Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Reckless (Ed Brubaker, Sean Phillips)

Dredd
 Share

Recommended Posts

1.jpg

Ο Ethan Reckless, είναι ένας "σημαδεμένος" ψυχικά άνθρωπός, ο οποίος έχει συνειδητά βγει έξω από το σύστημα. Λειτουργώντας σαν παράνομος ιδιωτικός ντετέκτιβ, σαν μισθοφόρος και σαν κυνηγός κεφαλών, δουλεύει τόσο-όσο, ώστε να βγάζει τα προς το ζειν και πολλές φορές αρνιέται επικερδείς δουλειές γιατί απλά δεν του ταιριάζουν. Με την βοήθεια της γραμματέας/έμπιστης του Anne, και με έδρα ένα παλιό εγκαταλελειμένο σινεμά στο Λος Αντζελες το 1981, βρίσκει δουλειές. Ή μάλλον τον βρίσκουν αυτές. Κανείς όμως δεν ξέρει ότι παλιότερα ήταν ένας πράκτορας στο FBI, μέχρι που μια δουλειά του ως μυστικός μέσα σε μια επαναστατική οργάνωση, τον έκανε να τα παρατήσει όλα, αηδιασμένος και στιγματισμένος. Και όλα αυτά, μέχρι που μια μοιραία γυναίκα, μια γυναίκα από αυτό ακριβώς το βρώμικο παρελθόν του, θα κάνει την επανεμφάνιση της......

2.jpg     3.jpg     4.jpg

ΟΚ, αποφάσισα ότι δεν είμαι ο σωστός άνθρωπος για να παρουσιάζω κόμικς των Ed Brubaker και Sean Phillips. Εν μέρει φταίω εγώ για αυτό, εν μέρει φταίνε και αυτοί. Εγώ φταίω γιατί έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα από όσα έχει γράψει ο Brubaker. Και αυτοί φταίνε γιατί μένουν τόσο κοντά, τόσο προσηλωμένοι στο είδος και τη μανιέρα που τους έκανε τόσο επιτυχημένους. Το noir, το pulp-noir, αυτό το χιλιο-χρησιμοποιημένο είδος με τους κατεστραμένους πρωταγωνιστές, τα τσιγάρα, τα ουίσκια και τις επίσης κατεστραμένες, αλλά πάντα επικίνδυνες femme fatale. Και παρόλο που δεν κουνιούνται ούτε εκατοστό από τα τετριμμένα tropes του είδους, καταφέρνουν και το κάνουν τόσο καλά, ώστε να περνάει και ο αναγνώστης καλά και να μην γκρινιάζουν και οι περίεργοι (π.χ. εγώ) ότι επαναλαμβάνονται. Γιατί έχουν καταφέρει το πλέον δύσκολο, να γράφουν και να σχεδιάζουν τόσο καλά και να συνεργάζονται τόσο αρμονικά μεταξύ τους, να προσθέτουν πολύ μικρές λεπτομέρειες και να αλλάζουν τόσο λίγο σεναριακά όσο και σχεδιαστικά, ώστε να σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι ξαναβλέπεις την αγαπημένη σου ταινία. Ή ότι βλέπεις ένα homage στην αγαπημένη σου ταινία, το οποίο είναι τόσο καλοφτιαγμένο, τόσο περιποιημένο και τυλιγμένο με στοργή και αγάπη, ώστε με το τέλος να αισθάνεσαι ότι συνάντησες έναν παλιό αγαπημένο φίλο.

