Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Η Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel

GreekComicFan
 Share

Recommended Posts

On 20/6/2020 at 7:53 ΠΜ, GreekComicFan said:

Με ένα δείγμα δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα, αν και είναι περίεργο. Αν το συνεχίσουν όμως έτσι, κάτι μου λέει πως θα μπουν σε νομικά χωράφια που κανείς τους δεν θέλει να μπει.

Χωρίς να έχω ιδέα, ενδεχομένως να μην υπάρχει θέμα με τα δικαιώματα γιατί το Οξύ μιλάει με Marvel ενώ η συγκεκριμένη σειρά είναι από Panini. 

• Like 2
  • Thanks 1

Πάντως ανεξαρτήτως δικαιωμάτων (που η αλήθεια είναι ότι θέλω πολύ να μάθω τι παίζει) ευελπιστώ το Dark Phoenix να μείνει εκτός συλλογής. Ναι μεν αξίζει να βρίσκεται στη συλλογή γιατί είναι τοπ Marvel τίτλος, αλλά πρέπει να δούμε ποιο θα ήταν το καλύτερο για εμάς σαν κομιξόφιλους και θεωρώ πως όσους περισσότερους τίτλους δούμε μεταφρασμένους τόσο το καλύτερο. Δηλαδή το Kraven που βγήκε στο 20 θα μπορούσε να είχε δώσει τη θέση του σε Spider-Man τίτλους που δεν έχουμε ξαναδεί σε graphic novel μορφή στην Ελλάδα, όπως τα Spider-Man: Blue (των αγαπημένων Loeb/Sale), Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility, The Amazing Spider-Man: Revealations & Until the Stars Turn Cold, The Amazing Spider-Man: Spider-Man No More, Death of the Stacys και κάτι από Miles Morales. Υπολογίζω ότι στη συλλογή θα δούμε έξι τίτλους του Spidey και έχουμε ήδη τους τρεις. Άρα μπορεί το Kraven να πήρε τη θέση κάποιου εξ αυτών, τον οποίο θα προτιμούσα να δω μεταφρασμένο, παρά μια πιο όμορφη έκδοση ενός τίτλου που βγήκε πριν λίγα χρόνια και υπάρχει ακόμα διαθέσιμος στο εμπόριο. 

• Like 6

On 11/4/2020 at 7:02 ΜΜ, gr8 said:

σήμερα πήγα να πάρω από το πρακτορείο μου το doctor strange (όπου κρατάει 2 αντίτυπα στάνταρ ένα για μένα κι ένα για έναν γιατρό απ ότι πήρε το αυτί μου)

πλέον φέρνει παραπάνω αντίτυπα..(5-6) πάει καλά;; μπορεί, εγώ απλά το αναφέρω :prankster:

• Like 4

On 21/6/2020 at 1:39 ΜΜ, nickv12 said:

Πάντως ανεξαρτήτως δικαιωμάτων (που η αλήθεια είναι ότι θέλω πολύ να μάθω τι παίζει) ευελπιστώ το Dark Phoenix να μείνει εκτός συλλογής. Ναι μεν αξίζει να βρίσκεται στη συλλογή γιατί είναι τοπ Marvel τίτλος, αλλά πρέπει να δούμε ποιο θα ήταν το καλύτερο για εμάς σαν κομιξόφιλους και θεωρώ πως όσους περισσότερους τίτλους δούμε μεταφρασμένους τόσο το καλύτερο. Δηλαδή το Kraven που βγήκε στο 20 θα μπορούσε να είχε δώσει τη θέση του σε Spider-Man τίτλους που δεν έχουμε ξαναδεί σε graphic novel μορφή στην Ελλάδα, όπως τα Spider-Man: Blue (των αγαπημένων Loeb/Sale), Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility, The Amazing Spider-Man: Revealations & Until the Stars Turn Cold, The Amazing Spider-Man: Spider-Man No More, Death of the Stacys και κάτι από Miles Morales. Υπολογίζω ότι στη συλλογή θα δούμε έξι τίτλους του Spidey και έχουμε ήδη τους τρεις. Άρα μπορεί το Kraven να πήρε τη θέση κάποιου εξ αυτών, τον οποίο θα προτιμούσα να δω μεταφρασμένο, παρά μια πιο όμορφη έκδοση ενός τίτλου που βγήκε πριν λίγα χρόνια και υπάρχει ακόμα διαθέσιμος στο εμπόριο. 

Κάτι θα κάνουμε για σένα, να ξέρεις... :)

• Like 6
  • Thanks 2

sxoliokraven.png

Απάντηση σε σχόλιο στο facebook που απαντά στην ερώτηση το γιατί μπόρεσε να βγάλει η Hachette τον Κρέιβεν.

