Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα αποκτήματα - κομικσοποζεριές

kabuki
 Share

Recommended Posts

5 hours ago, Tsaklas said:

@Beefheart να ρωτήσω από περιέργεια, πόσο καιρό έκανε να σου έρθει η παραγγελία από Bookdepo;

15 μέρες, πρώτη φορά τόσο γρήγορα, συνήθως κάνει μήνα (καμιά φορά και παραπάνω).

• Like 4

5 hours ago, Spyros Andrianos said:

Εμένα έκαναν 2 βδομάδες όταν παράγγειλα όλα τα Black Jack του Tezuka.

Όλα δηλαδή όλα όλα; Νομίζω πως μερικά είναι εξαντλημένα, τα είχε το Bookdepository; Ή αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα που σου έλειπαν; Μιλάμε πάντα για Vertical, έτσι;

Edited by Phantom Duck
  • Like 4

17 hours ago, totally_wired said:

ΤΡΟΜΕΡΟ!

τους λες οτι θες τα χρήματα σου πίσω. ξεκάθαρα. και τα στέλνεις πίσω. κάνε cc και την fantagraphics στο mail

Έχω την εντύπωση πως όταν ήμουν μικρός θα έπρεπε να έχω ζητήσει πίσω ή αλλαγή σχεδόν στις μισές μου αγορές από το bookdepository.

Εσείς το κάνετε και αν ναι πότε?

Ας πούμε η πλειονότητα των trades μου που είναι απ αυτους έχουν λιγο ή πολυ κυρτά φύλλα με λίγη υγρασία, ενώ αρκετά έχουν και μικροσκισιματάκια ή τσαλακώματα...

• Like 3

2 hours ago, gotham-city said:

Έχω την εντύπωση πως όταν ήμουν μικρός θα έπρεπε να έχω ζητήσει πίσω ή αλλαγή σχεδόν στις μισές μου αγορές από το bookdepository.

Ας πούμε η πλειονότητα των trades μου που είναι απ αυτους έχουν λιγο ή πολυ κυρτά φύλλα με λίγη υγρασία, ενώ αρκετά έχουν και μικροσκισιματάκια ή τσαλακώματα...

Εγώ πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ότι όταν αγοράζεις κάτι με μεγάλη έκπτωση από BD, θα φροντίσουν να σου στείλουν τη χειρότερη δυνατή κόπια. :lol:

• Like 1
  • Haha 5

@gotham-city Εγώ το κάνω αρκετά συχνά και όταν παραγγέλνω από Bookdepository, αλλά και από Amazon (πιο σπάνια εκεί) και συνήθως μου επιστρέφουν ένα μέρος της παραγγελίας, όχι κάτι τρομερό όμως. Βέβαια, επειδή πλέον τα χτυπημένα κόμικς ΔΕΝ είναι εξαίρεση, προσπαθώ να σκέφτομαι πως τα χτυπήματα είναι κομμάτι της ιστορίας τους και τους δίνουν γοητεία. :P Aλλιώς, εκνευρίζομαι άπειρα και δεν αξίζει.

Επίσης, τι κακό αυτό το πράγμα με τα ΕΛΤΑ. Και αργούν να τα φέρουν και στο 99% των περιπτώσεων περνάνε από το σπίτι όχι για να μου αφήσουν το δέμα, αλλά την ειδοποίηση του δέματος!! Έχω βαρεθεί να πηγαίνω ταχυδρομείο, ακόμα και για μικρού μεγέθους παραγγελίες.

• Like 4

1 minute ago, Lazaros said:

Επίσης, τι κακό αυτό το πράγμα με τα ΕΛΤΑ. Και αργούν να τα φέρουν και στο 99% των περιπτώσεων περνάνε από το σπίτι όχι για να μου αφήσουν το δέμα, αλλά την ειδοποίηση του δέματος!! Έχω βαρεθεί να πηγαίνω ταχυδρομείο, ακόμα και για μικρού μεγέθους παραγγελίες.