5.jpg     6.jpg     7.jpg

Κατά τα άλλα, ουδέν. Ή μάλλον, πολύ λίγα μπορείς να πεις για κάτι τόσο καλοφτιαγμένο και προσεκτικά δομημένο. Ο Brubaker πατάει πάνω στην εμπειρία του και το κάνει να εμφανίζεται εύκολο. Με σωστές αναλογίες περιγραφής και διαλόγου, με σωστό ψυχογράφημα των χαρακτήρων του, με λιτή και συνοπτική γραφή, μας δίνει μια ιστορία δεμένη, με σωστή ανάπτυξη και σχετικά αναμενόμενο φινάλε, πετώντας όμως και μια έκπληξη στη πορεία. Χωρίζει την αφήγηση του σε κεφάλαια, υπενθυμίζοντας μας έτσι ότι γράφει graphic novel και όχι μηνιαίο floppy, και αναδεικνύοντας έτσι την noir αισθητική για άλλη μια φορά. Ο Phillips έχει τρομερή ικανότητα στο στήσιμο των φιγούρων του, οι οποίες αποπνέουν κίνηση και ρυθμό, παίζει με τα καρέ τόσο όσο για να μην βαριέσαι και χωρίς πάντως να ξεφεύγει ιδιαίτερα, και δίνει, κάποια απολύτως ταιριαστά με την ατμόσφαιρα, splash pages, δείχνοντας ότι μπορεί να μην είναι ο πιο "χεράς" σχεδιαστής, αλλά σίγουρα είναι από τους πιο επαγγελματίες του είδους.

Δεν έχω να γράψω κάτι άλλο. Ασφαλής αγορά, δεν μπορώ να διανοηθώ κάποιος να μην περάσει καλά διαβάζοντας το. Κυκλοφόρησε μόνο σε σκληρόδετη, κανονικού μεγέθους, έκδοση 144 σελίδων. Η σειρά θα συνεχιστεί με τον ίδιο τρόπο, με ανεξάρτητες δηλαδή και αυτοτελείς εκδόσεις, οι οποίες θα έχουν τον ίδιο χαρακτήρα αλλά θα μπορούν να διαβαστούν αυτούσιες και χωρίς υποχρεωτικά να έχεις γνώσεις των προηγουμένων. Το 2ο βιβλίο, με τίτλο Friend of the Devil, κυκλοφορεί ήδη, ενώ το τρίτο, με τίτλο Destroy All Monsters, θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο. Πάρτε όλα άφοβα!

8.jpg     9.jpg

• Like 18
  • Thanks 6

• 2 weeks later...

Το ξεκίνησα εν πτήσει προς Ρόδο και το τελείωσα στην επιστροφή :prankster: Έχει πολλά καλα στοιχεία (δεν θα μπορούσε άλλωστε να μην), αλλά δεν με ενθουσίασε. Για την ακρίβεια, με χάλασε λίγο το τέλος, γιατί θεωρώ ότι 1) ήταν κάπως τραβηγμένο και 2) (ακόμη κι αν παραβλέψω το 1) δεν είχε πραγματικό αντίκτυπο στον Ethan. Για καλοκαιράκι πάντως προτείνεται :)

• Like 7

• 3 weeks later...

Ό,τι γράφει η παρουσίαση. Συμφωνώ με όλα. Οι άνθρωποι έχουν βρει ένα συγκεκριμένο τρόπο αφήγησης, με τον οποίον αφηγούνται τις ιστορίες τους, χωρίς να πέφτουν στην παγίδα της μανιέρας, αλλά και χωρίς να αποκλίνουν από την προβληματική του (νεο)νουάρ / παλπ. 

Όλα είναι εδώ: το ταραχώδες παρελθόν, τα μυστικά, οι γυναίκες και οι σεναριακές ανατροπές. και στο βάθος ένας ισχυρός, που κινεί ή προσπαθεί να κινήσει τα νήματα. Δεν είναι αντικειμενικά κάτι σπουδαίο, αλλά είναι μια ασφαλής ανάγνωση με ένα εγγυημένο επίπεδο. Όπως έγραψε και ο @Dreddείναι σαν να βλέπεις ξανά την αγαπημένη σου ταινία. Μπορεί να την έχει μάθει πια απέξω και να απουσιάζει το στοιχείο της έκπληξης, αλλά είναι τόσο ωραία, που δεν μπορείς να αντισταθείς, άσε που κάθε φορά ανακαλύπτεις και κάτι παραπάνω, έστω και λίγο. :) 

• Like 8
  • Thanks 1

Υπέροχος ο πρώτος τόμος. Έχω πάρει και τον 2ο αλλά δεν τον διάβασα ακόμα.

