Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Η Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel

GreekComicFan
 Share

Recommended Posts

Παρατηρώ πάντως, ότι το spine έχει διαφορές. :oops:

Έχουμε φτάσει αισίως στο #16

και έχει συμπληρωθεί μόνο ο Hulk και ένα τμήμα του χεριού του Iron Man...

DSC03394.thumb.JPG.35565dcc3ebd545ef2dd6abd9de617d5.JPG

...ενώ στο αγγλικό, στα ίδια νούμερα,

έχει συμπληρωθεί ο Hulk και σχεδόν ο μίσος Iron Man

Zy6KiQV.thumb.jpg.6fd906a416d3de2bd8b7926ddd9fdae4.jpg

Δηλαδή στην τελική (αν η σειρά παραμείνει στα 60 τεύχη)

θα πάρουμε ένα "κουτσουρεμένο" spine με τους:

Hulk, Iron Man, Spider-Μan, Storm, Wolverine, Black Cat, Nightcrawler & Black Widow...

137353863_Screenshot_2020-04-13spinejpg(JPEG1800300).thumb.png.6b7c17a8a80d8b2a51475365018df73e.png

...όταν στο ολοκληρωμένο αγγλικό spine απεικονίζονται οι:

Vision, Juggernaut, Colossus, Think, Hulk, Iron Man, Spider-Μan, Storm, Wolverine,

Black Cat, Nightcrawler, Black Widow, Silver Surfer, She-Hulk,

Dr. Doom, Thor, Captain America, Dr. Strange, Punisher, Gamora και Black Panther

DSC_0207.thumb.JPG.60b50efebcd35d2fff6f992a8dad9f5f.JPG

DSC_0208.thumb.JPG.add49de672ffe5bd476938d5b9403e3e.JPG

20181119_220445.thumb.jpg.b75e2502f787eb15c3a9bd4ef03499e0.jpg

Ωραιότατα....θα μείνουμε πάλι με το πτηνό στο χέρι!  moutra2.gif.b8dde8f3385032795a445c5f4af08333.gif

• Like 14

Δεν ανησυχώ για αυτό. Μπορεί να παίζουν με την σειρά δημοσίευσης, αλλά προφανώς έχουν πλάνο για το τι τόμους χρειάζονται (σε φάρδος) για να ολοκληρώσουν την ράχη. Το κάνουν εδώ και καιρό για 15+ αγορές το κόλπο.

• Like 6
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

Σωστά.

Κατά πάσα πιθανότητα, οι αρχικοί τόμοι που έχουν επιλεγεί δεν είναι αρκετά "τροφαντοί" για να καταφέρουν να γεμίσουν την εικόνα της ράχης όπως αυτή των σειρών των άλλων χωρών. Όταν πλησιάσουν στο τέλος, φαντάζομαι ότι θα την σουλουπώσουν κι εδώ!  :)

:beer:

• Like 6

Βγήκε και ο Χαλκ. Επόμενος τόμος: Καπετάνιος Βρετάνης... εχμ... Captain Britain - Ένας Παράλογος Κόσμος.

Άντε, θα δούμε και Άλαν Μουρ από την συλλογή. Άντε, και σε Miracleman από κάποιον άλλον εκδότη για να δέσει το γλυκό. :)

• Like 9

Τώρα πρόσεξα πως στο τέλος του πρώτου μέρους του Πλανήτη Χαλκ, ανακοίνωσαν πως η συνέχεια θα βγει στον 21ο τόμο. Καλά κάνανε για να μην έχουμε εγκεφαλικά από κάποιους. :prankster:

• Like 10
  • Haha 1

On 12/4/2020 at 12:32 ΠΜ, Retroplaymo said:

...ή εναλλακτικά, κάποιον χαρακτήρα που δεν είναι πολύ διαδεδομένος, όπως ο Captain Britain. captainbritain.gif

011.thumb.jpg.d51783a1f21e543e2c156b67a70c4ebc.jpg 

Τελικά, εισακούστηκαν οι προσευχές μου! :D

Στο επόμενο θα έχει Captain Britain! :cool:

• Like 6

Πάντα χαίρομαι όταν έρχομαι σε επαφή με νέους χαρακτήρες που δεν γνωρίζω. Έτσι θα γίνει και με τον Captain Britain! :thumbsup2: Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να εκδοθεί ο ήρωας αυτός στην χώρα μας. Από το όνομα και μόνο (μιας και δεν γνωρίζω κάτι άλλο γι' αυτόν :lol: ), φαντάστηκα ότι πρόκειται για ένα προϊόν που αφορά περισσότερο την αγορά της Μεγάλης Βρετανίας, στηριζόμενο στο πατριωτικό αίσθημα. :P

Από την άλλη, όμως, θα ήθελα να διάβαζα την συνέχεια του Planet Hulk πιο σύντομα, προκειμένου να αποφύγω να ξεχάσω την αρχή της ιστορίας ύστερα από δύο μήνες. Είμαι και κάποιας ηλικίας, βλέπετε, και δεν μπορώ να συγκρατώ λεπτομέρειες για μεγάλο χρονικό διάστημα! :P

• Like 4

Το Captain Britain θα είναι το πρώτο που θα αγοράσω. Alan Moore είναι αυτός, πρέπει να τον τιμήσω.

