Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Brubaker/Philips (πόσο πρωτότυπο)

Recommended Posts

Αναγνώστης μόνος ψάχνει. Νέα σειρά κόμικς. Από το δίδυμο. Όχι το sleeper, όχι το fade out, όχι το pulp που δεν είναι σειρά. Τα χει διαβάσει αυτά. Άλλα. Βάλτε τον στο τιντερ των κόμικς και δώστε του καμία ιδέα. Criminal? Fatale? Kill or be killed? Θέλω νουαρ σαπίλα , μουντάδα και ατμόσφαιρα που θα κάνει τον Ιζζο και τον Μονταλμπάν να λερώσουν τα μεσογειακά τους βρακάκια. Κωτσο θέλω σπέσιαλ πόστ από σένα ειδικά εδώ! 

:snoopyjump:

• Like 3
  • Haha 2

Προλαβαίνω τον @kwtsosκαι σου γράφω, ότι με τα κριτήρια, που θέτεις περί νουάρ κτλ, η απάντηση είναι μονόδρομος: Criminal! 

Τα άλλα δύο δεν είναι ακριβώς στο πνεύμα, που θέλεις, χωρίς να σημαίνει, ότι δεν είναι καλά. Εκτός εάν, δεν έχεις αντίρρηση και για μια δόση υπερφυσικού. Τότε, το οποιοδήποτε από τα τρία, σου κάνει. :) 

• Like 3
  • Thanks 1

Κοιτα, με αυτα που εξαιρεις και με την απαιτηση να ειναι νουαρ, η επιλογη ειναι μια και οπως ειπε ο @leonidio ειναι το Criminal που μαλλον ειναι και η καλυτερη δουλεια τους. Σε κατι πιο συντομο θα προτεινα και το Scene of the crime που ειναι η πρωτη συνεργασια τους αλλα συμμετεχει και ο Lark.

Αν θες νουαρ/superhero ωραιο ηταν το run του Brubaker στο Captain America ενω χωρις να το εχω διαβασει, εχω ακουσει  καλα λογια για το Gotham Central που ειναι μισο Rucka μισο Brubaker. 

:beer:

• Like 5
  • Thanks 1

Εντασσεται στο συμπαν του Criminal και αφορα την εφηβικη ηλικια 2 εκ των πρωταγωνιστων. Στο criminal βεβαια, ειναι πολλες ιστοριες που καθε μια εστιαζει σε εναν ανθρωπο και καποιος που σε μια ιστορια ειναι β' χαρακτηρας μπορει αργοτερα να τον δεις να ειναι ο πρωταγωνιστης . Oι ιστοριες δηλαδη, ειναι επικεντρωμενες στο τι συμβαινει σε εναν ανθρωπο . Το Cruel Summer διαφερει λιγο γιατι πιανεται με περισσοτερα povs αν και οι βασικοι πρωταγωνιστες παραμενουν 2. Για μενα ειναι πολυ καλο κομικ. Διαβαζεται και χωρις να ξερεις τιποτα αλλα νομιζω πιανεις πιο πολλα αν εχεις διαβασει τουλαχιστον τις αντιστοιχες ιστοριες στο Criminal.  

• Like 5
  • Thanks 1

Criminal και τα μυαλά στα κάγκελα λέμε!

Θέλω κι εγώ να κάνω catch up τώρα που ήρθε το deluxe 3 και σκέφτομαι να τα ξαναπιάσω από την αρχή να γουστάρω :)

@kwtsos μπράβο που θυμήθηκες το Scene of the crime, πολύ καλό, αν και δεν σχεδιάζει ο Sean Phillips, το στυλ του περνάει και φαίνεται καθαρά στα μελάνια, και γενικά είναι ακριβώς στο ύφος που λέμε σαν ιστορία.

