Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Marvel Omnibus

Dredd
 Share

Recommended Posts

Αν έχει πετύχει κανείς το Savage Sword of Conan Omnibus Vol 7 σε ανθρώπινη τιμή (κοντά στο 100ρικο), ας ρίξει σύρμα, επειδή αν είναι να παίρνω τον κάθε τόμο στα 120-130, με κόβω να τη σταματάω τη σειρά.

• Like 5

6 hours ago, Dredd said:

Gwenpool Omnibus τον Νοέμβριο

Με τις τελευταίες της επιλογες στα omni η Marvel επιτέλους δειχνει να θέλει να μας κάνει οικονομία. Μπράβο της απο εμένα

36 minutes ago, Phantom Duck said:

Αν έχει πετύχει κανείς το Savage Sword of Conan Omnibus Vol 7 σε ανθρώπινη τιμή (κοντά στο 100ρικο), ας ρίξει σύρμα, επειδή αν είναι να παίρνω τον κάθε τόμο στα 120-130, με κόβω να τη σταματάω τη σειρά.

Φιλε μου υπομονή το καλύτερο φάρμακο, εγω προσπαθώ να παρω ενα xmen-omni εδω κ ενα 8μηνο με τη τιμή του να ειναι κολλημένη στα 90 με 100 ευρω, δεν θα τους κάνω τη χάρη, άντε να δούμε ποιος θα αντεξει περισσότερο...

• Like 4

Το θέμα είναι πως από το λίγο που ψάχνω, οι τιμές είναι πιο χαμηλές στη φάση των preorders. Επίσης κάποια εξαντλούνται ύστερα από λίγο καιρό. Βέβαια θα μου πεις, αν η εναλλακτική είναι να σταματήσω, τότε μπορώ όντως να κάτσω και να περιμένω μπας και πέσει η τιμή, δεν χάνω τίποτα.

• Like 4

Δυστυχώς εδω που φτάσαμε το μονο που μπορούμε να κάνουμε είναι το να περιμένουμε ρισκάροντας να το χασουμε....φαντάσου εχω βάλει στο ματι το deathstroke του Priest που  ειναι τούμπανο κ με  cover price 150 δολάρια Το έχω βρει κ με 98 ευρω...καλη τιμή, αλλά οχι επιμένω ελπίζοντας να πέσει κ αλλο. Τώρα αν θα μου βγει το ρίσκο...απλά αν το χάσω πάω για το επόμενο...φασκελώνοντας με για τη βλακεία μου...

• Like 3

Ούτε εμένα μου αρέσουν τα Omnibus "ανθολογίες". Και επιτέλους... Πότε θα βγάλουν μία αξιοπρεπή έκδοση για το Iron Man του Matt Fraction; Αυτό το run το αγνοούν επιδεικτικά και κατ' εξακολούθηση τα τελευταία χρόνια. 

• Like 5

Γράφω εδώ για να μην γεμίζουμε το θέμα με τα "αποκτήματα"

Είπαμε ότι λογικά το Amazing Spider-Man omnibus 6 (όταν βγει) θα είναι το τελευταίο αυτής της σειράς γιατί μετά κουμπώνει με το omnibus του Stern.

Σκεφτόμουν λοιπόν και τους Fantastic Four αφού διαβάζω το omnibus 4 το οποίο φτάνει μέχρι το τεύχος 125. Εφόσον έχει κυκλοφορήσει ήδη η περίοδος του John Byrne (αρχίζει με το 232) λογικά υπάρχει χώρος για άλλα 3 omnibus ενδιάμεσα. Έχω βέβαια μεγάλη αμφιβολία αν θα τα βγάλουν ποτέ, εδώ τρομάξαμε να δούμε το 4ο omni που ολοκληρώνει την περίοδο του Jack Kirby... Ο Spider-Man είναι προφανώς πολύ πιο δημοφιλής!

• Like 8

Πείτε μου κάτι εσείς οι ομπνιμπασάδες (ξέρετε ποιοί είστε) , είναι η ιδέα μου ή σιγά σιγά στερεύουμε από καλά OMNIBUS και πλέον βγαίνουν τα πάντα σε OMNI και είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τι αξίζει και τι όχι.

