Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα αποκτήματα - κομικσοποζεριές

kabuki
 Share

Recommended Posts

8 hours ago, Phantom Duck said:

Σήμερα μου ήρθε το κουτί του Akira. Εδώ βλέπετε μαζί με τους 6 τόμους της Dark Horse (που είναι καθρεφτισμένοι) και 3 έγχρωμα τεύχη από τη σειρά της Epic / Marvel.

IMG_20210105_020529.thumb.jpg.24ba267af07b79cab50bd4db6bbe0f1a.jpg

Πριν λίγο καιρό το έβγαλε το Bookdepository στα 150 (για λίγα λεπτά;; ώρες;; ), και χτυπήθηκε ακαριαία με 10%, άρα 135€ σύνολο. Επειδή το είχα ήδη, έλεγα πως δεν θα δώσω πάνω από 140€, κι αν κάτσει, καλώς. Αν δεν καθόταν (το πιθανότερο), σιγά, το είχα ήδη. Αλλά τελικά μου έκατσε. Από τις καλύτερες ευκαιρίες. Στάλθηκε στην Ελλάδα πριν το Brexit, στάλθηκε στα ΕΛΤΑ courier πριν τις 28 Δεκεμβρίου (που σταμάτησαν να παραλαμβάνουν δέματα) και ήρθε στην πόρτα μου μόλις σήμερα.

Πάρτε και δύο σε στυλ τζένγκα, Akira tower! Και μία με ένα μικυμάο για σύγκριση μεγέθους.
IMG_20210105_021059.thumb.jpg.7df786f7552d97bd39ebdde05a657b2f.jpgIMG_20210105_021256.thumb.jpg.2fb7850eee4e256c79f3f39482d06feb.jpg

Η έκδοση είναι φοβερή ΟΜΩΣ δεν είναι τέλεια. Θα ήθελα πολύ γυαλιστερό ιλουστρασιόν χαρτί, όπως έχει κάνει η ίδια η εκδοτική στους τόμους της Alita. Επίσης τα ηχητικά εφέ είναι αμετάφραστα, κλασικό τέχνασμα που λένε πως γίνεται για «λόγους πιστότητας στο πρωτότυπο» όμως στην πραγματικότητα δεν θέλουν να ξοδέψουν χρόνο και χρήμα σε γραφίστες. Σε άλλες εκδόσεις το δέχομαι, εδώ με πειράζει πολύ. Και είναι κρίμα μιας και η προηγούμενη της Dark Horse μπορεί να είναι καθρεφτισμένη, όμως έχει μεταφράσει διακριτικά τα ηχητικά εφέ και καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, χωρίς να πρέπει να πηγαίνεις στο παράρτημα κάθε φορά που θες να καταλάβεις τι συμβαίνει και να σταματάς το διάβασμα.

Χαζομάρες, τυπικές αηδίες της βιομηχανίας. Η πλάκα είναι πως στους τόμους της Alita το είχαν πετύχει 10000%, οι συγκεκριμένοι είναι ό,τι καλύτερο έχω δει εκδοτικά, είναι 10/10. Κρίμα που δεν φέρθηκαν με τον ίδιο τρόπο και στο Akira. Προφανώς ήξεραν πως θα πουλήσει, και έτσι έχουν και πρόφαση για να βγάλουν την ULTIMATE DELUXE NEON-OLYMPIC EDITION σε μερικά χρόνια. Την οποίαν και θα ξαναγοράσουμε ωσάν τα πιστά πρόβατα που είμεθα. Το μόνο «κακό» είναι πως δεν ξέρω αν θα θέλω να πουλήσω τους παλιούς τόμους. Αχχχχχχ, άτιμη Kodansha, τέτοια μας κάνεις και λατρεύουμε να σε μισούμε, αμαρτωλές σχέσεις.

Τέσπα, κουβέντα να γίνεται, δεν θα με πειράξει και πολύ, τόσες φορές το έχω διαβάσει μέχρι στιγμής και ξέρω τι παίζει. Εν τω μεταξύ τα βιβλία είναι μαστούρα, είμαι σίγουρος πως έχω ξαναμυρίσει αντίστοιχη έκδοση όμως δεν θυμάμαι πού, και κάθομαι χαράματα εδώ και ένα 20λεπτο να μυρίζω εναλλάξ βιβλία και συγκρίνω μυρωδιές, και σκέφτομαι πως πάλι καλά που δεν με βλέπει κανείς, επειδή αν έπρεπε να εξηγήσω σε κάποιον τα επίπεδο του φετιχισμού που φτάνει αυτό το κουτί, δεν θα το γλίτωνα το τρελοκομείο.

Υ.Γ.