(είναι παλιό βέβαια, δεν ξέρω αν βρίσκεται εύκολα, ειδικά το hardcover μπορεί να έχει εξαντληθεί)

• Like 7

criminal και Gotham Central

Για το πρώτο τα έγραψαν άλλοι. Για το δεύτερο όμως έχουμε τα εξής

Όχι ακριβώς noir με την έννοια του "σακατεμένοι άντρες, μοιραίες γυναίκες, υπόκοσμος  και λάθος επιλογές" αλλά περισσότερο "αστυνομική" σειρά τύπου police procedure που λένε στην χώρα που κάποτε κυβερνούσε ένας πορτοκαλί τύπος.  Το ότι διαδραματίζεται στην "πόλη" που υπάρχει ο Μπάτμαν δεν παίζει σχεδόν κανέναν ρόλο ,μιας και ο ίδιος ο Μπάτμαν εμφανίζεται κάπου σε ένα πάνελ κάθε 8 τεύχη. Και συνήωθς η εμφάνισή του δεν επηρεάζει ούτε καν την εξέλιξη της πλοκής. Περισσότερο είναι εκεί για να δεχτεί την οργή της αστυνομίας που έχει "δεμένα" τα χέρια της ενώ ένας μασκαράς μπορεί να πάρει τον νόμο στα χέρια του  με ελάχιστες ή καθόλου συνέπειες.

Γενικά είναι μια πολύ καλή αστυνομική σειρά που απλώς είναι τοποθετημένη σε μια φανταστική πόλη όπου τυχαίνει να υπάρχουν και κάνα δυό τρελοί που δρουν εκτός νόμου.  Φαντάσου ότι η σειρά πήγαινε πάρα πολύ καλά και ο λόγος που σταμάτησε είναι ότι ο Brubaker έφυγε για να δουλέψει στην Μάρβελ και στην συνέχεια στα δικά του. Η DC είχε προτείνει στον Rucka (άλλος μεγάλος μαέστρος του crime) να συνεχίσει την σειρά μόνος του, αλλά αυτός αρνήθηκε γιατί πολύ απλά "δεν είναι το ίδιο χωρίς τον Brubaker" .

To κοντινότερο που μου έρχεται στο νου είναι η σειρά The Shield που είχε κάνει τρομερό πάταγο όταν είχε βγει και αδίκως δεν μνημονεύεται πλέον. 

Εάν έχεις χρόνο δώσε και μια ευκαιρία στο Gotham Central . Παραγνωρισμένο, αλλά όσοι το έχουν διαβάσει το θυμούνται. Για πόσα κόμικ από τις "μεγάλες" μπορείς να το πεις αυτό; Και μάλιστα μη-υπερηρωικά; 

• Like 6
  • Thanks 1

Προτείνω και εγώ το Gotham Central, για το οποίο με κάλυψε το από πάνω post. Πρόσφατα μάλιστα διάβασα για δεύτερη φορά το Omnibus και το λάτρεψα πολύ περισσότερο από τη πρώτη. Τη σειρά αυτή εγώ θα τη πρότεινα ακόμα και σε όσους δε διαβάζουν συστηματικά υπέρ ηρωικά. 

Επίσης, το πόσο καλογραμμένος είναι ο χαρακτήρας της Renee Montoya στο κόμικ με έκανε να μισήσω την εκδοχή της ταινίας ακόμα περισσότερο! 

Μετά ναι, το Criminal είναι το διαμαντάκι του Brubaker που πρέπει οπωσδήποτε να τσεκάρεις.

• Like 5
  • Thanks 1

Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με το Fade Out. Πιο "μαζεμένη" εμπειρία από το Criminal και ο ορισμός του noir comic.

Και ναι, θα το πω, αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στα 2, μάλλον θα επέλεγα αυτό.

Το είχα λατρέψει όταν το διάβασα.

• Like 5

Το 'χει διαβάσει λέμε το fade out ο αναγνώστης μόνος ψάχνει! 

:lol: 

Είναι κομιξάρα όντως και το προτείνω και γω σε γνωστούς και φίλους κατά καιρούς, ήταν το πρώτο του διδύμου που διάβασα γενικά.

• Like 5