Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Τι είδα τελευταία (σειρές/ταινίες)

Recommended Posts

OK, με έψησες. Το είχα στα προς κατέβασμα, μετά το έβγαλα γιατί φαντάστηκα ότι, λόγω AMC, θα είναι σούπα.

Τώρα τα κατεβάζω. Οχι τίποτα άλλο, να δω αν ταιριάζουν τα γούστα μας :lol:

• Like 2
  • Haha 2

Ειδα το Halloween Ends πρεμιέρα στο σινεμά προχθές. Η ταινία ήταν ενα πραγματικό σκουπίδι με όλη τη σημασία της λέξης. Δεν σεβάστηκε το franchise και τους χαρακτήρες του. Απεναντίας, τους ξεφτίλισε κιόλας. Μακριά!!! 

• Like 6
  • Haha 1

Έχετε υπόψιν πως τα σινεμά (τουλάχιστον τα Village, δεν ξέρω αν θα ισχύσει και σε άλλα), την ερχόμενη Πέμπτη 27 Οκτωβρίου, θα έχουν το εισιτήριο στα 2 ευρώ για την γιορτή του σινεμά (που δεν ήξερα καν οτι υπάρχει τέτοιο πράγμα, αλλά είναι καλοδεχούμενο)!

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο

Edited by Jim®
  • Like 5
  • Thanks 3

4 hours ago, Jim® said:

Έχετε υπόψιν πως τα σινεμά (τουλάχιστον τα Village, δεν ξέρω αν θα ισχύσει και σε άλλα), την ερχόμενη Πέμπτη 27 Οκτωβρίου, θα έχουν το εισιτήριο στα 2 ευρώ για την γιορτή του σινεμά (που δεν ήξερα καν οτι υπάρχει τέτοιο πράγμα, αλλά είναι καλοδεχούμενο)!

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο

Ισχύει υποτίθεται για όλους τους κινηματογράφους της χώρας γενικά. :)

• Like 8

Μέσα στη βδομάδα  βρήκα χρόνο κ ειδα μπόλικες τανιες  πριν πάω κινηματογράφο για το Black Adam

Bedevilled(2010) Μια όμορφη, νεαρή γυναίκα, θα αποφασίσει να επισκεφθεί την παιδική της φίλη, η οποία δεν έφυγε ποτέ από το νησί, κάνοντας οικογένεια και ακολουθώντας τελικά την μοίρα της αγροτικής γυναίκας.Από την αρχή, οι διαφορές ανάμεσα στην φινετσάτη επισκέπτρια και την ταπεινή χωριάτισσα γίνονται εμφανείς. Όπως δηλαδή και η ξεδιάντροπα απάνθρωπη ζωή,την οποία η κλειστή κοινωνία του χωριού, εξαναγκάζει την πρωταγωνίστρια, χωρίς την παραμικρή αντίσταση.Μέχρι που έρχεται και η δική της στιγμή για να «θερίσει».Η ταινία είναι κλασική ιστορία-κορεάτικης-εκδίκησης,άγρια και σκληρή.Η ερμηνεία της πρωταγωνίστριας πολύ καλή μιας και το μάτι της γυαλίζει πραγματικά για εκδίκηση,μετά από όσα περνάει στο νησί.Δεν είναι ταινία που βλέπεται εύκολα από όλους,λόγω των υπερβολικών βίαιων σκηνών αλλά είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Οπως σε όλες τις ταινίες εκδίκησης,μπαίνεις κι εσύ στο ρολο του πρωταγωνιστή και περιμένεις τη δικαιοσύνη.Οπότε μια ταινία για αυτούς που τους αρέσει ο κορεάτικος 'εκδικητικός'κινηματογράφος.

Shazam-2019. Ο Shazam (εκτός κι αν σε hardcore fan), είναι σχετικά ένας άγνωστος υπερήρωας κ η ταινία του, κυριολεκτικά όταν την έβλεπα, μου έβγαλε ενα συναίσθημα απο μια κλασική ιστορία τύπου Goonies η Ghostbusters. Το κυρίαρχο στοιχείο μέσα της , είναι η ύπαρξη της οικογένειας( γενικά ο όρος Οικογένεια ακούγεται και είναι ο βασικός πυλώνας στην ανάπτυξη της πλοκής αλλα και των χαρακτήρων με ένα πολύ θετικό τρόπο). Το πόσο σημαντική είναι αυτή για την διαμόρφωση ενός ανθρώπου και πώς μπορεί να αλλάξει τη ζωή του. Μέχρι το τέλος της, ο ήρωας έχει νικήσει τους δαίμονές του (κυριολεκτικά και μεταφορικά), έχει βρει τον εαυτό του και την πραγματική του οικογένεια, παρότι δεν είναι η βιολογική. Γιατί, σε τελική ανάλυση, η ταινία είναι ένα family movie, πράγμα που τονίζεται από ένα χριστουγεννιάτικο background.
Ήρωες λοιπόν που αντιμετωπίζουν ολοένα και πιο δύσκολες καταστάσεις με χιούμορ χωρίς ποτέ κάτι να είναι παραπάνω σοβαρό από όσο του αναλογεί. Ακόμα και τα πλάσματα της ταινίας παραπέμπουν σε κάτι παλιό και κλασικό. Τα εφέ της κινούνται σε ικανοποιητικά επίπεδα, αν και έχουν τα πάνω και τα κάτω τους, το γέλιο ρέει άφθονο στο μεγαλύτερο κομμάτι της ταινίας, χωρίς να φαίνεται παιδικό η χαζό( πραγματικά νιώθεις οτι ένα 14χρονο σε ένα ιδεατό σώμα θα φερόταν με αυτό τον τρόπο), οι μάχες είναι λίγες και όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακές, αλλά δεν σε πειράζει αυτό. Ο κακός της υπόθεσης είναι αρκετά συμπαθής, ειδικά με τέτοιο ψυχολογικό τραύμα, αλλά δεν δίνεται το απαραίτητο βάθος ώστε να νιώσεις κάτι παραπάνω σοβαρό για αυτόν, ίσως για να κρατηθεί το lighthearted spirit της ταινίας. Στο σύνολο της αποπνέει ένα ζεστό συναίσθημα που σε κάνει να νιώθεις καλά και οι αξιαγάπητοι χαρακτήρες της είναι ένα μεγάλο bonus.
Στα αρνητικά θα έλεγα οτι η ταινία δεν έχει μουσικό θέμα να σου μείνει. Ενώ ξεκινά φιλότιμα η μουσική θεματολογία κάπου χάνεται στη πορεία. Ενα άλλο, αλλά καθαρά προσωπικό κομμάτι που με χάλασε ήταν οτι δεν είχε σκηνές που θα σου μείνουν στο μυαλό σαν να βγήκαν από τα κόμικ. Θα έλεγα οτι έχει μια αρκετά νορμάλ σκηνοθεσία που δε βγαίνει από τη πεπατημένη της παρόλο που θα περίμενε κάνεις, μια ταινία με μαγεία να το ρισκάριζε παραπάνω
ΥΓ: η ταίνια έχει 2 after credits scenes οι οποίες είναι must.

