Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Brexit , και τώρα τι;

zade
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, leonidio said:

Από περιέργεια, τι παρήγγειλες; :popcorn:

Amazing Spider-Man 2 των Lee/Romita. Το είχα πετύχει στα 83,80 (cover price 125$) και με τα μεταφορικά μου πήγε γύρω στα 94$. Το καλό με το Amazon είναι ότι δε σου κρατάει τα χρήματα μέχρι να στο στείλει, οπότε εάν το βρω αλλού φθηνότερα θα την ακυρώσω. Το συγκεκριμένο βέβαια δε θέλω να το χάσω με τίποτα. 

• Like 1

On 6/1/2021 at 9:16 ΜΜ, gr8 said:

λοιπόν μετά το πανηγυρικό άκυρο από το amazon, ένα πουλάκι στα ιντερνετς σφύριξε ότι έχει σε preorder με ημερομηνία αποστολής 16/01 το swamp thing vol02 στο blackwells.co.uk

έπραξα τα δέοντα, η παραγγελία προχώρησε κανονικά, τα λεφτά κρατήθηκαν στην κάρτα και ο θεός βοηθός!!!!

η ημερομηνία πέρασε,

τώρα είναι out of stock,

τα λεφτά τα έχουν πάρει προφανώς από τότε

προφανώς δεν έστειλαν τίποτα

στον λογαριασμό μου δεν ανοίγουν οι σελίδες με τις παραγγελίες open ή closed (βγάζουν σφάλμα - δεν επιτρέπουν πρόσβαση)

έστειλα mail - ήρθε αυτόματο mail ότι το έλαβαν το αίτημα μου και θα το δουν

δεν έχουν απαντήσει ακόμα. (3 μέρες μετά)

κάνω μήνυση;;; 

Edited by gr8
  • Sad 4

2 hours ago, gr8 said:

η ημερομηνία πέρασε,

τώρα είναι out of stock,

στον λογαριασμό μου δεν ανοίγουν οι σελίδες με τις παραγγελίες open ή closed (βγάζουν σφάλμα - δεν επιτρέπουν πρόσβαση)

κάνω μήνυση;;; 

Blackswell's ή Amazon;

• Like 2

19 hours ago, Phantom Duck said:

Όποιος γνωρίζει κάποια συμφέρουσα επιλογή για πρόσφατες κυκλοφορίες Marvel Omnibus, ας μας πει κι εμάς. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν τα Savage Sword Of Conan και έχω απηυδήσει, δεν έχω όρεξη να δίνω 100+ ευρά για το καθένα.

Στο amazon.es έχει το 2ο και το 3ο Omnibus στα 83 και 89 ευρώ αντίστοιχα, μαζί με τα μεταφορικά. Δε ξέρω εάν συμφέρουν οι τιμές, αλλά είπα απλά να το αναφέρω. :beer:

• Like 7

Λοιπόν, το Zavvi λέει τα εξής στην ερώτηση 

Will I still be able to order to Europe and will I have to pay any additional tax or duty for my orders post?Brex

Zavvi can confirm that your shopping experience will not be impacted, and you will be able to continue to place orders as usual.  

For customers located in the EU, most of our products will ship from our distribution centre within the EU and therefore ordering with us will continue as normal.

For any products shipping from the UK to addresses in the EU, tax and duties will be settled on your behalf with our courier, so there is no cost to you.

Θα το εμπιστευόσασταν; 

• Like 7

1 hour ago, Dredd said:

Τι έχεις να χάσεις; Το πολύ-πολύ, αν σου κάνουν μαλακία, δεν το παραλαμβάνεις και ζητάς τα λεφτά σου πίσω.

Αν ερχόταν με ΕΛΤΑ δε θα το σκεφτόμουν, αλλά επειδή έρχεται με Γενική Ταχυδρομική, ποιος ξέρει πόσα θα χρεώνουν για εκτελωνισμό. Αλλά έχεις δίκιο, λογικά εύκολα ζητάς λεφτά πίσω.

• Like 4

Brexit : Χωρίς δασμούς, μόνο με ΦΠΑ, τα εμπορεύματα από Βρετανία

Στα εμπορεύματα που εισάγονται από το Ηνωμένο Βασίλειο απο 1.1.2021 δεν επιβάλλονται δασμοί, παρά μόνο ΦΠΑ εισαγωγής.