Είναι βέβαια και το πιο μικρό χρονικό περιθώριο που έχω ακούσει για σύγχρονη έκδοση και έχω συνηθίσει να ακούω για ολική απώλεια εμπορίας ενός τίτλου κόμικ και όχι για παράλληλη διάθεση, αλλά φαίνεται πως έχουν αλλάξει τα πράγματα τελευταία.

• Like 9
  • Thanks 1

Ελπίζω, πάντως, να μην ξεκινήσουν να εκδίδουν ιστορίες που τις έχουμε δει πρόσφατα στην χώρα μας και να επικεντρωθούν σε νέες ή κλασικές, που κυκλοφόρησαν αρκετά παλαιότερα. :)

:beer:

• Like 7

Στους μόνους τίτλους που μπορώ να δω ως εμπορικά εύστοχη (εμπορικά βιώσιμη δηλαδή) κίνηση την επανέκδοση τίτλων που είχαν βγει πρόσφατα από την Οξύ, είναι το Κρέιβεν που βγήκε ήδη και το Dark Phoenix Saga, δύο τίτλους που έχουν αρκετή φήμη για να τραβήξουν κόσμο, ακόμα και για να τα αγοράσει ξανά. Ακόμα και εκεί όμως βλέπουμε πως υπάρχει διχασμός για το αν είναι σωστή κίνηση και βλέπουμε κόσμο να επαναξιολογεί τον βαθμό με τον οποίο θα παρακολουθούν την σειρά στο εφεξής. Για όλα τα υπόλοιπα, θα ήταν εμπορική αυτοκτονία, ιδίως για τίτλους όπως τον Όρκο και το Infinity Gauntlet που έχουν βγει κάμποσες φορές σε ανατύπωση μέχρι στιγμής από την Οξύ, άρα το βασικό ενδεχόμενο κοινό τους έχει καλυφθεί ήδη.

Σε Fantasy League εξελίσσεται το θέμα. :prankster:

• Like 7

19 minutes ago, GreekComicFan said:

Για όλα τα υπόλοιπα, θα ήταν εμπορική αυτοκτονία, ιδίως για τίτλους όπως τον Όρκο και το Infinity Gauntlet που έχουν βγει κάμποσες φορές σε ανατύπωση μέχρι στιγμής από την Οξύ, άρα το βασικό ενδεχόμενο κοινό τους έχει καλυφθεί ήδη.

Στο μόνο που μπορούν να στηριχθούν, σε μία τέτοια περίπτωση, είναι το γεγονός ότι παρέχουν καλύτερο έξτρα υλικό (επεξηγήσεις, συνεντεύξεις, σχέδια κ.ά.). :P

• Like 3

1 hour ago, GreekComicFan said:

Στους μόνους τίτλους που μπορώ να δω ως εμπορικά εύστοχη (εμπορικά βιώσιμη δηλαδή) κίνηση την επανέκδοση τίτλων που είχαν βγει πρόσφατα από την Οξύ, είναι το Κρέιβεν που βγήκε ήδη και το Dark Phoenix Saga, δύο τίτλους που έχουν αρκετή φήμη για να τραβήξουν κόσμο, ακόμα και για να τα αγοράσει ξανά. Ακόμα και εκεί όμως βλέπουμε πως υπάρχει διχασμός για το αν είναι σωστή κίνηση και βλέπουμε κόσμο να επαναξιολογεί τον βαθμό με τον οποίο θα παρακολουθούν την σειρά στο εφεξής. Για όλα τα υπόλοιπα, θα ήταν εμπορική αυτοκτονία, ιδίως για τίτλους όπως τον Όρκο και το Infinity Gauntlet που έχουν βγει κάμποσες φορές σε ανατύπωση μέχρι στιγμής από την Οξύ, άρα το βασικό ενδεχόμενο κοινό τους έχει καλυφθεί ήδη.

Σε Fantasy League εξελίσσεται το θέμα. :prankster:

Θα πρόσθετα και το World War Hulk ως αφηγηματική συνέχεια του Planet Hulk. Δεν έχω ιδέα αν οι περισσότεροι αναγνώστες της συλλογής θα έχουν ψαχτεί στο θέμα, ώστε αν τους άρεσε ας πούμε το Planet Hulk να πάνε να πάρουν το World War Hulk από το Οξύ (ή σαν εμένα που το είχα καβάτζα μέχρι να διαβάσω στα αγγλικά το Planet Hulk, αγορά που είχα προγραμματισμένη για το καλοκαίρι και ευτυχώς ήρθε η συλλογή και το έφερε στα ελληνικά) ή αν είναι αναγνώστες κυρίως της συλλογής από ελληνικά κόμκ, οπότε το World War Hulk πιάσει αν προμοταριστεί σχετικά :) 

• Like 4

30 minutes ago, GreekComicFan said:

Για πόσους λες να μετράει αυτό; :) 

:thinking:

Εεεμ, μόνο για εμένα... :lol:

9 minutes ago, nickv12 said:

Δεν έχω ιδέα αν οι περισσότεροι αναγνώστες της συλλογής θα έχουν ψαχτεί στο θέμα, ώστε αν τους άρεσε ας πούμε το Planet Hulk να πάνε να πάρουν το World War Hulk από το Οξύ...