The Great Silence 1968 Αφού ξεκληρίσαμε τους ινδιάνους, ηρθε η ώρα να την πέσουμε κ σ αυτούς που δεν πρόκειται να κάνουν την Αμερική μεγάλη. Μνημειώδες γούεστερν, εγκεφαλικό κ με αργή κορύφωση, με έναν απίστευτο Κλάους Κίνσκι να ξεστομίζει το ανατριχιαστικό..... Ολα σύμφωνα με το νόμο. Αριστούργημα

What the waters left behind ( Los Olvidados)-2017 Εδώ λεμε ότι το Προλετάριο κυριολεκτικά βυθίζεται αφου πρώτα φάει της σάρκες της αστικής τάξης. Επηρεασμένη από ταινίες των σεβεντις η ταινία τα σπέρνει χαλαρά. Εξαιρετική ατμόσφαιρα, τρομακτική, στιλάτη, με μουσική βαρβάτη,κ σκηνοθεσία μέσα για όλα. Μπορεί να παίρνει στροφές αργά αλλά όταν τις παίρνει, βοήθεια μας. Όποιος γουστάρει horror να τρέξει αμέσως, οι υπόλοιποι ας προσπεράσουν.

Edited by starman84
  • Like 8
  • Thanks 2

Δυστυχώς δεν είναι για όλες τις ταινίες, αλλά για συγκεκριμένες:

https://giortitoucinema.ubpages.com/

:popcorn:

ΚΑΙΜΕΑΦΟΡΜΗΑΥΤΟΓΙΑΠΑΜΕΛΙΓΟΚΙΕΔΩ

~ Escape From New York Καλτίλα με τον ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ Snake, με Κερτ Ράσελ και Κάρπεντερ σε μεγάλα καλτοκέφια και σχεδόν ανύπαρκτο badget.

~ Escape From L.A. Και εδώ ήρθε το σκουπίδι sequel, επιπέδου Highlander 2, από το οποίο όμως κρατάμε την πιο κορυφαία σκηνή ever:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΝΕΗΚ ΠΑΙΚΤΟΥΡΑ!!!!!!!

~ Moonlight Υπερεκτιμημένο και όχι ιδιαίτερα καλογραμμένο. Ψιλοarthousιάζει...

~ Fences Δυνατή μεταφορά θεατρικού αλλά τέτοια φλυαρία στο φακό, δεν γράφει τόσο καλά και ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΠΟΛΥ!

~Manchester By The Sea Καταθλιψάρα και υπερ-υπερεκτιμημένο δράμα.

~ Scream Τελικά δεν έχανα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ που δεν το είχα δει τόσα χρόνια. Τουλάχιστον με το Scary Movie γέλασα. Εδώ απόρησα:

Spoiler

~Το Μεροκάματο Του Τρόμου Θριλεράρα από τις λίγες και δυνατό κοινωνικό! Ήθελα να το δω από τότε που είχα διαβάσει εκείνη την ιστορία του Ρόσα, ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟΔΗΠΟΤΕ!!!

Και μετά δείτε αυτό:

~ Call Me By Your Name Ακόμα ένα υπερεκτιμημένο Οσκαρικό υπνωσθεντών.

~ I Tonya Το'χα χρόνια στο σκληρό. Ξεκινάει αρκετά καλά, ξεφουσκώνει απίστευτα γρήγορα, παρόλο το πολύ καλό παίξιμο της Margot.

~ Get Out Τι βλακεία ήταν αυτή θε'μ...

~ The Outsiders Κάπου το'χα πετύχει ότι είναι σημαντική ταινιούλα με μελλουντικούς αστέρες. Άστο καλύτερα...

~ If Beale Street Could Talk Θα προτιμήσω τον Dani Street από το Doom Patrol. Δεν είναι άσχημο, για κοινωνικό, αλλά δεν είδα τίποτα το ιδιαίτερο...

~Green Book ΤΑΙ ΝΙ ΑΡΑ!!!!!!!! Από τις καλύτερες ταινίες της προηγούμενης δεκαετίας ΜΑΚΡΑΝ!!!

