Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

ΕΛΤΑ, κούριερ και ταχυδρομικά περιστέρια Πείτε τον πόνο σας...

Recommended Posts

Άσχετο με το bookdepository αλλά το γράφω εδώ γιατί μιλάτε για τα ΕΛΤΑ (ίσως πρέπει να μεταφερθούμε σε νέο θέμα).

Περίμενα τις προάλλες ένα συστημένο φάκελο που αργούσε. Επειδή ξέρω ότι πάντα έρχονται γρήγορα, το πήρα χαλαρά και κάθε μέρα έλεγα "θα έρθει αύριο". 'Έτσι πέρασε αρκετό διάστημα χωρίς να το συνειδητοποιήσω, ώσπου έβαλα τον αριθμό εντοπισμού στον υπολογιστή και είδα ότι είχε φτάσει στην πόλη από τις 29 Ιανουαρίου! Πήγα λοιπόν ο ίδιος στο κεντρικό ταχυδρομείο του Αγρινίου, είπα τι έγινε σε μια υπάλληλο και μόλις τσέκαρε στον υπολογιστή της μου είπε με έκπληξη ότι είναι στον 3ο όροφο στην αποθήκη... Και γιατί δεν το φέρνει ο ταχυδρόμος λοιπόν; (απόρησα)

Γιατί με τις περικοπές στο προσωπικό έχουν μείνει 4 ταχυδρόμοι για όλο το Αγρίνιο (ήταν πάνω από 20) πράγμα που σημαίνει ότι οι διανομές έχουν πρακτικά σταματήσει. Πήγα πάνω, πήρα το γράμμα, είπαμε κι εκεί τα ίδια με το προσωπικό, αν είναι δυνατόν να εξυπηρετηθεί μια μεγάλη πόλη με 4 άτομα... οι ταχυδρόμοι δεν μπορούν πλέον να περνούν καθημερινά από την περιοχή ευθύνης τους, αφού πολύ απλά δεν προλαβαίνουν. Και τώρα που το σκέφτομαι, επειδή τυχαίνει να γνωρίζουμε αυτόν που εξυπηρετεί την περιοχή που είναι το πατρικό μου (συνήθως εκεί βάζω να έρχονται τα πράγματά μου) είναι γεγονός ότι οι γονείς μου έχουν πολύ καιρό (σίγουρα πάνω από 10 μέρες) να τον δουν.

Στην πράξη, έχει τελειώσει το σύστημα παράδοσης που γνωρίζαμε, ίσως να περνάει ο ταχυδρόμος από κάθε σπίτι μια φορά ανά μερικές εβδομάδες. Σας τα έγραψα αναλυτικά γιατί δεν ξέρω αν είναι τόσο χάλια αλλού.

Προφανώς πρόκειται για σχέδιο απαξίωσης των ΕΛΤΑ ώστε να ξεπουληθούν με την δικαιολογία ότι "είδατε; Δεν δουλεύουν σωστά".

postman.jpg

• Like 10
  • Sad 4

22 minutes ago, Lord Makro said:

Σας τα έγραψα αναλυτικά γιατί δεν ξέρω αν είναι τόσο χάλια αλλού.

Στη δική μου περιοχή τουλάχιστον (κέντρο Αθήνας, Άγιος Παντελεήμονας) οι επισκέψεις του ταχυδρόμου είναι πλέον αραιές. Για να είμαι όμως δίκαιος, δέματα, που πηγαίνουν σε ταχυδρομικό πρακτορείο δεν αργούν καθόλου. Προφανώς, το πρόβλημα εντοπίζεται στη διανομή των ταχυδρόμων.

28 minutes ago, Lord Makro said:

Προφανώς πρόκειται για σχέδιο απαξίωσης των ΕΛΤΑ ώστε να ξεπουληθούν με την δικαιολογία ότι "είδατε; Δεν δουλεύουν σωστά".

Δεν μπορώ να το αποκλείσω, αλλά ελπίζω να μην είναι έτσι: τα ΕΛΤΑ είναι πολύ σημαντική υπηρεσία, κυρίως στις μικρές πόλεις της επαρχίας. 

• Like 9

Έχει γίνει θέμα με τους ταχυδρόμους, δεν ξέρω για ποιόν λόγο αλλά διώχνουν κόσμο, είχε ένα άρθρο η τοπική εφημερίδα ότι θα μείνει ολόκληρο νησί με ελάχιστα άτομα κτλ έτσι το έμαθα κι εγώ.

