Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Marvel Omnibus

Dredd
 Share

Recommended Posts

Τέλεια νέα. Το New X-Men είναι ένα από τα λίγα έργα του Morrison που μου αρέσουν και παράλληλα δεν έχω σε κάποια αξιοπρεπή φυσική μορφή. Όταν ήμουν μικρός, είχα αγοράσει κάτι αισχρές εκδόσεις για αυτό το run. (μικρό μέγεθος, εφημεριδέ χαρτί και λίγη κόλλα στη ράχη). Το αποτέλεσμα --> κομφετί. Επομένως, αυτό το Omni είναι must για μένα. Συν τοις άλλοις, είναι από τα αγαπημένα μου run των X-Men, κυρίως επειδή ήταν το πρώτο που διάβασα πιτσιρικάς. (αυτό και το Astonishing X-Men

• Like 7

Όλο λέω να το διαβάσω, και όλο το αναβάλλω. Πρέπει να το βάλω στο κομοδίνο, δεν γίνεται αλλιώς! :lol:

• Like 2
  • Haha 4

2 hours ago, the comic guide said:

Τέλεια νέα. Το New X-Men είναι ένα από τα λίγα έργα του Morrison που μου αρέσουν και παράλληλα δεν έχω σε κάποια αξιοπρεπή φυσική μορφή. Όταν ήμουν μικρός, είχα αγοράσει κάτι αισχρές εκδόσεις για αυτό το run. (μικρό μέγεθος, εφημεριδέ χαρτί και λίγη κόλλα στη ράχη). Το αποτέλεσμα --> κομφετί. Επομένως, αυτό το Omni είναι must για μένα. Συν τοις άλλοις, είναι από τα αγαπημένα μου run των X-Men, κυρίως επειδή ήταν το πρώτο που διάβασα πιτσιρικάς. (αυτό και το Astonishing X-Men)

Μέσα κ εγώ. Έχω ολα τα τεύχη κ πάντα το ανέβαλα, αλλά ειναι καλή ευκαιρία να το πάρουμε κ αν το πάρουμε με κανα κουπονάκι τόσο το καλύτερο. Ειδικά αφού κατά τη γνώμη μου ειναι απο τα τελευταία καλά x men που έχουν κυκλοφορήσει ....μπα το τελευταίο ειναι 

Edited by starman84
  • Like 5

Αν θέλεις να κάνεις οικονομία, :D το vol. 5 είναι όπως βλέπω βασικά πασαλείμματα από διάφορα έξτρα που είχε κάνει ο Peter David. Το κλασικό του run στον μεγάλο τίτλο του HULK τελείωσε στο 4ο omni.

• Like 7
  • Thanks 1

https://www.hollywoodreporter.com/news/general-news/conan-the-barbarian-comics-1235168774/

Παιδάκια για όποιον ενδιαφέρεται τα δικαιώματα του Κόναν (που ήταν γνωστό εδώ και καιρό πως φεύγουν απ' τη Μάρβελ),καταλήγουν στην Titan comics..

Το κακό,(και αυτό που δεν ξέραμε σίγουρα ως τώρα και ελπίζαμε)είναι ότι χάνει τα δικαιώματα να ανατυπωνει ακόμα και το δικό της παλιό υλικό,οπότε όσοι μαζεύανε τα Omnibus τον ήπιαμε λίγο (ειδικά όσον αφορά το Savage Sword ,αφού το "έγχρωμο" θα προλάβει να ολοκληρωθεί)

Εγώ είχα πάρει μια συνειδητή απόφαση να σταματησω αφού φεύγει ο Roy Thomas απλά και μόνο για λόγους οικονομικούς (γτ έχουμε κι άλλα δεκάδες ομνι που θέλουμε πάντα 🥰)και χώρου,αλλιώς θα τα είχα πάρει όλα..

Σταμάτησα στα πρώτα 4 vol και των δύο σειρών με βαριά καρδιά..

Τώρα δυστυχώς το savage θα μείνει (νομίζω στο 7 η 8) :/ 

• Like 6

Η Titan κάνει σχετικά καλή δουλειά και έχει μαζέψει πολλά ips τα οποία δημοσιεύει τακτικά, οπότε σαν επιλογή είναι καλή.

Και όπως καταλαβαίνω από το άρθρο, τα omnibus θα συνεχίσουν από την Titan.

4 minutes ago, Lord Makro said:

... θα το συνεχίσουν όταν επιστρέψουν στη  Marvel... υπομονή :P :D

Μπα, δεν το βλέπω να τους γίνεται η χάρη πλέον. Αυτό το πλοίο σάλπαρε. Θα πρέπει να γίνουν τέρατα με την Titan για να χάσει τόσο σύντομα τα δικαιώματα όσο τα έχασε η Marvel.

Edited by GreekComicFan
  • Like 3

14 hours ago, Elias said:

https://www.hollywoodreporter.com/news/general-news/conan-the-barbarian-comics-1235168774/

Παιδάκια για όποιον ενδιαφέρεται τα δικαιώματα του Κόναν (που ήταν γνωστό εδώ και καιρό πως φεύγουν απ' τη Μάρβελ),καταλήγουν στην Titan comics..