~ Vice Είχα ελπίδες, ήταν φρούδες και ξετυλίχτηκαν σαν πατάτας φλούδες...

~ Roma Σημαντική ταινία, όπως έχουν πει πολλοί. Εγώ είδα απλά ένα ΠΟΛΥ βαρετό ασπρόμαυρο κοινωνικό δράμα με καλή σκηνοθεσία/φωτογραφία και ανύπαρκτο σενάριο. Και ξεγελάστηκα γιατί νόμιζα ότι θα ήταν με ρομά.

~ BlacKkKlansman Δυνατό αντιρατιστικό ταινιάκι, με δράση και λίγο από όλα! Μπράβο ρε Spike Lee!

~ She's Gotta Have It Μου άρεσε ο Lee, είπα να τσεκάρω την πρώτη του ταινία, που τη διαφήμιζαν για προβολή στην Πατησίων εδώ και καιρό. Δε βλέπεται, είναι ένα πολύ πειραματικό φιλμάκι, παρόλα τα μηνύματα που προσπαθεί να περάσει.

~ Η Ευνοούμενη Αγαπάμε Emma Stone. Αγαπάμε να μισούμε Λάνθιμο. Emma, σημείωσε το κινητό μου να πάμε για ένα ποτάκι να συνέλθουμε μετά από αυτή την ιλαροτραγωδία (Ε,μα!!!). 090...

~ Rise Εκεί που έχω ξενερώσει σε πολλαπλά επίπεδα μετά από τόσα σάπια Οσκαρικά, ήρθε αυτό το διαμαντάκι, που δεν προσπαθεί να είναι κάτι παραπάνω από αυτό που είναι και ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΑΥΣΑ! ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ ΡΕ!!!!!!

~ Ma Rainey's Black Bottom ΠΟΛΥ δυνατή ταινία, με μια θρυλική ηχογράφηση πριν 100 χρόνια! MUST WATCH!!!

~ Sound Of Metal Δείτε καλύτερα το It's All Gone Pete Tong. Το έκανε 1000000000000 φορές καλύτερα. Αδιάφορο, κακογραμμένο και κακογυρισμένο.

~ Mank Ο ορισμός του Οσκαρικού bait. Μείνετε χιλιόμετρα μακριά. Δηθενιά "ντοκιμαντέρ".

~ Promising Young Woman Ο μόνος λόγος που πήρε Όσκαρ είναι επειδή έχει πρωταγωνίστρια που κάνει ό,τι κάνει. Απίστευτα κακιά ταινία.

~ Minari 2 ώρες το πως ζούσε μια οικογένεια μεταναστών από την Κορέα στα '80s στις ΗΠΑ, στο αγρόκτημά τους. 10 προβατάκια ύπνου στα δέκα!

~ Nomadland Δεν άξιζε ούτε στο ελάχιστο τόσο hype αυτό το...το πράμα!

~ Judas & The Black Messiah Μείνετε στον Spike Lee. Πήγε να κάνει μία από τα ίδια, απέτυχε οικτρά.

~ The Father Φοβερός ηθοποιός αδιαμφησβήτητα ο Χόπκινς. Αλλά έχει παίξει και σε πάμπολλες μπαρούφες. Αυτό ήταν μια υπερεκτιμημένη και mindfuckly κακογραμμένη μπούρδα. ΠΟΛΥ κακή ταινία για τα όσκαρ το 2021!

~ Man Vs Bee Παίρνουμε όλα τα καλά και κλασικά gag του Mr.Bean, προσθέτουμε Αμερικανιές και μία μέλισσα από ένα σκετσάκι δίλεπτο και προσπαθούμε να κάνουμε τον κόσμο να γελάσει. Για 5χρονα και πολύ λέω. Απαίσιο.

~ The Power Of The Dog Αδιάφορο κοινωνικό στην Άγρια Δύση που ούτε ο Κάμπερμπατς δε μπορεί να το σώσει. Αν θέλετε πραγματική σκυλίσια δύναμη, πάρτε αυτό:

Spoiler

%CF%83%CE%BA%CF%85%CE%BB%CE%AF-%CF%83%CE

~ Jurassic World: Dominion Πώς να ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ένα θρυλικό franchise? Με ακρίδες!

~ Belfast ΠΟΛΥ δυνατή κοινωνική ταινία, που δικαιολογεί και το hype και τον τίτλο της!

~ CODA Τ Α Ι Ν Ι Α Ρ Α απλά δείτε την!!!!!

word-love-finger-spelling-american-sign-

~ The Eyes Of Tammy Faye Έχει ένα ενδιαφέρον, για το πως είναι ένας απατεώνας τηλε-ευαγγελιστής που σε πείθει πως τα λιγουρεύεσαι, λες και είναι τα συναισθήματα σουβλάκια, όμως καταντάει βαρετό αρκετά γρήγορα. Έχει αρκετά θέματα στη ροή.

~ King Richard Καλή ταινιούλα, βλέπεται ευχάριστα, όμως δεν τρελ...

Spoiler

will-smith-slap.gif

ΜΗ ΟΧΙ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΜΗΗΗηηη

~ Scarface Ταινία από το bucketlist. Την κουβαλάει ξεκάθαρα ο τρελός. Η εικονική σκηνή είναι το φινάλε όμως και ήταν ψιλο-chore μέχρι να φτάσω εκεί. Φλέρταρα με το fast-forward, έχει παλιώσει αρκετά, είναι ουσιαστικά ο wannabe Νονός των '80s με ΠΟΛΥ αταίριαστο ost από Moroder. Θα την πω αρκετά υπερεκτιμημ...