Δυστυχώς, βλέπω ότι δεν έχει όλα τα τεύχη του run του αλλά και δεν έχει βγει και δεύτερος τόμος ούτε στο εξωτερικό. Μου κάνει εντύπωση, περίμενα λόγω συγγραφέα να είχε ζήτηση.

• Like 7

Τελικά μιά χαρά τα πάει η σειρά στη χώρα μας.Και εκεί που έλεγα ότι θα βάζουν μόνο καινούργιες σειρές για να προσελκύουν το νεότερο κοινό που έμαθε τους ήρωες από τις ταινίες,και παλαιότερες σειρές βάζουν(Ditko Doctor Strange)και τον Captain Britain του Moore θα βάλουν!!Μπράβο guys!!Μακάρι να βγάλουν άλλους 60 τόμους!!!

• Like 9

On 27/4/2020 at 11:38 ΠΜ, Spyros Andrianos said:

Τελικά μιά χαρά τα πάει η σειρά στη χώρα μας.Και εκεί που έλεγα ότι θα βάζουν μόνο καινούργιες σειρές για να προσελκύουν το νεότερο κοινό που έμαθε τους ήρωες από τις ταινίες,και παλαιότερες σειρές βάζουν(Ditko Doctor Strange)και τον Captain Britain του Moore θα βάλουν!!Μπράβο guys!!Μακάρι να βγάλουν άλλους 60 τόμους!!!

Το μοναδικό πρόβλημα κατ εμέ (αν και τα αγοράζω όλα παραταυτα και στηρίζω) από τους μέχρι τώρα 15 τόμους οι ιστορίες στους 6 έχουν ενατυπωθει στο όχι τόσο μακρινό παρελθόν .Θα ήθελα μεγαλύτερο ποσοστό  σε ακυκλοφόρητες στα ελληνικά ιστορίες

• Like 5
  • Thanks 1

On 3/5/2020 at 12:47 ΜΜ, james768 said:

Το μοναδικό πρόβλημα κατ εμέ (αν και τα αγοράζω όλα παραταυτα και στηρίζω) από τους μέχρι τώρα 15 τόμους οι ιστορίες στους 6 έχουν ενατυπωθει στο όχι τόσο μακρινό παρελθόν .Θα ήθελα μεγαλύτερο ποσοστό  σε ακυκλοφόρητες στα ελληνικά ιστορίες

Αναφέρεσαι στα Spider-Man (1), Iron Man (2) και X-Men (6). Τα άλλα 3 ποια είναι;

• Like 3

Προφανώς περιλαμβάνει και τους τόμους The Incredible Hulk - Σιωπηλές Κραυγές, The Amazing Spider-Man - Η Γέννηση του Βένομ και Daredevil - Αναγέννηση που βγήκαν πριν 25 με 30 χρόνια, το οποίο δεν το λες και κοντινό παρελθόν και ας φαίνεται σε εμάς τους μεγαλύτερους σαν να ήταν χθες. :) Αν προσθέσουμε και το γεγονός πως οι τρέχουσες εκδόσεις είναι μακράν καλύτερες ποιοτικά, πιστεύω πως δικαιολογείται η επανέκδοση τους στο έπακρο.

• Like 3
  • Thanks 2

Από ό,τι ξέρω, η σειρά ακολουθεί τις εκδόσεις του εξωτερικού. Είναι φιξ δηλαδή ποια τεύχη θα κυκλοφορήσουν. Εγώ πάντως θέλω πολύ μα κυκλοφορήσει αυτό. έτσι για την τρέλα! :P

Edited by Ilias Tsiaras
  • Like 3

3 hours ago, Ilias Tsiaras said:

Αναφέρεσαι στα Spider-Man (1), Iron Man (2) και X-Men (6). Τα άλλα 3 ποια είναι;