• Like 6
  • Sad 3

Κάνοντας μια ανασκόπηση παρατήρησα ότι τους τελευταίους μήνες ο ταχυδρόμος περνάει μόνο μια φορά το μήνα και φέρνει όλα τα γράμματα/δέματα της πολυκατοικίας μαζί (στα δέματα μάλλον πιο πολύ φέρνει ειδοποίηση για να πας στα ΕΛΤΑ να τα παραλάβεις). Οπότε, όντως έχουν γίνει σημαντικές περικοπές και ας είμαστε σε μεγάλο δήμο (Ηλιούπολη). 

• Like 7

21 hours ago, Lord Makro said:

Άσχετο με το bookdepository αλλά το γράφω εδώ γιατί μιλάτε για τα ΕΛΤΑ (ίσως πρέπει να μεταφερθούμε σε νέο θέμα).

Περίμενα τις προάλλες ένα συστημένο φάκελο που αργούσε. Επειδή ξέρω ότι πάντα έρχονται γρήγορα, το πήρα χαλαρά και κάθε μέρα έλεγα "θα έρθει αύριο". 'Έτσι πέρασε αρκετό διάστημα χωρίς να το συνειδητοποιήσω, ώσπου έβαλα τον αριθμό εντοπισμού στον υπολογιστή και είδα ότι είχε φτάσει στην πόλη από τις 29 Ιανουαρίου! Πήγα λοιπόν ο ίδιος στο κεντρικό ταχυδρομείο του Αγρινίου, είπα τι έγινε σε μια υπάλληλο και μόλις τσέκαρε στον υπολογιστή της μου είπε με έκπληξη ότι είναι στον 3ο όροφο στην αποθήκη... Και γιατί δεν το φέρνει ο ταχυδρόμος λοιπόν; (απόρησα)

Γιατί με τις περικοπές στο προσωπικό έχουν μείνει 4 ταχυδρόμοι για όλο το Αγρίνιο (ήταν πάνω από 20) πράγμα που σημαίνει ότι οι διανομές έχουν πρακτικά σταματήσει. Πήγα πάνω, πήρα το γράμμα, είπαμε κι εκεί τα ίδια με το προσωπικό, αν είναι δυνατόν να εξυπηρετηθεί μια μεγάλη πόλη με 4 άτομα... οι ταχυδρόμοι δεν μπορούν πλέον να περνούν καθημερινά από την περιοχή ευθύνης τους, αφού πολύ απλά δεν προλαβαίνουν. Και τώρα που το σκέφτομαι, επειδή τυχαίνει να γνωρίζουμε αυτόν που εξυπηρετεί την περιοχή που είναι το πατρικό μου (συνήθως εκεί βάζω να έρχονται τα πράγματά μου) είναι γεγονός ότι οι γονείς μου έχουν πολύ καιρό (σίγουρα πάνω από 10 μέρες) να τον δουν.

Στην πράξη, έχει τελειώσει το σύστημα παράδοσης που γνωρίζαμε, ίσως να περνάει ο ταχυδρόμος από κάθε σπίτι μια φορά ανά μερικές εβδομάδες. Σας τα έγραψα αναλυτικά γιατί δεν ξέρω αν είναι τόσο χάλια αλλού.

postman.jpg

Δεν ξέρω για το Αγρίνιο αλλά σ' ολόκληρο τον Βόλο έχουν μείνει 8 μπορεί και 6 αυτή την στιγμή!

Πιστεύω ότι όλοι εμείς θα πηγαίναμε στα ΕΛΤΑ  να πάρουμε μόνοι μας τα κόμικς μας,

μόνο που δεν θα μπορούσαμε να βρούμε την άκρη καθώς δεν υπάρχει tracking number...

• Like 3
  • Confused 1
  • Sad 2

Ενημέρωση και για τις αποστολές εξωτερικού!

Πήγα σήμερα στο ταχυδρομείο, για να στείλω αυτή τη φορά ένα δικό μου blank variant που αγόρασε ένας αμερικανος.