Θυμάμαι μέχρι πριν από τρια περίπου χρόνια, ό,τι έβγαινε σε OMNI ήταν σίγουρα κάτι που για τον χ/ψ λόγο το άξιζε,συνήθως ήταν και κάτι αρκετά παλιότερο, τώρα πλέον κατακλυζόμαστε από οτιδήποτε, μερικές φορές δεν έχουν περάσει ούτε δύο-τρια χρόνια από την πρώτη δημοσίευση και τσουπ, να σου το OMNI.

Είναι λοιπόν η ιδέα μου ότι πλέον θέλει πολύ καλό ξεδιάλεγμα όταν πας να αγοράσεις OMNI ή έχω γίνει παράξενος;

• Like 7
  • Sad 1

Είναι λογικό. Κάποτε έβγαζαν 10-20 Omnis το χρόνο και είχαν να επιλέξουν από το σύνολο της Μαρβελοπαραγωγής 60-70 ετών. Πλέον, η σειρά έχει πάρει ισάξια θέση δίπλα στα Epics, στα Complete και σε όλα υπόλοιπα απλά trades, με 100 τίτλους ετησίως. Εχει φύγει δηλαδή από την σπανιότητα/ιδαιτερότητα και έχει γίνει άλλος ένας τρόπος συλλογής ιστοριών. Ίσως και ο πιο οικονομικός από μία έννοια. Οπότε όπως αγοράζεις επιλεκτικά όλα τα υπόλοιπα, αγοράζεις και αυτά.

Προσωπικά δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, γιατί χρόνια αγόραζα Omnis με κριτήριο απλά αν μου αρέσαν οι ιστορίες και όχι για να συλλέγω τη σειρά.

• Like 7

Αυτό που λέει ο Γιάννης. Τα Omni ξεκίνησαν ως ένας ξεχωριστός τρόπος έκδοσης, ξεχωριστών ιστοριών. Δε νομίζω η Marvel όταν ξεκίνησε να τα βγάζει πίστευε την επιτυχία που θα είχαν. 

Και επειδή τα λεφτά, έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά της Marvel, θα αρμεξουν τη συγκεκριμένη αγορά όσο μπορούν. Άρα θα δούμε πολλές μέτριες ιστορίες σε αυτή τη μορφή. Και καλές και κακές. 

• Like 6
  • Thanks 2

Τα όμνις και τα epic collection έχουν πάρει σημαντικό μερίδιο της αγοράς πλέον, μιας και οι πωλήσεις των απλών trades έχουν πέσει στα τάρταρα. Οι περισσότερες σειρές δεν βγάζουν τα λεφτά τους ούτε σε trades πλέον, οπότε εκμεταλλεύονται την συλλεκτική αύρα αυτών των εκδόσεων για να πουλήσουν και πρόσφατο υλικό τύπου War of the Realms. Κοινώς, πήραν μαθήματα από τον Τερζόπουλο. :P 

• Like 4

Εγώ πάντως έτσι κι αλλιώς από την αρχή θεωρούσα αυτές τις εκδόσεις σαν την τέλεια λύση να μαζέψω παλιές κλασικές ιστορίες που η απόκτησή τους σε τεύχη είναι από δύσκολη έως αδύνατη. Οπότε, καινούριες ιστορίες δύσκολα να πάρω σε omnibus, άλλωστε ό,τι μου αρέσει το μαζεύω συνήθως σε τεύχη. Αυτό είναι καλό για την τσέπη μου, γιατί κάποια στιγμή θα εξαντληθούν οι παλιές ιστορίες και δεν θα έχω άλλα να πάρω... ή έτσι ελπίζω τουλάχιστον! :P :D

• Like 7
  • Haha 1

Δυστυχώς εκει που εχουν φτάσει την οικονομία, αναγκαστικά το πρώτο πράγμα που θα κάνουμε ειναι να περιορίσουμε η να κόψουμε το χόμπι μας. Εγώ πλεον παραγγέλνω επιλεκτικά, αποφεύγω τα καινούργια τύπου captain marvel, house of m, avengers V x men (εκτος φυσικά κ βγάλουν το Immortal Hulk) κ κυνηγάω τα κλασσικά πχ έκανα preorder με κουπονάκι το spectacular spiderman vol 1 περιμένοντας το για Σεπτέμβρη.  Ευτυχώς που η  dc το πάει σιγα σιγά αλλιώς θα ήμουν για πέτρα στο λαιμό κ θάλασσα.

Edited by starman84
  • Like 6
  • Haha 1

• 1 month later...