Ο μόνος λόγος που δεν βρίσκεται στην μπάζα το 4K Blu Ray, είναι επειδή οι γκασμάδες δεν έβαλαν HDR, όμως θα αντικατασταθεί σε επόμενη παρτίδα (την οποία μαντέψτε αν θα την αγοράσω ή όχι. Όχι, μαντέψτε!)

Υ.Γ. 2

Είμαι κομματάκι ενθουσιασμένος, δεν ξέρω αν φαίνεται.

Τελικά, πόσες φορές έχεις το Akira, δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. :lol:

• Haha 6

9 hours ago, Phantom Duck said:

Ο μόνος λόγος που δεν βρίσκεται στην μπάζα το 4K Blu Ray, είναι επειδή οι γκασμάδες δεν έβαλαν HDR, όμως θα αντικατασταθεί σε επόμενη παρτίδα (την οποία μαντέψτε αν θα την αγοράσω ή όχι. Όχι, μαντέψτε!)

θα καταλάβεις διαφορά με το HDR σε ένα τόσο παλίο anime;

• Like 6

1 hour ago, totally_wired said:

θα καταλάβεις διαφορά με το HDR σε ένα τόσο παλίο anime;

Κοίτα, πρέπει να έχεις και την κατάλληλη οθόνη για να καταλάβεις. Επίσης, οι παλιές ταινίες που έχουν τραβηχτεί σε φιλμ (όπως το Akira) έχουν τεράστιες δυνατότητες μιας και ανάλογα με το φιλμ που υποστηρίζει, μπορεί να σκαναριστεί κοντά σε 8Κ αναλύσεις αν δεν απατώμαι. Πιο πρόσφατες ταινίες που δημιουργήθηκαν ψηφιακά και έχουν γίνει render π.χ. σε 1080p, δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν σε 4Κ χωρίς να γίνει upscale. Αυτό για την ανάλυση. Τώρα για το HDR έχω δει σάπιο, έχω δει και καλό. Η ηλικία του Akira δεν είναι πρόβλημα. Αυτό που πρέπει να γίνει, είναι να προσέξουν τη διαδικασία και να μην την ξεπετάξουν απλώς για να λένε πως έβαλαν HDR. Θέλω να πιστεύω πως θα του φερθούν όπως του αξίζει, θα δούμε όταν κυκλοφορήσει.

• Like 7

Έφτασαν σήμερα τα παρακάτω. Η αλήθεια είναι πως περίμενα πολύ, δεδομένου ότι τα είχα παραγγείλει αρχές Νοέμβρη. Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Αυτό που έχω να πω είναι ότι το Fables είναι ένα μικρό τούβλο, γιατί περιέχει τα πρώτα 41 τεύχη + 3 one-shots. Το εξώφυλλο είναι ματ, το χαρτί μέσα γυαλιστερό. Περίμενα πολύ καιρό να διαβάσω αυτή τη σειρά, οπότε ανυπομονώ να τη ξεκινήσω. :)

Άλλο ένα Omni μου μένει και κλείνω με τον Claremont, προς το παρόν... 

2039155023_20210108_1056201.thumb.jpg.e7d8a7005bca450c635627b45f4633e3.jpg  

1973843545_20210108_1229371.thumb.jpg.6aa287dd2710f3d6c5f70dbb84e2073f.jpg

Edited by the comic guide
  • Like 12
  • Thanks 4

10 minutes ago, the comic guide said:

Έφτασαν σήμερα τα παρακάτω. Η αλήθεια είναι πως περίμενα πολύ, δεδομένου ότι τα είχα παραγγείλει αρχές Νοέμβρη. Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Αυτό που έχω να πω είναι ότι το Fables είναι ένα μικρό τούβλο, γιατί περιέχει τα πρώτα 41 τεύχη + 3 one-shots. Το εξώφυλλο είναι ματ, το χαρτί μέσα γυαλιστερό. Περίμενα πολύ καιρό να διαβάσω αυτή τη σειρά, οπότε ανυπομονώ να τη ξεκινήσω. :)

Άλλο ένα Omni μου μένει και κλείνω με τον Claremont, προς το παρόν... 

2039155023_20210108_1056201.thumb.jpg.e7d8a7005bca450c635627b45f4633e3.jpg  

1973843545_20210108_1229371.thumb.jpg.6aa287dd2710f3d6c5f70dbb84e2073f.jpg

Έχω ακόμα το ίδιο φιγουρακι Wolvie..? και σύντομα και το compendium ελπίζω..με γεια!!!))

• Like 5

1 hour ago, mandaloradam said:

Τα νέα μου καλούδια που παρέλαβα τις τελευταίες 2 μέρες από μίξ μέρη. Cosmic Realms/Bookdepository/Amazon. 