εάν σου άφηναν δέμα, είσαι σίγουρος πως δεν θα στο έκλεβαν; ή δεν θα το έτρωγε η βροχή; 100 φορές ειδοποίηση

• Like 5

1 hour ago, Beefheart said:

Εγώ πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ότι όταν αγοράζεις κάτι με μεγάλη έκπτωση από BD, θα φροντίσουν να σου στείλουν τη χειρότερη δυνατή κόπια. :lol:

Μου το έκαναν και μένα κανά δυο φορές και σε συλλεκτικές εκδόσεις μέχρι που σατανίστηκα έγινε μια πολύ περιγραφική ανταλλαγή email που τους Έδειξα και ιστορικό προηγούμενων παραγγελιών και μου έδωσαν δεύτερο αντίτυπο συλλεκτικής έκδοσης και από τότε με κάποιο μαγικό τρόπο μου έρχονται όλα wrapped up. :DDDD 

Το ορκίζομαι ότι ήμουν πολύ ευγενική και δεν έβρισα κανέναν. 

• Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 4

1 hour ago, Lazaros said:

@gotham-city Εγώ το κάνω αρκετά συχνά και όταν παραγγέλνω από Bookdepository, αλλά και από Amazon (πιο σπάνια εκεί) και συνήθως μου επιστρέφουν ένα μέρος της παραγγελίας, όχι κάτι τρομερό όμως. Βέβαια, επειδή πλέον τα χτυπημένα κόμικς ΔΕΝ είναι εξαίρεση, προσπαθώ να σκέφτομαι πως τα χτυπήματα είναι κομμάτι της ιστορίας τους και τους δίνουν γοητεία. :P Aλλιώς, εκνευρίζομαι άπειρα και δεν αξίζει.

Παιδιά, τα ταχυδρομεία έχουν 1567 στραβά, αλλά είναι άδικο να τους κατηγορούμε και για πράγματα που δεν ευθύνονται.

Οι διανομείς είναι υποχρεωμένοι να μας φέρνουν τα πάντα μέχρι και το μέγεθος φακέλου Α4. Και αυτό γιατί είναι πεζοί με μία τσάντα. Φανταστείτε να κουβαλάγανε στην τσάντα και δέματα μεγέθους βιβλίου. Απλά θα έπρεπε να κουβαλάνε 5 βιβλία, να τα αφήνουν στις διευθύνσεις, και να πηγαίνουν πίσω για να πάρουν άλλα 5 βιβλία. Δεν είναι πρακτικό αυτό. Μερικές φορές, και όταν έχουν λίγες επιστολές για να μοιράσουν, τότε μπορεί να πάρουν και μερικά δεματάκια και να τα αφήσουν στα σπίτια. Υπάρχουν όμως πάρα πολλοί, όπως η @Sugarglitter που δεν θέλουν να γίνεται αυτό γιατί τους τα κλέβουν. Οπότε, είναι αδύνατο να θυμούνται ποιος θέλει και ποιος δεν θέλει και τι.

• Like 7

Προσωπικά όταν έμεινα ένα εξάμηνο Θεσσαλονίκη, ξεκίνησαν αρχικά να τα φέρνουν σπίτι και τελικά άφηναν πάντα ειδοποίηση από ένα σημείο και μετά. Αφήστε που σχόλαγα μετά τις 2 συνήθως από σχολή και έπρεπε να τρέξω να προλάβω τα ΕΛΤΑ μην κλείσουν. Στην Αθήνα πάλι πάντα μου τα φέρνουν σπίτι από BookDepo. 

• Like 4

Εγώ λέω για το bookdepo. Πληρώνεις για κάτι 20-30 ή και πολλά περισσότερα ευρώ και σου έρχεται με σκισίματακια και φουλ σε υγρασια σελίδες....Κανονικά θα έπρεπε να ζητάμε άλλο ή τα λεφτά μας, αλλα εγώ προσωπικά μόνο 2-3 φορές το έχω κάνει σε πολύ τραγικές περιπτώσεις σε ένα βάθος χρονου 12 ετών.

