Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

The Terrible Elisabeth Dumn against the Devils in Suits (Arabson)

geo_trou
 Share

Recommended Posts

RCO001_1582354057.jpg

Ψάχνοντας για βραβευμένα one-shots, έπεσα πάνω σε ένα κόμικ με τον τίτλο-σιδηρόδρομο που βλέπετε πάνω πάνω και δεν χρειάζεται να επαναλάβω. :prankster: Το κόμικ αυτό ήταν υποψήφιο για Best Single Issue/One-Shot στα Eisner 2019. Δημιουργός είναι ο Βραζιλιάνος Arabson (με χρώματα από τον συμπατριώτη του Anderson Cabral). Πρωτοεκδόθηκε στην Βραζιλία το 2016 και το 2018 μεταφράστηκε ("adaptation" αναφέρεται στο εσωτερικό της αμερικανικής έκδοσης) από τον James Robinson για λογαριασμό της Image.

Η Elisabeth Dumn είναι σωστό αγρίμι. «Ούτε ο Διάβολος δεν μπορεί να την κάνει καλά», λένε όλοι στην περιοχή. Γι' αυτό άλλωστε την έχει κλείσει ο πατέρας της σε οικοτροφείο. Όταν, μια νύχτα, ο ίδιος ο Διάβολος θα τον επισκεφτεί, εξαιτίας μιας παλιάς συμφωνίας, ο κύριος Dumn θα προτείνει κάποιο άλλο αντίτιμο για τα πλούτη του: την Elisabeth.

RCO008_1582354057.jpg RCO025_1582354057.jpg RCO034_1582354057.jpg

Ο Arabson παίρνει το αρχέτυπο της συμφωνίας με τον Διάβολο και τo μεταφέρει στο σήμερα, με δράση, αναφορές στην μπλουζ και μπόλικο χιούμορ. Μην περιμένετε κάτι βαθυστόχαστο, παρότι κάνει κάποιες νύξεις σε κοινωνικά θέματα και, προς το τέλος, επιχειρεί να δώσει μια κάποια φιλοσοφικότητα. Παραμένει ένα διασκεδαστικό κόμικ, ευκολοδιάβαστο (είναι εξάλλου μόνο 66 σελίδες) και φρέσκο. Φρέσκο, κυρίως χάρη στο σχέδιο του Arabson. Ίσως ξενίσει αρκετούς, αλλά εγώ το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον. Μου θύμισε έντονα το στιλ του Rafael Grampá στο πιο καρτουνίστικο, ενώ το στήσιμο ορισμένων καρέ μου έφερε στο μυαλό τα καδραρίσματα του Eduardo Risso. Πολύ καλό και το coloring του Cabral, ο οποίος έχει εργαστεί ως κολορίστας σε εκδόσεις της IDW και της Titan.

Το προτείνω. Δεν θα σας αλλάξει την ζωή, αλλά επουδενί δεν θα σας αφήσει και αδιάφορους. :beer1:

• Like 8
  • Thanks 2

• geo_trou changed the title to The Terrible Elisabeth Dumn against the Devils in Suits (Arabson)

Ντάξει, καμένο ήταν αλλά συμπαθές. Το εξώφυλλο θυμίζει paper girls (και όχι επειδή είναι στην ίδια απόχρωση). 

Η ιστορία κουλή αλλά είχε πλάκα. Το σχέδιο ήταν αυτό που κρατάω το οποίο με τις δυσαναλογίες στα σώματα και το ότι όλοι ήταν σχεδιασμένοι σαν καρικατούρες (ίδιες με αυτές που σου κάνουν στις τουριστικές περιοχές για 15 ευρώ) ξεχωρίζει. Καρικατούρες, υποθέτω γιατί ο δημιουργός παρωδεί με αυτόν τον τρόπο την σαπίλα των πραγμάτων που απεικόνιζε (π.χ. "φθηνοί" άνθρωποι σε φθηνές καταστάσεις). Επίσης, ήταν πολύ ζωντανό το σχέδιο, γεμάτο κίνηση. 

Ευχάριστο εικοσάλεπτο :best:

• Like 4
  • Thanks 1

5 hours ago, Θρηνωδός said:

Καρικατούρες, υποθέτω γιατί ο δημιουργός παρωδεί με αυτόν τον τρόπο την σαπίλα των πραγμάτων που απεικόνιζε (π.χ. "φθηνοί" άνθρωποι σε φθηνές καταστάσεις)

Ή επειδή αυτό είναι το στιλ του :P 

• Like 3
  • Haha 1

• 1 year later...

