Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Brexit , και τώρα τι;

zade
 Share

Recommended Posts

6 hours ago, Spyros said:

Άρα να υποθέσω ότι είναι καλύτερο να κάνουμε μεγάλες παραγγελίες μέχρι 140-150€ (για να πληρωθεί μία φορά το 15άρι + ΦΠΑ); Αντί για παράδειγμα 3 μικρότερες παραγγελίες των 40-50€, όπου μπορεί να πέσει 15€*3+ΦΠΑ ;

Θεωρητικά ναι, αλλά έχε υπόψη πως το ότι θα φας εκτελωνισμό δεν είναι στάνταρ και μια μεγάλη σε όγκο παραγγελία "προκαλεί" πιο εύκολα από μια μικρότερη... Είναι λίγο ρουλέτα η φάση :P

22 minutes ago, Beefheart said:

Δηλαδή δε χρεώνει τελωνείο;

Έτσι γράφουν στο site τους, έχω δει όμως συζητήσεις με κατοίκους άλλων χωρών της Ε.Ε. που έχουν χρεωθεί τελωνείο και για BD!!!

• Like 3
  • Haha 1
  • Sad 2

11 hours ago, Beefheart said:

Δηλαδή δε χρεώνει τελωνείο;

Εμένα δε με χρέωσε, και δε με είχε χρεώσει ούτε στο SAO (10kg)που επίσης είχε έρθει από Αγγλία παρότι είχα παραγγείλει από το .de. 

Βέβαια σε εκείνη την περίπτωση πέρασε κανονικά τελωνείο, και μου ζήτησαν στοιχεία ώστε να κάνουν από τη ups τον εκτελωνισμο, χωρίς κάποιο επιπλέον έξοδο.

Εντέλει, το αν θα σου ζητήσουν η όχι λεφτά ίσως είναι και τζόκερ , εκτός αν έχουν ξεχωριστές συμφωνίες με μεγάλες εταιρείες τύπου αμαζον(στην οποία υπάγεται και το bd)

• Like 5

4 κιλά Omnibus κατέφτασε από bookdepo χωρίς extra χρέωση μετά από 35 ημέρες.

Βλέπω να κατευθύνω εκεί τις αγορές μου. Ακριβό μεν, χωρίς επιπλέον χρεώσεις (φαίνεται) δε.

• Like 9

5 hours ago, Dredd said:

4 κιλά Omnibus κατέφτασε από bookdepo χωρίς extra χρέωση μετά από 35 ημέρες.

Βλέπω να κατευθύνω εκεί τις αγορές μου. Ακριβό μεν, χωρίς επιπλέον χρεώσεις (φαίνεται) δε.

Λες τα δικά μου να αργούν επειδή είναι όλα κάτω των 22 ευρώ και έφυγαν ένα-ένα. :wondering:

• Like 3

Πλέον έχουν περάσει αισίως πάνω από τρεις μήνες που έχουν φύγει τα τρία από τα οκτώ κομιξάκια που περιμένω από UK. Τα υπόλοιπα θέλουν ακόμα λίγες μέρες για να κλείσουν τρίμηνο. Με τα πολλά κατάφερα να πιάσω στο τηλέφωνο το ταχυδρομείο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι στο όνομά μου. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ζητήσω refund.

• Like 1
  • Sad 2

Ενδεικτικό του τι γίνεται. Ενα Omni από το booketc. Κοιτάξτε τη πορεία του (από κάτω προς τα πάνω)

1/3/202122:14Delivery Agent - GERMANYHeld in depot

1/3/202122:00Delivery Agent - GERMANYTracked in destination country

25/2/202118:25Delivery Agent - GERMANYAwaiting Customs clearance

25/2/202116:11Delivery Agent - GERMANYReleased from customs

25/2/202116:11Delivery Agent - GERMANYArrived in destination country

24/2/202111:11Delivery Agent - GERMANYOn route to delivery depot

24/2/202111:11Delivery Agent - GERMANYTracked in destination country

19/2/20219:55Delivery Agent - GERMANYTracked in destination country

17/2/20217:37Delivery Agent - GERMANYTracked in destination country

16/2/202118:14Delivery Agent - GERMANYAwaiting Customs clearance

4/2/20211:34International HubExported from the UK

4/2/20210:04International HubSorted for export

3/2/202119:40Aldershot DepotOn route to hub

3/2/202117:52Aldershot DepotCollected

• Like 1
  • Sad 2

25 minutes ago, Dredd said:

