Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Recommended Posts

The Batman

Noμίζω δεν χρειάζεται να πούμε και πολλά για την ταινία, μιας και ήδη έχουμε μια πρώτη ματιά σε πολλούς τομείς της. Ακόμα και το trailer έκανε μεγάλο ντόρο όταν έσκασε και αριθμεί μέχρι σήμερα 30 εκατομμύρια προβολές. Η νέα ταινία Batman είναι σε σκηνοθεσία και σενάριο Matt Reeves, ο οποίος δηλώνει τεράστιος φαν του χαρακτήρα, ενώ στον ρόλο του σκοτεινού ιππότη έχουμε τον Robert Pattisnon. Η επιλογή του δίχασε, αλλά θεωρώ πως θα κάνει πολύ καλή δουλειά. Το The Batman θα είναι το πρώτο μέρος μιας νέας τριλογίας, στην οποία θα εξερευνηθεί ο ψυχισμός του ήρωα ενώ το ατμοσφαιρικό/ντετεκτιβίστο στοιχείο θα είναι πιο έντονο από ποτέ. H ταινία ΔΕΝ συνδέεται με το DCeU (ευτυχώς :lol:)

Το καστ συμπληρώνουν οι Andy Serkis (Alfred), Colin Farrell (Penguin), Paul Dano (The Riddler), Jeffrey Wright (Jim Gordon), Zoe Kravitz (Catwoman). To soundtrack το έχει αναλάβει ο Michael Giacchino.

Eπίσης ο Farrell σαν Cobblepot είναι ΑΓΝΩΡΙΣΤΟΣ

Ήταν αυτός ο Penguin του Colin Farrell στο trailer του The Batman; -  Unboxholics.com

Η ταινία αναμένεται το 2022.

Το πρώτο teaser trailer του The Batman! – Geek Cultura

• Like 6
  • Thanks 3

7 hours ago, Jim® said:

αριθμεί μέχρι σήμερα 30 εκατομμύρια προβολές.

Στο μεταξύ κάπου, κάποιος στη Marvel Studios ...

Rookie Numbers GIFs | Tenor

:prankster:

Πέρα από τη πλάκα, θεωρώ ότι η ταινία αυτή θα είναι μία ευχάριστη έκπληξη. Προσωπικά, ανυπομονώ. 

• Like 4
  • Haha 4

• 5 months later...

Το The Batman και το Shazam 2 ειναι οι δυο ταινιες της DC που με εχουν ενθουσιασει περισσοτερο. 

O Pattinson, παρολο που στην αρχη ειχα ορισμενες αμφιβολιες, δειχνει οτι εχει αγγαλιασει αυτη τη πιο βιαιη και σκοτεινη εκδοχη του χαρακτηρα. Μαλιστα, απο τα behind the scenes που εδειξαν, φαινεται να επιβεβαιωνεται η θεωρια οτι η νυχτεριδα στο στηθος ειναι κατασευασμενη απο το οπλο που σκοτωσε τους γονεις του Bruce. 

Oι Zoe Kravitz και Colin Farell ειναι πολυ υποσχομενοι. Η Kravitz ειδικα πιστευω οτι θα ειναι η καλυτερη live-action Catwoman.

Μου αρεσει και το μυστηριο που περιβαλλει τον Riddler. (το οτι δεν βλεπουμε σε κανενα shot το προσωπο του π.χ.) 

Ακομα και η αισθητικη, η ατμοσφαιρα & η απεικονιση της Gotham φανερωνουν οτι υπαρχει ενα οραμα απο πισω.

Επισης, διαβασα καπου οτι η ιστορια θα εστιασει περισσοτερο στα detective skills του Bruce, γεγονος που επιβεβαιωνεται και απο το τρειλερ αν δειτε το σχετικο shot. I' m all in!

• Like 6

1 hour ago, GreekComicFan said:

Το νέο τρέιλερ συνεχίζει να δείχνει μια ταινία που δεν θέλω να δω.

Το είδα μόλις τώρα και συμφωνώ απόλυτα. Ήμουν σε φάση «καλά, τόσο hype και το τρέιλερ είναι έτσι; Μας κοροϊδεύουν μάλλον».

• Like 5

Βρε παιδια, αυτο δεν  ειναι το τελικο προϊόν, δεδομενου οτι η ταινια θα κυκλοφορησει το Μαρτιο. Φανταστειτε ποσα ακομα δεν εχουν δειξει. Και γιατι να τα δειξουν; 

Το θεμα ειναι να βγαλεις τα συμπερασματα σου απο τη ταινια, οχι απο το διλεπτο τρειλερ. 

Που στη τελικη, αν δεν θελεις, δε το βλεπεις κιολας. 

Και ακομη και αν το τρειλερ δε θεωρειται "καλο", τοτε χιλιες φορες να εχω ενα κακο τρειλερ απο το να εχω μια κακη ταινια. Ας μην ειμαστε βιαστικοι.