Ή αν υπάρχουν κι άλλοι άμπαλοι σαν την αφεντιά μου, που διάβασαν πρώτα το "World War Hulk" και μετά το "Planet Hulk", μιας και με αυτή την σειρά κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα! :lol:

• Like 4

35 minutes ago, nickv12 said:

Θα πρόσθετα και το World War Hulk ως αφηγηματική συνέχεια του Planet Hulk. Δεν έχω ιδέα αν οι περισσότεροι αναγνώστες της συλλογής θα έχουν ψαχτεί στο θέμα, ώστε αν τους άρεσε ας πούμε το Planet Hulk να πάνε να πάρουν το World War Hulk από το Οξύ (ή σαν εμένα που το είχα καβάτζα μέχρι να διαβάσω στα αγγλικά το Planet Hulk, αγορά που είχα προγραμματισμένη για το καλοκαίρι και ευτυχώς ήρθε η συλλογή και το έφερε στα ελληνικά) ή αν είναι αναγνώστες κυρίως της συλλογής από ελληνικά κόμκ, οπότε το World War Hulk πιάσει αν προμοταριστεί σχετικά :) 

Tο World War Hulk δεν θα το πρότεινα ούτε σε εχθρό μου να το ξαναβγάλει και να βγει ταπί. :)  Μια έκδοση μας αρκεί. :)

• Like 5
  • Haha 2

Προσωπικά δεν είχα πολλά από Marvel πριν έρθει αυτή η συλλογή, διάβαζα κυρίως DC. Τους τελευταίους μήνες αποφεύγω παραγγελίες από εξωτερικό λόγω των καθυστερήσεων που υπάρχουν δεδομένης της κατάστασης, οπότε έχω επικεντρωθεί σε κενά από ελληνικές εκδόσεις. Η αλήθεια είναι από ΟΞΥ έχω συγκρατηθεί με νύχια και με δόντια να μην αγοράσω τίτλους της που υπάρχουν στην αγγλική συλλογή της Hachette. Είχα ήδη τον Κρειβεν, τον Μαύρο Φοίνικα και το Infinity Gauntlet λόγω ονόματος από καιρό αλλά τα υπόλοιπα τα έχω προσπεράσει παραδειγματικά για να αποφύγω την διπλή ξενερα ότι θα δούμε διαθέσιμη επανέκδοση και την έχω κιόλας. Να δούμε, πως θα πάει αυτό;

υπενθυμίζω από τη συλλογή του εξωτερικού υπάρχουν από ΟΞΥ επίσης:

- World War Hulk 

- Ο Πανίσχυρος Θορ (αυτό το αγόρασα γιατί της ΟΞΥ έχει 2 παραπάνω τεύχη, στην συλλογή βγήκε ως The Mighty Thor: Ιn Search of the Gods) 

- Venom

- Avengers Prime 

- Wolverine Weapon X

- Doctor Strange: Ο Όρκος 

- Infinity War (βγήκε στη συλλογή ως Infinity Saga Part 2)

- Original Sin

- Ποιος είναι ο Μαύρος Πάνθηρας (είχαν απαντήσει κάποτε σε μέιλ μου ότι δεν έχουν στα σχέδια ιστορίες του ήρωα, αλλά δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε) 

- σε κάποιες χώρες έχει βγει exclusive και το Deadpool: Αυτόχειρες Βασιλιάδες 

Edited by Tsaklas
  • Like 5

10 hours ago, GreekComicFan said:

ιδίως για τίτλους όπως τον Όρκο και το Infinity Gauntlet που έχουν βγει κάμποσες φορές σε ανατύπωση μέχρι στιγμής από την Οξύ, άρα το βασικό ενδεχόμενο κοινό τους έχει καλυφθεί ήδη.