Η υπάλληλος με... έστειλε σπίτι μου λέγοντάς μου ότι άλλαξε ο τρόπος αποστολής στις ΗΠΑ και πρέπει να τυπώσω μόνος μου κάτι ειδικά ταμπελάκια μέσω του site των ΕΛΤΑ και στη συνέχεια να συμπληρώσω κάτι νέα έντυπα εις τριπλούν!!! Όλα αυτά για μια απλή αποστολή ενός φακέλου. Μπήκα στη σελίδα τους για να ετοιμάσω τα χαρτιά ώστε να πάω αύριο έτοιμος, και αφού έφαγα αρκετή ώρα προσπαθώντας να καταλάβω πώς δουλεύει αυτό το σύστημα και πώς να υπολογίσω μόνος το κόστος, κάποια στιγμή είπα ότι δεν μπορεί να έχουν την απαίτηση να κάνει όλα αυτά τα πράγματα ο πελάτης! :damn: Δηλαδή αν ήταν στη θέση μου η μάνα μου τι θα έκανε; Και εκτυπωτή πού θα βρω ακριβώς;

Θα πάω αύριο ξανά, θα τους ξεχέσω και θα απαιτήσω να με εξυπηρετήσουν!

• Like 6
  • Confused 1
  • Sad 6

Να ξέρεις ότι είναι υποχρεωμένοι να σε εξυπηρετήσουν. Το ζήτημα με τις αποστολές για ΗΠΑ είναι καινούριο φρούτο, από αρχές του χρόνου, τρομερά χρονοβόρο και γραφειοκρατικό.

Μια τρίπλα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι να τους πεις ότι στέλνεις έγγραφα, για τα οποία δεν ακολουθείται ο καινούριος τρόπος αλλά ο παλιός.

Από ότι λένε, υποχρεώθηκαν να μεταβούν στο καινούριο τρόπο μετά από απαίτηση των ΗΠΑ, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι μούφα.

Δεν ήμουν ποτέ άνθρωπος που αρεσκόταν στις θεωρίες συνομωσίας, αλλά πραγματικά, τείνω να πιστέψω ότι προσπαθούν συντεταγμένα να βυθίσουν τον οργανισμό.

Ξεκινώντας από τον Μάρτιο που αυξήσαν τα τιμολόγια έως και 100% σε κάποιες περιπτώσεις, κάνοντας τον ΕΛΤΑ σε μερικές περιπτώσεις ακριβότερο από εταιρείες courier.

• Like 11
  • Sad 2

Μην ανησυχείτε σε λίγο οι περισσότεροι θα είμαστε άνεργοι και θα ζούμε πλουσιοπάροχα με τα επιδόματα που θα μας δίνει η κυβέρνηση και ότι θέλουμε θα μας το φέρνουν  στην πόρτα μας ρομποτακια drones. Τι όχι?:confused:

• Haha 5

Και ενώ είμαστε κοινωνικά εγκιβωτισμένοι και έξω θα ρίχνει χιόνι, τα ρομποτάκια θα δημιουργήσουν ένα πλέγμα στον ουρανό!

Spoiler

MeekMindlessDanishswedishfarmdog-size_re

Πάντως, τουλάχιστον το bookdepo στέλνει ξανά Ελλάδα. Αρκετά μαγαζιά από UK δεν στέλνουν πια Ευρώπη...

Τώρα ο ταχυδρόμος, έχει σταματήσει να έρχεται τακτικά και ο συνδυασμός των ανύπαρκτων νέων προσλήψεων, μαζί με το κλείσιμο και τη συγχώνευση τοπικών υποκαταστημάτων ΕΛΤΑ, σε περίοδο πανδημίας και αυτών των γιορτών, ήταν σκέτος όλεθρος.

Πρώτη φορά στη ζωή μου πήγα να παραλάβω με β' ειδοποιητήριο γιατί το α' είτε χάθηκε, είτε έπεσε από τον ταχυδρόμο, είτε το πήρε άλλος, είτε πήγε σε άλλη πολυκατοικία, και είχα ελάχιστες εργάσιμες για να προλάβω. Το πακετάκι καθόταν στα ΕΛΤΑ μισό μήνα ήδη.

Το πάνε φουλ για ιδιωτικοποίηση, χωρίς να το παλεύουν καν. Είναι ο ένας από τους τομείς που χωλαίνουν σε απαράδεκτο βαθμό, ενώ είναι ζωτικός. Ακόμα και με το νέο σύστημα που έχει να τυπώνεις γραμματόσημα για να γλιτώνεις ουρές που πλέον πλησιάζουν για πλάκα δίωρο, έξω στο δρόμο. Έχουμε πληθυσμό όπου η πλειοψηφία είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι ή πολύ μεγάλοι για να μάθουν τώρα.

