Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

ComicDom Con Athens 2022 (15-17 Απριλίου 2022)

Dredd
 Share

Recommended Posts

Τέλειο ήταν το Comicdom, πήγα μόνο το Σάββατο μετά τη σχολή. Ήθελα πολύ να έρθω και τη Κυριακή, αλλά εδώ σε εμάς (Πετρούπολη) έβρεχε πάρα πολύ.

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι το panel Hero or Villain με χαρακτήρες της Marvel και της DC είχε πολλά θεματάκια. Δε φτάνει που έφαγα δύο spoiler για τα τρέχοντα δρώμενα έτσι casually, αλλά μία ερώτηση είχε και τεχνικό λάθος!!!!

Εννοείται πως το ψήνω να ανέβω και στο της Θεσσαλονίκης.

• Like 12
  • Thanks 1
  • Haha 2

Just now, the comic guide said:

Τέλειο ήταν το Comicdom, πήγα μόνο το Σάββατο μετά τη σχολή. Ήθελα πολύ να έρθω και τη Κυριακή, αλλά εδώ σε εμάς (Πετρούπολη) έβρεχε πάρα πολύ.

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι το panel Hero or Villain με χαρακτήρες της Marvel και της DC είχε πολλά θεματάκια. Δε φτάνει που έφαγα δύο spoiler για τα τρέχοντα δρώμενα έτσι casually, αλλά μία ερώτηση είχε και τεχνικό λάθος!!!!

Εννοείται πως το ψήνω να ανέβω και στο της Θεσσαλονίκης.

ρε... μου τα λεγε κι ο @Darth Chris. Έπρεπε να το κερδίσετε το Hero or Villain, αλλά δεν πειράζει την άλλη φορά! :byyes:

Την επόμενη φορά να βρεθούμε κιόλας :beer2:

• Like 10
  • Thanks 2

Πήγα και τις τρεις μέρες, αν και δεν πέρασα πολλές ώρες. Όμορφα όπως κάθε χρόνια. Μπορεί να μην κάνει το μπαμ σε σχέση με τα άλλα con, αλλά νομίζω είναι το πιο παρεΐστικο. Εννοείται το καλύτερο ήταν η συνάντηση με φίλους που είχα καιρό να δω, αλλά και η γνωριμία με νέα άτομα. Άιντε και του χρόνου. :beer3:

Υ.Γ.: Προσπαθώ πόσην ώρα να θυμηθώ αν είχε περισσότερο κόσμο από πέρσι, αλλά τίποτα... :P 

• Like 12
  • Thanks 2

Υπέροχα ήταν, το πλήθος άφθονο ακόμα και την Κυριακή που έβρεχε! Έχασα τον καφέ της Κυριακής γιατί απορροφημένος στο τραπέζι μου το θυμήθηκα στις 1 παρά και εκείνη την ώρα έριχνε καρέκλες. Ήρθα όμως για φαγητό μετά, απ'όπου και οι ωραίες γελαστές φωτογραφίες :)

20220417_161813.thumb.jpg.de978e30c4d42fd9012bc6a72d8be0c8.jpg

20220417_161826.thumb.jpg.e36910ad71d34f306d1a2f970d2b7656.jpg

20220417_161833.thumb.jpg.9614574ad18d36aabf0031ada3e451a5.jpg

(θα ανεβάσω κι άλλες μετά, στο fb)

Γύρισα σπίτι φουλ ικανοποιημένος, μόνο που όταν έβγαλα να τακτοποιήσω τα πράγματά μου συνειδητοποίησα ότι με όλο το τρέξιμο του τριημέρου πήρα λιγότερα κόμικς από ότι θα ήθελα :P Θα αναπληρώσω κάποια άλλη στιγμή!

• Like 12
  • Thanks 6

έχουν κυκλοφορήσει ήδη τρία βίντεο από το Comicdom στο Youtube :)

Πραγματικά εξαιρετικό πάνελ, όπου φαίνεται ότι το team της μεταγλώττισης το απόλαυσε πραγματικά κι αυτό βγαίνει προς τα έξω. Είμαι σίγουρη ότι το αποτέλεσμα θα ναι πολύ καλό!

Ο διαγωνισμός Cosplay, που είχε πάλι αρκετά προβληματάκια, αλλά τουλάχιστον υπήρχε ενθουσιασμός από τους συμμετέχοντες και το κοινό.

Είχα την τύχη να παρακολουθήσω το διαγωνισμό cosplay στο Λονδίνο (LSCC) κι ήταν φοβερό το αποτέλεσμα. Δεν ξέρω πότε ο ελληνικός διαγωνισμός θα καταφέρει να πιάσει τέτοια στανταρ, έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Το scetch event δεν έχω προλάβει να το παρακολουθήσω ακόμα.

• Like 10
  • Thanks 2

• 3 weeks later...

