Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Μυστήρια Πράματα Λύκοι της Ζήρειας (Θανάσης Πετρόπουλος)

Share

Recommended Posts

Έφτασε το πλήρωμα του χρόνου λοιπόν, για να μιλήσω για το δεύτερο άλμπουμ της σειράς Μυστήρια Πράματα με (υπο)τίτλο Λύκοι της Ζήρειας, το οποίο κυκλοφόρησε φέτος από τις εκδόσεις Jemma Press φυσικά.

20210608170809_mystiria_pramata_lykoi_tis_zireias.thumb.jpeg.4789235568956f5bd2333b2014ec0bb1.jpeg

Είναι γνωστό ότι ο Θανάσης Πετρόπουλος ανέβαζε σε συνέχειες την ιστορία στο socomic.gr. Αυτό που είναι λιγότερο γνωστό είναι ότι εγώ απέφευγα να τα διαβάζω, μιας και ήθελα να διαβάσω ολόκληρο το άλμπουμ όταν θα κυκλοφορούσε. Άργησε να πέσει στα χέρια μου, αλλά τελικά έγινε κι αυτό.

Βρισκόμαστε στο έτος 1894 και οι περιπέτειες των Φιλήμονα Καρτέρη και Σερ Ζάκαρυ Νίκολσον συνεχίζονται, αυτή τη φορά στην ορεινή Κορινθία και συγκεκριμένα στη Ζήρεια, όπου μετά την είδηση της εξαφάνισης ενός ντόπιου πραματευτή σε συνδυασμό με ένα αλλόκοτο, μεταφυσικό, θα έλεγε κανείς, περιστατικό, οι δύο πρωταγωνιστές μας αναλαμβάνουν δράση, για να εξιχνιάσουν το μυστήριο.

petropoulos_sample.thumb.jpg.2b78fb1eccd39980a6ae3a75c1b78680.jpg

Καρτέρης και Νίκολσον εν δράσει

Πολλοί ίσως παραξενευτούν με αυτό που θα πω, αλλά το Λύκοι της Ζήρειας μου άρεσε περισσότερο από το πρώτο άλμπουμ (το οποίο ήταν επίσης πολύ καλό, μην παρεξηγηθώ, έχω κάνει και σ'αυτό παρουσίαση άλλωστε: Μυστήρια Πράματα). Ποια είναι η ειδοποιός διαφορά; Μα φυσικά το είδος του τρόμου. Και τώρα θα πει κάποιος «άσε μας ρε Beefheart! Και οι δύο ιστορίες monster hunting είναι». ΧΑ! Φτωχέ, μικρέ μου υποθετικέ αντιρρησία, στην πρώτη περίπτωση έχουμε το τέρας που σπέρνει τον τρόμο στο, ας πούμε, «τερέν» των ηρώων μας, ενώ εδώ, αντίθετα, οι ήρωές μας κινούνται προς την περιοχή του τέρατος, κάτι που τους κάνει να φαντάζουν ανίσχυροι και δίνει μια πιο αρχετυπική νότα στο horror element. Είναι σαν να τον άνθρωπο που κολυμπάει στη θάλασσα στα Σαγόνια του Καρχαρία, αλλά σε βουνό, για να σου δώσω να καταλάβεις. Επιπλέον, το στήσιμο του σεναρίου είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται αυτού του είδους η περιπέτεια για να δημιουργηθεί το κατάλληλο σασπένς. Το σχέδιο είναι το γνωστό πετροπουλέικο (όσοι δε γνωρίζουν θα το δουν στα images που ανέβασα). 

128946530_2769047853378742_7434370701552957334_n.thumb.jpg.75b5286741ddbab5af16edacfc9e922f.jpg

Καρτέρης και Νίκολσον όντως εν δράσει,
αλλά αυτό το καρέ δεν είναι μέσα στην ιστορία,
σας ξεγέλασα.

Edited by Beefheart
  • Like 9
  • Thanks 2

Γεια σας κύριε @Beefheart, είμαι ο μικρός υποθετικός αντιρρησίας που αναφέρετε. Πώς ξέρατε τι θα πω; Αν δεν απομακρύνετε τον κατασκοπευτικό εξοπλισμό από το σπίτι και το μυαλό μου, θα κινηθώ νομικά και δεν ξέρετε με ποιον τα βάζετε! Φιλικά πάντα. :army:

Υ.Γ.: καλό αλμπουμάκι, αλλά μου άρεσε αρκετά λιγότερο από το πρώτο. Λίγο καιρό μετά την ανάγνωσή του, πάντως, βρέθηκα στην Ζήρεια και πέρασα κοντά απ' την Γκούρα, όπου ξεκινάει η ιστορία :P 

• Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 7

Just now, geo_trou said:

Γεια σας κύριε @Beefheart, είμαι ο μικρός υποθετικός αντιρρησίας που αναφέρετε. Πώς ξέρατε τι θα πω; Αν δεν απομακρύνετε τον κατασκοπευτικό εξοπλισμό από το σπίτι και το μυαλό μου, θα κινηθώ νομικά και δεν ξέρετε με ποιον τα βάζετε! Φιλικά πάντα. :army:

Υ.Γ.: καλό αλμπουμάκι, αλλά μου άρεσε αρκετά λιγότερο από το πρώτο. Λίγο καιρό μετά την ανάγνωσή του, πάντως, βρέθηκα στην Ζήρεια και πέρασα κοντά απ' την Γκούρα, όπου ξεκινάει η ιστορία :P 

Επίσης, σου έκλεψα το review επειδή άργησες. :D

• Like 1
  • Haha 7

Ωραία παρουσίαση! :best:

Θα συμφωνήσω μαζί σου, και μένα μου άρεσε λίγο περισσότερο από το πρώτο. Τα ξαναδιάβασα, ωστε να έχω φρέσκια άποψη :prankster:

Διατηρεί όλα τα στοιχεία από την πετυχημένη συνταγή του πρώτου, αλλά αναπτύσσεται πολύ περισσότερο. Η ιστορία έχει περισσότερο χώρο να αναπνεύσει και ο τρόμος να χτιστεί σωστά. 

Όταν διάβασα για πρώτη φορά το 1, κρατούσα μικρό καλάθι, αλλά η τελική εντύπωση ήταν πολύ θετική τελικά κι ανέβηκε κι άλλο. Τα Μυστήρια Πράγματα έχουν μια τραχιά φολκλορική γοητεία, που είναι πολύ του γούστου μου :)

• Like 7
  • Thanks 1

• 5 months later...

img150.jpg

Το Σεπτέμβρη ο Πετρόπουλος έβγαλε κι ένα mini Μυστήρια Πράγματα, "Τα σαγανάκια".

Είναι μια τετρασέλιδη ιστορία + εξώφυλλα, στο γνωστό ύφος.  Καλό είναι, αλλά εντελώς σφηνάκι. Θα το ήθελα μεγαλύτερο.

Πιθανολογώ ότι το έβγαλε σαν πρόμο και θα συμπεριληφθεί σε κάποια μεταγενέστερη έκδοση.

• Like 5