Ορισμενα στιγμιοτυπα

Screenshot_20211017-005053_Instagram.thumb.jpg.80581c3c4fc8f5aca85b0dec544c3d52.jpg

Screenshot_20211017-005104_Instagram.thumb.jpg.bfc421d9f9fbe9ec1e1d086c02ae74d9.jpg

Screenshot_20211017-005101_Instagram.thumb.jpg.08abfb0ada31b63489111664b812c359.jpg

• Like 5

Οκ, από όλα τα trailers του DC event, ήταν το πιο αδύναμο.

Και ο Pattison βάζει δυνατή υποψηφιότητα για την πιο αδιάφορη ενσάρκωση του Νυχτερίδα. Μου θυμίζει απίστευτα Amazing Spider-Man, εκείνο το snoozefest. Το μόνο που ίσως σώσει την κατάσταση, είναι το σενάριο, εάν έχει καλογραμμένο ντετεκτιβικό μυστήριο. Αλλιώς όντως θα είναι oneshot thing.

H Catwoman είναι σαν να την επιλέξαν με βάση την αξέχαστη Χάλι Berry. :P 

• Like 4

Εμένα απλά με χαλάει η Miller-ική προσέγγιση. Οκ, μια χαρά ήταν, και την είδαμε σε 3-4. Πάλι τα ίδια, πάλι μαυρίλα, πάλι σκοτεινιά, πάλι απαισιοδοξία;

ΟΚ, θα μου πείτε ότι αυτός είναι ο χαρακτήρας και θα πάω πάσο, μια και δεν διαβάζω Batman και δεν ξέρω.

Απλά, η δική μου οπτική, σαν απ'εξω, είναι ότι με κουρασε αυτό. Θα προτιμούσα κάτι πιο lighthearted.

Όχι ντε και καλά κωμοδία/παρωδία, αλλά κάτι με περισσότερη έμφαση στη διασκέδαση και λιγότερα στα ψυχολογικά προβλήματα του Bruce.

• Like 4

Καλώς ή κακώς, είναι η φύση του χαρακτήρα τέτοια. Δηλαδή, οι πιο ανάλαφρες και λιγότερο σκοτεινές ιστορίες (όπως π.χ. το Batman Universe που διάβασα πρόσφατα) είναι περισσότερο η εξαίρεση παρά ο κανόνας. Το 90% των ιστοριών είναι σκοτεινές. 

Ο Pattinson πάντως πιστεύω, επειδή έχει εξελιχθεί πολύ ως ηθοποιός, ότι θα δώσει καλή ερμηνεία. Ίδωμεν.

Η νυχτεριδόστολή τα σπάει! (Arkham Origins - Arkham Knight vibes για όσους γνωρίζουν!)

Η Catwoman τουλάχιστον είναι πιστή εμφανισιακά στο χαρακτήρα του κόμικ. (Με το κοντό μαλλί και τα σχετικά)

Επίσης, το ξέρατε ότι η Zoe Kravitz έχει ξαναυποδυθεί τη Catwoman, αλλά σε animated ταινία, στο Lego Batman Movie (2017); Οπότε και η φωνή και η εμφάνιση είναι to the point. Μένει μονάχα η ερμηνεία.

Ο Φάρελ είναι υποσχόμενος. Ειδικά η ατάκα του trailer "Τake it easy, sweetheart!" είναι τόσο Penguin και τόσο Nolan North!

Επίσης, είναι ξεκάθαρες οι επιρροές της ταινίας απο το κόμικ Earth One των Johns/ Frank, οπού και εκεί έχουμε έναν Batman στα πρώτα χρόνια και σαφώς πιο μπρουτάλ, 

i5hmwzzpl1m51.thumb.jpg.17b49b9e0059c5b27e5a3040ffd87d6d.jpg

Η ατάκα "Vengeance". ^^

Άλλα στιγμιότυπα που μου τράβηξαν τη προσοχή είναι

FB_IMG_1634498601930.thumb.jpg.dd18a3c89e11ea2637ed3814a7e7a217.jpg

Screenshot_20211018-000043_YouTube.thumb.jpg.bf3718b2a8a005f986bf64d366f95100.jpg

Σαν μια νυχτερίδα που κρέμεται ανάποδα, εδώ στο τελευταίο! :thumbsup2:

• Like 8

Ωραίο φαίνεται, λογικά θα το δω στο σινεμά. Μια λεπτομέρεια που με χάλασε κάπως είναι η υπερβολική αλεξισφαιρότητα (;) :P εντάξει ρε παιδιά, δεν έχει την στολή του Iron Man!

• Like 1
  • Haha 5

• 4 weeks later...
  • 2 months later...

2 ώρες και 55 λεπτά θα είναι η διάρκεια της ταινίας! Ναι, καλά διαβάζετε. Κοντά 3 ώρες! 