Πωπω...δεν αντέχω καθόλου τα βίντεο που αντιμετωπίζουν τα Cons σαν να να τσίρκο και εστιάζουν αποκλειστικά στους Cosplayers, χωρίς να έχουν και ιδέα ποιους αναπαριστούν. Συνηθίζεται στα mainstram μμε. Ας βάζουν κάποιο άτομο έστω και λίγο σχετικό με τη φάση να κάνει βίντεο. :angrybunny:

Ας βάλω και του Spoileralert, που είναι εντός θέματος να ρθουμε στα ισα μας :prankster:

• Like 12
  • Thanks 2

Άμα λέω εγώ ότι η φάση του cosplay σπάει γραφικομετρα, είμαι ο γκρινιάρης και ο κακός. Παει το φριπρεσαδικο και βλέπει κόμικς και κάποιους που δεν τους αρκούν ούτε οι απόκριες ούτε καν το Halloween να κάνουν σκετσάκια. Ε τι είδους ρεπορτάζ είναι πιο εύκολο; :lol:

• Like 6
  • Haha 6

• 3 months later...

Λοιπον, οι δαιμονιοι ρεπορτερ μου μετεφεραν ενα νεο για το επομενο ComicDom. Οι παλιοι θα θυμηθουν τα νιατα τους.

Λοιπον........

Λοιπον........

Τελος το ComicDom απο τη πλατεια Κλαυθμωνος. 

Αρα;

Θα γυρισουμε πισω στην Ελληνοαμερικανικη, στον συνωστισμο και τη μασχαλιλα;

;

;

;

ΟΧΙ.

COMICDOM 2023 @ Τεχνοπολις, Γκαζι.

Βαβελικοι, δακρυστε! Και απο εμενα, αλλη μια παρα πολυ καλη κινηση απο τους διοργανωτες!

:clap:

• Like 14
  • Thanks 6
  • Confused 1

Ε, δεν μου ειπαν και ολα :lol:

Κατσε να δουμε αν θα γινουν ολα οσα μου ειπαν. Αλλαγες γινονται συνεχεια και δεν θελω να γινω διασπορεας fake news :P

• Like 7

• 4 months later...
On 8/20/2022 at 12:52 PM, Dredd said:

Λοιπον, οι δαιμονιοι ρεπορτερ μου μετεφεραν ενα νεο για το επομενο ComicDom. Οι παλιοι θα θυμηθουν τα νιατα τους.

Λοιπον........

Λοιπον........

Τελος το ComicDom απο τη πλατεια Κλαυθμωνος. 

Αρα;

Θα γυρισουμε πισω στην Ελληνοαμερικανικη, στον συνωστισμο και τη μασχαλιλα;

;

;

;

ΟΧΙ.

COMICDOM 2023 @ Τεχνοπολις, Γκαζι.

Βαβελικοι, δακρυστε! Και απο εμενα, αλλη μια παρα πολυ καλη κινηση απο τους διοργανωτες!

:clap:

κι επιβεβαιώνεται :)

• Like 14
  • Thanks 3

On 19/1/2023 at 4:55 ΜΜ, kabuki said:

κι επιβεβαιώνεται :)

Εξαίσια νέα! Τρομερά νέα! Θα χαρούν πολύ όσοι ήταν λάτρεις του φεστιβάλ της Βαβέλ! Περνούσα αρκετά συχνά ορισμένα Σαββατοκύριακα από την Τεχνόπολη κι έχω να συγχαρώ τους διοργανωτές, καθώς επέλεξαν μια ιδανική τοποθεσία για το φεστιβάλ! Εύχομαι να συνεχίσει εκεί! Τέλος πάντων, περιττό να πω ότι ανυπομονώ τρομερά!:beer2:

• Like 3

Άνοιξαν οι αιτήσεις για τους καλλιτέχνες που θέλουν να δηλώσουν συμμετοχή στο Comicdom CON Athens 2023! 

Από φέτος, Artists Alley και Self-Publishers Alley συνενώνονται σε ένα μεγάλο Artists Alley, δίνοντας τη δυνατότητα στους αυτοεκδότες να αποκτήσουν περισσότερο χώρο εφόσον το επιθυμούν!

Ακολουθήστε τους παρακάτω συνδέσμους και μάθετε τα πάντα σχετικά με τη συμμετοχή σας στο Comicdom CON Athens 2023!

Δημιουργοί/καλλιτέχνες με έστω μία κυκλοφορία από επίσημη εκδοτική, κάντε την αίτησή σας στο: 

https://www.comicdom-con.gr/application-artists-alley/

Δημιουργοί/καλλιτέχνες μόνο με αυτοεκδόσεις, κάντε την αίτησή σας στο:

https://www.comicdom-con.gr/application-artists-alley-self-publishers/

Btw Dredd, άλλαξε ρε συ τις ημερομηνίες στο τόπικ ;)  Τώρα πήρα χαμπάρι πως δεν έχουμε ανοίξει νέο τόπικ.

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 5