...χώρια τα τελείως άκυρα και εκνευριστικά χρονοβόρα σκηνικά, που θα τύχουν οποιαδήποτε μέρα, με νευριασμένο ηλικιωμένο να απασχολεί και τα δύο γκισέ γιατί τον έστειλε στα ΕΛΤΑ η ΔΟΥ για αποπληρωμή χρεών ή για ένα χαρτί και να μας πάει μισή ώρα πίσω όλους όσους περιμένουμε μες στο κρύο. Που γενικά είναι πολύ κακή ιδέα στα ΕΛΤΑ να πηγαίνεις για να πληρώνεις λογαριασμούς, ενώ υπάρχουν κυριολεκτικά άπειρες εναλλακτικές. Μέχρι λογαριασμό ύδρευσης έχω τύχει να έχουν πάει να πληρώσουν, από άλλη πόλη και να κάνουν σκηνικό όταν τους λένε, ότι είναι από άλλη πόλη.

Άλλο τοπ σκηνικό, πολύ πρόσφατο: ήταν μια ηλικιωμένη και μπουκάρει για να εξυπηρετηθεί αμέσως, ενώ η αναμονή έχει ξεπεράσει τα 50 νούμερα και ένας άλλος ηλικιωμένος της φωνάζει "εγώ μαλάκας είμαι που περιμένω μία ώρα μες στο κρύο και είμαι ο επόμενος;"

Πότε θα μάθουμε να μη χωνόμαστε και να λειτουργούμε οργανικά κι αρμονικά και όχι σαν τις γριές στο ΙΚΑ; :trompas:Μάλλον όταν ο Αρκάς αποφασίσει να κάνει κόμικ για την πανδημία και τον άριστο τρόπο διαχείρισης αντί για τον boomer Θανασάκη... :P 

• Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 3
  • Sad 2

• 1 month later...

Update, το άλλο πακέτο που είχα γράψει ότι περίμενα εδώ και 3+ μήνες από Γερμανία, τελικά μπέρδεψαν στο Γερμανικό ΕΛΤΑ το GR με GB και χάθηκε για πάντα στα Lowlands...

Εκεί που λες, όχι, δε γίνεται χειρότερα...

• Confused 1
  • Sad 9

• 2 weeks later...

Εγώ περίμενα 3 blu ray από Φινλανδία. Παρακολουθούσα το δέμα και κάποια στιγμή έφτασε στη πόλη μου. Ειδοποιητήριο δεν ήρθε ποτέ αλλά φαντάστηκα πως επικρατεί μια αναμπουμπούλα στο μαγαζί λόγω της πανδημίας. Τελικά και ενώ τσέκαρα να δω που βρίσκεται το δέμα, βλέπω πως πέρασαν από το σπίτι όχι μία, αλλά δύο φορές, εγώ λέει δεν πήγα να παραλάβω το πακέτο και το έστειλαν πίσω στη Φινλανδία....

Τώρα αυτή τη περίοδο περιμένω ένα blu ray από την Ιταλία, αλλά δεν έχω καθόλου tracking number. Και προσεύχομαι στον Άγιο Φανούρη να έρθει ειδοποιητήριο αυτή τη φορά...

• Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1

• 3 weeks later...
On 23/3/2021 at 3:33 ΠΜ, The Fists Of Stan Lee said:

Update, το άλλο πακέτο που είχα γράψει ότι περίμενα εδώ και 3+ μήνες από Γερμανία, τελικά μπέρδεψαν στο Γερμανικό ΕΛΤΑ το GR με GB και χάθηκε για πάντα στα Lowlands...

Εκεί που λες, όχι, δε γίνεται χειρότερα...

Και Σαββατιάτικα ήρθε η ώρα για τον επίλογο. Προφανώς το πρώτο πακέτο χάθηκε για πάντα, οπότε το ξανάστειλε, με DHL. Και ήρθε σήμερα, μετά από κανά μήνα, όπου μου χτύπησε το κουδούνι ο διαχειριστής γιατί ο courier, χωρίς να με πάρει τηλέφωνο ή να χτυπήσει, το είχε παρατήσει το δέμα ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ εξώπορτα της πολυκατοικίας.

5 μήνες αργότερα, είχαμε happy ending και σίγουρα δε θα ξαναπάρω από αυτό τον γκαντεμοΓερμανό!

:drunksanta:

• Like 4
  • Haha 3
  • Sad 1

• 2 months later...

Σήμερα μου ήρθε ένα ειδοποιητήριο που είχε εκδοθεί στις 22 Ιουνίου και το έχω παραλάβει το πακέτο στις 25.

Και ενός γνωστού ένα που είχε παραλάβει πριν ένα μήνα..