Η Ελίζαμπεθ τα βάζει λοιπόν με τους δαίμονες με τα κοστούμια... του Arabson και μετάφραση του Robinson

Σε ποιόν δεν αρέσει μια καλή ιστορία συμφωνίας με τον διάβολο; 

392623126_TheTerribleElisabethDumnAgainstTheDevilsInSuits-000.thumb.jpg.002bda447f3c9d96b72c83017a10adc9.jpg

Ναι, το θέμα είναι περισσότερο χιλιοπαιγμένο και από την Αλίκη στο Ναυτικό στην τηλεόραση... αλλά έχει μια γοητεία. Και αν η υλοποίηση είναι καλή... τότε bingo.

Η Ελίζαμπεθ είναι μια σκληρή έφηβη που ξέρει να φροντίζει τον εαυτό της. Οι γονείς της δεν την παλεύουν μαζί της και την έχουν κλείσει σε οικοτροφείο. Ο τσαμπουκάς της θα της χρειαστεί, γιατί ένα βράδυ ο πατέρας της δέχεται μια επίσκεψη από κάποιον που έρχεται να μαζέψει ένα χρέος. Και το χρέος αυτό καταλήγει να είναι η ψυχή της. 

Πρώτη δουλειά λοιπόν του Arabson, και όλα κυλάνε νεράκι. Γρήγοροι ρυθμοί, ξύλο, βία, αλλά και η παρακμιακή γοητεία της βραζιλιάνικης νύχτας. Μηδέν νόημα, και είμαι οκ με αυτό. Απλά περνάς καλά διαβάζοντας τη σύντομη (ίσως υπέρ του δέοντος) ιστορία. Το καρτουνίστικο σκίτσο, οι σχεδόν καρικατούρες χαρακτήρες που μου θύμισαν 80s - 90s, οι κανά δυο έξυπνες ιδέες που προλαβαίνουν να βάλουν εδώ και εκεί, είναι καλά συστατικά για μια σύντομη, διασκεδαστική, ανάλαφρη ιστορία. Δεν έχει κάτι παραπάνω, δεν θέλεις κάτι παραπάνω. Αυτή είναι μια καλή συμφωνία, διάολε. (Pun intended). 

Ξεχωρίζει φυσικά το σκίτσο. Δείτε εδώ τι γίνεται:

994005372_TheTerribleElisabethDumnAgainstTheDevilsInSuits-024.thumb.jpg.4cc221789977099a89e8c2cf9a825dfc.jpg     1879407510_TheTerribleElisabethDumnAgainstTheDevilsInSuits-034.thumb.jpg.6b5d7cfa74e1da9a4e8ebfc7ed9add89.jpg

Μου βγάζει κάτι καλοπροαίρετο και τίμιο η όλη φάση, έτσι δεν θα γκρινιάξω για το μικρό μέγεθος ούτε για το απότομο τέλος. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ θα ήθελα να διάβαζα κανά δυο ακόμα τευχάκια. Έστησε έναν όμορφο μικρόκοσμο εδώ που έχει προοπτικές, αλλά δυστυχώς είναι one-shot. Ας είναι. Α, και αν κάποιος το διαβάσει ας συζητήσουμε το τέλος, έχω μια ιδέα τι συμβαίνει, αλλά μπορεί να είμαι και πολύ μακριά. 

• Like 7
  • Thanks 2

• Dredd changed the title to The Terrible Elizabeth Dumn Against the Devils in Suits (Arabson, James Robinson)

Ωραιο σφηνακι και εξηγουμαι:

Ωραιο σχεδιο με ταυτοτητα και οχι χιλιοπαιγμενο!

Ωραιο σεναριο που δεν πλατιαζει!

Καταγιστικη ροη!

Ταιριαστο κ με μετρο, χιουμορ!

Σιγουρα δεν ειμαι αντικειμενικος, το ειδος (συμφωνιες με τον διαβολο κτλ) ειναι 100% του γουστου μου! Εννοειται θα μπορουσε να εχει αναπτυχθει περισσοτερο και να εχει το τριπλασιο κ βαλε μεγεθος, εγω το βρηκα μια χαρα! Τοσο οσο! Εννοειται προτεινεται!

:beer3:

• Like 5
  • Thanks 2