Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα αποκτήματα - κομικσοποζεριές

kabuki
 Share

Recommended Posts

4 hours ago, the comic guide said:

Mια γνώμη για τους Avengers/ New Avengers του Hickman; 

Κοίτα,όπως είπαν και τα παιδιά το run των Busiek/Perez το υπεραγαπω,παίζει να είναι το αγαπημένο μου ever,η ίσως το 2ο μετά του Roy Thomas ,αλλά και ο Hickman δεν με απογοήτευσε,ισα-ισα ,εγώ το βρήκα πολύ καλό ,απλά είναι προφανώς τελείως άλλο πράγμα απ' τον Busiek..αν δεν έχεις διαβάσει κανένα από τα δύο θα έλεγα του Busiek/Perez που κι αυτό θα επανεκδοθεί το 1ο ομνι μέσα στα '22 ,αν το έχεις ήδη διαβάσει,αξίζει να ασχοληθείς και με Hickman ...

• Like 5

2 hours ago, Lord Makro said:

Οι ιστορίες του Hickman είναι υπερβολικά υπερφίαλες και μπερδεμένες χωρίς νόημα, δεν μου άφησε θετικές εντυπώσεις στους Avengers.

Κατά τα άλλα, τα Superman του John Byrne έφτασαν κιόλας στο #4; Τις θέλω αυτές τις ιστορίες αλλά δεν μπορούσα να αποφασίσω αν αξίζει να τις πάρω σε αυτή τη μορφή. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έβγαλαν omnibus. Και τα τεύχη θα μου άρεσαν αλλά ποιος τα μαζεύει τώρα αυτά...

Δεν έβγαλαν omnibus γτ..DC είσαι 😂😂😁το είχαν ανακοινώσει κιόλας και το ακύρωσαν🤦‍♂️🤦‍♂️

Ξέρεις ότι βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω τα τευχακια κι εγώ θα προτιμούσα ομνι αλλά αυτά τα hardcover ,αν και δεν είναι oversized,με βολεψαν τελικά...

Έχουν κι αυτό το newsprint χαρτί,αλλά όχι το παλιακο,το άχρηστου.. οπότε αυτό είναι plus μου θυμίζει την εποχή που έβγαιναν..δεν θα προτιμούσα γυαλιστερό στο συγκεκριμένο..

Τώρα αγοράστηκαν,μακάρι να βγει και σε ομνι να τα πάρετε έτσι,εγώ θα κάτσω με αυτά😁😋

Βγήκαν και σχετικά φθηνά η 4αδα γύρω στα 100 γτ το 1ο είχε πέσει πάνω στη μεγάλη καραντίνα έκανε 2 1/2 μήνες να έρθει από book depo,πήρα refund και εμφανίστηκε μετά,οπότε μας βγήκε τζάμπα😁

• Like 6

1 hour ago, Dredd said:

O Hickman φτιάχνει πολύ καλές μεγαλεπήβολες ιστορίες.....

και τις καταστρέφει με το να τις τραβάει όσο (δεν) πάει και εισάγοντας 0123456789 secondary plots, σε σημείο να ξεχνάς από που ξεκίνησε και που σε πηγαίνει.

Πάντως, ό μόνος τρόπος να διαβάσεις Hickman, είναι να διαβάζεις ολοκληρωμένα τα runs του. Τότε, τουλάχιστον, κατανοείς το master plan, το οποίο συνήθως είναι έξυπνο και πρωτότυπο.

Τώρα που το σκέφτομαι, θα πρέπει να καταργήσουν τα διάφορα trades του. Θέλεις Hickman; Υποχρεωτικά Omnibus. Μόνο έτσι :D

Ακριβώς όπως τα λέει! :D 

Εγώ θα συμβούλευα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ AVENGERS ΚΑΙ NEW AVENGERS TOY HICKMAN!!!!!! Είναι απλά ένα τεράστιο ΤΙΠΟΤΑ, ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΧΑΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ-ΜΑΤΑ-ΓΙΝΕΙ REBOOT! Axis, Infinity, Time Runs Out, όλα ήταν μια ΤΕΡΑΑΑΑΑΣΤΙΑ ΦΟΥΣΚΑ που σκάει και έχουμε μετά τα Secret Wars. Διαβάστε κατευθείαν Secret Wars και κανένα alternative world από'κει.