Spoiler

BlindRightHerald-max-1mb.gif

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!

~ Ήσυχες Ημέρες Του Αυγούστου Γλυκιά, ανθολογική ταινία. Ειδικά η ιστορία με τον Βέγγο ήταν αριστούργημα. Ό,τι έπρεπε για τον καύσωνα του Αυγούστου. Ο Βούλγαρης ολοένα ανεβαίνει στα μικρά μου μάτια.

~ Pretty Woman Ήξερα μόνο το τραγούδι, μου θύμισε την ύπαρξή της το The Movies That Made Us. ΔΕΝ ήμουν έτοιμος για αυτό που είδα και το πόσο κουβάλησε την ταινία ο Ρόμπερτς πιτσιρίκα! Πολύ καλό!

~ Rusty Business Εξίσου καλή και με πολύ καλό ost, με πιτσιρικά τον Κρουζ!

~ Everything Everywhere All At Once Θεοκαμμένη, σχετικά όμορφη και mindfuck ταινιούλα. Περνάς ευχάριστα, σίγουρα καλύτερο από το I Am Groot της!

~ Ας Περιμένουν Οι Γυναίκες Οκ δεν ήταν ταινία αυτό το πράμα. Αυτό ήταν σκετσάκια ραμμένα μαζί. Αλλά διάολε, είχε κάποιες ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΑΤΑΚΑΡΕΣ και φασάρες! Ακολουθεί κοινωνικό σχόλιο με τον πιο κουλ τρόπο εβερ:

Spoiler

~ The Blue Lagoon Ναι, επίτηδες δε βάζω τις ΑΚΥΡΕΣ Ελληνικές μεταφράσεις των τίτλων. Εδώ έκαναν τη λιμνοθάλασσα λίμνη ρε! Καταλαβαίνω γιατί είχε προκαλέσει χαμό όταν βγήκε. Παραμένει πολύ "πρωτοποριακό". Όμως σεναριακά είναι απλά ένα χαζο-άρλεκιν.

~ The Matrix Resurrections Γιατί υπάρχεις;

~ West Side Story Κλασικότατο musical. Φοβερά τραγούδια. Σεναριακά είναι Ρωμαίος & Ιουλιέτα. Αυτά. Έχει κακογεράσει, κάποτε θα δω το updated του '22.

Ας κλείσουμε με δύο μικρού μήκους για να γελάσει λίγο και το χειλάκι μας μετά από τόση μίρλα:

peach-cat-movie-time.gif

• Like 4
  • Thanks 3

Halloween Ends

Είναι πραγματικά απορίας άξιο ποιοι έδωσαν το πράσινο φως για αυτό το έκτρωμα αφού διάβασαν το σενάριο.
Καημένε Michael Myers. Sidekick στην ίδια σου τη ταινία...

• Like 6

Star Wars Tales of the Jedi.  Έξι  15 λεπτα διαρκείας επεισόδια που βάζουν κάτω όλες τις βλακείες που εχει βγάλει η disney ( με κάνα δυο εξαιρέσεις) σε οτι έχει να κάνει με το saga του S.W

• Like 7

On 23/10/2022 at 3:48 ΠΜ, The Fists Of Stan Lee said:

~ West Side Story Κλασικότατο musical. Φοβερά τραγούδια. Σεναριακά είναι Ρωμαίος & Ιουλιέτα. Αυτά. Έχει κακογεράσει, κάποτε θα δω το updated του '22.

Πού το βρήκες; Θέλω καιρό τώρα να το δω και δε το έχει πουθενά...

Τι είδα εγώ τελευταία:

• Good bye Lenin! Πολύ όμορφη ταινία και συγκινητική. Θέλει μεγάλη μαεστρία μέσω μιας κωμωδίας να καυτηριάζονται τα κακώς κείμενα μιας κοινωνίας. Επιπρόσθετα, θέλει μεγάλη μαεστρία να με κωμικό τρόπο να δείχνει μια λυπηρή ιστορία( γιατί επί της ουσίας αυτό είναι).
  • Good bye Christopher Robin Εξαιρετικό έργο, βασισμένο στην αληθινή ιστορία του γιου του συγγραφέα του πασίγνωστου Γουίνι του Αρκούδου! Πολύ καλή ταινία ακόμη πιο συγκινητική από τη προηγούμενη. Να τη δείτε!

:beer:

• Like 5
  • Thanks 2

Έγκλημα στο Οριαντ Εξπρες. Εχθές, κάθισα και το παρακολούθησα. Ατμοσφαιρικότατο, με υπέροχο στήσιμο. Την υπόθεση και την κατάληξη, όλοι τη γνωρίζουμε καθώς και το ποιος είναι ο δολοφόνος. Παρ' όλα αυτά η σκηνοθεσία ήταν τόσο καλή που σε κάποιο σημείο, απορροφήθηκα τόσο που ξέχασα ότι γνωρίζω το τέλος! Επιπλέον, το καστ είναι τρομερό! Ένας κι ένας όλοι οι ηθοποιοί! Η μόνη "παραφωνία" στο -κατά τα άλλα έξοχο έργο- ήταν ο πρωταγωνιστής Albert Finney . Εικάζω, επειδή έχω συνηθίσει τον David Suchet στο ρόλο, αυτός δε μου "καθόταν καλά". Μολαταύτα, η ταινία, ήταν πολύ καλή! Να τη δείτε οπωσδήποτε!:beer:

• Like 5
  • Thanks 1

20 hours ago, Θοδωρής Καραπάνος said:

