Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Η Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel

GreekComicFan
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Κυκλοφορεί από χθες το Spider-Man: Απώλεια. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Γενικά από τη δουλειά του στα Batman, το σχέδιο του Tim Sale δεν μου αρέσει καθόλου. Ούτε ο Loeb με τρελαίνει και έτσι διστάζω να αγοράσω τον τόμο. Αξίζει η συγκεκριμένη ιστορία;

• Like 5

Για μένα, ναι. Βέβαια, εάν δε σου αρέσει το σχέδιο του Sale, θα έλεγα να μη το πάρεις. Σε γενικές γραμμές η ιστορία είναι πολύ όμορφη, ενίοτε συναισθηματική διότι περιγράφει τη σχέση του Pete με τη πρώτη του μεγάλη αγάπη, Gwen, με την οποία βέβαια ανέκαθεν είχα ένα κόλλημα. :prankster: Αν είσαι φανατικός του αραχνούλη, τσίμπα το. Αν όχι, σίγουρα θα βγουν στη πορεία και άλλες ιστορίες με τον Spider-Man που ίσως σου κάνουν μεγαλύτερο "κλικ¨. 

• Like 8

30 minutes ago, Jim® said:

Αξίζει η συγκεκριμένη ιστορία;

Και για εμένα αξίζει. Είναι από τις πολύ καλές ιστορίες του Spider-Man, σαφώς διαφορετική από τις περισσότερες και σίγουρα περισσότερο συναισθηματική, όπως γράφει και ο @the comic guide

• Like 7

1 hour ago, leonidio said:

Περιμένω να μας πεις την άποψή σου :) 

Δυστυχώς δεν το βρήκα πουθενά. Γύρισα 6 περίπτερα αλλά τζίφος. Κατάλαβα από νωρίς πως δεν πρόκειται να το βρω, αλλά συνέχισα το ψάξιμο. Οι περισσότεροι είχαν φέρει μόνο ένα κομμάτι και είχε φύγει χθες. Οπότε θα το πάρω ηλεκτρονικά... 

• Like 1
  • Sad 4

Όπως φάνηκε, η Hachette βγάζει τους τίτλους του Σπάιντι με την ίδια σειρά που τους έβγαλε και στην αγγλική έκδοση, οπότε μάλλον ο επόμενος τόμος που θα δούμε με τις περιπέτειες του, θα είναι το The Amazing Spider-Man: Revelations & Until the Stars Turn Cold που είναι η συνέχεια του πρώτου τόμου από τον Στραζίνσκι. :) 

Και μιας και η συμπλήρωση της πρώτης Ελληνικής σαραντάδας είναι μόλις δύο βδομάδες μακριά, ας δούμε ποιοι τόμοι της αγγλικής σαραντάδας δεν έχουν βγει μέχρι στιγμής για να παίρνουμε ενδείξεις του τι μας περιμένει ακόμα.

Uncanny X-Men: Dark Phoenix (έχει βγει πριν σχεδόν τρία χρόνια από την Οξύ, αλλά πλέον ξέρουμε πως αυτό δεν σημαίνει και κάτι)

Marvel Zombies (στην αρχή που η Anubis έδινε πληροφορίες σε όποιον ρώταγε για το τι αναμένεται από την σειρά, είχαν πει πως θα βγει και αυτό. Θα αποτελεί επανέκδοση της έκδοσης που είχαν βγάλει οι ίδιοι πριν 10+ χρόνια)

Captain America: The Chosen (από τον συγγραφέα του Rambo)

House of M (άλλο ένα για το οποίο έχουμε ενημερωθεί πως θα βγει αλλά ακόμα το περιμένουμε)

Wolverine: Origin (έχει βγει στο παρελθόν από την Anubis. Για να δούμε αν είναι δεσμευμένο από αυτούς ή θα το αφήσουν να βγει από την συλλογή)

Thor: The Last Viking (από τον Walter Simonson, με την πρώτη εμφάνιση του Μπέτα Ρέι Μπιλ)

Civil War (το έβγαλε πρόσφατα για τρίτη φορά η Anubis, οπότε δεν αναμένεται να το δούμε στην συλλογή)

• Like 6
  • Thanks 2

Το διάβασα και γω. Λοιπόν, παρότι δεν ξέρω κάτι για τους χαρακτήρες πέρα από ότι είχαν δείξει οι 3 πρώτες ταινίες, μπορώ να πω ότι είναι από τις πιο ωραίες ιστορίες που χω διαβάσει. Μου άρεσε πολύ το όλο μελαγχολικό ύφος και ο τρόπος που έγινε η αφήγηση. Το σχέδιο επίσης μου άρεσε, αν και γενικά δεν αποτελεί προσωπικό κριτήριο για το αν θα διαβάσω ή όχι ένα κόμικ.