Ενδεικτικό του τι γίνεται. Ενα Omni από το booketc. Κοιτάξτε τη πορεία του (από κάτω προς τα πάνω)

1/3/202122:14Delivery Agent - GERMANYHeld in depot

1/3/202122:00Delivery Agent - GERMANYTracked in destination country

25/2/202118:25Delivery Agent - GERMANYAwaiting Customs clearance

25/2/202116:11Delivery Agent - GERMANYReleased from customs

25/2/202116:11Delivery Agent - GERMANYArrived in destination country

24/2/202111:11Delivery Agent - GERMANYOn route to delivery depot

24/2/202111:11Delivery Agent - GERMANYTracked in destination country

19/2/20219:55Delivery Agent - GERMANYTracked in destination country

17/2/20217:37Delivery Agent - GERMANYTracked in destination country

16/2/202118:14Delivery Agent - GERMANYAwaiting Customs clearance

4/2/20211:34International HubExported from the UK

4/2/20210:04International HubSorted for export

3/2/202119:40Aldershot DepotOn route to hub

3/2/202117:52Aldershot DepotCollected

Έχει tracking το booksetc.; :thinking:

• Like 3

Τους έστειλα ενημερώνοντας για την καθυστέρηση και μου απάντησαν στέλνοντας μου το tracking number.

Τα ακριβά τα στέλνουν και αυτοί, όπως το amazon, με courier.

• Like 3

Μπήκα στο Blackwell's να τσεκάρω την εκεί παραγγελία (σε 9 μέρες κλείνει τρίμηνο κι αυτή) και παρατήρησα ότι υπήρχε κουμπί "track item", το οποίο με οδήγησε σε ένα status που έλεγε "Your order is in transit to the UK export facility. An update will be available in 24 hours". Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο track του Blackwell's; Είναι άξιο εμπιστοσύνης; :P  

• Like 2

On 21/2/2021 at 3:37 ΜΜ, The Fists Of Stan Lee said:

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟΜΙΣΗ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΑΠΟ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΜΕΣΩ UK, ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ bREXIT. BREXIT GOES BRRRR... Αν ισχύει ότι παίζει ρόλο η ημερομηνία, αυτό θα τον γλιτώσει τον εκτελωνισμό, αφού ήταν από Ε.Ε.

Update και χαρούμενο κιόλας, ήρθε, μετά από δύο βδομάδες που προσπαθούσε το elta courier να το παραδώσει, δεν είχε ευτυχώς κανένα εσωτερικό χτύπημα (να'ναι καλά το αεροπορικό ποπ κορν) και το πιο σημαντικό, καμία χρέωση από τελωνείο! Απλά ήταν μέσα Δεκεμβρίου, πλέον είναι Μάρτιος και είχα πληρώσει να έρθει με tracking + courier. Δυστυχώς, έχω παρόμοιο κόλλημα με το τελευταίο προ Brexit πακέτο, από Γερμανία (η οποία έχει κλείσει τα σύνορα από όσο ξέρω και έχει σοβαρά κολλήματα), με απλά ΕΛΤΑ αυτή τη φορά και παραγγελία πάλι μέσα Δεκέμβρη...

Αυτό που κρατάω από αυτή την περιπέτεια, είναι το ότι αν οι Ιρλανδοί στέλνουν τα πράματα UK και έτσι μπαινοβγαίνουν στην Ε.Ε., δεν ξαναπαίρνω τίποτα από κει.

:coffee:

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 6

Να ενημερώσω κι εγώ για την εμπειρία μου, μια και παρέλαβα χθες και σήμερα 3 χρωστούμενα πακέτα από Αγγλία, όλα σταλμένα εντός του 2021. 3 πακέτα με 3 διαφορετικά είδη αντικειμένων! :D

Το ένα είχε κόμικ, το RECKLESS της Image από το booksetc, η αξία του (οριακά) κάτω από 20 ευρώ, κανένα πρόβλημα.

Το δεύτερο είχε μια φωτογραφική μηχανή, μεταχειρισμένη, από ιδιώτη. Το φοβόμουν λίγο, αν και δεν προέρχονταν από κατάστημα, τελικά πέρασε έτσι, με ένδειξη gift και δηλωμένη τιμή 40 λίρες (όντως, πλήρωσα γύρω στα 60 ευρώ σύνολο με τα μεταφορικά).