Έγκλημα στο Οριαντ Εξπρες. Εχθές, κάθισα και το παρακολούθησα. Ατμοσφαιρικότατο, με υπέροχο στήσιμο. Την υπόθεση και την κατάληξη, όλοι τη γνωρίζουμε καθώς και το ποιος είναι ο δολοφόνος. Παρ' όλα αυτά η σκηνοθεσία ήταν τόσο καλή που σε κάποιο σημείο, απορροφήθηκα τόσο που ξέχασα ότι γνωρίζω το τέλος! Επιπλέον, το καστ είναι τρομερό! Ένας κι ένας όλοι οι ηθοποιοί! Η μόνη "παραφωνία" στο -κατά τα άλλα έξοχο έργο- ήταν ο πρωταγωνιστής Albert Finney . Εικάζω, επειδή έχω συνηθίσει τον David Suchet στο ρόλο, αυτός δε μου "καθόταν καλά". Μολαταύτα, η ταινία, ήταν πολύ καλή! Να τη δείτε οπωσδήποτε!:beer:

Προσωπικά μου αρέσουν και οι πρόσφατες ταινίες του Kenneth Branagh. Δεν καταλαβαίνω γιατί παίζει τόσο μίσος γενικά. Τις βλέπω πολύ ευχάριστα, και ανυπομονώ να κάνει και καμία Miss Marple.

• Like 4

On 1/11/2022 at 2:04 ΜΜ, Amatyultar said:

Προσωπικά μου αρέσουν και οι πρόσφατες ταινίες του Kenneth Branagh. Δεν καταλαβαίνω γιατί παίζει τόσο μίσος γενικά.

Να σου πω την αλήθεια, δε έχω δει ταινίες του με τον Πουαρώ, με τον συγκεκριμένο. Πάντως έχω δει όλα τα επεισόδια της σειράς, με τον Suchet κι έχω να πω ότι είναι άλλο πράγμα... Τι εξαίσια ατμόσφαιρα, το φροντισμένο καστ, τι λαμπρή σκηνοθεσία( ειδικότερα από τον τέταρτο- πέμπτο κύκλο κι έπειτα). Τα πρώτα επεισόδια είναι πιο αφελή( νομίζω ότι χαντάκωσαν τα έργα της Άγκαθα Κρίστι), καθώς μέσα σε μία ώρα, δεν υπάρχουν μεγάλες δυνατότητες για εξέλιξη της πλοκής. Τα μετέπειτα επεισόδια( τα οποία διαρκούν είτε δύο, είτε δυόμισι ώρες) , χαρακτηρίζονται από τη σκοτεινή τους ατμόσφαιρα, ενώ ο θεατής εκείνη την ώρα, διέπεται από μια ανατριχίλα! Απλά αποκάλυψη! Βέβαια, έχω μόνο ένα βιβλίο της Κρίστι, το :" Ο γρίφος του παπουτσιού με την αγκράφα", καθώς είναι ίσως από τα πιο λατρεμένα μου επεισόδια της σειράς κι αποφάσισα να το έχω και στην πρωτότυπη μορφή του. Όσο για τη σειρά της Μις Μάρπλ, τι να πω.... Αυτή κι αν είναι αγαπημένη!

On 1/11/2022 at 2:04 ΜΜ, Amatyultar said:

Τις βλέπω πολύ ευχάριστα, και ανυπομονώ να κάνει και καμία Miss Marple.

Συγγνώμη, αυτό δε το κατάλαβα. Ποιος θα κάνει τη Miss Marple; Ο Kenneth Branagh; :thinking:

• Like 4

17 minutes ago, Θοδωρής Καραπάνος said:

Να σου πω την αλήθεια, δε έχω δει ταινίες του με τον Πουαρώ, με τον συγκεκριμένο. Πάντως έχω δει όλα τα επεισόδια της σειράς, με τον Suchet κι έχω να πω ότι είναι άλλο πράγμα... Τι εξαίσια ατμόσφαιρα, το φροντισμένο καστ, τι λαμπρή σκηνοθεσία( ειδικότερα από τον τέταρτο- πέμπτο κύκλο κι έπειτα). Τα πρώτα επεισόδια είναι πιο αφελή( νομίζω ότι χαντάκωσαν τα έργα της Άγκαθα Κρίστι), καθώς μέσα σε μία ώρα, δεν υπάρχουν μεγάλες δυνατότητες για εξέλιξη της πλοκής. Τα μετέπειτα επεισόδια( τα οποία διαρκούν είτε δύο, είτε δυόμισι ώρες) , χαρακτηρίζονται από τη σκοτεινή τους ατμόσφαιρα, ενώ ο θεατής εκείνη την ώρα, διέπεται από μια ανατριχίλα! Απλά αποκάλυψη! Βέβαια, έχω μόνο ένα βιβλίο της Κρίστι, το :" Ο γρίφος του παπουτσιού με την αγκράφα", καθώς είναι ίσως από τα πιο λατρεμένα μου επεισόδια της σειράς κι αποφάσισα να το έχω και στην πρωτότυπη μορφή του. Όσο για τη σειρά της Μις Μάρπλ, τι να πω.... Αυτή κι αν είναι αγαπημένη!

Συγγνώμη, αυτό δε το κατάλαβα. Ποιος θα κάνει τη Miss Marple; Ο Kenneth Branagh; :thinking:

Τέλειες σειρές κι οι δύο αυτές.

Ναι, αν δεν κάνω λάθος, η όλη ιδέα ήταν να φτιάξουν κάποιου είδους AgathaChristieVerse και στο ίδιο σύμπαν να βγάλουν και ταινίες με τη Miss Marple. Προσωπικά θα το ήθελα πολύ, είναι ίσως η αγαπημένη μου ντετέκτιβ.