• Like 8

Spiderman blue, το είχα διαβασει παλιά, επειδή δεν μπορούν να σκεφτούν νέες ιστορίες οι σεναριογράφοι στα κόμικς της Μάρβελ συνέχεια προσθέτουν ότι τους κατέβει στις παλιές ιστορίες. Μαιρη Τζέιν για πάντα, η Γκουεν Στεισι ήταν μια απλή ξεπετα.:spidey:

Edited by Γουλβι
  • Haha 4
  • Confused 1

• 2 weeks later...

Κυκλοφόρησε σήμερα ο τόμος 40, ο οποίος φιλοξενεί την ιστορία New X-Men Imperial του Grant Morrison. Παράλληλα μάθαμε ποιός θα είναι ο επόμενος τόμος. Ήταν ένας που περιμέναμε αρκετό καιρό. Το House of M! (ελληνιστί Οίκος του Μ)

• Like 5
  • Thanks 1

22 minutes ago, the comic guide said:

Παράλληλα μάθαμε ποιός θα είναι ο επόμενος τόμος. Ήταν ένας που περιμέναμε αρκετό καιρό. Το House of M! (ελληνιστί Οίκος του Μ)

:tipaizei::gdance:

• Like 5
  • Thanks 2

To X-Men Imperial το προτείνετε; Λατρεύω Morrison οπότε πιστεύω θα μου αρέσει. Αν είναι να ορμήξω τώρα στα περίπτερα μη πάθω ό,τι έπαθα και με το Spider-Man Blue :lol:

• Like 7

Αν έχεις διαβάσει και το E for Extinction και σου άρεσε, τότε όρμα! ;) Οι X-Men του Morrison είναι μία περίεργη ιστορία. Σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι και τόσο. Προσωπικά, εγώ ανήκω στη πρώτη ομάδα καθώς το run του στους X-Men το λατρεύω. Και ας μην είμαι μεγάλος φανατικός του.

• Like 7
  • Thanks 1

1 hour ago, the comic guide said:

Αν έχεις διαβάσει και το E for Extinction και σου άρεσε, τότε όρμα! ;) Οι X-Men του Morrison είναι μία περίεργη ιστορία. Σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι και τόσο. Προσωπικά, εγώ ανήκω στη πρώτη ομάδα καθώς το run του στους X-Men το λατρεύω. Και ας μην είμαι μεγάλος φανατικός του.

Το έχω τσιμπήσει το E for Extinction αλλά δεν το έχω αγγίξει ακόμα! Στην ζελατίνα είναι σκέψου!

:update: Τελικά κατάφερα και το βρήκα το X-Men! Γενικά πάντα υπάρχουν οι τόμοι τους. Μάλλον το ελληνικό κοινό δεν τους δίνει πολλή αγάπη!

Edited by Jim®
  • Like 7

2 minutes ago, GreekComicFan said:

Μην ξεχνάς πως έχει κυκλοφορήσει ξανά στην Ελλάδα και το μισό δυνητικό κοινό, τους έχεις ήδη.

Fair enough! Δεν το ήξερα! Το House of M είναι καλή ιστορία;

• Like 5

Είναι ό,τι ήταν το Avengers Disassembled για τους Avengers, αλλά κυρίως για τους Mutants και φυσικά συνδέονται. Προσωπικά και τα δύο είναι εξίσου καλούτσικα αλλά τίμιοι πρόγονοι του Civil War σε επίπεδο νταβαντουριού.

5 hours ago, Phantom Duck said:

Το έβλεπα κι εγώ το House Of Mouse, είχε ωραίες ιστορίες. Θα το βγάλουν και σε κόμικς;

House Of Mouse: 2001-2003

House of M: 2005!!!

tenor.gif

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 2
  • Haha 5

4 hours ago, Jim® said:

Μάλλον το ελληνικό κοινό δεν τους δίνει πολλή αγάπη!

ΑαααααααααααΧαχαχαχαχχαχα ΑαααααααααααΧαχαχαχαχχαχα 

• Haha 6

• kabuki featured this topic