Iron Man Extremis ΑΝΟΥΒΙΣ 2008 ΣΕ ΤΟΜΑΚΙ ΜΕ ΜΑΛΑΚΗ ΡΑΧΗ ,Thor Αναγέννηση ΑΝΟΥΒΙΣ 2011 σε τευχη, X-Men Το Χάρισμα ΑΝΟΥΒΙΣ 2006 12 τευχη (εβγαλε και το επομενο story arc dangerous),Daredevil - Αναγέννηση Καμπανας 1991 στο Καπταιν Αμερικα β  περιοδο  The Incredible Hulk - Σιωπηλές Κραυγές, The Amazing Spider-Man - Η Γέννηση του Βένομ στο σπαιντερμαν Καμπανα προς τα τελευταια τευχη κοντα στις αρχες 90

Και ναι για την 2η τριάδα έχει δίκιο ο φιλος GreekComicFan μου φαινεται σαν χθες .

Spider-Man (1) απο οτι γνωριζω δεν εχει ξαναεκδοθει

2 hours ago, GreekComicFan said:

Προφανώς περιλαμβάνει και τους τόμους The Incredible Hulk - Σιωπηλές Κραυγές, The Amazing Spider-Man - Η Γέννηση του Βένομ και Daredevil - Αναγέννηση που βγήκαν πριν 25 με 30 χρόνια, το οποίο δεν το λες και κοντινό παρελθόν και ας φαίνεται σε εμάς τους μεγαλύτερους σαν να ήταν χθες. :) Αν προσθέσουμε και το γεγονός πως οι τρέχουσες εκδόσεις είναι μακράν καλύτερες ποιοτικά, πιστεύω πως δικαιολογείται η επανέκδοση τους στο έπακρο.

και βεβαια δικαιολογειται η καλυτερη ποιοτική  επανεκδοση

Edited by james768
  • Like 5

2 hours ago, Ilias Tsiaras said:

Από ό,τι ξέρω, η σειρά ακολουθεί τις εκδόσεις του εξωτερικού. Είναι φιξ δηλαδή ποια τεύχη θα κυκλοφορήσουν. Εγώ πάντως θέλω πολύ μα κυκλοφορήσει αυτό. έτσι για την τρέλα! :P

80 Classic XXIX Howard the Duck Giant-Size Man-Thing #4–5, Howard the Duck #1–8 & 16, excerpts from Adventure Into Fear #19 and Man-Thing #1 7 Jan 2015

Ψήσε τους να το επισπεύσουν. :D 

Να θυμηθούμε και εμείς τις μέρες του Καμπανά. :D 

• Like 5

4 hours ago, james768 said:

Iron Man Extremis ΑΝΟΥΒΙΣ 2008 ΣΕ ΤΟΜΑΚΙ ΜΕ ΜΑΛΑΚΗ ΡΑΧΗ ,Thor Αναγέννηση ΑΝΟΥΒΙΣ 2011 σε τευχη, X-Men Το Χάρισμα ΑΝΟΥΒΙΣ 2006 12 τευχη (εβγαλε και το επομενο story arc dangerous),Daredevil - Αναγέννηση Καμπανας 1991 στο Καπταιν Αμερικα β  περιοδο  The Incredible Hulk - Σιωπηλές Κραυγές, The Amazing Spider-Man - Η Γέννηση του Βένομ στο σπαιντερμαν Καμπανα προς τα τελευταια τευχη κοντα στις αρχες 90

Και ναι για την 2η τριάδα έχει δίκιο ο φιλος GreekComicFan μου φαινεται σαν χθες .

Spider-Man (1) απο οτι γνωριζω δεν εχει ξαναεκδοθει

και βεβαια δικαιολογειται η καλυτερη ποιοτική  επανεκδοση

Έχεις απόλυτο δίκαιο για Spider-Man. Δεν ξέρω πώς μου κόλλησε πως είναι ανατύπωση. Θορ ομολογώ τα είχα ξεχάσει αυτά. Θυμόμουν μόνο αυτά του Ribic

• Like 5

Για εμένα που δεν μου αρέσουν τα υπερηρωικά της εποχής, με το πολύ μπλα-μπλά, ήταν καλό. Για εσένα που σου αρέσουν, θα σου αρέσει πάρα πολύ. Alan Moore άλλωστε! Και το σχέδιο του Davis είναι αρκετά στρωτό και λεπτομερές. Θα σου πρότεινα να το πάρεις άφοβα.

• Like 6

Επάρθει και ο τόμος με τον Βρετανό καπετάνιο! :D

Επειδή τελευταία μου έχουν τύχει διάφορα, όχι και τόσο ευχάριστα :(

θα διαβαστεί μόλις βρω χρόνο και θα σχολιαστεί πάραυτα. :)

• Like 7

• kabuki featured this topic