Δεν ξέρω αν προσέξατε και το αφηγηματικό κόλπο με τις 3 όμοιες σειρές στο σχέδιο.

20210801_221812.thumb.jpg.95b683d6f37a4c51d46a00c7ad3f4825.jpg

• Like 7
  • Thanks 2

• 3 months later...

20.jpg

FRIEND OF THE DEVIL

Διαβάστηκε και το 2ο. Οριακά καλύτερο από το πρώτο, κυρίως γιατί ο ρυθμός ήταν λίγο καλύτερος, πιο στρωτός. Έχει κάποια θεματάκια, μαζεύτηκαν αρκετοί villains χωρίς ιδιαίτερο λόγο, πετάει μέσα κάποιους νεο-ναζί, πάλι χωρίς ιδιαίτερο λόγο. ο πρωταγωνιστής ερωτεύεται μια κοπέλα, της οποίας έχει χαθεί η αδελφή της. Και μετά μπλέκονται διεφθαρμένοι παραγωγοί του Χολυγουντ, σατανικές κλίκες, snuff films κλπ. Πιστεύω ότι είχε ίσως περισσότερο στοιχεία από όσα δικαιολογούσαν οι 144 σελίδες του, αλλά είναι μάστορας ο Ed και στα δίνει με ωραίο τρόπο. 

Όλα καλά, ένα 7,5 στα 10 και πάμε τον άλλο μήνα για το Destroy All Monsters :thumbsup:

25.jpg   24.jpg   22.jpg   21.jpg   23.jpg

• Like 10
  • Thanks 3

• 2 months later...

1.jpg

DESTROY ALL MONSTERS

Ίσως το πιο συγκινητικό από τα 3, και αυτό γιατί μεγάλη βάση δίνεται στην βοηθό του Ethan, την Anna. Και ενώ η κεντρική ιστορία δεν προσφέρει πάλι κάτι ιδιαίτερα πρωτότυπο, με έναν διεφθαρμένο κτηματομεσίτη και κάποιους εξίσου διεφθαρμένους πολιτικούς, το ότι η Anna εγκαταλείπει τον Ethan λόγω ενός γκόμενου και τα συναισθήματα που του δημιουργούνται, είναι όλα τα λεφτά. Πολύ ωραίο δοσμένο από τον Brubaker και αποτυπωμένο από τον Phillips, κάνει εδώ τη διαφορά από τα 2 προηγούμενα γιατί είναι πιο έντονο το ψυχολογικό κομμάτι των πρωταγωνιστών παρά η σχετικά τετριμμένη πλοκή. Αν σας άρεσαν τα προηγούμενα, αυτό θα σας αρέσει περισσότερο. Αν δεν τα έχετε πάρει ακόμα, ΤΡΕΞΤΕ!!! 8 στα 10.

2.jpg   3.jpg   4.jpg   5.jpg   6.jpg

• Like 11
  • Thanks 4

• 7 months later...

Διάβασα κι εγώ τα δύο τα οποία αναφέρει ο @Dreddκαι σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όλα, όσα γράφει. Ναι, το δεύτερο (Friend of the Devil) είναι λίγο καλύτερο από το πρώτο, αφού έχει γίνει η γνωριμία με τους πρωταγωνιστές και μπαίνουμε κατευθείαν στο ψητό. Σίγουρα, η ιστορία απλώνεται λίγο παραπάνω από όσο ίσως θα έπρεπε, αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα.

Το τρίτο (Destroy all Monsters) είναι ακόμη καλύτερο και επειδή η ιστορία είναι πιο μεστή και δεν πλατειάζει καθόλου, αλλά και επειδή τόσο ο Ίθαν, όσο και η Άννα, αποκτούν πολύ μεγαλύτερο ψυχολογικό βάθος και εξερευνάται η μεταξύ τους σχέση.

