Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Usagi Yojimbo (Stan Sakai)

Θρηνωδός
 Share

Recommended Posts

1.jpg2.jpg

Δεν υπάρχουν και πολλά να πεις για το συγκεκριμένο κόμικ, μόνο το πόσο απαραίτητο είναι αυτό το αφιέρωμα στον κύριο τίτλο του Usagi Yojimbo, του έπους του Ιαπωνοαμερικάνου Stan Sakai. Πρωταγωνιστής ο Miyamoto Usagi, ένας Ronin (masterless samurai) ο οποίος μετά τον χαμό του άρχοντα του Lord Mifune ακολουθεί το Musha Shugyo, τον δρόμο του πολεμιστή που μετά το πέρας της υπηρεσίας του ταξιδεύει μόνος την χώρα εξασκώντας τις ικανότητες του. Ο Usagi περιδιαβαίνει την φεουδαρχική Ιαπωνία βοηθώντας όπου θεωρεί ότι αξίζει να βοηθήσει σύμφωνα με την ηθική του, τιμώντας τον κώδικα του Bushido και έρχεται αντιμέτωπος με δαίμονες του παρόντος και του παρελθόντος του. Θα συναντήσει περασμένους και νέους έρωτες, θα κάνει επιστήθιους φίλους και πάντα θα έρχεται πιο κοντά στην εκδίκηση του αδικοχαμένου άρχοντά του. Πάνω απ'όλα όμως, είναι ο πιο BADASS Samurai που έχει υπάρξει.  

3.jpg4.jpg

Το Usagi Yojimbo είναι ένα ανθρωπομορφικό κόμικ που σε πρώτη επαφή υπόσχεται χιουμοριστικές και ανάλαφρες εμπειρίες. Αντιθέτως, παραδίδει ένα καλοφτιαγμένο και πιστότατο ιστορικά δράμα πασπαλισμένο εδώ και εκεί με όσο χιούμορ χρειάζεται, ενώ δεν λείπουν και οι αναμενόμενες μονομαχίες, η ίντριγκα, η πολιτική διαφθορά και μια αρκετά πιστή απεικόνιση της τότε κοινωνίας από τα μάτια των λόρδων, των εμπόρων και των απλών αγροτών. Αυτό που μου τράβηξε το ενδιαφέρον μεταξύ άλλων ήταν ο τρόπος και το σέβας με το οποίο αντιμετώπιζαν οι απλοί άνθρωποι τους Σαμουράι, ενώ νομίζω ότι κατέληξα σε μια ικανοποιητική απάντηση στο αιώνιο ερώτημα Samurai Vs. Ninja. 

5.jpg6.jpg7.jpg

Είναι ένας all-around τίτλος που θα κρατήσει καλή παρέα σε όλους ανεξαρτήτως γούστου και σχολής κόμικ, μιας και ενσωματώνει χαρακτηριστικά που θα συναντήσεις σε disney, αμερικάνικο indy, γαλλοβελγικά και προφανώς, manga. Δεν είναι πουθενά εξαιρετικό, είναι σε όλα του καλό και αυτό μου αρκεί για να το επαινέσω. Σίγουρα υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που έχουν διαβάσει πολύ παραπάνω Usagi από μένα, τους καλώ να γράψουν δύο λόγια και να συμπληρώσουν το ελλιπές εγκώμιο μου. Δεν θα γράψω τίποτα για τις άπειρες εκδόσεις που έχει κυκλοφορήσει ή τα crossover με TMNT, απλά θα αναφέρω ότι ο τίτλος είναι πλέον στα χέρια της IDW (μέχρι πολύ πρόσφατα στην Dark Horse) και της Fantagraphics και μέχρι στιγμής έχουν βγει 171 τεύχη στην κύρια σειρά και 228 σύνολο. Έχουν κυκλοφορήσει δεκάδες tpbs, hcs και omnibuses ενώ εγώ έκανα την γνωριμία μου με τον κύριο μέσω ενός αξιοπρεπέστατου και υπερπλήρους box-set της Fantagraphics όπου σε δύο paperbacks τούβλα περιέχει τα βιβλία #1-7. Αν θέλετε να μάθετε περισσότερες λεπτομέρειες, δείτε στην wiki. Αν δεν σας φτάνει η κύρια σειρά, περάστε μια βόλτα από το  Usagi Yojimbo: Yokai, ένα αυτόνομο graphic novel με τους ίδιους πρωταγωνιστές και από αυτό το σχετικό άρθρο του ΦΛΕΦΑΛΟ. Τσεκάρετε το, θα γουστάρετε φουλ!

Υ.Γ. Το Usagi έχει σαρώσει κατά καιρούς τα βραβεία, μέσα σε αυτά και 5 Eisner για:

1996 Eisner Award for "Best Letterer" (Groo and Usagi Yojimbo)

1996 Eisner Award for "Talent Deserving of Wider Recognition" (Usagi Yojimbo)

1999 Eisner Award for "Best Serialized Story" (Usagi Yojimbo "Grasscutter")

2012 Eisner Award for "Best Lettering" (Usagi Yojimbo)

2015 Eisner Award for "Best Lettering" (Usagi Yojimbo)

@GeoTrou νομίζω θα γίνει από τα αγαπημένα σου όταν έρθει η ώρα να γνωριστείτε. 

• Like 16
  • Thanks 1

• Θρηνωδός changed the title to Usagi Yojimbo (Stan Sakai)
  • 1 month later...

η idw, που έχει πάρει πολύ ζεστά το θέμα usagi yojimbo, κυκλοφόρησε δύο artist edition λουκούμια με την ιστορία grasscutter, την ιστορία που πρακτικά έβαλε τον κούνελο σαμουράι στο προσκήνιο αφού απέσπασε eisner σε μπόλικες κατηγορίες. Και για μένα, είναι μακράν η καλύτερη ιστορία στα ~170 τεύχη που έβγαλε η σειρά επί dark horse. Στο βίντεο ο Sakai παρουσιάζει την limited υπογεγραμμένη έκδοση ενώ προχθές βγήκε και μία σε μόλις 50 κομμάτια που το καθένα περιείχε δύο Α4 original art. Οι τιμές ήταν 150$ και κάπου στα 500$ αντίστοιχα και τα 50 κομμάτια της δεύτερης έκδοσης εξαντλήθηκαν σε 12 ώρες. 

https://idwlimited.com/shop/usagi-yojimbo-grasscutter-artist-select-signed-numbered-edition/?utm_source=website&utm_medium=website&utm_campaign=grasscutter-signed-numbered

• Like 8

• 1 month later...

https://www.comic-con.org/awards/eisner-awards-current-info?fbclid=IwAR2ppxw8mvNM8hubzn8ss_smKu4P1OIJL-GtxywaQB68IF0Q73pjM7FFTnc

υποψήφιος να μπει στο will eisner hall of fame ο stan sakai, προφανώς για την συνεισφορά του στην διεθνή σκηνή με το usagi yojimbo. 

• Like 4

• 3 months later...
  • 1 year later...
  • 9 months later...

Λίγο που το χάζεψα ξενέρωσα κι εγώ με το animation, έπρεπε να είναι 2D. Δεν το χω δει όμως ακόμα, για να χω άποψη :)

• Like 4