Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Marvel Omnibus

Dredd
 Share

Recommended Posts

Όπως έγραψα και αλλού, η Marvel το έχει ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ τελείως με την ποιότητα των εκδόσεών της. Μόλις παρέλαβα το Silver Surfer omnibus που ξαναβγήκε σε νέα φουρνιά με διορθωμένα κάποια λάθη, και τυπώθηκε αυτή τη φορά κάπου στην Τουρκία! Η ποιότητα του χαρτιού είναι τραγική. Κοιτάξτε σύγκριση με το Captain omnibus του Kirby, το οποίο έχει ελαφρώς λιγότερες σελίδες... Τραγικό να πληρώνουμε χρήματα για πολυτελείς εκδόσεις και να παίρνουμε τέτοια πράγματα :unsure:

Μιλάμε για σχεδόν 600 σελίδες και το πάχος του χαρτιού είναι σαν διαφημιστικού φυλλαδίου!

383190324_20201226_194146(Medium).thumb.jpg.a0fb71a7b7b3dd1e3619d07e69ca93b1.jpg

• Like 3
  • Sad 8

Πω τραγικό! Εντωμεταξύ παρατήρησα ότι πολλά νέα Omnis (επανεκδόσεις κυρίως) εκτυπώνονται πλέον στη Τουρκία, με το αποτέλεσμα να μην είναι και το καλύτερο. 

Άσχετο, αλλά βλέποντας τη φωτογραφία του λόρδου, αναπολώ τη πρώτη φουρνιά Omnibus, τότε που ήταν ναι μεν πιο "παχιά", αλλά το σκληρόδετο μέρος ήταν κατασκευασμένο από πιο καλό υλικό. (και είχε αυτή τη γυαλιστερή υφή) Τώρα, όλα είναι ματ και αυτό ρίχνει τη ποιότητα στα μάτια μου κάπως. 

• Like 7

Ναι, δεν είναι η πρώτη φορά που ρίχνουν την ποιότητα (τα πρώτα ήταν όντως τα καλύτερα) αλλά τουλάχιστον κρατούσαν ένα καλό επίπεδο. Τώρα το έχουν παρακάνει, εγώ δεν πρόκειται να πάρω άλλο αν είναι σε "τουρκικο" στυλ :P

Και μια φωτογραφία δίπλα σε Fantagraphics με τις μισές σχεδόν σελίδες

892035452_20201226_194002(Medium).thumb.jpg.51ef94660a58286bafa90a11d2049832.jpg

• Like 8

Φέτος η Marvel ξεκίνησε επανεκδόσεις του Uncanny X-Men του Claremont και βλέποντας τη ποιότητα του πρώτου που είχε εκτυπωθεί Τουρκία με έλουσε κύρος ιδρώτας για που εκτυπώθηκαν τα επόμενα, καθώς είχα προ παραγγείλει το δεύτερο. Ευτυχώς, έχουν εκτυπωθεί στην Ασία. (Asia Printing Solutions) 

Από εδώ και πέρα θα είμαι και εγώ επιφυλακτικός (ευτυχώς που υπάρχει και ένας Ομαρ που αναφέρει όλες αυτές τις "λεπτομέρειες" :P), γιατί το να δίνεις κάτι 60αρια η 70αρια με τα μεταφορικά και η ποιότητα να είναι τέτοια, ε ξενερώνεις κάπως.

Βέβαια, αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή και θέλεις το τάδε ομνι οπωσδήποτε για τη συλλογή, αναγκάζεσαι ρε γμτ. :thinking::lol:

• Like 7

Δύσκολο θέμα. Δεν μου έχει πέσει ακόμα τέτοιο ακραίο παράδειγμα όπως αυτό που περιγράφει ο @Lord Makro, αλλά γενικά είμαι υπέρ του ελαφρότερου χαρτιού/μικρότερου βιβλίου. Αν έπαιρνα μόνο 1-2-3 Omnibus, θα ήθελα και εγώ αυτά που έπαιρνα να είναι όσο τούμπανα γίνεται. Από τη στιγμή όμως που ακολουθώ τη σειρά και παίρνω 10+ το χρόνο, το θέμα χώρου είναι πιο πιεστικό. Εκτός βέβαια αν είναι τόσο χάλια, όσο λέει ο Λόρδος, οπότε πρέπει να τσεκάρω ένα πρώτα από κοντά.

