Το σχέδιο και ο χρωματισμός της Έλενας Γώγου είναι πάρα πολύ καλά και αναγνωρίσιμα. Ειδικά ο χρωματισμός φαίνεται να αποτελεί μεγάλο της προσόν χωρίς το σχέδιο να υστερεί. Απλά το τονίζω γιατί καλό σχέδιο έχουν αρκετοί Έλληνες δημιουργοί, αλλά ο χρωματισμός θέλει και δουλειά εκτός από ταλέντο. Πάντα κοιτάζω τις δουλειές του Steve καθώς τις βρίσκω έξυπνες και πρωτότυπες και χαίρομαι που προχωράει το έργο του. Ελπίζω να κρατήσει ψηλά τον πήχη που μόνος του έχει ανεβάσει.

Edited by totally_wired
  • Like 11
  • Thanks 3

Λοιπόν δηλώνω κι εγώ φαν του Στιβ και του υπέροχου μυαλού του. :prankster: Στην Σπαζοραχούλα ουσιαστικά επεκτείνει το σύμπαν που δημιούργησε με το αγαπημένο Εσμέ. Θεωρώ ότι η Σπαζοραχούλα ειναι ένα κλικ πιο κάτω, αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι ένα πολύ διασκεδαστικό κόμικ. Αυτό που μου αρέσει, είναι ότι οι κανόνες που έχει θέσει ο Στιβακτής είναι τόσο χαλαροί που μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει (λίγο σαν το Discworld, το οποίο ξέρω ότι λατρεύει). Στον κόσμο αυτό συνυπάρχουν Κρητίκαροι, με φιγούρες της ελληνικής μυθολογίας και χαρακτήρες απευθείας από το μυαλό του. Η Γώγου μας δείχνει τι μπορεί να κάνει. Πολύ ωραίο artwork. :)

• Like 10

• kabuki changed the title to Σπαζοραχούλα ή το Μάτι της Μέδουσας (Steve Στιβάκτης, Έλενα Γώγου)

Ως μη-λατρης των χιουμοριστικών κόμικς, δεν μπήκα με πολλές απαιτήσεις σεναριακές. Και όμως, με κάλυψε η αρτιότητα της δουλειάς,  ακόμα και αν θίγει ακροθιγώς κάποια θέματα, και ακόμα και αν δεν ξεπερνάει ποτέ τα όρια της καλοδουλεμένης φάρσας. Με λίγα λόγια, πέρασα καλά αλλά μέχρι εκεί, δεν θα το θυμάμαι σε λίγο καιρό. Θέλω πολύ να δω τον Στιβακτή σε ένα "σοβαρό" σενάριο/θέμα για να δω πως θα το χειριστεί, γιατί μου δείχνει ότι συνολικά το "έχει".

Σχεδιαστικά, δεν ξετρελάθηκα, κυρίως γιατί το σχέδιο της Γώγου μου θυμίζει υπερβολικά πρωίμο Κυριαζή. Και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, απλά, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, δεν φαίνεται το προσωπικό της στίγμα ιδιαίτερα. Σίγουρα πάντως, το χρώμα είναι πανέμορφο, διακριτικό και φωτεινό ταυτόχρονα, απλά πολύ καλό.

Συνολικά, μια καλή δουλειά, ότι πρέπει για να υποστηρίξεις τους 2 δημιουργούς στην πρώτη τους επίσημη προσπάθεια. Αξίζει απόλυτα τα λεφτά της.

• Like 7

• 3 weeks later...

Το διάβασα κι εγώ. Αρκετά καλή δουλειά σε κάθε επίπεδο. Ο Στιβακτής έχει πλούσια φαντασία, αλλά το πιο σημαντικό για μένα είναι, όπως γράφει και ο @totally_wiredστην πολύ ωραία παρουσίαση, ότι έχει και αφηγηματικό ταλέντο. Η ιστορία είναι ολοκληρωμένη, με αρχή, μέση και τέλος, χωρίς ευκολίες και χωρίς κενά. Προσωπικά δεν τρελάθηκα, δεν γοητεύτηκα, αλλά αναγνωρίζω όλα τα θετικά σημεία του σεναρίου και σίγουρα θα διαβάσω και άλλα από το σεναριογράφο. :) 

Συμφωνώ πάντως και με αυτό:

On 9/1/2022 at 11:40 ΜΜ, Dredd said:

Θέλω πολύ να δω τον Στιβακτή σε ένα "σοβαρό" σενάριο/θέμα για να δω πως θα το χειριστεί, γιατί μου δείχνει ότι συνολικά το "έχει".

Πολύ καλό σχέδιο από τη Γώγου, επισημαίνω κι εγώ τους χρωματισμούς της. Εξαιρετικά καρέ, πολύ σωστό στήσιμο, δίνει πνοή και διάσταση στο σενάριο, πραγματικά η καλύτερη και πιο ώριμη δουλειά της έως τώρα. :beer:

Αξίζει να διαβαστεί και περιμένω και την επόμενη δουλειά των δημιουργών! :thumbsup2:

• Like 9

• 1 month later...
11 minutes ago, Γυπας said:

Να ρωτήσω κάτι? Μπορώ να βρω το Εσμε σε κάποιο κατάστημα ή εχει εξαντληθεί από παντού (αν δεν υπάρχει πια πουθενά θα μου την σπάσει πολύ το γεγονος οτι εμαθα για αυτό τοσο αργά!) 

Από μια σύντομη έρευνα δεν βλέπω το Εσμέ διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα. Κάνε όμως υπομονή κάνα μήνα, γιατί στις 15-17 Απριλίου είναι το ComicdomCon στην Κλαυθμώνος και μπορεί ο δημιουργός να έχει μερικά αντίτυπα μαζί του. Όπως και να 'χει, η Σπαζοραχούλα διαβάζεται αυτόνομα, δεν είναι προαπαιτούμενο το Εσμέ :) 

• Like 4
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

Παιδιά, το διάβασα και αξίζει να σημειώσω το πολύ ενδιαφέρον γεγονός ότι στην Σπαζοραχουλα εμφανίζεται ενα παραληλο σύμπαν που ολοι είναι ομοφυλοφιλοι. Έξυπνη ιδεα , πραγματικά. :best:

• Like 2