Αυτό διευκρινίζουν το Υπουργείο Εξωτερικών δια του αναπληρωτή υπουργού Εξωτερικών υπό την ιδιότητά του επικεφαλής της Διυπουργικής Επιτροπής για το Brexit, Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη και η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων διά του διοικητή της, Γιώργου Πιτσιλή, σε συνέχεια της στενής συνεργασίας και συντονισμού τους για την αποχώρηση του Ηνωμένου Βασιλείου από την ΕΕ.

Ειδικότερα για την καλύτερη ενημέρωση πολιτών και επιχειρήσεων υπογραμμίζουν τα εξής:

Από 1.1.2021, το Ηνωμένο Βασίλειο βρίσκεται εκτός Τελωνειακής Ένωσης της ΕΕ και, ως εκ τούτου, οι αποστολές εμπορευμάτων και αγαθών μεταξύ των δύο μερών υπάγονται σε τελωνειακό έλεγχο (σύμφωνα με τον Κανονισμό 952/2013 της ΕΕ). Στο πλαίσιο αυτό επισημαίνεται ότι:

Για τα εμπορεύματα, που έχουν καταγωγή από το Ηνωμένο Βασίλειο:

· Δεν επιβάλλεται δασμός («μηδενικός προτιμησιακός δασμός»)

· Επιβάλλεται ΦΠΑ εισαγωγής (σύμφωνα με τους εθνικούς συντελεστές ανά αγαθό).

Ελέγχονται τυχόν περιορισμοί, απαγορεύσεις και αδειοδοτήσεις ανά είδος εμπορεύματος και αγαθού (σύμφωνα με την ενωσιακή και εθνική νομοθεσία).

Για τα εμπορεύματα, που έχουν καταγωγή από τρίτες χώρες, αλλά εισέρχονται στην Ελλάδα μέσω του Ηνωμένου Βασιλείου, επιβάλλεται και δασμός.

Ανάλογα με το είδος της αποστολής των αγαθών (εμπορικού ή μη εμπορικού χαρακτήρα), την αξία των εμπορευμάτων και τον τρόπο εισόδου/μεταφοράς τους στη χώρα μας (πχ., μεταφορά μέσω ταχυδρομείου και ταχυμεταφορών, προσωπικές αποσκευές ταξιδιωτών), ακολουθούνται, κατά περίπτωση, τελωνειακές διαδικασίες διευκόλυνσης και απλούστευσης και σχετικές δασμοφορολογικές απαλλαγές.

Τέλος σημειώνεται ότι τα τελωνεία δεν επιβάλλουν καμία άλλη χρέωση.

Τέλη εκτελωνισμού, που επιβάλλουν μεταφορικές εταιρείες και ταχυδρομεία/μεταφορές, λοιπές αμοιβές τους για τις παρεχόμενες υπηρεσίες (πχ., τελωνειακή αντιπροσώπευση) και κόστη για διάφορα δικαιώματα (αποθήκευση, πρακτόρευση, διατακτικές) υπάγονται στη συμβατική σχέση μεταξύ του μεταφορέα και του πελάτη/παραλήπτη.

Είναι δικαίωμα του καταναλωτή να τα αναζητεί και να ενημερώνεται εγκαίρως για τα παραπάνω. Αντίστοιχα είναι υποχρέωση των εκτελωνιστικών εταιρειών ή άλλων παρόχων υπηρεσιών (μεταφορικών κλπ) να παρέχουν πλήρη ενημέρωση για τα επιπλέον κόστη που ενδέχεται να προκύπτουν κατά την συναλλαγή υπό το νέο καθεστώς που ισχύει από 1.1.2021.

Προς διευκόλυνση των συναλλασσομένων, ερωτήματα και αναφορές για τις τελωνειακές διαδικασίες, μπορούν να υποβάλλονται στις τρεις τελωνειακές Περιφέρειες της χώρας, ως ακολούθως:

Αττική: 210 4511 003/ 4525 411, telp.attikis@aade.gr

Θεσσαλονίκη: 2313- 33 42 28/37/38, telp.thessalonikis@aade.gr

Πάτρα: 2610 423923, telperachaias@2702.syzefxis.gov.gr

Αναλυτική πληροφόρηση παρέχεται και μέσα από την ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ (https://www.aade.gr/menoy/brexit) και του Υπουργείου Εξωτερικών (https://brexit.gov.gr/).