Το τρίτο είχε 2 άλμπουμ Panini, gift και εδώ, δηλωμένη αξία 20 λίρες και αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο" από το αεροδρόμιο Βενιζέλος.

Όλα καλά!

• Like 10
  • Thanks 1

• 3 months later...

Δεν ξέρω εάν σχετίζεται άμεσα με το Brexit, αλλά έχουμε ακόμη μια άσχημη εξέλιξη.... :( 

ΑΑΔΕ: Τι αλλάζει από 1η Ιουλίου στον ΦΠΑ εισαγωγών μικροδεμάτων μέσω διαδικτύου

Ενόψει της έναρξης ισχύος του νέου πλαισίου της ΕΕ  στον τομέα του ΦΠΑ, σε σχέση με τις  ηλεκτρονικές συναλλαγές (e-commerce), και ειδικότερα τη φορολογική επιβάρυνση των μικροδεμάτων, που εισάγονται από τρίτες χώρες, από 1η Ιουλίου 2021, επέρχονται οι ακόλουθες αλλαγές:

• Όλες οι εισαγωγές δεμάτων αξίας έως 22 ευρώ, που παραγγέλνονται ηλεκτρονικά και σήμερα απαλλάσσονται του ΦΠΑ, υπόκεινται στον φόρο αυτό. Συνεπώς, οι καταναλωτές επιβαρύνονται με τον συντελεστή ΦΠΑ, που ισχύει στη χώρα μας (24% ή 13% ή 6%), αναλόγως του είδους του αγαθού.
  • Προσοχή! Η επιβολή ΦΠΑ στα μικροδέματα σχετίζεται με τον χρόνο εισόδου τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι ανεξάρτητη από τον χρόνο της ηλεκτρονικής παραγγελίας ή την έναρξη αποστολής από τον πωλητή. Συνεπώς, μεμονωμένοι εισαγωγείς ή ταχυδρομικές εταιρείες, που εισάγουν από 1.7.2021 μικροδέματα στη χώρα μας, ανεξαρτήτως ποσού, οφείλουν να τηρήσουν την προβλεπόμενη τελωνειακή διαδικασία και να καταβάλουν - κατά περίπτωση, ανάλογα με το είδος του αγαθού- τον ΦΠΑ, που ισχύει.

Πηγή

• Like 11
  • Thanks 1
  • Sad 3

• 4 months later...

Λοιπόν, μου ήρθε σήμερα για πρώτη φορά ειδοποίηση να πληρώσω τελωνείο από Αγγλία! Και όχι από κάποιο κατάστημα μάλιστα, αλλά από ιδιώτη που απλά μου έστειλε κάποια τεύχη (φαντάζομαι ότι δεν το έγραψε ως δώρο αλλά δήλωσε κανονικά την αξία).

Το θέμα είναι ότι δεν μου χρέωσαν απλά ΦΠΑ και εκτελωνισμό, αλλά με φέσωσαν με 24 % αντί για 6%, δηλαδή περίπου 12 ευρώ ΦΠΑ (συν έξοδα εκτελωνισμού) για μια παραγγελία γύρω στα 60, μαζί με τα μεταφορικά! Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε μια τέτοια περίπτωση; Παλιότερα μου είχαν πει ότι μπορώ να ζητήσω να εκτελωνιστεί ξανά αλλά θα πρέπει να γυρίσει ξανά στο αεροδρόμιο Βενιζέλος και θα κάνει κάποιους μήνες να επιστρέψει... :P Και καλά αν το "λάθος" είναι 1-2 ευρώ... αν όμως έχουν σύστημα να χρεώνουν ακόμα και τα βιβλία-περιοδικά με 24% τότε η διαφορά είναι μεγάλη!! :onfire:

• Sad 10

Όχι μόνο τα βιβλία και τα περιοδικά. Και για τα blu rays 4ks το ίδιο ισχύει. Και γι'αυτό το λόγο έχω πλέον κόψει το Amazοn Αγγλίας και μετακόμισα στο ιταλικό

• Like 4

• 2 weeks later...