• Like 5

On 11/1/2022 at 2:04 PM, Amatyultar said:

Προσωπικά μου αρέσουν και οι πρόσφατες ταινίες του Kenneth Branagh. Δεν καταλαβαίνω γιατί παίζει τόσο μίσος γενικά. Τις βλέπω πολύ ευχάριστα, και ανυπομονώ να κάνει και καμία Miss Marple.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Με δεδομένο αυτό, έχεις διαβάσει καθόλου βιβλία του Πουαρώ; Το κράξιμο που πέφτει δικαιολογημένα πέφτει γιατί το portrayal του Μπράνα ως Πουαρώ δεν είναι απλά εκτός κάθε στοιχείου που έχουμε για τον χαρακτήρα, αλλά αποδομεί βάναυσα το όλο χτίσιμο που έκανε η Κριστι γύρω του (πριν αρχίσει και αυτή να τον ρημάζει στα τελευταία βιβλία για να πάει κόντρα στους αναγνώστες της ). 

• Like 5

7 minutes ago, Θρηνωδός said:

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Με δεδομένο αυτό, έχεις διαβάσει καθόλου βιβλία του Πουαρώ; Το κράξιμο που πέφτει δικαιολογημένα πέφτει γιατί το portrayal του Μπράνα ως Πουαρώ δεν είναι απλά εκτός κάθε στοιχείου που έχουμε για τον χαρακτήρα, αλλά αποδομεί βάναυσα το όλο χτίσιμο που έκανε η Κριστι γύρω του (πριν αρχίσει και αυτή να τον ρημάζει στα τελευταία βιβλία για να πάει κόντρα στους αναγνώστες της ). 

Ποια είναι τα στοιχεία αυτά στα οποία απέχει τόσο πολύ ο Πουαρώ του Μπράνα; Προσωπικά τον βρίσκω πιο ανθρώπινο και πιο συμπαθητικό από τον Πουαρώ των βιβλίων, χωρίς όμως να παρεκκλίνει από τον πυρήνα του χαρακτήρα. Η ίδια η Κρίστι τον αντιπαθούσε φουλ τον Πουαρώ μετά από κάμποσα βιβλία.

• Like 4

Όντως τον αντιπαθούσε αλλά επειδή συμπαθούσε το μαρούλι, δεν σταμάτησε να τον γράφει και κατέληξε να 

Spoiler

Τον βάλει να διαπράξει φόνο και να τον ξεφτιλίσει τελείως πριν τον στείλει στα θυμαράκια. 

Ο Πουαρώ του Μπράνα, σε αποτυχημένη προσπάθεια exposition, είναι ένας άνθρωπος βαθιά δέσμιος των παθών του, ο οποίος σημαδεύτηκε σφόδρα στον πρώτο παγκόσμιο (;;;;) αλλά επειδή μια νοσοκόμα του είπε ότι του πάει το μουστάκι, το άφησε και κάλυψε την εν λόγω σφοδρή ουλή ⊂(◉‿◉). Είναι ένας Πουαρώ μάτσο και ερωτιάρης, ένας Πουαρώ φωνακλάς και υπερφίαλος, βιαστικός στα συμπεράσματα του, εριστικός και προβοκάτορας, υπερβολικά ειρωνικός. Καμία σχέση με τον διακριτικό ελιτιστη του οποίου το παρελθόν μας ειναι σε μεγάλο βαθμό άγνωστο, που είναι θηλυπρεπης και ο ορισμός της ψυχραιμίας, που απλά θέλει να μαζεύει το κοινό του στο τέλος κάθε υπόθεσης γιατί αγαπάει να είναι θεατρικός (και όχι παλιάτσος). Ο Πουαρώ είναι ένας Σάτσετ, ο Μπράνα είναι ένας άλλος ντετέκτιβ που κάποιοι τα έσκασαν χοντρά στο Christie estate για να τον πουν Πουαρώ. Που οκ, αν δήλωνε ντετεκτιβ ταδε, θα ευχαριστιόμουνα μια χαρά τις ταινίες του. 

Γενικά κοινός με αυτόν των βιβλίων, μόνο στο όνομα. Και έχω να δω και καιρό το Death on the Nile, αλλιώς θα ανέφερα  παραπάνω κακώς κείμενα  που ευτυχώς έχω ξεχάσει. 

:best:

• Like 5
  • Thanks 1

50 minutes ago, Θρηνωδός said:

Όντως τον αντιπαθούσε αλλά επειδή συμπαθούσε το μαρούλι, δεν σταμάτησε να τον γράφει και κατέληξε να 

Hide contents

Τον βάλει να διαπράξει φόνο και να τον ξεφτιλίσει τελείως πριν τον στείλει στα θυμαράκια. 

