Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Marvel Omnibus

Dredd
 Share

Recommended Posts

Κάποτε πάντως η ετικέτα/κατηγορία OMNIBUS ήταν κρατημένη για run που είτε ήταν εξαρετικά από θέμα ποιότητας, είτε είχαν βαρύσνουσα ιστορική σημασία, είτε γενικότερα είχαν κάτι που τα έκανε ξεχωριστά. Πρακτικά όποιο και αν αγόραζες ήταν τουλάχιστον ενδιαφέρον. 

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει λίγο ένας ευτελισμός του όρου. Τώρα πια ειναι μαζεμένα πολλά κόμικ μαζί, πολλές φορές χωρίς καν να υπάρχει λόγος που περιλαμβάνεται το "τάδε" τεύχος ή λέιπει το "δείνα" τεύχος. Έχει γίνει λίγο αχταρμας η φάση και δεν θέλει ακρετό ψάξιμο στο τι αξίζει να αγοράσεις και τι όχι.

• Like 8

• 1 month later...
1 minute ago, Lord Makro said:

Από τον "original writer"... Ναι αυτό με ψήνει :D

Με απογοήτευσε ελαφρώς όταν τον άκουσα να τον αναφέρει έτσι, είναι η αλήθεια. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Όμαρ χρειάζεται να έχει τους ίδιους περιορισμούς που έχει η Μάρβελ στην προσφώνηση του Άλαν Μουρ.

Γενικά έδειχνε να είναι έξω από το στοιχείο του στην ανακοίνωση αυτού του τόμου.

• Like 5

9 minutes ago, GreekComicFan said:

Με απογοήτευσε ελαφρώς όταν τον άκουσα να τον αναφέρει έτσι, είναι η αλήθεια. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Όμαρ χρειάζεται να έχει τους ίδιους περιορισμούς που έχει η Μάρβελ στην προσφώνηση του Άλαν Μουρ.

Γενικά έδειχνε να είναι έξω από το στοιχείο του στην ανακοίνωση αυτού του τόμου.

Γιατί πλέον ο Omar είναι υπάλληλος της Marvel, με ή χωρίς εισαγωγικά. Είχε αναφέρει ότι παράτησε τη δουλειά του και ζει πλέον από τα λεφτά που του βγάζει το κανάλι του, αλλά, μη γελιόμαστε, τα χοντρά λεφτα σίγουρα θα τα παίρνει από τη Marvel. H οποία βρήκε ένα φανμπου με απήχηση στο κοινό και τον "εξαγόρασε". Καλά κάνουν και οι δύο πλευρές, απλά, προσωπικά, αλλιώς γουστάρω αυτούς που το κάνουν για την κ#%α τους, και αλλιώς τους "πληρωμένους".

Εξω από το στοιχείο του είναι γενικά όταν ασχολείται με κάτι αμιγώς υπερηρωικό ή manga. Φαίνεται και από τις συνεντεύξεις του ιδιαίτερα, όπου ρωτάει κυρίως με ότι έχει να κάνει με τα υπερηρωικά και τα υπόλοιπα φαίνεται ότι δεν τα πολυξέρει.

• Like 3

53 minutes ago, Phantom Duck said:

Για κάντε το λιανά και για εμάς που δεν ξέρουμε, έχει παιχτεί κάτι με Alan Moore & Marvel;

Ναι, δεν θέλει να αναφέρεται το όνομα του, ιδίως για το miracleman που όταν το έγραφε, νόμιζε πως ήταν χαρακτήρας στο public domain, όπως τον είχε επιβεβαιώσει ο αρχικός εκδότης του miracleman.