Btw και το Uncanny Avengers του Remender ήταν μια αδιάφορη μετριότητα ενώ το Mighty Avengers κάπως διαβάζονταν από εκείνη τη μαύρη περίοδο. Δεν έχω τσεκάρει Avengers World (SPENCERRR) και Avengers Assemble μονάχα, με μοναδική εξαίρεση το καλούτσικο Enemy Within crossover με τη Cap Marvel.

• Like 8
  • Haha 1

Γερή (και όμορφη) μπάζα και σήμερα...Όλα μαζεμένα έφτασαν!)))

Τον καημένο τον ταχυδρόμο λυπήθηκα πάντως..

Και με την παλιά την ράχη τα Spider-man ! ;)

tmp-cam-3522657105874935179.jpg

• Like 10
  • Thanks 4

Τι θα γίνει ρε φίλε με την πάρτη σου; :lol:

Να δω πότε θα τα διαβάσεις όλα αυτά, καλορίζικα!

Προβληματίστηκα κι εγώ κατά καιρούς για τα Amazing Spider-Man αλλά δεν έχω ενδώσει. Και ευτυχώς, γιατί έχω πολύ πράμα καθ' οδόν :D

• Like 7
  • Haha 1

1 hour ago, Elias said:

Γερή (και όμορφη) μπάζα και σήμερα...Όλα μαζεμένα έφτασαν!)))

Τον καημένο τον ταχυδρόμο λυπήθηκα πάντως..

Και με την παλιά την ράχη τα Spider-man ! ;)

tmp-cam-3522657105874935179.jpg

Πες μου ότι έχεις τα άλλα 2 TOD. Εξαφανισμένα εδώ και καιρό

• Like 4

1 hour ago, Lord Makro said:

Τι θα γίνει ρε φίλε με την πάρτη σου; :lol:

Να δω πότε θα τα διαβάσεις όλα αυτά, καλορίζικα!

Προβληματίστηκα κι εγώ κατά καιρούς για τα Amazing Spider-Man αλλά δεν έχω ενδώσει. Και ευτυχώς, γιατί έχω πολύ πράμα καθ' οδόν :D

Κοίταξε..ο Spidey είναι ο αγαπημένος μου όλων οπότε κάποια στιγμή ήταν μονόδρομος να τα πάρω...και το Tomb of Dracula για να απαντήσω και στον φίλο @Dredd παραλληλα,είχα τα complete collections 2,3,4,5 ..το 1 είναι τόσο ακριβό που έκανε όσο το ομνιμπους πρακτικά (άσε που το συγκεκριμένο το πήρα ξεφτίλα 57,5 all in -ebay-)

Από εκεί και πέρα μια σοβαρή και γενικότερη παρατήρηση..εκεί που βλέπω να πηγαίνει οικονομικά το χόμπυ,έδωσα ακόμα λίγο πόνο τώρα που μπορούσα και πήρα μαζεμένα κάποια πράγματα όπως είδες που τα ήθελα αρκετά..

εχω πλέον ένα 90% ας πούμε αυτών που ήθελα να έχω σε omnibus,absolutes κτλ..

πάντα βεβαια θα βγαίνει κάτι,αλλά εκεί που σκαρφαλώνουν οι cover prices πλέον (βλέπε 175$ για το καινούργιο printing του 52 για παράδειγμα και γενικά 150αρια για πλάκα πλέον)με βλέπω να περιορίζονται σε epic collections,άντε και κανένα deluxe...

Ακόμα και με τις εκπτώσεις ,γίνονται ασύμφορα...

:/ 

• Like 8

Κι εμένα μου αρέσει φυσικά ο Spidey, αλλά δεν με ξετρελαίνει η πρώτη περίοδος των Lee - Ditko. Προτιμώ τον Romita Sr γι' αυτό και ήθελα πιο πολύ το 2ο omnibus. Προς το παρόν θα αρκεστώ σε αυτά της σειράς "Κλασικοί υπερήρωες"...