Ο Πουαρώ του Μπράνα, σε αποτυχημένη προσπάθεια exposition, είναι ένας άνθρωπος βαθιά δέσμιος των παθών του, ο οποίος σημαδεύτηκε σφόδρα στον πρώτο παγκόσμιο (;;;;) αλλά επειδή μια νοσοκόμα του είπε ότι του πάει το μουστάκι, το άφησε και κάλυψε την εν λόγω σφοδρή ουλή ⊂(◉‿◉). Είναι ένας Πουαρώ μάτσο και ερωτιάρης, ένας Πουαρώ φωνακλάς και υπερφίαλος, βιαστικός στα συμπεράσματα του, εριστικός και προβοκάτορας, υπερβολικά ειρωνικός. Καμία σχέση με τον διακριτικό ελιτιστη του οποίου το παρελθόν μας ειναι σε μεγάλο βαθμό άγνωστο, που είναι θηλυπρεπης και ο ορισμός της ψυχραιμίας, που απλά θέλει να μαζεύει το κοινό του στο τέλος κάθε υπόθεσης γιατί αγαπάει να είναι θεατρικός (και όχι παλιάτσος). Ο Πουαρώ είναι ένας Σάτσετ, ο Μπράνα είναι ένας άλλος ντετέκτιβ που κάποιοι τα έσκασαν χοντρά στο Christie estate για να τον πουν Πουαρώ. Που οκ, αν δήλωνε ντετεκτιβ ταδε, θα ευχαριστιόμουνα μια χαρά τις ταινίες του. 

Γενικά κοινός με αυτόν των βιβλίων, μόνο στο όνομα. Και έχω να δω και καιρό το Death on the Nile, αλλιώς θα ανέφερα  παραπάνω κακώς κείμενα  που ευτυχώς έχω ξεχάσει. 

:best:

Αυτό που έκανε η Κρίστι όντως ειδεχθές. Κρίμα.

Συμφωνώ με το ότι είναι πολύ βιαστικός να βγάλει λάθος συμπεράσματα, χαρακτηριστικό του Σέρλοκ Χολμς περισσότερο παρά του Πουαρώ. Συμφωνώ επίσης ότι είναι λίγο πιο παθιάρης γενικότερα, το οποίο δε με χαλάει καθόλου.

Αυτό με τον Πουαρώ στον πόλεμο και την ουλή δε με χάλασε. Ούτε μου άρεσε ιδιαίτερα, περισσότερο αδιάφορο μου φάνηκε. Δεν του πέτυχε αυτό που ήθελε να κάνει.

Διαφωνώ ωστόσο ότι είναι μάτσο ερωτιάρης. Είναι λίγο παθιασμένος, όπως κάθε καλός ντετέκτιβ που νοιάζεται για μια υπόθεση, και φλέρταρε και διακριτικά στην δεύτερη ταινία, χωρίς όμως να ενδώσει στον έρωτα. Σίγουρα δεν είναι αυτό το ασέξουαλ των βιβλίων, αλλά δεν θα τον έλεγα και μπερμπάντη.

Όπως επίσης δε θα έλεγα επουδενεί τον Σάτσετ και τον Ουστίνοφ θηλυπρεπείς. Περισσότερο σνομπαρίες μάλλον.

• Like 5

On 11/2/2022 at 10:37 PM, Θρηνωδός said:
Spoiler

Spoiler

Εγώ πάλι θα διαφωνήσω. Αν κι έχω παρακολουθήσει μονάχα τη τηλεοπτική σειρά με τον Σάτσετ( όπως αναφέρω εξ' άλλου), είναι -κατά τη γνώμη μου πάντα- μια έξοχη κίνηση από τη μεριά της Κρίστι, να βάλει τον Πουαρώ, ιδεολόγο, υπερασπιστή και προστάτη του δικαίου, να παραβαίνει τις ίδιες του τις αρχές, αφαιρώντας εν ψυχρώ μια ανθρώπινη ζωή, με αποτέλεσμα όμως να σώσει πόσες άλλες, που θα κατέστρεφε ο Νόρτον, αν παρέμενε ελεύθερος, μιας που δεν υπήρχαν επαρκή στοιχεία για να καταδικαστεί ως ηθικός αυτουργός.  Είναι ιδιοφυές! Κάτι παρόμοιο, είχε συμβεί και στο Όριαν Εξπρέςς, που πάλι ο ντεντέκτιβ, παραβαίνει τις αρχές του, για να προστατέψει ανθρώπους που πιστεύει ότι είναι μεν ένοχοι, αλλά είναι επίσης και θύματα της μοίρας. Στη ζυγαριά των αρχών του, το βάρος πέφτει στο δεύτερο. Αυτή είναι και η επιτυχία αυτών των δύο ιστοριών κατ' εμέ.:beer:

• Like 4

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Μπράνα δεν έχει καμία σχέση με Πουαρώ. Ένα υπέροχο μυστήριο έγινε μια τραγική, σε αισθητική κυρίως, ταινία, με μια videogame νοοτροπία, σκηνοθεσία και λογική. Από εκεί και πέρα, όπως είπαν και παραπάνω, ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να του άρεσε ή όχι. Μπορούμε να συμφωνήσουμε όμως ότι αυτό το... πράγμα, δεν έχει καμία σχέση ούτε με τον Πουαρώ των βιβλίων, ούτε με τον Πουαρώ των Sutchett και Ustinov. 

• Like 4

1 hour ago, Dredd said:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Μπράνα δεν έχει καμία σχέση με Πουαρώ. Ένα υπέροχο μυστήριο έγινε μια τραγική, σε αισθητική κυρίως, ταινία, με μια videogame νοοτροπία, σκηνοθεσία και λογική. Από εκεί και πέρα, όπως είπαν και παραπάνω, ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να του άρεσε ή όχι. Μπορούμε να συμφωνήσουμε όμως ότι αυτό το... πράγμα, δεν έχει καμία σχέση ούτε με τον Πουαρώ των βιβλίων, ούτε με τον Πουαρώ των Sutchett και Ustinov. 

