Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

The Plunge (Joe Hill, Stuart Immonen)

Dredd
 Share

Recommended Posts

2.jpg   3.jpg   1.jpg   4.png   5.jpg

Ένα πλοίο εξορύξεων, το Derleth, το οποίο είχε χαθεί κάπου στον Αρτικό Κύκλο πριν από 40 χρόνια, άρχισε ξαφνικά να εκπέμπει σήμα κινδύνου. Η Rococo Oil Company, εταιρεία στην οποία ανήκε το Derleth, αποφασίζει να στείλει ένα διασωστικό πλοίο, για να εξερευνήσει το σήμα και να περισυλλέξει, εφόσον μπορεί, τα πτώματα των ναυτικών του Derleth. Όταν όμως το διασωστικό φτάνει στην περιοχή, θα ανακαλύψει τον τρόμο, ο οποίος πηγάζει από τα βγαλμένα μάτια των ακόμα ζωντανών ναυτικών, παρόλο που έχουν περάσει 40 χρόνια. Το ΚΑΚΟ, το οποίο βρίσκεται εκεί και περιμένει, τους υποδέχεται με ανοιχτά "πλοκάμια" και ο σκοπός και ο λόγος εκπομπής του σήματος κινδύνου γίνεται, τρομακτικά, κατανοητός.

6.jpg     8.jpg     7.jpg

Για να το ξεκαθαρίσω από την αρχή και να καταλάβετε το state of mind μου όταν διάβασα το Plunge. Εντελώς τυχαία, πριν το διαβάσω, είχα διαβάσει το The Wake. To συγγραφικό εργαλείο και plot point με το οποίο ξεκινάνε και τα δύο, είναι το ίδιο, ένα πλοίο το οποίο εκπέμπει σήμα ενώ, φυσιολογικά, δεν θα έπρεπε. Αυτό με ψιλοχάλασε από την αρχή, καθώς μου φάνηκε σαν αντιγραφή. Ξεκίνησα μεν έτσι, αλλά στην πορεία, ο Joe Hill δεν έκανε και τίποτα ιδιαίτερο για να με ξεκολλήσει από την αρχική σκέψη, όσο και τυχαία αν ήταν αυτή. Το κακό εδώ είναι, για άλλη μια φορά, ότι έχουμε κάτι το οποίο, και στην σκέψη και στην εκτέλεση, έμεινε, στην ουσία, μη τελειωμένο. Κανείς χαρακτήρας δεν αναπτύχθηκε ιδιαίτερα, εισάγονται κάποια μυστήρια τα οποία ποτέ δεν εξηγήθηκαν ή εξήγηση τους δεν είχε κάποια λογική, ακόμα και το τέλος είναι εύκολο και πολύ Hollywood. Σαν μια ταινία τρόμου η οποία θέλει να σε πείσει για τις καλές της προθέσεις, αλλά να καταλήγει να είναι απλά άλλη μια σπλατεριά. Και αν βάλουμε στην άκρη την ομοιότητα με το κόμικ του Snyder, και εξετάσουμε αυτούσια την αρχή ως κάτι έξυπνο και ενδιαφέρον, από εκεί και πέρα έχουμε έναν αδιάφορο κακό/τέρας και μια αδύναμη, πραγματικά αδύναμη πλοκή. Οι διάλογοι είναι καλογραμμένοι και ο ρυθμός είναι σωστός, ανεβαίνοντας όσο πηγαίνει προς το τέλος, αλλά αυτό είναι αδύναμο και τρελά προβλέψιμο.

9.jpg     11.jpg     10.jpg

O Stuart Immonen είναι εξαιρετικός σχεδιαστής, και εδώ το επιβεβαιώνει. Κάνοντας στο Plunge και τα μελάνια, δίνει βάθος και "βάρος" στο σχέδιο του. Ο Hill του έδωσε αρκετό χώρο με αρκετά καρέ, σελίδες μερικές φορές, χωρίς κείμενο και εκεί είναι που διαπρέπει. Δεν παρατήρησα βέβαια κάτι ιδιαίτερα πρωτότυπο από πλευράς σκηνοθεσίας και στησίματος των καρέ, αλλά σίγουρα δεν είδα και τίποτα άσχημο, άλλωστε είναι πολύ έμπειρος για κάτι τέτοιο. Γενικά πολύ όμορφη δουλειά, ακόμα και στις πιο "ήσυχες" σχεδιαστικά στιγμές, με ωραία απεικόνιση συναισθημάτων και σκέψεων στα πρόσωπα των πρωταγωνιστών. Μια μικρή σκηνή με ένα ρωσικό υποβρύχιο, στο οποίο ο Hill δεν έγραψε διάλογο αλλά άφησε τον Immonen να μας δώσει οπτικά τι προσπαθούν να κάνουν, μπορεί να γίνει άνετα μάθημα του γιατί δεν πρέπει πλέον να χρησιμοποιείται η "λεκτική διάρροια" στα σύγχρονα κόμικς.

12.jpg     14.jpg     13.jpg

Συνολικά μια ΟΚ δουλειά, τίμια, αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Βγήκε σε 6 τεύχη, και ένα όμορφο regular-sized hardcover που τα συγκέντρωσε. Δεν θα απέτρεπα κάποιον να το πάρει, άλλωστε έχουμε διαβάσει πολλά (ΠΟΛΛΑ) χειρότερα. Απλά να μην έχει απαιτήσεις για κάτι που κάνει τη διαφορά. 

• Like 10
  • Thanks 1

Κι εγω πανω κατω τα ιδια λεω για αυτη την ιστορια. Τιμια αλλα μεχρι εκει. Για εμενα αποτις ιστοριες που εχαναν πολυ οταν τις διαβαζες σε μηνιαια βαση. Ισως να εκτιμησω περισσοτερο την ιστορια τωρα που εχει τελειωσει.

• Like 6

Έιχα κάνει μία παρουσίαση του πρώτου τεύχους όταν βγήκε(θα τη βρείτε ΕΔΩ)Mαζί με το Low Low Woods το θεωρώ κατώτερο σε σχέση με τους υπόλοιπους τίτλους του imprint.Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι διαολεμένα καλό!!

Edited by Spyros Andrianos
  • Like 6

• geo_trou changed the title to The Plunge (Joe Hill, Stuart Immonen)
  • 1 year later...

Συμφωνώ κι εγώ σε γενιές γραμμές, λίγο The Thing, λίγο Cthulhu, λίγο κρασί (ή τσάι στη συγκεκριμένη περίπτωση), λίγο θάλασσα και τ' αγόρια μου. 

Δεν πέρασα άσχημα, αλλά το ξεκίνησα με υψηλές προσδοκίες (που μου έβαλα εγώ πρώτα απ' όλα και σε συνέχεια η παρουσία του Joe Hill, που στα βιβλία του είναι hit or miss) και το βρήκα χλιαρό, με πολύ μπλα μπλα. Πολύ Hollywood το φινάλε, οι χαρακτήρες χωρίς βάθος, δεν πρόλαβαν να αναπτυχθούν. Πολλές απορίες που έμειναν άλυτες. 

Στα θετικά το εξαιρετικό σκίτσο, οι χρωματισμοί και το λαβκραφτικό / καρπεντερικό setting φυσικά. 

Joe Hill μπορείς πολύ καλύτερα και το έχεις δείξει ήδη. 

• Like 7