Την βοήθειά σας, έχει κάνει κανείς ποτέ ένσταση για εκτελωνισμό; Ρώτησα στο ταχυδρομείο και ο υπάλληλος μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω 15 ευρώ (!!!!!!) για να κάνω ένσταση. Δεν φτάνει δηλαδή που αυτοί έκαναν λάθος και μου έβαλαν 6% ΦΠΑ αντί για 24%, πρέπει να πληρώσω κιόλας για να βρω το δίκιο μου! Είναι νόμιμο αυτό; Μου είπε ότι αν δικαιωθώ θα μου επιστραφεί το 15άρι αλλά δεν ξέρω τι να περιμένω πια από αυτούς. Πήρα στη συνέχεια τηλέφωνο στα κεντρικά και μου έδωσαν το email του γραφείου εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο για να τους γράψω αναλυτικά τι έχει γίνει, αλλά έχει περάσει μια εβδομάδα και δεν έχω πάρει απάντηση. Εντωμεταξύ οι μέρες περνάνε... Να κάνω ένσταση τελικά; Το έχει κάνει κανείς;

Θα το πλήρωνα όπως είναι, αλλά έχω και άλλα πακέτα που περιμένω και δεν είναι δυνατόν να δίνω πάντα παραπάνω ΦΠΑ από το κανονικό, είναι καθαρή ληστεία!

• Like 7

Δεν έχω ιδέα, αλλά προσωπικά θα έκανα την ένσταση. Φαντάζομαι ότι δεν θα είχε γράψει ο αποστολέας τι είχε το πακέτο και για αυτό χρέωσαν 24%.

Όσο απαρχαιωμένο κι αν ακούγεται, θα πρέπει να τους ζαλίσεις τον έρωτα. Τηλέφωνα και κόντρα τηλέφωνα, να κάνεις τον αγανακτισμένο, βάλε και καμια φωνή, ζήτα τον προισταμενο κλπ. Μόνο έτσι θα σε προσέξουν.

• Like 6

5 minutes ago, Tsaklas said:

Σόρρυ αν έχει απαντηθεί, αλλά με BookDepository τι παίζει τελικά; Σε όσα λέει free delivery, είναι όντως; Ή υπάρχει τελωνείο;

Ειναι ενταξει, μεχρι τωρα δεν εχει ακουστει πακετο απο bookdepo που να περασε τελωνειο. Το γραφουν και στο site τους

For deliveries to EU, the prices on our website and what you pay at checkout is the final price. Any applicable local sales tax, VAT and similar taxes will depend on the tax that applies to your delivery location and any changes will be displayed in the checkout.

• Like 4
  • Thanks 1

25 minutes ago, Tsaklas said:

Σόρρυ αν έχει απαντηθεί, αλλά με BookDepository τι παίζει τελικά; Σε όσα λέει free delivery, είναι όντως; Ή υπάρχει τελωνείο;

εστειλαν σημερα μειλ προς ολους λογικα. δες τι λενε:

image.png

• Like 5
  • Thanks 3

• 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το παρακάτω ξένο site, από το οποίο θέλω να παραγγείλω κάποια βιβλία. Εκτός από τις χρεώσεις που μου βγάζει στο σύνολο, υπάρχει περίπτωση να βγουν και άλλα έξοδα μέχρι να φτάσει το πακέτο στα χέρια μου (τελωνείο κλπ.); Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη, μιας και είμαι άπειρος από παραγγελίες από εξωτερικό! Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! :thanx:

1208156909_(260).thumb.png.1f4a9b8992c5396c45408bfb0a0b4f24.png

• Like 5

4 hours ago, comicos said:

Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το παρακάτω ξένο site, από το οποίο θέλω να παραγγείλω κάποια βιβλία. Εκτός από τις χρεώσεις που μου βγάζει στο σύνολο, υπάρχει περίπτωση να βγουν και άλλα έξοδα μέχρι να φτάσει το πακέτο στα χέρια μου (τελωνείο κλπ.); Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη, μιας και είμαι άπειρος από παραγγελίες από εξωτερικό! Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! :thanx:

1208156909_(260).thumb.png.1f4a9b8992c5396c45408bfb0a0b4f24.png

Δεν έχει σχέση με Brexit, το μαγαζί είναι στο Seattle των ΗΠΑ. Οπότε κανονικά υπόκεισαι σε ΦΠΑ και τελωνειακούς δασμούς.

• Like 4