Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Η Σκιά του Εαυτού μας (Luis Sepúlveda, Khalil Bendib)

leonidio
 Share

Recommended Posts

IMG_20211225_0001.jpgIMG_20211225_0003.jpg

Τίτλος Πρωτότυπου: La Sombra de lo que fuimos (Mertin Witt Literarische Agentur)

Διασκευή σε κόμικ του ομότιτλου βιβλίου του πολύ γνωστού και στην Ελλάδα Xιλιανού συγγραφέα Λουίς Σεπούλβεδα, ο οποίος πέθανε το 2020 από κορωνοϊό σε σχέδιο του αλγερινής καταγωγής Χαλίλ Μπεντίμπ, τον οποίο έχουμε γνωρίσει στην Ελλάδα από το κόμικ "Ο Παράδεισος της Ζεχρά".

Το κόμικ αφηγείται το μετά από χρόνια ξανασμίξιμο τριών φίλων, που πολέμησαν ενάντια και ηττήθηκαν από το βάρβαρο καθεστώς του Πινοτσέτ. Οι τρεις φίλοι, ο καθένας εκ των οποίων κουβαλάει τις δικές του μνήμες και τις δικές του πληγές, εσωτερικές, αλλά και σωματικές συναντιούνται σε ένα εγκαταλελειμμένο κτήριο στο Σαντιάγο περιμένοντας έναν τέταρτο άνδρα, που θα τους βοηθήσει σε ένα σχέδιο που έχουν. Μόνο που η μοίρα έχει άλλα σχέδια και ο τέταρτος άνδρας δεν εμφανίζεται, αλλά στη θέση του θα εμφανιστεί ένας άλλος, επίσης παλιός γνώριμος των τριών.

Sep.50.jpg

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και γενικά δεν έχω διαβάσει Σεπούλβεδα, αλλά αυτό θα αλλάξει μετά την ανάγνωση αυτού του κόμικ. :) Αν και ξεκινά με όλα τα εχέγγυα για ένα νουάρ, πολύ γρήγορα οι πραγματικές προθέσεις του συγγραφέα γίνονται αντιληπτές: δεν είναι ένα αστυνομικό έργο, αν και χρησιμοποιεί κάποια από τα συστατικά του είδους. Δεν είναι ούτε και αμιγώς πολιτικό, αν και η πολιτική είναι πανταχού παρούσα μέσα στο έργο. Είναι κυρίως ένα έργο για την απώλεια της νεότητας και τη διαρκή πάλη ενάντια στο κατεστημένο - τουλάχιστον έτσι το προσέλαβα εγώ. Οι ήρωες είναι πλέον στα πρώτα -ήντα, αισθάνονται ηττημένοι και απογοητευμένοι, τόσο από τη διάψευση των πολιτικών τους πεποιθήσεων, όσο και από την προσωπική τους ζωή, τα φαντάσματα του παρελθόντος τους κατατρύχουν. Έχουν πλέον μια ευκαιρία να αποδώσουν δικαιοσύνη για ένα από τα πολλά εγκλήματα του Πινοτσέτ. Και θα το κάνουν, επειδή μπορεί να είναι σκιές του εαυτού τους, αλλά οι σκιές κινούνται ακόμη και πολεμούν.

Sep.51.jpg

Πολύ ωραίο κόμικ, το ευχαριστήθηκα πραγματικά. :best:Η αφήγηση, χωρισμένη σε μικρά κεφάλαια, ρέει αβίαστα, το σενάριο έχει πάντα μια δόση αποστασιοποίησης και είναι γεμάτο ειρωνεία και παντού υπάρχει μια διάχυτη θλίψη, που συμβολίζεται από τη βροχή που πέφτει στο Σαντιάγο. Υπάρχει όμως και αισιοδοξία, η αίσθηση, ότι, παρά τις πληγές του παρελθόντος, που έχουν σημαδέψει όλους τους πρωταγωνιστές, τελικά θα υπάρξει, έστω μιας μορφής, δικαιοσύνη. Οι διάλογοι είναι φυσικοί και ο Σεπούλβεδα καταφέρνει με μικρές πινελιές να προσδώσει βάθος στους χαρακτήρες και να κάνει ακόμη και κάποιες σχεδόν σουρεαλιστικές καταστάσεις να φαίνονται φυσιολογικές. 