( Ανυπομονώ,να βουτήξω σε Daytripper-Harleen ) :love:

PXL_20210108_163057447.jpg

Το Transmetropolitan είναι το book 3 που έγινε OOP; :surprise:

• Like 5

@Elias Ευχαριστώ. Άντε, με το καλό να έρθει και το δικό σου. :D Όσον αφορά τις φιγουρίτσες, έχω και άλλες τις οποίες είχα πάρει μικρός. (και τις οποίες έχω αλλάξει πολλές φορές θέση... ούτε εγώ ξέρω πόσες. :prankster:) Βάζω σε spoiler μια φωτογραφία από τη συλλογή μου: 

Spoiler

20210108_195746.thumb.jpg.46711f5de5e17a21a271c7b71053c6f2.jpg

@mandaloradam Καλώς ήρθες και με γεια οι αγορές. Βλέπω ότι έχουμε κοινά γούστα. Όσον αφορά αυτά που λες, τα έχω διαβάσει και το δύο. Ειδικά το Daytripper είναι ένα αριστούργημα που πρέπει να το έχει διαβάσει ο οποιοσδήποτε που αγαπά τη τέχνη. Δε το έχω σε φυσική μορφή, αλλά σκοπεύω να επανορθώσω κάποια στιγμή!

@Θρηνωδός Ναι είναι paperback. Είναι το πρώτο από τα 3 ή 4 που θα βγουν συνολικά. Νομίζω ότι είναι η πιο οικονομική οδός να μαζέψει κάνεις όλα τα 150 τεύχη. :) Όπως ανέφερα, ανυπομονώ να το αρχίσω!!

Edited by the comic guide
  • Like 6

17 minutes ago, the comic guide said:

@Elias Ευχαριστώ. Άντε, με το καλό να έρθει και το δικό σου. :D Όσον αφορά τις φιγουρίτσες, έχω και άλλες τις οποίες είχα πάρει μικρός. (και τις οποίες έχω αλλάξει πολλές φορές θέση... ούτε εγώ δε ξέρω πόσες. :prankster:) Βάζω σε spoiler μια φωτογραφία από τη συλλογή μου: 

Reveal hidden contents

@mandaloradam Καλώς ήρθες και με γεια οι αγορές. Βλέπω ότι έχουμε κοινά γούστα. Όσον αφορά αυτά που λες, τα έχω διαβάσει και το δύο. Ειδικά το Daytripper είναι ένα αριστούργημα που πρέπει να το έχει διαβάσει ο οποιοσδήποτε που αγαπά τη τέχνη. Δε το έχω σε φυσική μορφή, αλλά σκοπεύω να επανορθώσω κάποια στιγμή!

@Θρηνωδός Ναι είναι paperback. Είναι το πρώτο από τα 3 ή 4 που θα βγουν συνολικά. Νομίζω ότι είναι η πιο οικονομική οδός να μαζέψει κάνεις όλα τα 150 τεύχη. :) Όπως ανέφερα, ανυπομονώ να το αρχίσω!!

Λατρεια τα φιγουρακια ζηλεψα δυστυχώς μόνο εκείνο επιβίωσε εμένα..δεν πειράζει φτάνει που επιβίωσαν τα κόμικς μου??

Απολαυστικοτατες οι επιλογές σου

3 hours ago, mandaloradam said:

Τα νέα μου καλούδια που παρέλαβα τις τελευταίες 2 μέρες από μίξ μέρη. Cosmic Realms/Bookdepository/Amazon. 

( Ανυπομονώ,να βουτήξω σε Daytripper-Harleen ) :love:

PXL_20210108_163057447.jpg

Όλα υπέροχα (αν και είναι ίσως το "χειρότερο" απ' όλα το infinity wars μπάνιζα γτ μόνο αυτό μου λείπει ??)αλλά όταν έχει μέσα Daytripper κάπου,δεν περιγράφω άλλο???

• Like 6

6 hours ago, Lord Makro said:

Ποτέ δεν κλείνεις με τον Claremont... :lol:

Εμένα μου λες; :lol: Προς το παρόν θα ήθελα να πάρω και το τρίτο αυτής της σειράς (το οποίο περιέχει και το God loves, man kills). Αργότερα ίσως ψαχτώ και για το 4ο ή και εκείνα που είναι με τον Jim Lee. Γενικά, ο Claremont έχει πολύ υλικό. Είναι  πληθωρικός με τους διαλόγους του ο άτιμος, αλλά οι ιστορίες του είναι ?.

• Like 5

Περιγραφή σε λεζάντα : Ο Cyclops σκέφτεται να στρίψει στη γωνία, και αφού σκεφτεί την επόμενη του κίνηση, θα δράσει.