48 minutes ago, Dredd said:

Γιατί πλέον ο Omar είναι υπάλληλος της Marvel, με ή χωρίς εισαγωγικά. Είχε αναφέρει ότι παράτησε τη δουλειά του και ζει πλέον από τα λεφτά που του βγάζει το κανάλι του, αλλά, μη γελιόμαστε, τα χοντρά λεφτα σίγουρα θα τα παίρνει από τη Marvel. H οποία βρήκε ένα φανμπου με απήχηση στο κοινό και τον "εξαγόρασε". Καλά κάνουν και οι δύο πλευρές, απλά, προσωπικά, αλλιώς γουστάρω αυτούς που το κάνουν για την κ#%α τους, και αλλιώς τους "πληρωμένους".

Εξω από το στοιχείο του είναι γενικά όταν ασχολείται με κάτι αμιγώς υπερηρωικό ή manga. Φαίνεται και από τις συνεντεύξεις του ιδιαίτερα, όπου ρωτάει κυρίως με ότι έχει να κάνει με τα υπερηρωικά και τα υπόλοιπα φαίνεται ότι δεν τα πολυξέρει.

Δεν πιστεύω πως του δίνει «χοντρά λεφτά» αλλά οκ.

Το ότι βασίζεται στο κανάλι ως επάγγελμα το ξέρω (εγώ το είχα γνωστοποιήσει εδώ μέσα εξάλλου), αλλά δεν μου είχε κάνει μέχρι τώρα εντύπωση πως είχε πουληθεί, και για να είμαι ειλικρινής, ούτε τώρα το πιστεύω. Απλά είναι πολύ δεκτικός για δικό του καλό, ώρες ώρες και τον εκμεταλεύονται.

• Like 6

Φαντάσου ότι είναι το ΣΥΝΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟ OMNIBUS που περιμένουμε εδώ και κάμποσα χρόνια που έχουμε μάθει ότι η Μάρβελ απέκτησε τα δικαιώματα του χαρακτήρα.

ΝΑΙ ΡΕ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΕ ! Επιτέλους! ΣΥΝΟΥΣΙΑΖΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ

πόσο χάλια είναι τα politically correct σχόλια....

• Haha 6

• 2 weeks later...

Υπάρχει ενθουσιασμός για το συγκεκριμένο. Εγώ είχα διαβάσει τα Spectacular 43-61 πέρυσι και μου είχαν φανεί πολύ, πολύ καλά. Βέβαια ήταν τα τεύχη του Stern, οπότε ψιλοαναμενόμενο. Τα 1-42 είναι εξίσου καλά; :thinking: 

• Like 4

Πιθανόν και να μην σε ξετρελάνουν εσένα. Είναι επαρκές καλές, αλλά αυτό μόνο αν σου αρέσουν αυτά που έκανε η Μάρβελ - γενικά - την δεκαετία του '80 υπό την εποπτεία του Jim Shooter.

Edited by GreekComicFan
  • Like 4

2 hours ago, GreekComicFan said:

Για τον Οκτώβρη του 2022 έχουμε το Captain Marvel by Kelly Sue DeConnick Omnibus.

Αυτό είναι που λέμε ο ορισμός της αρπαχτής......ειπαμε  καλά τα omni αλλά όχι κ ετσι.....ποτε έγινε κλασσικό το run της

• Like 3
  • Haha 2

Conan the Barbarian The Original Marvel Years volume 9 για τον Οκτώβρη του 2022 και volume 10  για τον Δεκέμβρη, ολοκληρώνοντας την σειρά!

Savage Sword of Conan The Original Marvel Years volume 8, επίσης για τον Οκτώβρη.

Μένει να δούμε πως θα χειριστούν την δημοσίευση των μίνι σειρών που βγήκαν προς τα τέλη της χιλιετίας.

Edited by GreekComicFan
  • Like 6

Κάτι πρέπει να παίζει με τα δικαιώματα... δεν μπορεί να βγάζουν του σκοτωμού μέσα σε λίγα χρόνια 20 omnibus του Conan και να περιμένουμε δεκαετία και βάλε για το 4ο ή 5ο των FF, Avengers, Spider-Man κλπ

• Like 5

Για τον Οκτώβρη του 2022 έχουμε το Star Wars Legends: The Rebellion Omnibus volume 1.

