Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Brexit , και τώρα τι;

zade
 Share

Recommended Posts

Παρέλαβα κι εγώ για πρώτη φορά πακετάκι από Αγγλία, είχε μόνο το Uncanny X-Men 122 μέσα, οπότε ήταν αναμενόμενο να περάσει ελεύθερα από τελωνείο. Περιμένω ακόμα όμως ένα παλιότερο πακέτο (αρχές Ιανουαρίου) με 4-5 τεύχη, ελπίζω να μην έχω και εκεί θέμα. Είναι και από ιδιώτη άλλωστε.

Είμαι σε σκέψη πάντως γιατί θέλω να κάνω μια μεγάλη παραγγελία (τουλάχιστον 30 τεύχη) από κομιξάδικο της Αγγλίας και εκεί το ρίσκο θα είναι μεγάλο... :P

• Like 5

54 minutes ago, Dredd said:

Είδες πως επιμερίζονται αυτά που πλήρωσες; Μπας και βγάλουμε καμιά άκρη για το πως και τι θα χρεώνουν από εδώ και πέρα.

τι γράφουν επίσημα στην ααδε

http://www.aade.gr/sites/default/files/2021-01/e2017_2021_0.pdf

και για να μην ψάχνεις

brexit.thumb.png.f25f1fd3dfc857d8e02508b061ff822b.png

• Like 4

9 minutes ago, gr8 said:

τι γράφουν επίσημα στην ααδε

http://www.aade.gr/sites/default/files/2021-01/e2017_2021_0.pdf

και για να μην ψάχνεις

brexit.thumb.png.f25f1fd3dfc857d8e02508b061ff822b.png

Αυτό το ξέρω αλλά δεν ταιριάζει με αυτό που ανέφερε ο @The Fists Of Stan Lee για αγορά €50 και €39 δασμοί. Αν ισχύει αυτό που γράφουν, θα έπρεπε να μπει μόνο ΦΠΑ γύρω στα 12-15 ευρώ.

• Like 3

2 hours ago, Dredd said:

Αυτό το ξέρω αλλά δεν ταιριάζει με αυτό που ανέφερε ο @The Fists Of Stan Lee για αγορά €50 και €39 δασμοί. Αν ισχύει αυτό που γράφουν, θα έπρεπε να μπει μόνο ΦΠΑ γύρω στα 12-15 ευρώ.

Από συζητήσεις που παρακολουθώ στα ιντερνετς στο πως χρεώνουν γενικότερα πακετα από Ασία κυρίως (που πλέον είναι το ίδιο με την Αγγλία) ένα πράγμα έχω καταλάβει... ότι δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη :lol:

• Haha 4

2 hours ago, Lord Makro said:

Εγώ πάντως μια φορά που την έφαγα για κόμικς από την Αυστραλία, πλήρωσα όντως 15 ευρώ συν ένα μικρό ποσό για ΦΠΑ.

Εγώ με την Αυστραλία είχα πληρώσει μόνο 3 ευρώ για κόμικ που κόστιζε 30 ευρώ πάντως.

• Like 2

8 hours ago, Dredd said:

Είδες πως επιμερίζονται αυτά που πλήρωσες; Μπας και βγάλουμε καμιά άκρη για το πως και τι θα χρεώνουν από εδώ και πέρα.

Ναι, 24 ευρώ ήταν ο ΦΠΑ και 15 ο εκτελωνισμός...

• Like 3

8 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

Αρα ήταν πιο υψηλή η αρχική τιμή; Στα €100;

Σορυ που επιμένω, απλά είναι ευκαιρία να βγάλουμε μια άκρη και να ξέρουμε τι θα ισχύει από εδώ και πέρα.

• Like 3

Όχι, η παραγγελία ήταν σε λίρες, όχι ευρώ. Ευρώ ήταν του ΕΛΤΑ.

Άρα, αφού ο εκτελωνισμός έστω ότι είναι στάνταρ 15 ευρώ, το ΦΠΑ εισαγωγής είναι τοις εκατό στο σύνολο της αγοράς αλλά και των μεταφορικών. Σε ευρώ το σύνολο σύμφωνα με το xe.com ήταν περίπου 100 ευρώ, οπότε το ΦΠΑ βγήκε εκεί 24 ευρώ και λογικά ήταν 24%.

Και αφού όλοι στο UK έχουν ανεβάσει τα μεταφορικά, όλα θα εκτελωνίζονται με ΦΠΑ. Say cheers to plane tree... :sadcry:

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟΜΙΣΗ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΑΠΟ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΜΕΣΩ UK, ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ bREXIT. BREXIT GOES BRRRR... Αν ισχύει ότι παίζει ρόλο η ημερομηνία, αυτό θα τον γλιτώσει τον εκτελωνισμό, αφού ήταν από Ε.Ε.