• Like 4

5 hours ago, gotham-city said:

Εμένα σχεδόν όλα μου έχουν έρθει σε άψογη κατάσταση. Δυο φορές ήρθαν ταλαιπωρημένα και τους έστειλα φωτος , εξηγώντας τους την κατάσταση. Στη μια περίπτωση μου έστειλαν καινούριο χωρίς να μου ζητήσουν το παλιό και στην άλλη περίπτωση που είχε ένα μικρο γδαρσιμο το slipcase, με ρώτησαν αν θέλω να τους το στείλω πίσω και να μου ξαναστείλουν καινούριο ή να μου κάνουν 50% refund. Διάλεξα το δεύτερο. Η αλήθεια είναι ότι είχα περασει κανα δυο φίλτρα τις φωτος για να δώσω μεγαλύτερη έμφαση στο πρόβλημα :P

Από bookdepo παραγγέλνω πλέον σπάνια, γιατί ψωνίζω κυρίως από cheapcomics που έχουν πολύ καλές προσφορές, είτε από τα ντόπια κομικσάδικα που βγάζουν συχνά προσφορές κι έχουν κι αυτά ανταγωνιστικές τιμές :beer:

• Like 7

6 minutes ago, Tsaklas said:

@kabuki Ποια ντόπια κομιξάδικα έχουν ανταγωνιστικές τιμές με Βookdepository ; :wondering: Eγώ σπάνια έχω δει εκπτώσεις σ'αυτά. 

να κοιτας τις προσφορές και τα bazaars :)

Πχ η jemma καινει bazaar με 50%, το star comics κανει bazaar με 2+1 δωρο  τουλάχιστον μια φορά το χρόνο- οπότε πανω κατω βγαινουν bd τιμες, κάπιοες φορές και πιο κάτω, αναλόγως με το τι θα αγοράσω. 

Σίγουρα αυτό δε βολεύει σε νέες κυκλοφορίες, αλλά αυτό δε με ενοχλεί ιδιαίτερα, καθώς διαβάζω τα περισσότερα κατεβασμένα πριν τα αγοράσω :)

• Like 4

22 hours ago, Phantom Duck said:

Όλα δηλαδή όλα όλα; Νομίζω πως μερικά είναι εξαντλημένα, τα είχε το Bookdepository; Ή αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα που σου έλειπαν; Μιλάμε πάντα για Vertical, έτσι;

Όταν τα παράγγειλα υπήρχαν όλα(μόλις είχε ολοκληρωθεί η σειρά).Μονάχα τα 3 πρώτα τα είχα πάρει από Solaris γιατί ήταν η hard cover limited edition.

• Like 5

Καινούργια κομιξάκια από Book depository, zavvi και Οξύ. :beer:

20200622_125649.thumb.jpg.9eac82f37bba87e8d7f5905e061e3163.jpg

Τσίμπησα και ένα "μικρό παιχνιδάκι" για το PS4.

20200622_125753.thumb.jpg.69eab0d1b137eb118b60e8761889c9ca.jpg

Όλα αυτά εν καιρώ εξεταστικής... πολλοί οι πειρασμοί. :prankster:

Edited by the comic guide
  • Like 11
  • Thanks 1
  • Haha 2

Καλοφάγωτο :lol:

Πραγματικά, παίζει να είναι το μεγαλύτερο πράγμα στη βιβλιοθήκη μου, αν θυμάμαι καλά, πάνω από 1500 σελίδες!

• Like 7
  • Thanks 1

49 minutes ago, Dredd said:

Καλοφάγωτο :lol:

Πραγματικά, παίζει να είναι το μεγαλύτερο πράγμα στη βιβλιοθήκη μου, αν θυμάμαι καλά, πάνω από 1500 σελίδες!

Στη δικιά μου δε χωράει, το έβαλα στο γραφείο. :lol: Γενικά, η βιβλιοθήκη μου τελειώνει και δεν ξέρω τι να κάνω. :lol:

• Like 5
  • Haha 3

Αρχίζεις με το να ξεφορτωθείς άχρηστα αντικείμενα. Πίνακες, διακόπτες, ψυγεία, ντουλάπια, air-condition. Οτιδήποτε σε εμποδίζει να βάλεις άλλη μια βιβλιοθήκη. :lol:

• Like 2
  • Haha 8