Διαφωνώ, συγγνώμη. Δεν έχω δει πάααρα πολύ Σάτσετ, αλλά έχω λιώσει τις παλιές ταινίες με Ουστίνοφ, και νομίζω έχουν παρόμοια αισθητική, απλά του Branagh είναι πιο stylized. Εμένα είναι κάτι που μου αρέσει αυτό, είμαι φαν αυτής της hyper-stylized αισθητικής, όπως του Branagh (π.χ. το πρώτο Thor) ή όπως του Baz Luhrmann. Εγώ όταν είδα κάθε μία από τις ταινίες του Μπράνα, διψούσα μετά για ιστορίες ντετέκτιβ τέτοιας αισθητικής, σε όμορφα πολύχρωμα ταξίδια, κτλ. κι έβαλα να παίξω το ABC Murders.

Θα ήθελα λίγο elaboration στη videogame νοοτροπία. 

• Like 6

Και καλά κάνεις και διαφωνείς, αν συμφωνούσαμε όλοι η ζωή θα ήταν πολύ βαρετή! :lol:

Αυτό το στυλιζαρισμένο που λες και εσύ εννοώ και εγώ, το γυρισμένο σε studio αντί σε εξωτερικό χώρο, η "γυαλιστερή" φωτογραφία, η γρήγορη κάμερα, οι στακάτοι διάλογοι, οι ατάκες αμερικανικού τύπου. Αυτά όλα λέω ότι δεν μου ταιριάζουν σε ταινία Agatha Christie, από τις σελίδες της οποίας στάζει βρετανίλα του κερατά.

• Like 6

• 3 weeks later...
On 31/10/2021 at 4:53 ΜΜ, gr8 said:

Επισης το Halloween Kills μου άρεσε χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο  

και ήρθε η ωρα για το Halloween Ends..

πόσο χάλια πραγματικά.. :shock:

• Like 4
  • Haha 2

• 4 weeks later...

Ας γραψω δυο λογια για καποιες ταινιες που ειδα προσφατα στο σινεμα. Να σχολιασω καπου εδω, την στεναχωρη επιγευση που αφηνουν οι αδειες αιθουσες. Τι έγινε; Σταμάτησε ο κόσμος να πηγαίνει σινεμά; Προτιμάει την άνεση του καναπέ του; Γιατί άλλες δραστηριότητες όπως συναυλιές, θεατρικές παραστάσεις έχουν πάρει ξανά τα πάνω τους, το σινεμά όχι και τόσο;  Τέλος πάντων, πάμε στις ταινίες:

• Το Μενού. Απολαυστική μαύρη κωμωδία όπου πλούσια ζευγάρια πηγαίνουν ταξιδάκι σε ιδιωτικό νησί για να φάνε από τα χέρια ενός από τους πιο σπουδαίους σεφ. Μόνο που ο σεφ έχει ιδιαίτερα σχέδια για την βραδιά. Προσωπικά βρήκα επιτυχημένη την κοινωνική σάτιρα που επιχειρεί η ταινία καθώς και το χιούμορ. Κάτι παραπάνω από 1μιση ώρα σε διάρκεια περνάει νεράκι. Πολύ καλοί οι Ralph Fiennes και η Anya Taylor Joy. 8/10 από μένα.
  • Η νύχτα της 12ης. Αστυνομικό/κοινωνικό δράμα. Γυναίκα πυρπολείται από κάποιον σε ένα χωριό της γαλλικής επαρχίας. Εμείς παρακολουθούμε την πορεία των ερευνών μέσα από τα μάτια του επικεφαλής ντετεκτιβ. Ωραία ταινία που θίγει το ζήτημα των γυναικοκτονιών, με καλό ρυθμό, σε κρατάει παρόλο που γνωρίζεις από το πρώτο καρέ ότι δεν θα λυθεί η υπόθεση. Δυστυχώς πάσχει όμως από κάποιον "διδακτισμό" αφού με αφύσικο τρόπο διατυπώνονται απόψεις που μου άφησαν την αίσθηση ότι ειπώθηκαν για να μας μεταφέρουν απλά την άποψη του σκηνοθέτη επί του ζητήματος και δεν εντάσσονταν πειστικά στην πλοκή. Σε γενικές γραμμές όμως καλή, 7/10.
  • RMN. Μετανάστης εργάτης στην Γερμανία, επιστρέφει στο χωριό του στην Τρανσυλβανία όταν το παιδί του ξαφνικά μένει άλαλο. Η ταινία επιχειρεί μια καταγραφή της ζωής στην κοινωνία του χωριού και αγγίζει και το θέμα του ρατσισμού με αφορμή την άφιξη 3 εργατών από την Σρι-Λάνκα για να δουλέψουν στο τοπικό εργοστάσιο ψωμιού. Με εξαίρεση μια πραγματικά καλή σκηνή, όπου ξεδιπλώνεται ο ρατσιστικός οχετός από μεγάλη μερίδα των χωρικών αλλά και ο κάλπικος αντιρατσισμός της αφεντικίνας, το υπόλοιπο της ταινίας είναι από αδιάφορο μέχρι και γελοίο, ιδιαίτερα στο τέλος. Μονοδιάστατοι χαρακτήρες, αργά και βασανιστικά πλάνα. 4/10 από μένα. Απογοήτευση.
  • Ο Χειροπαλαιστής. Ταινία του γνωστού σε μας από τα κομικς Γιώργου Γούση. Ντοκιμαντέρ όπου αποτυπώνονται στιγμές από την ζωή του αδερφού του που ασχολείται με το arm wrestling. Διανθισμένη με χιούμορ αλλά κάπως σκοτεινή θα έλεγα καθώς βλέπουμε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει τόσο στο χωριό όσο και στην πόλη. Μου άρεσε.  7.5/10 από μένα.

:beer1: 

• Like 8
  • Thanks 2