• Like 9

7 minutes ago, Lord Makro said:

Κι εμένα μου αρέσει φυσικά ο Spidey, αλλά δεν με ξετρελαίνει η πρώτη περίοδος των Lee - Ditko. Προτιμώ τον Romita Sr γι' αυτό και ήθελα πιο πολύ το 2ο omnibus. Προς το παρόν θα αρκεστώ σε αυτά της σειράς "Κλασικοί υπερήρωες"...

Είναι μια καλή λύση κι αυτά αφού δεν είσαι φαν..εγώ πάλι είμαι ,οπότε ήταν επιβεβλημένη η αγορά (και του Romita βέβαια είμαι)

αυτό που σκέφτομαι είναι το vol.5 αν θα παρω τελικά που είναι το μόνο που μου λείπει προς το παρών(αφού 6 ακόμα ,που θεωρητικά θα φτάνει ως τον Stern ,δεν έχει ανακοινωθεί)γτ αρχίζει και χωλαινει λίγο η σειρά εκεί (έχει original clone saga όμως μέσα😁)

Το cut off point μου είναι michelinie/larsen που το έχω ήδη από εκεί κι έπειτα ,αν και λατρεύω και Bagley ,μόνο epics,καλά είναι κι αυτα😁

• Like 8

Αφού μπήκες στο χορό θα... χορέψεις :lol::lol:

Δεν τα έχω υπολογίσει χρονικά, μετά το 6 η σειρά θα φτάσει στον Stern; Άρα οι "κλασικοί" τόμοι του Amazing θα είναι τόσοι λοιπόν.

• Like 8

5 minutes ago, Lord Makro said:

Αφού μπήκες στο χορό θα... χορέψεις :lol::lol:

Δεν τα έχω υπολογίσει χρονικά, μετά το 6 η σειρά θα φτάσει στον Stern; Άρα οι "κλασικοί" τόμοι του Amazing θα είναι τόσοι λοιπόν.

Μάλλον ναι,απ' ότι λένε στα διαφορα φορουμς οι γκουρού..😁

• Like 7

Από σύπτωση, αυτό υπολόγιζα χτες :p Λογικά το επόμενο θα είναι απο 181-223 (εκτός από το 203) και μετά είναι Stern. Δηλαδή 42 τευχάκια. Μια χαρα για Omni.

• Like 10

Λοιπόν ακολουθεί ποζερια χωρίς φώτος. 

Σήμερα ένα δάκρυ κύλισε στο δεξί μάγουλο του Αντρέα. Το σκούπισε με την ανάποδη πλευρά του χεριού του και συνέχισε να κοιτάει την οθόνη του υπολογιστή του. 

Μόλις είχε καταχωρήσει στην βάση δεδομένων των ξένων κόμικ του τα 2 του τελευταία αποκτήματα. Στη σελίδα με τα σύνολα και τα στατιστικά ένα νούμερο έμοιαζε μεγαλύτερο απ όλα τ άλλα... 

1001 Collected Editions... Από απλά Trades μέχρι Absolute και άλλες κρουστές εκδόσεις. 

1001 collected editions που κρύβουν μέσα τους 8.650 τεύχη. Και μαζί με 302 τεύχη σε boxes, σύνολο 8.952 ξένα τεύχη. 

Αφού έγειρε λίγο πίσω στην καρέκλα του ικανοποιημένος, είπε ένα μπράβο στο εαυτό του και σκέφτηκε: "Τώρα πάμε για τις 2.000 Collected Editions!" 

• Like 12
  • Thanks 5
  • Haha 1

3 minutes ago, AndreasD said:

Λοιπόν ακολουθεί ποζερια χωρίς φώτος. 

Σήμερα ένα δάκρυ κύλισε στο δεξί μάγουλο του Αντρέα. Το σκούπισε με την ανάποδη πλευρά του χεριού του και συνέχισε να κοιτάει την οθόνη του υπολογιστή του. 