Και αυτό μας φέρνει στο τέταρτο (The Ghost in you), που επίσης διάβασα. Είναι μέχρι στιγμής σίγουρα το πιο ιδιόρρυθμο από τα τέσσερα, επειδή η πρωταγωνίστρια είναι η Άννα και ο Ίθαν κάνει μια πολύ σύντομη εμφάνιση στο τέλος της ιστορίας. Η πλοκή δεν είναι κάτι τρομερό και φοβερό και οπωσδήποτε είναι λιγότερο σκοτεινό από τα υπόλοιπα, δένει όμως πολύ όμορφα με το παρελθόν της Άννα, η οποία αποδεικνύεται εξίσου ενδιαφέρων χαρακτήρας με τον Ίθαν - ίσως και περισσότερο, για να είμαι ειλικρινής. Δεν είμαι σίγουρος, ότι θα αρέσει σε όλους και όλες εξίσου με τα προηγούμενα, δείχνει όμως, ότι ο Μπρουμπέικερ σιγά και σταθερά χτίζει έναν ολόκληρο κόσμο με αυτό το κόμικ, και αυτό προσωπικά με ιντριγκάρει πάρα πολύ. :best:

51W5zC3KOIL.jpg

258114e0-5233-81cf-e152-909ad6373b2a_c6815a0147f8285e3b5042ebb3626151.jpg 76b80964-c4b8-a461-b357-d0407cdad23a_c6815a0147f8285e3b5042ebb3626151.jpg 9adddf9c-30e2-e41d-25ba-2fbf57a30d36_c6815a0147f8285e3b5042ebb3626151.jpg c8c34889-2770-82c5-1baa-ba4eb6668450_c6815a0147f8285e3b5042ebb3626151.jpg

• Like 8
  • Thanks 3

• 1 month later...

Διάβασα το 4ο, και καπάκι το 5ο με τίτλο

6.jpg

FOLLOW ME DOWN

Για εμένα το 4ο είναι το πιο δυνατό της σειράς μέχρι τώρα, η έμφαση του συγκεκριμένου στην Άννα δίνει διαφορετική και ακόμα πιο ενδιαφέρουσα προοπτική. Το Follow Me Down διαδραματίζεται ταυτόχρονα με το προηγούμενο και είναι μια ιστορία παιδικής κακοποίησης και εκδίκησης, μια ιστορία απρόβλεπτου έρωτα και εγκατάλειψης, επανασύνδεσης και κάθαρσης. Διαδραματίζεται λίγο μετά τον σεισμό του 1989 στο Σαν Φρανσίσκο, και στο τέλος κάνει ένα flash-forward στο 2004, όπου και βλέπουμε τον πρωταγωνιστή σε μια άλλη, εξαθλιωμένη φάση και την Άννα.... ε, διαβάστε το!

Άγνωστο πως, το δίδυμο Brubaker/Phillips βελτιώνονται από τεύχος και τεύχος, πραγματικά δεν ξέρω τι να γράψω που να μην έχω ξαναγράψει. Δύο δημιουργοί σε τοπ φόρμα. Στο τέλος του τεύχος ο Brubaker μας ενημερώνει ότι κάνουν μια προσωρινή παύση στο Reckless, μετά από 2 χρόνια και 5 OGNs 140 σελίδων το καθένα, για να ασχοληθούν με κάτι άλλο το οποίο θα ανακοινώσουν σύντομα. Και καλά κάνουν για εμένα, καλό θα κάνει σε αυτούς ως καλλιτέχνες (και εμάς ως αναγνώστες) να δοκιμάσουν και κάτι διαφορετικό. Ότι και να κάνουν, θα είναι από ένα (υψηλό) επίπεδο και πάνω.

Μην το σκέφτεστε καν, αγοράστε το με κλειστά μάτια!!!!

