Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Geeks in Greece (YouTube)

Recommended Posts

Πολύ ωραία συζήτηση, μπράβο σε όλους κ όλες!

Τώρα, σχετικά με τ ο δίλημμα, προσωπικά πάντα θα προτιμώ το έντυπο, διότι είναι μια εντελώς διαφορετική εμπειρία. Άλλο πράγμα να διαβάζεις ψηφιακά το Swamp Thing και άλλο σε εκδοσάρα με πολύ προσεγμένο εξώφυλλο που σε προσκαλεί να το αγγίξεις (αντίστοιχα και στις πιο απλές εκδόσεις, το άρωμα των σελίδων και μόνο είναι ιερό!). Συν τη λαχτάρα του ξεφυλλίσματος, το πόσο όμορφα φαίνονται στα ράφια κλπ κλπ.

Βέβαια, για πρακτικούς λόγους (οικονομικών, χώρου κλπ) είναι πρακτικά αδύνατον να διαβάζει κανείς μόνο έντυπα, οπότε προσωπικά επιλέγω είτε να διαβάσω ιστορίες που υποψιάζομαι πως δεν θα μ' αρέσουν, είτε κόμικς που δεν περιμένω να διαβάσω έντυπα (αλλά αν μ' αρέσουν θα τα τιμήσω και έντυπα).

Επίσης, υπάρχουν κάποιοι καλλιτέχνες που όντως πειραματίζονται με την ψηφιακή ανάγνωση, οπότε εκεί το ψηφιακό είναι ιδανική επιλογή. Ο πρώτος που έρχεται στο μυαλό μου είναι ο (αγαπημένος μου) Ezra Claytan Daniels. Αν έχετε apple συσκευές, προτείνω να κατεβάσετε την εφαρμογή για το εξαιρετικό του κόμικ Upgrade Soul και να πείτε και σε εμάς τους υπόλοιπους τις εντυπώσεις σας :P

• Like 7
  • Thanks 1

Όπως το είπες!!Το άρωμα των σελίδων είναι ιερό!!Αξία ανεκτίμητη!!!

Όταν θα έχουν και οι ψηφιακές εκδόσεις αυτό το άρωμα(όλα γίνονται με τη τεχνολογία σήμερα) ίσως αρχίσω να αγοράζω και ψηφιακά....

@Sugarglitter Στο podcast ουσιαστικά συμμετείχαμε 7 άτομα ;)

• Like 4
  • Haha 1

Ωραία κουβεντούλα. :thumbsup2:

Ένα ακλόνητο επιχείρημα υπέρ των ψηφιακών που δεν αναφέρθηκε στο βίντεο, είναι το μειωμένο ενεργειακό αποτύπωμα. Ακριβή νούμερα δεν ξέρω, σίγουρα όμως η διαφορά είναι τεράστια και στην εποχή που ζούμε δεν μας παίρνει πλέον να μην σκεφτόμαστε ενεργά το περιβάλλον. Ακόμα και αν είναι env-friendly τα χαρτιά που χρησιμοποιούνται από συγκεκριμένα δάση, πάντα θα "κοστίζει" παραπάνω περιβαλλοντικά από το άυλο. Οπότε όσο και αν και γω γουστάρω το έντυπο και κάνω την θυσία μου μια στο τόσο (ευτυχώς πολύ πιο λίγο απ΄ότι παλιότερα), είμαι all digital και ελπίζω το έντυπο όχι να εξαφανιστεί, αλλά να περιοριστεί πολύ σε συγκεκριμένες εκδόσεις. Θα προσαρμοστούμε θέλουμε δεν θέλουμε, είναι θέμα χρόνου. Στο εξωτερικό, τουλάχιστον σε χώρες που έζησα προσωπικά, το έντυπο βιβλίο/κόμικ πλέον είναι δεύτερη επιλογή για τους περισσότερους.

Και μιας και έγινε αναφορά στο αν θα "πεθάνει" το μέσο. Εδώ δεν μιλάμε για ένα νέο μέσο που υπερκεράζει ένα άλλο, μιλάμε για νέα μορφή του ίδιου μέσου. 

• Like 6
  • Thanks 2

Αυτή τη φορά, ξεφύγαμε από τα στεγανά των κόμικς και πιάσαμε μια συζήτηση που μας αφορά όλους και επηρεάζει και τα κόμικς. Απλά δεν μένει μόνο σε αυτά.

Το καθαρό βίντεο, βγήκε περίπου 3 ώρες, για αυτό έπεσε κοπτοραπτική και χωρίστηκε σε δύο μέρη. Το δεύτερο μέρος να το περιμένετε προς τα τέλη της εβδομάδας.

ΥΓ: αν έχετε ιδέα για κάποια θεματική, στείλε ένα PM. Ιδέες υπάρχουν πολλές ακόμα, αλλά κάθε πρόταση είναι δεκτή.