Πως καλύφθηκε; Γιατί καλύφθηκε; :thinking:  Εγώ ακόμα δεν τα έχω πάρει!  moutra2.gif.ca6472d57bb6864befbbb3c92322d011.gif

Θα πείσω τον @Indian  hypno.gif.a1180bf21fc11c0e770fe772176277cf.gif  να μου δανείσει τα δικά του. default_mafia.gif.0f25df29e7be5846343cba068982cf42.gif

• Haha 6

1 hour ago, Retroplaymo said:

Πως καλύφθηκε; Γιατί καλύφθηκε; :thinking:  Εγώ ακόμα δεν τα έχω πάρει!  moutra2.gif.ca6472d57bb6864befbbb3c92322d011.gif

Θα πείσω τον @Indian  hypno.gif.a1180bf21fc11c0e770fe772176277cf.gif  να μου δανείσει τα δικά του. default_mafia.gif.0f25df29e7be5846343cba068982cf42.gif

Το Gauntlet δεν το έχεις γιατί το πήρες στα Αγγλικά, ζοβολιάρη! :prankster:

• Haha 4

1 hour ago, Tsaklas said:

- Infinity War (βγήκε στη συλλογή ως Infinity Saga Part 2)

Έτσι για να χοντρύνομουμε το παιχνίδι των υποθέσεων, δεν ξέρουμε τι γίνεται με τα δικαιώματα όταν ένας τίτλος βγαίνει συχνά σε ανατύπωση και τα δύο Gauntlets πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψη ως πακέτο όσο αφορά την τύχη τους.

Αλλά έτσι και αλλιώς, το μοτίβο που ακολουθεί η Ελληνική έκδοση είναι το να ανακατεύει την τράπουλα από την πρώτη 60αδα, με ελάχιστες αποκλίσεις. Και μιας και αυτοί οι τόμοι είναι προς το τέλος της τρίτης 60αδας της αγγλικής έκδοσης και το Infinity saga είναι πεντάτομο, δεν πιστεύω πως θα το προγραμματίσουν σύντομα. Έχουμε αρκετά χρόνια μπροστά μας. Εγώ δεν θα περίμενα την Hachette για τον συγκεκριμένο τόμο (αν δεν το είχα πάρει έτσι και αλλιώς από τότε που κυκλοφόρησε).

• Like 5

Ας πω κι εγώ δυο λόγια για τη σειρά... Αγοράζω επιλεκτικά και μόνο όσους τόμους μ' ενδιαφέρουν, για την ώρα έχω πάρει 6 τόμους, τις 3 ιστορίες του Αραχνούλη, καθώς και τα Wolverine, Daredevil & Britain. Το Captain Britain το πήρα καθαρά από περιέργεια, θέλοντας να γνωρίσω τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Δεν είναι ότι το μετάνιωσα, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Δυσκολοδιάβαστο θα το χαρακτήριζα, το ξεκίναγα και το παράταγα επί μια βδομάδα σερί μέχρι να το ολοκληρώσω. Ίσως φταίει ότι δεν μπορούσα να συνδεθώ με τους - αγνώστους για μένα - χαρακτήρες, ίσως επειδή δεν ξεχώριζες που ξεκινά και που τελειώνει το κάθε τεύχος, ίσως λόγω της πλοκής που βρήκα τόσο τρελή και μπερδεμένη όσο τρελός ήταν και ο κεντρικός villain. Αυτά που ευχαριστήθηκα πραγματικά ήταν το Wolverine και οι δυο κλασικές του Αραχνούλη (Venom & Kraven), ειδικά το Κρέιβεν το διάβασα κυριολεκτικά μονορούφι και ήταν πολύ ευχάριστη η κίνηση της Hachette να το συμπεριλάβει και μάλιστα τόσο σύντομα. Για το Daredevil μόνο δεν έχω ακόμα γνώμη, μιας και εκκρεμεί η ανάγνωσή του. Όσον αφορά την έκδοση, είναι αυτό που λέμε και στο χωριό μου "value for money", 10€ για σκληρόδετους τόμους, με δυνατές κλασικές ιστορίες, με προσεγμένη μετάφραση και αναλυτικά επεξηγηματικά άρθρα, που υπό κανονικές συνθήκες θα κόστιζε το λιγότερο τα διπλά λεφτά. Αξίζει σίγουρα μέχρι και την τελευταία δεκάρα!!!! Ελπίζω να πηγαίνει καλά η σειρά και να φτάσει μέχρι το τέλος με την έκδοση όλων των τόμων. Προσωπική μου προσδοκία για το μέλλον, να εκδοθούν οι τόμοι του Secret Wars καθώς και οι δυο τόμοι από Uncanny X-men, το Dark Phoenix και το Days of Future Past.

• Like 11

1 hour ago, panosss88 said:

Έχει καιρό που ρώτησα για ιστορίες του Captain America,η απάντηση που πήρα είναι ότι στη συλλογή περιλαμβάνεται το

-Captain America : The New Deal

Ρε συ συνονόματε Πάνο τι μέσο έχεις και εμάς δε μας λένε από Anubis; :lol:

Edited by Tsaklas
  • Like 1
  • Haha 3

Απολύτως κανένα:lol:

Αλλά πλέον έχω παρατηρήσει ότι έχει κλείσει η πρόσβαση να μαθαίνουμε πληροφορίες σχετικά με τι ιστορίες θα κυκλοφορήσουν.

• Like 5

• kabuki featured this topic