Πρώτη φορά στη ζωή μου έσκισα ειδοποιητήριο...

nDPJW.gif

• Like 4
  • Haha 1

• 4 months later...

Elta Courier: The New Frontier

Πακετάκι από Αυστρία, από τους καλύτερους ebay sellers, κόλλησε από τα μέσα Νοεμβρίου στα Elta Courier. Κλείσαμε 3η εβδομάδα, σημειώνοντας νέο αρνητικό ρεκόρ για παραλαβή courier, με δύο αόρατα ειδοποιητήρια και έτσι αποφάσισα αψηφώντας την καταιγίδα να πάω στο υποκατάστημα της περιοχής, που είναι Κολωνό.

...και μου είπαν ότι αλλάξαν οι τομείς και πλέον υπαγόμαστε ΣΤΟΝ ΤΑΥΡΟ.

Δηλαδή, τα Πατήσια και η Κυψέλη ανήκουν πλέον διοικητικά στα κεντρικά διανομής ΣΤΟΝ ΤΑΥΡΟ!!! Και έχουν και ωράριο απλού υποκαταστήματος Ελτα.

Θα... Θα τους... 

gundam-colony.gif

• Sad 11

Εμένα μου ήρθε να πληρώσω 2,50 ευρώ φόρο για ένα κόμικ από ΗΠΑ, το οποίο κόστιζε γύρω στα 6,60 χωρίς μεταφορικά. Δεν με πείραξε το ποσό, αλλά μου έκανε εντύπωση το ότι έπρεπε να το παραλάβω από τα ΕΛΤΑ στο Κολωνάκι, αρκετά μακριά από εκεί, που μένω. Το χειρότερο από όλα ήταν, ότι έπρεπε να περιμένω στην ουρά για 50 λεπτά, επειδή υπήρχε μόνο μια θυρίδα ανοιχτή για το κοινό.... :damn:

• Like 1
  • Confused 1
  • Sad 7

27 minutes ago, leonidio said:

αλλά μου έκανε εντύπωση το ότι έπρεπε να το παραλάβω από τα ΕΛΤΑ στο Κολωνάκι, αρκετά μακριά από εκεί, που μένω.

Ελα μωρε, ενα βημα εισαι απο την Ηρωδου Αττικου :D

• Haha 3

??? Αφού τα ΕΛΤΑ της Πλατείας Αττικής συγχωνεύτηκαν με την Πλατεία Αμερικής. Κολωνάκι ΠΩΣ???

...και επειδή αρρώστησα και ήταν να κατέβω αύριο, μπαίνω σήμερα και βλέπω, πως πρώτη φορά στη ζωή μου, το επέστρεψαν πίσω γιατί δεν βρέθηκε ο παραλήπτης.

Οπότε έχουμε ένα ψεύτικο και ανύπαρκτο ειδοποιητήριο στις 17 Νοεμβρίου και επιστροφή μετά από ούτε 3 βδομάδες.

Άρα...

11bf9c144c0ad3c418721c99a35961ca.gif

Μετά από αυτό, δεν προτείνω σε κανένα να συνεργαστεί ποτέ ξανά με Elta Courier. Το μόνο που έκαναν γρήγορα ήταν την επιστροφή.

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 2
  • Sad 6

11 minutes ago, The Fists Of Stan Lee said:

Αφού τα ΕΛΤΑ της Πλατείας Αττικής συγχωνεύτηκαν με την Πλατεία Αμερικής

Ποια πλατεία Αμερικής;;;; Ο δικός μου ΤΚ υπάγεται στα ΕΛΤΑ της Παρασκευοπούλου, κοντά στα Κάτω Πατήσια, δηλαδή 2 σταθμούς ΗΣΑΠ μακριά μου... Από εκεί που έφτανα στα ΕΛΤΑ με 10 λεπτά περπάτημα, τώρα χρειάζομαι τουλάχιστον 30....:damn: Μακάρι να υπαγόμουν στην πλατεία Αμερικής, που είναι πολύ πιο κοντά μου. :sadcry:

13 minutes ago, The Fists Of Stan Lee said:

Κολωνάκι ΠΩΣ???

Έλα μου, ντε... :confused:

• Like 1
  • Sad 5

Συνδύασέ το τουλάχιστον με κομιξότσαρκα :) 

ΑΛΛΑ WHAT THE ACTUAL F@K!!!!!!!

Και για όσους είναι εκτός Αθηνών, είναι σα να σε στέλνουν σε άλλο χωριό για να παραλάβεις. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά. Από Άνω Ραχούλα στο Κάτω Παρτάλι φάση.