• Like 11
  • Thanks 1

Spoiler

Κι εγώ δηλώνω σοκαρισμένος για το ότι είχε ξεσπάσει σκάνδαλο παιδοφιλίας στο cosplay scene.

I mean, wtf... και δεν είχε ακουστεί τίποτα προς τα έξω.

Και τα δύο parts τα σπάσανε! Αλλά ειδικά το δεύτερο, δείτε το ποσοδήποτε.

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 4
  • Thanks 1

17 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:
  Reveal hidden contents

Κι εγώ δηλώνω σοκαρισμένος για το ότι είχε ξεσπάσει σκάνδαλο παιδοφιλίας στο cosplay scene.

I mean, wtf... και δεν είχε ακουστεί τίποτα προς τα έξω.

Και τα δύο parts τα σπάσανε! Αλλά ειδικά το δεύτερο, δείτε το ποσοδήποτε.

Θες να σε σοκάρω; Το συγκεκριμένο άτομο, δεν είναι το μόνο. Κατά καιρούς έχουν ακουστεί διάφορα. Η διαφορά είναι ότι το συγκεκριμένο περιστατικό είναι το πιο κραυγαλέο και η μόνη περίπτωση που βγήκε κόσμος και μίλησε.

Σε ένα τελείως διαφορετικό πλαίσιο συζήτησης: το comicstreet πρέπει να αρχίσει να διοργανώνει διαδικτυακές συναντήσεις.

• Like 4
  • Sad 2

4 minutes ago, falconara90 said:

Σε ένα τελείως διαφορετικό πλαίσιο συζήτησης: το comicstreet πρέπει να αρχίσει να διοργανώνει διαδικτυακές συναντήσεις

Με το comicstreet είναι μια διαρκής διαδικτυακή συνάντηση 

• Like 5
  • Thanks 2

3 hours ago, falconara90 said:

Σε ένα τελείως διαφορετικό πλαίσιο συζήτησης: το comicstreet πρέπει να αρχίσει να διοργανώνει διαδικτυακές συναντήσεις.

Το σκεφτόμουν κι εγώ αυτό, μιας και δεν μπορούμε να βρεθούμε από κοντά έτσι κι αλλιώς. 

• Like 5

Εγώ απλά θα πω ότι ο @falconara90μου χρωστάει 10 ευρώ γιατί όταν μου είπε την ιδέα η απάντηση μου ήταν «θες να δεις τον κόσμο να καίγεται ε;» 

« είπε ελα μωρε ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;» 

Αμα κάποια στιγμή βαρεθείτε το forum στην ήρεμη μορφή του και θέλετε να το κάνετε battle Royale έχω το υπέρτατο forum destroyer thread 

Just now, Sugarglitter said:

Εγώ απλά θα πω ότι ο @falconara90μου χρωστάει 10 ευρώ γιατί όταν μου είπε την ιδέα η απάντηση μου ήταν «θες να δεις τον κόσμο να καίγεται ε;» 

« είπε ελα μωρε ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;» 

Αμα κάποια στιγμή βαρεθείτε το forum στην ήρεμη μορφή του και θέλετε να το κάνετε battle Royale έχω το υπέρτατο forum destroyer thread 

@falconara να πάρεις τον τόμο της marvel με τα λεφτά που κέρδισα 

• Haha 5

• 3 weeks later...
On 4/9/2021 at 7:24 PM, falconara90 said:

Θαρρώ ότι ταιριάζει στη θεματολογία του φόρουμ.

Moναδικό μου παράπονο που δεν φτάσαμε 

--> Στο γιατί δεν έχουμε πλέον παιδική ζώνη
--> Αλτερ και One Piece
--> Cartoon Network τι άλλαξε από την Χρυσή εποχή. 

• Like 3

21 hours ago, Sugarglitter said:

Moναδικό μου παράπονο που δεν φτάσαμε 

--> Στο γιατί δεν έχουμε πλέον παιδική ζώνη
--> Αλτερ και One Piece
--> Cartoon Network τι άλλαξε από την Χρυσή εποχή. 

Αυτό, ταιριάζει περισσότερο σε μια συζήτηση γενικότερα για τα καρτούν.

Αν λέγαμε πραγματικά όσα θέλαμε, δέκα ώρες βίντεο, δε μας έφτανε.

• Like 3

38 minutes ago, falconara90 said:

Αυτό, ταιριάζει περισσότερο σε μια συζήτηση γενικότερα για τα καρτούν.

Αν λέγαμε πραγματικά όσα θέλαμε, δέκα ώρες βίντεο, δε μας έφτανε.

Mπορούμε και δέκα ώρες συζήτηση. Είμαι up for it 

• Like 2