Πηγή: in.gr (το αναφέρουν και άλλες ειδησιογραφικές ιστοσελίδες)

Επισυνάπτω και το PDF που αναφέρει το in.gr, για να μην χαθεί στο μέλλον.

Υ.Γ.: Βλέπω ότι το ΦΠΑ για βιβλία ειναι 6%. Α̶ν̶ ̶σ̶ε̶ ̶κ̶ά̶π̶ο̶ι̶ο̶ ̶δ̶έ̶μ̶α̶ ̶μ̶ε̶ ̶β̶ι̶β̶λ̶ί̶α̶ ̶κ̶ά̶ν̶ε̶ι̶ ̶μ̶π̶α̶μ̶ ̶τ̶ο̶ ̶π̶ε̶ρ̶ι̶ε̶χ̶ό̶μ̶ε̶ν̶ο̶ ̶τ̶ο̶υ̶,̶ ̶μ̶ε̶ ̶α̶υ̶τ̶ό̶ ̶θ̶α̶ ̶φ̶ο̶ρ̶ο̶λ̶ο̶γ̶ε̶ί̶τ̶α̶ι̶ ̶ή̶ ̶μ̶ε̶ ̶τ̶ο̶ ̶κ̶λ̶α̶σ̶σ̶ι̶κ̶ό̶ ̶2̶4̶%̶;̶

EDIT: Βασικά βλέπω στο PDF ότι λέει

Συντελεστής, σύμφωνα με τον ισχύοντα στο εσωτερικό της χώρας και τη δασμολογική κατάταξη του εμπορεύματος/ αγαθού

Οπότε η πραγματική ερώτηση είναι πως να πείσουμε το τελωνείο ότι πράγματι περιέχει βιβλία. :prankster:

ΠΙΝΑΚΑΣ_brexit__ΟΔΗΓΙΕΣ__.pdf

Edited by Spyros
  • Like 9

Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Βέβαια, θυμάμαι ότι είχα διαβάσει σε μία ομαδική στο fb ότι τα κόμικ δεν θεωρούνται βιβλία, κάτι τέτοιο. (έλεος) Αν είναι πράγματι μόνο 6 %, τότε μια χαρά νομίζω. 

• Like 6

36 minutes ago, the comic guide said:

Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Βέβαια, θυμάμαι ότι είχα διαβάσει σε μία ομαδική στο fb ότι τα κόμικ δεν θεωρούνται βιβλία, κάτι τέτοιο. (έλεος) Αν είναι πράγματι μόνο 6 %, τότε μια χαρά νομίζω. 

Ευρωπαϊκή ομάδα ήταν ή Αμερικάνικη; Γιατί ξέρω πως ισχύει για την Αμερική σίγουρα (που έχει ειδική νομοθεσία για τα κόμικς και την διανομή τους μέσω ταχυδρομείου, κατάλοιπο της περιόδου που η βασική τους διανομή ήταν μέσω των newsstands), αλλά δεν το έχω ακούσει για άλλες χώρες.

• Like 4

37 minutes ago, the comic guide said:

Βέβαια, θυμάμαι ότι είχα διαβάσει σε μία ομαδική στο fb ότι τα κόμικ δεν θεωρούνται βιβλία, κάτι τέτοιο. (έλεος)

Είναι θέμα χώρας αυτό. Σε εμάς δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα.

(που είναι κουλό βέβαια, έτσι κι αλλιώς)

Edited by Lord Makro
  • Like 5

Το έψαξα και καταλαβαίνω ότι ισχύει και για τα κόμικς.

Σύμφωνα με την παράγραφο 40 τα βιβλία και τα βιβλία με εικόνες, οι εφημερίδες και οι περιοδικές εκδόσεις τυπωμένες έστω και εικονογραφημένες ή με διαφημίσεις. Ο συντελεστής του φόρου για τα αγαθά της παρούσας περίπτωσης ορίζεται σε έξι τοις εκατό (6%).