Ξεπέρασε το Dark Knight Rises του Nolan, το οποίο είχε διάρκεια 2 ώρες και 44 λεπτά. Γενικά, οι μεγάλες σε διάρκεια ταινίες (βλ. Dune, LOTR, Endgame) μου αρέσουν. Για να δούμε. :D

• Like 4
  • Haha 1

Αποκαλύφθηκε ένα από τα μουσικά κομμάτια της ταινίας

Πολύ ενδιαφέρον. Στο πρώτο μισό έχουμε ένα πιο ηρωικό θέμα, ενώ υπάρχουν μικρά στοιχεία από το κλασσικό θέμα που ακούμε στα trailer. Μου έδωσε την εντύπωση πως η σκοτεινή, μονότινη μελωδία αντιπροσωπεύει τον Batman (που διακατέχεται από πόνο και οργή) και καταπιέζεται από την περσόνα του Bruce Wayne, που προσπαθεί να το τιθασεύσει. Τελικά, όμως, στο δεύτερο μισό του κομματιού, το σκοτεινό θέμα της νυχτερίδας επιβάλλεται, υπερισχύει και κατακλύζει τον Bruce

Εμπνευσμένος από όλα τα θέματα που έχουν κατα καιρούς πλαισιώσει τον Σκοτεινό Ιππότη, ο Giacchino μας δίνει μια μουσική πανδαισία, που συνδυάζει τα καλύτερα στοιχεία όλων των θεμάτων που έχουμε ακούσει, ενώ έχει δηλώσει μεγάλος φαν της τιτανομέγιστης Shirley Walker (Batman:The Animated Series, Superman: The Animated Series), η οποία αποτέλεσε και την κύρια πηγή έμπνευσης του για την μουσική στο Τhe Batman

Edited by Jim®
  • Like 7

• 1 month later...

Έχω κλείσει εισιτήρια, για να πάω να το δω. Με έχει ψήσει η ατμόσφαιρα, το καστ, η μουσική, αλλά και ο κόσμος που (φαίνεται να) έχει φτιάξει ο Matt Reeves. (ο οποίος έχει πει ότι  επηρεάστηκε και από τη ταινία Zodiac του David Fincher, μεταξύ των άλλων.) Επίσης, ο Pattinson τελευταία μόνο σε καλές ταινίες παίζει και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει ο "άπειρος" Batman του, κρίνοντας πάντα από τα trailer. 

:batmanouf:

• Like 6

Αύριο είναι το embargo των κριτικών για την ταινία και έτσι θα μπορέσουμε να πάρουμε μία πρώτη γεύση. Παρόλα αυτά όμως, κάποιες από αυτές έχουν αρχίσει να "διαρρέουν" στο διαδίκτυο από σήμερα.

Συγκεκριμένα, διέρρευσε η βιντεοκριτική της Deadline. Φυσικά πρόλαβαν και διέγραψαν το βίντεο. Όμως κάποιοι στο reddit πρόλαβαν και το είδαν. Αντιγράφω κάποια points

-The Batman is not an origin story

-A "winner" and a "detective movie for the ages"

-Commends the actors' performances

-Focuses on character over action, more of a classic noir detective story

Προσωπικά είμαι επιφυλακτικός, περιμένω αύριο να μάθω περισσότερα. Για να δούμε!

• Like 7

Έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν σιγά σιγά στο yt, από απλούς fans, κριτικές της ταινίας.

Φυσικά θα ανέβουν περισσότερες κριτικές κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Αυτό που μου τραβάει τη προσοχή είναι ότι όλοι το λάτρεψαν και τουλάχιστον δύο αναφέρουν ότι είναι ισοδύναμο ή μπορεί και καλύτερο το The Dark Knight!

Επίσης, αυτός που κλέβει τη παράσταση είναι ο Riddler, Paul Dano.

Για τον Pattinson λένε τα καλύτερα λόγια.

Τέλος, απ' ό,τι καταλαβαίνω, το The Batman δεν είναι μία τυπική superhero ταινία, αλλά φέρνει περισσότερο σε detetective noir-murder mystery-whodunnit. :thumbsup2:

• Like 7

Κάποιος ανυπόμονος θαυμαστής έφτιαξε μια εφαρμογή όπου μπορείς να γράψεις ο,τι θέλεις και αυτομάτως σου βάζει το κόκκινο λογότυπο του The Batman! 

COMICSTREET.thumb.png.79e716fd592261a7b8d975e74b17965c.png

Λινκ.

Παράλληλα, η ταινία έκανε πρεμιέρα στις IMAX αίθουσες. Θρίαμβος. Τσίμπησε  90άρη (σχεδόν) στο Rotten Tomatoes. Στο Metacritic όπου γενικά ανεβαίνουν λιγότερες κριτικές, μέχρι στιγμής έχει 73%. 

:batmansurprise:

• Like 6
  • Thanks 1