Μέσα στο ίδιο το καρέ, σε συνεφάκι πάνω από τον Cyclops : Σκέφτομαι να στρίψω τη στη γωνία, και αφού σκεφτώ την επόμενη μου κίνηση, θα δράσω.

Επόμενο καρέ, σε συνεφάκι πάνω από τον Cyclops : Πρέπει να σκεφτώ την επόμενη μου κίνηση.

Επόμενο καρέ, λέει ο Cyclops : Σκέφτηκα την επόμενη μου κίνηση, τώρα θα ΔΡΑΣΩ!

:lol:

Αυτό είναι για εμένα ο Claremont. Κάποιες τρομερές ιδέες και απίστευτα κουραστικός τρόπος γραψίματος.

Προϊόν της εποχής του ή/και δεν τον λάτρεψα μικρός για να έχω αντίστοιχες παιδικές αναμνήσεις.

Αλλά ξέρω ότι είμαι η μειοψηφία στο συγκεκριμένο, οπότε δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, απλά τρολάρω :lol:

• Like 3
  • Haha 6

On 1/8/2021 at 7:59 PM, Beefheart said:

Το Transmetropolitan είναι το book 3 που έγινε OOP; :surprise:

@Beefheart Η αλήθεια είναι οτι το έψαχνα απ'εξω για καλύτερη τιμή και εκεί κατάλαβα οτι είναι OOP όταν δε το 'βρισκα πουθενά. Πάλι καλά το βρήκα Cosmic Realms ! :D

23 hours ago, the comic guide said:

@Elias Ευχαριστώ. Άντε, με το καλό να έρθει και το δικό σου. :D Όσον αφορά τις φιγουρίτσες, έχω και άλλες τις οποίες είχα πάρει μικρός. (και τις οποίες έχω αλλάξει πολλές φορές θέση... ούτε εγώ ξέρω πόσες. :prankster:) Βάζω σε spoiler μια φωτογραφία από τη συλλογή μου: 

Reveal hidden contents

@the comic guide thank you, Καλώς σας βρήκα. Για το Daytripper διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό τρομερές κριτικές κλπ και νομίζω πως όντως θα μου αρέσει πολύ. Απλά ψάχνω την κατάλληλη στιγμή που δε θα 'μαι και πολύ πιεσμένος και με αρκετό χρόνο για να το απολαύσω στο μέγιστο!

Edited by mandaloradam
  • Like 8

Ηρθαν εστω και καθυστερημενα και τα δικα μου δωρα :D

Το Σκρουτζοραφι ολοκληρωνεται σιγα σιγα :)

IMG_20210113_181343.thumb.jpg.e66cb9af2b3b30e42d26f109213a2be7.jpg

Τρελο οφθαλμολουτρο εδω μεσα, αφου μετα θα σβησω και το ιστορικο μου φαινεται! 

IMG_20210113_181414.jpg

IMG_20210113_181441.jpg

IMG_20210113_181420.jpg

Edited by Dimious200
  • Like 13
  • Thanks 8

Παρέλαβα επιτέλους το τελευταίο χρωστούμενο πακέτο του 2020 (από Αγγλία), είχα φοβηθεί μήπως γύριζε πίσω!

7 τευχάκια, αλλά τι τευχάκια :)

1344883005_P1050291(Medium).thumb.JPG.65805f2c073e96808339ed5ea53892ab.JPG

Υπέροχο αντίτυπο του X-MEN 127, ας το διαβάσω για εκατοστή φορά :lol:

390263609_P1050293(Medium).thumb.JPG.d579277603ca383709b58803bd67d0b0.JPG

• Like 15
  • Thanks 2

Εξαιρετικά αποκτήματα! :) 

Το Monster με είχε εντυπωσιάσει, όταν το είχα διαβάσει, θα ήθελα να το ξαναπιάσω, αλλά δεν έχω το χρόνο, ούτε το κουράγιο. Αυτές οι εκδόσεις πάντως, πρέπει να είναι εξαιρετικές (εγώ έχω την παλιά έκδοση των 18 τόμων) 

• Like 7
  • Thanks 1

2 hours ago, leonidio said:

Εξαιρετικά αποκτήματα! :) 

Το Monster με είχε εντυπωσιάσει, όταν το είχα διαβάσει, θα ήθελα να το ξαναπιάσω, αλλά δεν έχω το χρόνο, ούτε το κουράγιο. Αυτές οι εκδόσεις πάντως, πρέπει να είναι εξαιρετικές (εγώ έχω την παλιά έκδοση των 18 τόμων) 

Ναι, είναι πολύ όμορφη έκδοση κι ας μην είναι hardcover. 

• Like 6