Ξέρουμε ποια έχουν τυπωθεί στη Τουρκία;

• Like 6

Είναι πολύ λεπτό το χαρτί, βλέπεις μέσα από τις σελίδες το πίσω σχέδιο, κάτι που δεν το έχω ξανασυναντήσει σε τέτοια έκδοση. Επίσης, επειδή είναι πολύ σφιχτό το δέσιμο, δεν ανοίγει τελείως, αλλά πρέπει να περάσεις τη σελίδα 20κάτι για να μπορεί να σταθεί. Αν κατάλαβα καλά δεν είναι πολλά που έχουν τυπωθεί στην Τουρκία, ας ελπίσουμε να μην γίνει κανόνας - εγώ πάντως δεν ξανακάνω παραγγελία αν δεν μάθω λεπτομέρειες πρώτα ;)

• Like 7

7 hours ago, Dredd said:

Ξέρουμε ποια έχουν τυπωθεί στη Τουρκία;

Το τελευταίο Conan του Kurt Busiek και το 4ο Omnibus Conan - The original Marvel years σίγουρα έχουν τυπωθεί εκεί, και έχουν κατώτερο χαρτί και βιβλιοδεσία από τα υπόλοιπα.

Στο 09:26 το αναφέρει ο Όμαρ.

Ελπίζω να έφαγαν αρκετά παράπονα και να μην το συνεχίσουν και στο Savage sword of Conan omnibus #4, επειδή θα τους δαγκώσω. Μία σειρά της Marvel είπα να παίρνω κι εγώ, και πάνε να στο βγάλουν ξινό.

• Like 9

Λοιπόν, άνοιξα το 4ο Conan Original. Ναι είναι λεπτότερες οι σελίδες, αλλά δεν βλέπεις το σχέδιο της πίσω σελίδας σε καμία περίπτωση. Για εμένα είναι απόλυτα αποδεκτό.

Προφανώς όχι ιδανικό, αλλά αποδεκτό, με τη λογική που ανέφερα παραπάνω.

• Like 6

Προφανώς πειραματίζονται με νέο χαρτί και στην περίπτωση του ασημένιου σέρφερ του ξέφυγε ένα τσακ παραπάνω και χρησιμοποίησαν τσιγαρόχαρτο. Θα δούμε αν πρόκειται για λάθος ή αν θα το μονιμοποιήσουν.

• Like 5

Σε αντίστοιχα προβλήματα που είχαν με χαρτιά και εκτυπώσεις στα epic collections πάντως, η Μάρβελ δεν δίστασε να αλλάξει τυπογραφείο. Απλά, μέχρι να βγουν τα πρώτα προβληματικά τομάκια στο εμπόριο και να ακουστούν τα παράπονα, έχουν ήδη τυπώσει και άλλους τόμους.

• Like 5

23 hours ago, Lord Makro said:

Είναι πολύ λεπτό το χαρτί, βλέπεις μέσα από τις σελίδες το πίσω σχέδιο, κάτι που δεν το έχω ξανασυναντήσει σε τέτοια έκδοση. Επίσης, επειδή είναι πολύ σφιχτό το δέσιμο, δεν ανοίγει τελείως, αλλά πρέπει να περάσεις τη σελίδα 20κάτι για να μπορεί να σταθεί. Αν κατάλαβα καλά δεν είναι πολλά που έχουν τυπωθεί στην Τουρκία, ας ελπίσουμε να μην γίνει κανόνας - εγώ πάντως δεν ξανακάνω παραγγελία αν δεν μάθω λεπτομέρειες πρώτα ;)

@Lord Makro μήπως πρέπει να τους το επιστρέψεις (ως απαράδεκτο) για να αγχωθούν κι αυτοί στην Marvel λιγάκι;

Υπάρχει κάποιος στην Marvel που βλέπει τέτοια προβλήματα, κοινώς περνούν από κάποιο ποιοτικό έλεγχο ή περιμένουν να λάβουν παράπονα ;

• Like 5

3 hours ago, guskoin said:

@Lord Makro μήπως πρέπει να τους το επιστρέψεις (ως απαράδεκτο) για να αγχωθούν κι αυτοί στην Marvel λιγάκι;