On 25/1/2022 at 10:20 ΜΜ, Lord Makro said:

Κάτι πρέπει να παίζει με τα δικαιώματα... δεν μπορεί να βγάζουν του σκοτωμού μέσα σε λίγα χρόνια 20 omnibus του Conan και να περιμένουμε δεκαετία και βάλε για το 4ο ή 5ο των FF, Avengers, Spider-Man κλπ

Ή πολύ απλά πουλάει τόσο πολύ που ακόμα και η Marvel δεν θέλει να χάσει το ενδιαφέρον. Δες πόσο γρήγορα κάλυψαν και το Hulk του Peter David.

• Like 3

Τα Savage Sword of Conan είναι τα μόνα Marvel Omnibus που έχω αγοράσει, αν και αρχίζω να το σκέφτομαι αν θα τα συνεχίσω, μιας και από το 7ο και μετά, δεν το βρίσκω πουθενά κάτω από ~110€, και δεν ξέρω αν είμαι διατεθειμένος να δίνω τόσα φράγκα από εδώ και πέρα, ειδικά τη στιγμή που μειώνουν τις σελίδες και λεπταίνουν (έστω και λίγο) το χαρτί.

• Like 5

Παρέλαβα χθες το reprint (επιτέλους, μετά από τόσα χρόνια) του THOR 1 omnibus και έκλεισα την τριάδα. Πρώτη φορά παίρνω από το bookdepository βιβλίο σε τέτοια κατάσταση, το κουτί ήταν ανοιγμένο και το dust jacket (μέσα στη ζελατίνα του) ξεσχισμένο. Θα τους στείλω mail, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που σας γράφω. Θα έφτιαχνα έτσι κι αλλιώς άλλο dust jacket που να ταιριάζει με τα προηγούμενα.

Πάμε λοιπόν... να οργανωθούμε για τα omnibus dust jackets!

Προτείνω να ανταλλάξουμε ιδέες και αρχεία για να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη. Δεν υπάρχει λόγος πιστεύω να πληρώνουμε μεγάλα ποσά (όπως κάνουν κάποιοι στο εξωτερικό) για να τα φτιάξουμε. Έχει κανείς την πρωτότυπη έκδοση του THOR 1 για να πάρω το αρχείο και να το προσαρμόσω; Αλλιώς χρειάζεται αρκετή δουλειά για να το φτιάξω μόνος. Επειδή και η εκτύπωση δεν είναι απλή υπόθεση σε αυτό το μέγεθος, έχω βρει εδώ στο Αγρίνιο με 5 ευρώ το κομμάτι, αλλά είναι για διπλάσιο μέγεθος (πρέπει να φτιάξω 2 μαζί).

@Darth Chris είχα δει ότι πήρες το FF 3 με την νέα ράχη, έχω σκαναρισμένη την παλιά αν την θέλεις.

• Like 9

2 hours ago, Lord Makro said:

Παρέλαβα χθες το reprint (επιτέλους, μετά από τόσα χρόνια) του THOR 1 omnibus και έκλεισα την τριάδα. Πρώτη φορά παίρνω από το bookdepository βιβλίο σε τέτοια κατάσταση, το κουτί ήταν ανοιγμένο και το dust jacket (μέσα στη ζελατίνα του) ξεσχισμένο. Θα τους στείλω mail, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που σας γράφω. Θα έφτιαχνα έτσι κι αλλιώς άλλο dust jacket που να ταιριάζει με τα προηγούμενα.

Πάμε λοιπόν... να οργανωθούμε για τα omnibus dust jackets!

Δυστυχώς εμενα μου λείπει το vol 2 μαζι με το run του straczynski... εχω κάνει preorder  του Aaron ώστε να τα κλείσω.  Δεν είχα κανένα προβλημαμε τη παραλαβή μου ήρθε μια χαρα..... Οσο για το dust jacket αν βγάλεις άκρη είμαι μέσα......

• Like 4