7.jpg     8.jpg

• Like 8
  • Thanks 4

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, το Criminal έχει τελειώσει; Ή, όπως στο Recless, το δίδυμο έχει κάνει μια παύση και θα επιστρέψει στη σειρά στο μέλλον; 

Ρωτάω γιατί θέλω να τσιμπήσω το trade του Cruel Summer, απλά φοβάμαι μήπως στο μέλλον βγουν καινούργια τεύχη και η Image κυκλοφορήσει κάνα Deluxe με εκείνα και το Cruel Summer μέσα.

Την είχα πάθει παλιότερα, γιατί είχα πάρει το Wrong Time, Wrong Place σε trade, μετά τσίμπησα το 3ο Deluxe, το οποίο είχε και αυτό μέσα. (με αποτέλεσμα τώρα να έχω την ίδια ιστορία σε δύο διαφορετικές εκδόσεις.)

• Like 4

5 minutes ago, the comic guide said:

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, το Criminal έχει τελειώσει; Ή, όπως στο Recless, το δίδυμο έχει κάνει μια παύση και θα επιστρέψει στη σειρά στο μέλλον; 

Ρωτάω γιατί θέλω να τσιμπήσω το trade του Cruel Summer, απλά φοβάμαι μήπως στο μέλλον βγουν καινούργια τεύχη και η Image κυκλοφορήσει κάνα Deluxe με εκείνα και το Cruel Summer μέσα.

Την είχα πάθει παλιότερα, γιατί είχα πάρει το Wrong Time, Wrong Place σε trade, μετά τσίμπησα το 3ο Deluxe, το οποίο είχε και αυτό μέσα. (με αποτέλεσμα τώρα να έχω την ίδια ιστορία σε δύο διαφορετικές εκδόσεις.)

Ακόμα άγνωστο, πιστεύω ότι πάντα θα βγάζουν ιστορίες στο σύμπαν του Criminal. Άλλωστε, τον Δεκέμβριο, μέσα σε μια ανθολογία της Image, θα κυκλοφορήσουν άλλη μια δεκασέλιδη ιστορία Criminal.

• Like 5

Πρώτον δεν έχει ανακοινωθεί κάτι, και δεύτερον 700+ σελίδες συγκεντρωτική μόνο σε compendium έχει βγάλει η Image. Κάτι που ταιριάζει βέβαια εδώ, γιατί τα Compendiums είναι κανονικού (american-size) μεγέθους εκδόσεις, όπως είναι και τα Reckless.

• Like 3

Νομίζω έχουν πει ότι δεν θα βγουν συγκεντρωμένα, γι' αυτό άλλωστε είναι σκληρόδετα και ολοκληρωμένες ιστορίες το κάθε ένα. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...

Να πιάσω κι εγώ το 4ο λοιπόν, δεν το έχω διαβάσει ακόμα.

• Like 4

• 3 weeks later...
On 23/10/2022 at 8:46 ΠΜ, Dredd said:

Μην το σκέφτεστε καν, αγοράστε το με κλειστά μάτια!!!!

Διάβασα κι εγώ τον πέμπτο τόμο και συμφωνώ απόλυτα με το φίλτατο @Dredd:beer3: Ακόμη μια εξαιρετική ιστορία, που ενώ είναι απλή στην ουσία της, το τρομερό δίδυμο της δίνει μια νέα, φρέσκια ματιά. Είναι απίστευτο το πόσο εύκολα αυτοί οι δύο παίρνουν πράγματα, που τα έχουμε ξαναδιαβάσει ή τα έχουμε δει πολλές φορές και τους μπολιάζουν μια άλλη οπτική γωνία, η οποία ανατρέπει όλες μας τις ιδέες μέχρι εκείνο το σημείο.

Επιπλέον, να σημειώσω, ότι μου άρεσε πάρα πολύ το γλυκόπικρο φινάλε του κόμικ με το flash-forward. Δεν ξέρω, εάν θα είναι το τέλος της σειράς, αλλά αν είναι όντως έτσι είναι απόλυτα ταιριαστό. Από την άλλη, αν το δίδυμο επιστρέψει στον κόσμο του Reckless, δίνει πολλές υποσχέσεις για μελλοντικές πλοκές. :best:

• Like 6
  • Thanks 1