Υπάρχει κάποιος στην Marvel που βλέπει τέτοια προβλήματα, κοινώς περνούν από κάποιο ποιοτικό έλεγχο ή περιμένουν να λάβουν παράπονα ;

Δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο εφόσον δεν έχει έχει γίνει κάποιο "λάθος" στην εκτύπωση ή στο συγκεκριμένο αντίτυπο, εν γνώσει τους το έβγαλαν έτσι. Όπως έγραψε και κάποιος σε μια ξένη σελίδα, η Marvel ήξερε ότι θα βγει τόσο λεπτό γιατί το dust jacket που το συνοδεύει έχει σχεδιαστεί ακριβώς για αυτές τις διαστάσεις της ράχης. Προσωπικά δεν ξαναπαίρνω τουρκικό omnibus, ας ελπίσουμε μόνο να μην επεκταθούν αυτές οι προδιαγραφές και στα υπόλοιπα που τυπώνονται σε άλλες χώρες...

• Like 6

14 minutes ago, GreekComicFan said:

Καθαρά για να το έχουμε σαν πληροφορία (καθώς αμφιβάλλω πως θα τον ενδιαφέρει κανέναν εδώ μέσα) θα βγάλουν Loki Omnibus.

Λογικά λόγω της σειράς που θα παιχτεί το 2021... όντως δεν έχει νόημα για τους κομιξοφαν, οι ιστορίες θα υπάρχουν σίγουρα μέσα σε εκδόσεις του Thor :P

• Like 4

Από το εξώφυλλο που είδα, πρέπει να είναι ποτ πουρί, τουλάχιστον το πρώτο omni.

Edit: Yup. Κλασικές ιστορίες είναι.

https://bleedingcool.com/comics/loki-gets-an-omnibus-series-and-others-for-2021/

Αυτό που ψάχνεις έχει ήδη βγει. Δεν αποκλείεται λόγω της σειράς να το ξαναβγάλουν βέβαια.

https://www.amazon.com/Loki-Journey-Mystery-Kieron-Omnibus/dp/1302908642

Edited by GreekComicFan
  • Like 4

Νταρντέβιλ μπαι Τσάρλς Σουλέ.

Δεν ήταν κακό ραν. Δεν ήταν πολύ καλό ραν. Καλύτερο απ το Σάντολαντ , πιο παραδοσιακό από το πολυβραβευμένο του Μαρκ Γουέηντ.

Θα το πάρω.

• Like 2

1 hour ago, Dredd said:

Το σκεφτομαι και εγω.

Το σπαιντερμαν του McFarlane δεν λενε οτι εχει χαλια σεναριο;

Ε όχι και χάλια, αλλά είναι κλασικό superhero 80s και μπορεί να φανεί "παλιό" σε κάποιον που διαβάζει κυρίως σύγχρονα κόμικς.

Edited by Lord Makro
  • Like 4
  • Thanks 1

Δε ξέρω ρε παιδιά, το run του Soule μου είχε βγάλει την αίσθηση "μια από τα ίδια". Είχαμε το αριστουργηματικό run του Waid, το οποίο άλλαξε τον χαρακτήρα και του έδωσε μια νέα και πρωτότυπη κατεύθυνση, και μετά ο Soule ακύρωσε επί της ουσίας ό,τι αλλαγή έφερε o Waid στον τίτλο για να ξαναγυρίσει το χαρακτήρα στη darkιλλα, προκειμένου να ακολουθήσει και τα πρότυπα της σειράς του Netflix που έβγαινε τότε. Θυμάμαι είχα διαβάσει 10 τεύχη και μετά το παράτησα. Όμως, μπορεί να είναι καλό σαν σύνολο και να αξίζει μια ευκαιρία...

Ώπα για ποιο Omnibus ΜcFarlane λέμε; Αν λέμε για τη σειρά που έγραψε και ο ίδιος (αυτή που είχε το Torment), τότε ναι το σενάριο είναι του ποδιού, αλλά το σχέδιο τα σπάει. 

Αν λέμε για τα τεύχη που είχε γράψει ο Michelinie, τότε το σενάριο είναι καλό. (όχι τέλειο όμως)

• Like 3