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 4
  • Haha 2

• 1 month later...

Παιδιά, επειδή έχω να μπλεχτώ με το ταχυδρομείο από τον Ιούλιο που πέρασε ο καινούριος κανονισμός, μια ερώτηση και sorry αν το έχετε ήδη συζητήσει. Μου έστειλαν δώρο μπλουζάκι από μια online εκδήλωση που συμμετείχα, δηλαδή δεν έχει γίνει κάποια αγορά/πληρωμή. Πέρα από τα έξοδα εκτελωνισμού (5€), όμως, έχει προστεθεί και ΦΠΑ 5,20€. Γίνεται να προσθέσουν ΦΠΑ σε πράγματα που δεν έχεις αγοράσει; Και με τι κριτήρια έχει υπολογιστεί; Γενικά να πάω να ρωτήσω στο ταχυδρομείο ή ούτε αυτοί θα έχουν ιδέα;

• Like 4
  • Sad 2

Πρέπει να τους πας κάποια έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι είναι δώρο και όχι αγορά. Και μετά τα ΕΛΤΑ να τα προωθήσουν στο τελωνείο, να απαντήσουν πίσω αυτοί στον ΕΛΤΑ κλπ. 

Δεν νομίζω να αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία για 5 ευρώ.

• Like 2
  • Thanks 2

Λοιπόν, να γράψω κι εγώ κάποια πράγματα για ενημέρωση σχετικά με όσα γίνονται τους τελευταίους μήνες...

Είχα γράψει σε κάποιο άλλο θέμα για 2 πακέτα με κόμικς που περίμενα από Αγγλία και κόλλησαν στο τελωνείο, μέχρι που μου ήρθε να πληρώσω φόρους, με 24% ΦΠΑ αντί για 6%. Μιλάμε για δέματα από τον Σεπτέμβρη και τον Οκτώβρη!

Τελικά λοιπόν, αυτές τις μέρες τα 2 από τα 3 δέματα γύρισαν στην Αγγλία! Μόνο το ένα παρέλαβα, αφού πλήρωσα μάλιστα 24% αντί για 6%. Στο πρώτο από αυτά έκανα ένσταση στα ΕΛΤΑ (πληρώνοντας και 12 ευρώ καπέλο) η οποία απορρίφθηκε χωρίς καμια αιτιολογία για ποιο λόγο χρεώνουν 24% αντί για 6% και στη συνέχεια ενώ τους είπα να μου το στείλουν, αυτό επέστρεψε στον αποστολέα. Στο δεύτερο δεν έλαβα ποτέ καμια ειδοποίηση ή τηλέφωνο και προχθές έμαθα ότι επέστρεψε επίσης στον αποστολέα. Μιλάμε για ιδιώτες, όχι καταστήματα. Ο άνθρωπος μου έστειλε φωτογραφία με το αυτοκόλλητο του τελωνείου και υπολογίζοντας τα ποσά είδα ότι είχαν βγάλει πάλι χρέωση 24% παρόλο που έγραφε πάνω ότι περιέχει έντυπα. Είναι ξεκάθαρο νομίζω ότι στο γραφείο εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ κόβουν συγκεκριμένη ταρίφα στο ΦΠΑ και δεν λογαριάζουν ούτε νόμους ούτε ενστάσεις. Το θέμα δεν είναι απλά τα λίγα ευρώ, αλλά το ότι το κάνουν συστηματικά και εν γνώσει τους. Εγώ έχω μαζέψει τα στοιχεία (3 στα 3 δέματα) και ψάχνω τη διαδικασία για να τους πάω στο συνήγορο του καταναλωτή, δεν θα το αφήσω έτσι!

• Like 9
  • Thanks 8

• 2 weeks later...

Αυτές τις μέρες μας ήρθαν κάτι μάνγκα από book depo, τα οποία, όμως, ήρθαν από Αυστραλία, αντί για Αγγλία. Όπως ήταν αναμενόμενο, πέρασαν από τελωνείο. Το παράξενο είναι ότι για άγνωστο λόγο, ο τελώνης θεώρησε ότι η στατιστική αξία του καθενός είναι στα 80 ευρώ και μας φόρεσε τελωνείο 30 ευρώ έκαστο.
Τα πήραμε πίσω από το book depo, αλλά το παράλογο παραμένει. Γιατί δύο τόμοι του Vagabond να κοστίζουν 80 ευρώ το κομμάτι; Με ποια λογική;

• Like 5
  • Sad 2