Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

John Antono: «Μεγάλη μου τιμή η δημιουργία των σκίτσων για τον Ennio Morricone» [Κατσαμπέλας Μενέλαος, larissanet.gr, 29/08/2021]

Share

Recommended Posts

ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΙΚΟΥ ΚΟΜΙΚ «IO, ENNIO MORRICONE»

John Antono: «Μεγάλη μου τιμή η δημιουργία των σκίτσων για τον Ennio Morricone»

202108281118051027.jpg

«Στην Μπιενάλε της Βενετίας ο Πολιτιστικός Σύλλογος Φίλων Μουσικής Ennio Morricone»

Ρεπορτάζ: Μενέλαος Κατσαμπέλας 

Την ευκαιρία να δει από κοντά την έκθεση των έργων του αφιερωματικού κόμικ «Io, Ennio Morricone», εδώ στη Λάρισα, στον εξωτερικό χώρο «Speak Easy» του Kubric στην πλατεία Ταχυδρομείου, είχε την περασμένη Τετάρτη ο σκιτσογράφος John Antono (Γιάννης Δ. Αντωνόπουλος), ο οποίος έγραψε και τα κείμενα των συγκεκριμένων σκίτσων.

Το κόμικ αυτό – η έκθεση συνεχίζεται μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου – αποτελεί μια εικονογραφημένη μικρή ιστορία που συνδυάζει τον λόγο με την εικόνα, έχοντας για βάση πραγματικά γεγονότα γύρω από τον δημιουργό.

Ο John Antono, είχε την ευκαιρία να μιλήσει με τον πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Φίλων Μουσικής Ennio Morricone Ελλάδας που βέβαια έχει την Λάρισα ως έδρα και είναι ο μόνος ανάλογος σύλλογος σε παγκόσμιο επιπεδο, Κωνσταντίνο Παπακώστα, καθώς και άλλα μέλη του συλλόγου, όπως και επισκέπτες της έκθεσής του.

Η larissanet είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με τον δημιουργό, ο οποίος ανέφερε ότι «μετά από πρόσκληση του Πολιτιστικού Συλλόγου Φίλων Μουσικής του Ennio Morricone, με τον οποίο συνεργαζόμαστε τα τελευταία χρόνια, θελήσαμε να φτιάξουμε κάτι με αφορμή την πρώτη επέτειο από τον θάνατο του μαέστρου, να συνοψίσουμε με την τεχνική των κόμικς την πολυσήμαντη ζωή του, όλα όσα έκανε σε αυτά τα 60 χρόνια της μεγάλης καριέρας του. Βέβαια είμαι από την εφηβεία μου φαν της μουσικής του, ακούω καθημερινά τα σάουντρακ των περίπου 600 ταινιών και τηλεοπτικών σειρών που έγραψε. Επιπλέον, είμαι και φαν των σπαγγέτι γουέστερν της δεκαετίας του ‘ 60, οπότε ήταν περίπου φυσιολογικό για μένα. Αποτελεί πάντως μια πολύ μεγάλη τιμή για μένα αυτό το πρότζεκτ».

202108281118097961.jpg

Ο Γιάννης Αντωνόπουλος, σκιτσάρει σε καθημερινή βάση την πολιτική και κοινωνική επικαιρότητα, γεγονός που δίνει αξία στην άποψή του για όσα περνάει αυτός ο τόπος. Όπως λέει και ο ίδιος, «ως πολιτικός γελοιογράφος, όπως κατεξοχήν είμαι, δεν παρακολουθώ απ’ έξω την επικαιρότητα, αλλά βιωματικά και προσπαθώ με το πενάκι μου να αποτυπώσω πτυχές της καθημερινότητας. Βιώνουμε σίγουρα κι εμείς επώδυνα όλα αυτά που συμβαίνουν, την πανδημία, την οικονομική κρίση νωρίτερα, την οικολογική καταστροφή πιο πρόσφατα, προσπαθούμε όσο γίνεται να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας και να αποτυπώσουμε την πραγματικότητα μέσα από τις χιουμοριστικές πτυχές της, γιατί μόνο το χιούμορ μας έχει μείνει».

Ενδιαφέρον έχει και η άποψή του για τις δράσεις του 3ου LA COMICS FESTIVAL που ξεκινάει αύριο στην πόλη: «Γνωρίζω τα παιδιά και τους διοργανωτές του φεστιβάλ, χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχει αυτή η αποκέντρωση, που αυτά δεν περιορίζονται μόνο στην Αθήνα. Γενικά, η Λάρισα, είτε στον χώρο των κόμικς είτε με αυτή την δραστηριότητα των τελευταίων χρόνων για τον Ennio Morricone, με έχει εκπλήξει ευχάριστα. Νιώθω πολύ οικεία σε αυτή την πόλη γιατί καλύπτει τους κύριους τομείς των ενδιαφερόντων μου!».

Στην Biennale της Βενετίας ο Σύλλογος

Εντωμεταξύ, από την συζήτηση με τους υπεύθυνους του Πολιτιστικού Συλλόγου Φίλων Μουσικής Ennio Morricone, προέκυψε και η είδηση για την μετάβασή τους στη Βενετία, όπου στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Biennale, θα παρουσιαστεί το αφιερωματικό ντοκιμαντέρ του Τζιουζέπε Τορνατόρε για τον σπουδαίο φίλο του, τον μαέστρο Ennio Morricone. Στο συγκεκριμένο φιλμ υπάρχει αναφορά στην παρουσία και τη δράση του Συλλόγου, εδώ στη Λάρισα, οπότε είναι δικαιολογημένη και η πρόσκληση στην πρεμιέρα του. Έτσι, στη Βενετία θα βρεθούν, το Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου συγκεκριμένα, ο πρόεδρος του συλλόγου, Κωνσταντίνος Παπακώστας και η υπεύθυνη επικοινωνίας, Βαλεντίνη Μαργαριτοπούλου.

Πηγή

• Like 3
  • Thanks 1