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 2
  • Sad 2

7 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟΜΙΣΗ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΑΠΟ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΜΕΣΩ UK, ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ bREXIT. BREXIT GOES BRRRR... Αν ισχύει ότι παίζει ρόλο η ημερομηνία, αυτό θα τον γλιτώσει τον εκτελωνισμό, αφού ήταν από Ε.Ε.

:surprise:

Και μένα σήμερα μου ξεκόλλησε παραγγελία από Ιρλανδία που είχε φύγει στις 12 Δεκέμβρη και τελευταία ενημέρωση στο tracking ήταν 3 μέρες αργότερα!

• Like 5

Μου ήρθε με ΕΛΤΑ το Promethea Deluxe 3 από το booksetc μετά από 40 ημέρες. Δεν πλήρωσα τίποτα επιπλέον, αλλά προφανώς γιατί κόστισε γύρω στις 17 λίρες.

• Like 6

1 hour ago, Dredd said:

Μου ήρθε με ΕΛΤΑ το Promethea Deluxe 3 από το booksetc μετά από 40 ημέρες. Δεν πλήρωσα τίποτα επιπλέον, αλλά προφανώς γιατί κόστισε γύρω στις 17 λίρες.

Έχω τρία κόμικς από booksetc. που έχουν φύγει από μέσα Δεκέμβρη και ακόμα τίποτα.

• Like 1
  • Sad 2

On 20/2/2021 at 7:09 ΜΜ, Lord Makro said:

Υπάρχει και το στάνταρ καπέλο των 15 € ...

On 20/2/2021 at 9:55 ΜΜ, Dredd said:

Από όσα ήξερα, τα €15 ήταν οι μίνιμουμ τελωνειακοί δασμοί. Αν ίσχυε όμως ή όχι, δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.

On 21/2/2021 at 2:04 ΠΜ, The Fists Of Stan Lee said:

Άρα να υποθέσω ότι είναι καλύτερο να κάνουμε μεγάλες παραγγελίες μέχρι 140-150€ (για να πληρωθεί μία φορά το 15άρι + ΦΠΑ); Αντί για παράδειγμα 3 μικρότερες παραγγελίες των 40-50€, όπου μπορεί να πέσει 15€*3+ΦΠΑ ;

• Like 3

Εγώ έχω παραγγελίες και από BD και από booksetc. και από Blackswell που κοντεύουν να κλείσουν τρίμηνο στο δρόμο, οπότε να υποθέσω πως το φταίξιμο είναι των ΕΛΤΑ; Θέλω να πω, είναι δυνατόν ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ καταστήματα να τα έκαναν σαλάτα;

• Like 5

2 hours ago, Spyros said:

Άρα να υποθέσω ότι είναι καλύτερο να κάνουμε μεγάλες παραγγελίες μέχρι 140-150€ (για να πληρωθεί μία φορά το 15άρι + ΦΠΑ); Αντί για παράδειγμα 3 μικρότερες παραγγελίες των 40-50€, όπου μπορεί να πέσει 15€*3+ΦΠΑ ;

Λογικά ναι, αν και πάλι πρέπει να πω ότι επισήμως δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται το €15άρι. Οπότε μπορεί και να μην μπαίνει πάντα. Μακάρι να ήξερα τι παίζει. Μπάχαλο....

1 hour ago, Beefheart said:

Εγώ έχω παραγγελίες και από BD και από booksetc. και από Blackswell που κοντεύουν να κλείσουν τρίμηνο στο δρόμο, οπότε να υποθέσω πως το φταίξιμο είναι των ΕΛΤΑ; Θέλω να πω, είναι δυνατόν ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ καταστήματα να τα έκαναν σαλάτα;

Λογικά ΕΛΤΑ θα είναι το θέμα, αλλά μην αποκλείεις και το να έχουν μείνει πράγματα και στα αγγλικά τελωνεία. Φαντάζομαι και εκεί θα επικρατεί χάος.

• Like 5
  • Sad 1

9 minutes ago, erosennin35 said:

Εμένα μου ήρθε απο BD προχθες 5κιλα τουλαχιστον δεμα και δε με χρεωσαν επιπλεον παντως. Επισης ηρθε σε φυσιολικο χρονο.

Αξια ειχε 77ε.

Το BD όντως λέει ότι δεν θα χρεωθείς τίποτα άλλο, πέρα από την τιμή αγοράς. Και δίνει έως 18 ημέρες για παράδοση. Εγώ πάντως είμαι ήδη στις 35 ημέρες με ένα που περιμένω.

@erosennin35 Τι πήρες; Τι πήρες; Τι πήρες; Δείξτο στο άλλο θέμα, στις κομιξοποζεριές :wondering:

• Like 4

1 hour ago, erosennin35 said:

Εμένα μου ήρθε απο BD προχθες 5κιλα τουλαχιστον δεμα και δε με χρεωσαν επιπλεον παντως. Επισης ηρθε σε φυσιολικο χρονο.

Αξια ειχε 77ε.

Δηλαδή δε χρεώνει τελωνείο;

• Like 3