23Shadow.jpg

Το σχέδιο του Μπεντίμπ είναι καλό, χωρίς να με έχει ξετρελάνει. Συλλαμβάνει, πάντως, την ουσία της ιστορίας και την αποτυπώνει επαρκέστατα στο χαρτί, βοηθώντας το σενάριο να προχωρήσει. Και επίσης, εικονογραφεί με σχετική επιτυχία τη θλίψη στα πρόσωπα των ηρώων. Οι εικονογραφήσεις των κτηρίων είναι πετυχημένες μαι η χρήση της σκιάς σε καίρια σημεία εύστοχη. 

unnamed (1).jpg unnamed.jpg

Η έκδοση από την Opera, έναν εκδοτικό οίκο, που δεν μας έχει συνηθίσει στα κόμικ είναι πολύ ωραία σε μεγάλο μέγεθος, ωραίο χαρτί και στιβαρή βιβλιοδεσία και, επιπλέον, σε λογική τιμή. Η μετάφραση ανήκει στον Αχιλλέα Κυριακίδη, ο οποίος είχε μεταφράσει και το βιβλίο, που κυκλοφορεί από τις ίδιες εκδόσεις. 

Σε γενικές γραμμές, μια ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Το αγόρασα λόγω θεματολογίας, αλλά τελικά, αποδείχθηκε πολύ παραπάνω από ένα απλό πολιτικό κόμικ. Πραγματικά, πιστεύω, ότι αξίζει να το ανακαλύψετε. :) 

Πηγές για περαιτέρω μελέτη:

Κριτική του κόμικ από το rednnoir.gr

Τα σκαναρίσματα του εξωφύλλου και του οπισθόφυλλου έγιναν από εμένα. Οι εικόνες της ελληνικής έκδοσης είναι από το hartismag.gr, ενώ οι αγγλικές σελίδες από την ιστοσελίδα του ίδιου του Μπεντίμπ

• Like 8
  • Thanks 3

Δεν έχω διαβάσει το κόμικ, αλλά σχετικά πρόσφατα γνώρισα το έργο του Σεπούλβεδα και το αγάπησα αμέσως. Αν δεν θες να πιάσεις το βιβλίο αυτό, σου προτείνω το Όνομα Ταυρομάχου, που επίσης φέρει τα στοιχεία τα οποία αναφέρεις (αίσθημα της ήττας, τα χρόνια του Pinochet, το λεπτό χιούμορ) υπό τον μανδύα μιας κατασκοπικής (περίπου) περιπέτειας.

Η παρουσίασή σου με έπεισε να αγοράσω και το κόμικ κάποια στιγμή. :)

• Like 8

3 hours ago, geo_trou said:

σου προτείνω το Όνομα Ταυρομάχου

Θα το διαβάσω σίγουρα. Την προηγούμενη φορά, που διάβασα κάτι, που μου είχες προτείνει (το Δανέλλη, από κοινού με τον @Θρηνωδός), εντυπωσιάστηκα :best:

• Like 6
  • Thanks 1

• geo_trou changed the title to Η Σκιά του Εαυτού μας (Luis Sepúlveda, Khalil Bendib)
  • 6 months later...

Το διαβασα και μου αρεσε. Χωρις να μπορω να πω οτι συμφωνω 100% σε ολα τα θεματα που θιγει το κομικ, και, οντας προτιστως πολιτικο κατα την γνωμη μου, πιανει πολλα, βρηκα αρκετα πετυχημενο το κοκτειλ χαρακτηρων και την εξιστορηση των περιπετειων τους λιγο πριν αλλα και κατα την διαρκεια των μαυρων χρονων της Χιλιανης ιστοριας μετα την ανατροπη της κυβερνησης Αλιεντε. Στα θετικα θα πω οτι ειναι και το λεπτο και επιτυχημενο χιουμορ με το οποιο αντιμετωπιζουν οι πρωταγωνιστες διαφορες καταστασεις.

Μου θυμισε λιγο σεναριακα το "Οι φαλαγγες της Μαυρης Ταξης" των Cristin,  Bilal, μονο που αυτο το εκτιμησα παραπανω ισως επειδη ο συγγραφεας εχει οντως ζησει αυτα για τα οποια γραφει και δεν εξαντλειται σε εναν καλοσχεδιασμενο "αντικομμουνισμο του κονσερβοκουτιου" οπως το παραπανω διδυμο (βλ. Παρτιδα Κυνηγιου). Οσον αφορα το σχεδιο, το βρηκα ταιριαστο στην ιστορια και πιστευω μετεφερε ωραια το κλιμα του κομικ, την θλιψη των πρωταγωνιστων και το καταθλιπτικο Σαντιαγο.

Κλεινοντας δεν μπορω παρα να πω οτι συγκινηθηκα διαβαζοντας την τελευταια πραξη του κομικ. Σιγουρα ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα κομικ που διαβασα τελευταια. Διαβαστε το :)

• Like 6
  • Thanks 1