Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

ComicSoap (Σπύρος Δερβενιώτης)

Recommended Posts

Comicsoap_01.thumb.jpg.80cdbf79cc61fa162939413353cd8f6a.jpg  Comicsoap_02.thumb.jpg.0080d8d8895be10835b8d4aedd3c7fc3.jpg

Έχουμε διαβάσει κόμικς αφιερωμένα στα...κόμικς, αφιερωμένα στους δημιουργούς κόμικς, αφιερωμένα στα συνέδρια κόμικς. Ε, ήρθε η ώρα να διαβάσουμε κι ένα κόμικ, αφιερωμένο στους ιδιοκτήτες κομικσάδικων. :P 

Ο βετεράνος δημιουργός Σπύρος Δερβενιώτης, βασιζόμενος σε αφηγήσεις του Φραγκίσκου Ζουταλούρη, ανέβασε στο Socomic μερικά μονοσέλιδα στριπάκια, που έχουν σαν κύριο θέμα την καθημερινότητα ενός τυπικού ιδιοκτήτη κομικσάδικου και τρελαμένου με τα κόμικς και τα οποία ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να περάσουν από την οθόνη του υπολογιστή, στο χαρτί. Έτσι κι έγινε, λοιπόν, στο ComicDom 2017 (συγκεκριμένα στις 07/04). Υπεύθυνη γι΄αυτό είναι η JEMMA PRESS, η οποία δημιούργησε ένα τεύχος 52 σελίδων. Στις σελίδες 45-48 τα κείμενα επιμελήθηκε ο ίδιος ο Φραγκίσκος Ζουταλούρης.

Comicsoap_03.thumb.jpg.1301b5dd95690905782a5133d57bee59.jpg

Η έκδοση της JEMMA κυμαίνεται στα ίδια πλαίσια με τις υπόλοιπες εκδόσεις της. Το τεύχος έχει μαλακό εξώφυλλο, δεμένο με ράχη κι έχει διαστάσεις 16.5 x 24.0 cm. Το κόμικ, με εξαίρεση το εξώφυλλο είναι ασπρόμαυρο με ένα χαρτί που έχει μία μπεζ απόχρωση τεχνητής "παλαιότητας". :) 

Comicsoap_04.thumb.jpg.3052ce96792cc26f8d82a4e993527d57.jpg

Από το οπισθόφυλλο

«Ξεκίνησα αυτή τη δουλειά περίπου πριν είκοσι χρόνια. Ήμουν και είμαι τρελός με τα κόμικς.

Καμία σχέση βέβαια με τους τρελούς που συνάντησα στην πορεία. μεταλλαγμένοι κι όχι τίποτα Μutants, Μorlocks στην καλύτερη περίπτωση…

Τους πρώτους μήνες που άνοιξα το κομικσάδικο έπεσα σε κατάθλιψη. δεν μπορούσα να πιστέψω πως ήμουν ένας απ’ αυτούς.

Σιγά-σιγά συνάντησα και “φυσιολογικούς” ανθρώπους που τους άρεσαν τα κόμικς. ,Με κάποιους από αυτούς γίναμε φίλοι, συνοδοιπόροι κομικσάνθρωποι στον αγώνα ενάντια στη σοβαροφάνεια και στους επικριτές των “Μίκυ Μάου”. 

Αυτές οι ιστορίες είναι τα ημερολόγια μου.

Η ζωή μου μέσα στο ComicSoap!»

Η γνώμη μου

Κόμικ του Σπύρου Δερβενιώτη + κόμικ που αφορά των κλάδο των κόμικς = :best:

Αυτό είχα στο μυαλό μου όταν ξεκίνησα να διαβάζω το άλμπουμ αυτό και στο τέλος δεν διαψεύστηκα ούτε στο ελάχιστο.

Τα στριπάκια ήταν κωμικά και χαριτωμένα και βάζουν τον αναγνώστη αρκετά βαθιά στην κουλτούρα και στα μυστικά του επαγγέλματος του ιδιοκτήτη ενός κομικσάδικου. Μεταξύ αστείου και σοβαρού (εντάξει, πιο πολύ αστείου) αναλύονται καταστάσεις, θεωρίες επάνω στο αντικείμενο καθώς και είδη πελατών που επισκέπτονται ένα τέτοιο μαγαζί. Είναι μία σειρά που σίγουρα την ξεχωρίζω για το εύστοχο χιούμορ της. Είμαι περίεργος να μάθω την γνώμη του "Mr. JEMMA", Λευτέρη Σταυριανού, για το θέμα. Συμφωνεί, διαφωνεί, έχει ζήσει παρόμοιες καταστάσεις? :thinking: Την επόμενη φορά που θα τον συναντήσω, θα τον ρωτήσω. :P 

Comicsoap_05.thumb.jpg.43ec5f5b5ac973e723474bf519a6f226.jpg

Το σχέδιο είναι λιτό και χοντροκομμένο, με αρκετά εξώφυλλα γνωστών κόμικς να παρελαύνουν στις σελίδες. Προσωπικά δεν με πείραζε, ούτε και χρειαζόταν κάτι ιδιαίτερο, μιας και το "σενάριο" μιλούσε από μόνο του. 

Comicsoap_06.thumb.jpg.d73b02be7694115f3aad687bf89d81c9.jpg

Μία σύντομη παρουσίαση του κόμικ από το Comicdom

:beer:

• Like 5
  • Thanks 3