Το κακό,(και αυτό που δεν ξέραμε σίγουρα ως τώρα και ελπίζαμε)είναι ότι χάνει τα δικαιώματα να ανατυπωνει ακόμα και το δικό της παλιό υλικό,οπότε όσοι μαζεύανε τα Omnibus τον ήπιαμε λίγο (ειδικά όσον αφορά το Savage Sword ,αφού το "έγχρωμο" θα προλάβει να ολοκληρωθεί)

Εγώ είχα πάρει μια συνειδητή απόφαση να σταματησω αφού φεύγει ο Roy Thomas απλά και μόνο για λόγους οικονομικούς (γτ έχουμε κι άλλα δεκάδες ομνι που θέλουμε πάντα 🥰)και χώρου,αλλιώς θα τα είχα πάρει όλα..

Σταμάτησα στα πρώτα 4 vol και των δύο σειρών με βαριά καρδιά..

Τώρα δυστυχώς το savage θα μείνει (νομίζω στο 7 η 8) :/ 

Για την ακρίβεια :

- Για το Conan the Barbarian θα βγουν 10 Omnis από την Marvel, τα οποία θα συγκεντρώνουν και τα 275 τεύχη της σειράς + τα 12 annuals.

- Για το Savage Sword of Conan, θα βγουν 8 Omnis τα οποία θα συγκεντρώνουν τα 116 από τα 235 τεύχη της σειράς ( 240 αν βάλεις και το Savage Tales )

- Θα βγει και ένα King Conan Omni, το οποίο θα περιέχει τα 19 τεύχη του πρώτου volume, μένοντας έξω δηλαδή τα 36 τεύχη του 2ου volume.

- Tέλος, δεν θα δούμε ( από τη Marvel τουλάχιστον ) σε Omnis, 35 τεύχη των τελευταίων 3 σειρών (Conan the Adventurer, Conan the Savage, σκέτο Conan), μέχρι που και η Dark Horse πήρε τα δικαιώματα.

• Like 9

Για μένα μέχρι στιγμής σίγουρα New X-Men και λογικά Incredible Hulk Vol. 5 και Maestro από PD! Έχω ήδη τους 4 τόμους, οπότε θα είναι ωραίο να ολοκληρωθεί! 

• Like 5

Επιτέλους nova  μe  Rider omnibus κ φυσικά Θωρ, ελπίζω να μην έχουν πάει κατά διαόλου οι τιμές η ως χώρα ωστε να τα απολαύσουμε....

Edited by starman84
  • Like 4

10 hours ago, GreekComicFan said:

Για τον Μάρτιο του 2023 έχουμε τα:

The Mighty Thor Omnibus volume 4

Nova: Richard Rider Omnibus

Να δεις τι μας κάνει τώρα... :D

Έχω και τα 3 πρώτα omnis του Thor που έχουν όλες τις ιστορίες του Kirby, με το 3ο από αυτά να μπαίνει και στην περίοδο του John Buscema. Και ενώ το σκεπτικό μου ήταν να μείνω εκεί, βλέπω να μου μπαίνουν διαολιές να πάρω και το 4ο. Άλλωστε έχει και αυτό Buscema, που πάντα απέδιδε πολύ ωραία τον συγκεκριμένο ήρωα...

Και η σειρά του Nova είναι καλή περίπτωση, την γνωρίσαμε στη σκληρή γενιά του Καμπανά και ξυπνάει αναμνήσεις.

Edited by Lord Makro
  • Like 6

Κάποιες από τις ιστορίες του 4 τόμου του Θωρ, τις έχουμε δει από την Μαμούθ, επίσης. Και 4 από τα εξώφυλλα αυτής της περιόδου τα είχε χρησιμοποιήσει ο Καμπανάς.

Edited by GreekComicFan
  • Like 5

8 hours ago, GreekComicFan said:

Κάποιες από τις ιστορίες του 4 τόμου του Θωρ, τις έχουμε δει από την Μαμούθ, επίσης. Και 4 από τα εξώφυλλα αυτής της περιόδου τα είχε χρησιμοποιήσει ο Καμπανάς.

Ναι τις θυμάμαι, ψήνομαι όλο και πιο πολύ ;)

• Like 5

Ωωω θενξ! Αλλά θα αρνηθώ ευγενικά γιατί μισώ τα Omnibi. Καταλαμβάνουν τρομερό πρακτικό χώρο που μπορεί να χρησιμέψει για Ελληνικά όοοταν παίρνω και δεν διαβάζονται με τίποτα πουθενά. Όχι, δε διαβάζω κόμικ σε πολυθρόνα διότι

Spoiler

ΠΕΤΑΞΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΤΙΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΓΟΥΡΑΡΕΣ!!!!!!!!! :DDD:

Και είχα κάνει crash test πριν χρόνια με έναν τόμο πολυτελείας τέτοιου στυλ, με τα Artifacts της Top Cow. Υπέροχος τόμος, δε θα τον ξαναδιαβάσω ποτέ, γιατί ήταν λες και διάβαζα Π,L,B και δεν παίρνω ούτε τεράστια αγάλματα. Είναι πολύ μουσειακά όλα αυτά, θέλω να παίρνω ό,τι μου κάνει κλικ και να το απολαμβάνω άμεσα.

Btw σίγουρα το Superior δε θα το ξαναδιάβαζα, αλλά για τον ίδιο λόγο που δύσκολα θα ξαναδιάβαζα κάποιο τευχάκι ASM. Τώρα μου μένουν τα πριν το 1998.

:beer3:

• Like 4
  • Thanks 1