Μόλις είχε καταχωρήσει στην βάση δεδομένων των ξένων κόμικ του τα 2 του τελευταία αποκτήματα. Στη σελίδα με τα σύνολα και τα στατιστικά ένα νούμερο έμοιαζε μεγαλύτερο απ όλα τ άλλα... 

1001 Collected Editions... Από απλά Trades μέχρι Absolute και άλλες κρουστές εκδόσεις. 

1001 collected editions που κρύβουν μέσα τους 8.650 τεύχη. Και μαζί με 302 τεύχη σε boxes, σύνολο 8.952 ξένα τεύχη. 

Αφού έγειρε λίγο πίσω στην καρέκλα του ικανοποιημένος, είπε ένα μπράβο στο εαυτό του και σκέφτηκε: "Τώρα πάμε για τις 2.000 Collected Editions!" 

Ωραίος! Αντε για τις 2000! :cactusgo:

• Like 10

2 hours ago, AndreasD said:

Πες μας τώρα και πόσα έχεις διαβάσει από αυτά. :DDD:

• Haha 11

Μαζεύτηκαν πάλι οι αγορές που έχω κάνει το τελευταίο καιρό. Θα ξεκινήσω από τα πιο παλιά :) 

IMG_20220320_173510.thumb.jpg.3ca3f931c6bed1c8e4603d7dc3573efd.jpg

Οι Άρχοντες των Δράκων στην Σκληρόδετη έκδοση τους από την Fantagraphics. Υπέροχη έκδοση. :D

Nightwing vol 1 Leaping into the light του Tom Taylor για το οποίο έχω ακούσει πολύ ωραία λόγια :)  Και είναι και σκληρόδετο πράγμα απρόσμενο αλλά καλοδεχούμενο.

IMG_20220320_174145.thumb.jpg.036d2ec609c845d881c2d77be6d49e33.jpg

Ολοκλήρωσα τα volumes του Jujutsu Kaisen στα αγγλικά που μου έλειπαν. Τώρα λείπει μόνο το vol 14 που βγήκε πρόσφατα.

IMG_20220320_172137.thumb.jpg.fc4167bd34f03121f45d59a70203266a.jpg

Τα πιο πρόσφατα αποκτήματα που ήρθαν την Παρασκευή που πέρασε. Η παραγγελία έκανε μόνο 3 μέρες να έρθει. Δεν το περίμενα.

19,999 leghe sotto i mari των Παστροβίκιο & Αρτιμπάνι (όμορφο το σχέδιο)

Horrifikland (Ιταλική έκδοση) από τα Γαλλικά της Glenat που ήθελα και είχε βγει και στα Ιταλικά

Η Παράξενη Υπόθεση του Δρ. Τζέκιλ και του Κύριου Χάιντ (παρουσίαση στο DisneyComicsPress) με το εναλλακτικό εξώφυλλο που φαίνεται να έχει σχεδόν εξαντληθεί.

Edited by ΚΟΜΙΞ
  • Like 14
  • Thanks 1

5 hours ago, Jim® said:

Πόσο και από που;

Αυτή την περίοδο το BD το έχει στα 58-59 ευρώ και είχα κουμπώσει και το κουπόνι και το πήρα 53 και κάτι ψιλά.

• Like 5
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

Σήμερα η Sugarglitter ξύπνησε και θυμήθηκε ότι είχε παραγγείλει το Wynd και ένα επιτραπέζιο. Για αυτά ξεκίνησε δηλαδή. Το αποτέλεσμα ήταν ελαφρώς διαφορετικό. Σορρυ για το μπούγιο αλλά δεν ξεχώριζαν επιτραπέζια κομικς φιγούρες 

και ακόμη δεν έχουμε comicdom  

7721A707-8B20-419C-AE34-509D1DBDC696.thumb.jpeg.d8decb08f8eee69f24ea312cf5755f71.jpegE40F4B18-3C9D-41FF-A3B3-3805D8B81B99.thumb.jpeg.491e7e354e613e1e5276ba77dc7a1af9.jpegB401600A-F30B-4436-B106-416D93089E3A.thumb.jpeg.c9d1233a3116fa54b299e934837cbcb2.jpeg

• Like 11
  • Thanks 2
  • Haha 2