Επίσης να σας ενημερώσω ότι τα ζωντανά ορτύκια έχουν 13% :P

• Like 1
  • Haha 11

12 hours ago, Beefheart said:

Εμένα γιατί με είχαν χρεώσει 3 ευρώ από Αυστραλία για κόμικ που έκανε 30 (10% δηλαδή); :thinking:

Απλουστευμενα τελη εκτελωνισμου, μην ρωτησεις τι ειναι ακριβως, ειναι ενα απο τα αιωνια αναπαντητα ερωτηματα της ανθρωποτητας :prankster:

• Like 4
  • Haha 11
  • Sad 1

On 1/21/2021 at 6:51 PM, gr8 said:

η ημερομηνία πέρασε,

τώρα είναι out of stock,

κάνω μήνυση;;; 

Στο Blackwell's το Absolute Swamp Thing 2 έγινε διαθέσιμο ξανά για παραγγελία με ημερομηνία αποστολής 4 Μαρτίου 2021 αλλά με τιμή 84€.

Σίγουρα σου έχουν τραβήξει τα λεφτά?? Εμένα δείχνει pending αλλά δεν ξέρω αν θα ολοκληρωθεί η αγορά με την παλιά τιμή.

• Like 4

27 minutes ago, BatMan0s said:

Στο Blackwell's το Absolute Swamp Thing 2 έγινε διαθέσιμο ξανά για παραγγελία με ημερομηνία αποστολής 4 Μαρτίου 2021 αλλά με τιμή 84€.

Σίγουρα σου έχουν τραβήξει τα λεφτά?? Εμένα δείχνει pending αλλά δεν ξέρω αν θα ολοκληρωθεί η αγορά με την παλιά τιμή.

Ναι.. τσεκάρω τα πάντα με e-banking.. Για να κλείσει η ιστορία αυτή, ξαφνικά προχθές το βράδυ μπήκαν τα λεφτά πίσω στον λογαριασμό αλλά αυτοί ούτε mail ούτε απάντηση τίποτα, το access denied στις παραγγελίες μου συνεχίζει.. μεγάλο Χ στο κατάστημα αυτό, ούτε τσάμπα δεν θέλω από εκεί.. τουλάχιστον δεν έχασα τα λεφτά 

• Like 6

Και τώρα μαι ερώτηση από εμένα: εάν παραγγείλω ένα κόμικ αξίας έως 70 ευρώ από ΗΠΑ μέσω σάιτ (biblio.com) περιλαμβάνονται στην τιμή και τυχόν δασμοί κτλ ή παίζει να πληρώσω τελωνείο;;;

• Like 4

8 hours ago, leonidio said:

Και τώρα μαι ερώτηση από εμένα: εάν παραγγείλω ένα κόμικ αξίας έως 70 ευρώ από ΗΠΑ μέσω σάιτ (biblio.com) περιλαμβάνονται στην τιμή και τυχόν δασμοί κτλ ή παίζει να πληρώσω τελωνείο;;;

Απο τελευταια αγορα που εκανα απο mycomicshop για παραγγελια 56 ευρω (τευχη και  shiping) πληρωσα αλλα 27 στα ΕΛΤΑ .Υπαρχει και τροπος να προπληρωσεις τους δασμους σε καποια διαδυκτιακα καταστηματα  ρωτα τον @constantinople που μολις εκανε τετοια αγορα (δεν θυμαμαι πως μου ειπε το συστημα)

• Like 6

• 3 weeks later...

Επιβεβαιώνω με μεγάλη λύπη την κατάσταση. Έφτασε επιτέλους ΕΛΤΑ από UK, μετά από ενάμιση μήνα, από κατάστημα, ένα μεσαίου μεγέθους δέμα με 3 φιγουρίτσες 5-6", μου κόστισε 50 λίρες, πλήρωσα 38 λίρες μεταφορικά και 39 ευρώ σε ΦΠΑ + εκτελωνισμό. Και ήταν και χτυπημένο παρόλο που το είχαν τυλίξει όλο με φρατζίλε.

Άρα ακολουθούν 100% τις τιμές εισαγωγής από τρίτες χώρες... :shock:

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 2
  • Sad 8