Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Recommended Posts

Φρουτοπία 1.jpg

Ένα σχεδόν θρυλικό κόμικ, που ξεπήδησε από την αστείρευτη φαντασία του σπουδαίου Ευγένιου Τριβιζά και την πένα του Νίκου Μαρουλάκη. Η Φρουτοπία ξεκίνησε μεν ως κόμικ, αλλά έγινε αγαπητή στο κοινό μέσα από τη θρυλική σειρά με κούκλες της οικογένειας Σοφιανού, παρόλο που αυτή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ (διακόπηκε 3 επεισόδια πριν το τέλος).

Η ιστορία ξεκινά, όταν ένας μανάβης, ονόματι Μανόλης, εξαφανίζεται από τη χώρα της Φρουτοπίας και η εφημερίδα "Τρέχα Γύρευε" στέλνει τον καλύτερο ρεπόρτερ της, τον Πίκο Απίκο, στη μακρινή Φρουτοπία, για να λύσει το μυστήριο. Καθώς, όμως ο δημοσιογράφος θα γνωρίζει ολοένα και περισσότερο αυτή τη μυστηριώδη χώρα, το μυστήριο θα πυκνώνει. 

Φρουτοπία Ήρωες.jpg

Δεν έχει νόημα να περιγράψει κανείς, την υπόθεση, είναι τόσο γεμάτη με επεισόδια και χαρακτήρες, που ακόμη και η απλή έκθεση της υπόθεσης θα αδικήσει το κόμικ και τους δημιουργούς. Η πρώτη υπόθεση ολοκληρώθηκε σε 5 τεύχη και μετά ο Πίκος Απίκος κλήθηκε να επιστρέψει στη Φρουτοπία άλλες δύο φορές για ισάριθμα ταξίδια. 

Φρουτοπία Ταξίδια.jpg

Υπέροχο χιούμορ, σουρεαλιστικό σε πολλές στιγμές, με πολλά λογοπαίγνια, με κάποιες, πολύ λίγες, κάπως άστοχες στιγμές και καλώς ή κακώς αρκετές αναφορές στο χώρο και την εποχή κατά την οποία γράφτηκε (η Ελλάδα της δεκαετίας του 1980). Καθώς εξελισσόταν η πλοκή, εξελισσόντουσαν και οι χαρακτήρες και υπήρξαν πολλές αναφορές με πολιτικό και κοινωνικό περιεχόμενο. Όσοι έχετε διαβάσει κάτι από Τριβιζά, θα το απολαύσετε, όσοι δεν έχετε διαβάσει, μπορείτε να ξεκινήσετε από εδώ. Εξάλλου, ένα μεγάλο προτέρημα του Τριβιζά και όλων των πετυχημένων συγγραφέων παιδικών βιβλίων, είναι ότι διαβάζονται με την ίδια απόλαυση από όλες τις ηλικίες. :) 

Φρουτοπία 2 19.jpgΦρουτοπία 2 20.jpg

Ο Νίκος Μαρουλάκης, που είχε εικονογραφήσει πολλά, παιδικά κυρίως, βιβλία εικονογραφεί πολύ ωραία το σενάριο του Τριβιζά. Μάλλον φαίνεται άτεχνο ή ξεπερασμένο με τα τωρινά δεδομένα, αλλά ελάχιστη σημασία έχει αυτό. Τα σχέδιά του είναι απλά, αλλά οι λεπτομέρειες είναι παρούσες εκεί που πρέπει, καρτουνίστικα μεν, αλλά και ρεαλιστικά, όπου χρειάζεται και δίνουν όλη την ουσία του έργου. Τα χρώματα είναι πολύ ωραία και η συμβολή του στο έργο είναι τεράστια, ισότιμη εκείνη του συγγραφέα. Δεν θα κρύψω, ότι ίσως μιλάει και η νοσταλγία μου ή η συνήθεια, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ άλλη εικονογράφηση για το έργο. 

Φρουτοπία 25.jpg

Σύμφωνα με τις πηγές, το έργο δημιουργήθηκε το 1983 ως κόμικ, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω που πρωτοδημοσιεύτηκε, αν δημοσιεύτηκε κάπου πριν την προβολή της τηλεοπτικής σειράς, η οποία ξεκίνησε στο τέλος του 1985. Η πρώτη έκδοση του πρώτου κύκλου του κόμικ έγινε από τις Αγροτικές Συνεταιριστικές Εκδόσεις το 1986 και ολοκληρώθηκε σε 5 τεύχη. Ο δεύτερος κύκλος εκδόθηκε από τις εκδόσεις Πατάκη το 1992 σε 8 τεύχη και μετά οι εκδόσεις Modern Times εξέδωσαν και τα 50 τεύχη της σειράς μέσα από την Εφημερίδα "Ο Κόσμος του Επενδυτή" ξεκινώντας στις 15/03/2008 και ολοκληρώνοντας στις 21/02/2009. Αυτήν την έκδοση έχω εγώ και από εκεί είναι τα σκαναρίσματα που βλέπετε. Στα τέλη του 2008, η ίδια εκδοτική κυκλοφόρησε και τα 50 τεύχη σε 8 σκληρόδετα άλμπουμ. Αυτά τα ίδια 8 άλμπουμ επανεκδόθηκαν μεταξύ του 2015 και του 2019 από τις εκδόσεις Χάρτινη Πόλη. 

Φρουτοπία 50.jpg

Εάν κάποιος/α ξέρει παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το εάν το κόμικ προηγήθηκε της τηλεοπτικής σειράς, θα παρακαλούσα να το γράψει. :) 

Κλείνω τις πληροφορίες της παρουσίασης με τη δυσάρεστη, αλλά αναγκαία υπενθύμιση, ότι, δυστυχώς, ο Νίκος Μαρουλάκης μας άφησε στις 30/09/2015. :(  

Νομίζω ότι η επτάτομη έκδοση της Modern Times κυκλοφορεί ακόμη στα βιβλιοπωλεία, αλλά και τα τεύχη της εφημερίδας βρίσκονται σε πολύ χαμηλές τιμές. Σίγουρα κυκλοφορεί η τελευταία έκδοση από τη "Χάρτινη Πόλη".

Όλα τα σκαναρίσματ έγιναν από εμένα

Πηγές για περαιτέρω μελέτη;

wikipedia (στα ελληνικά, βεβαίως)

Βιβλιογραφία του Νίκου Μαρουλάκη και του Ευγένιου Τριβιζά (τουλάχιστον για όσους τίτλους είναι καταχωρημένοι στο biblionet.gr)

Όλα τα επεισόδια της πολυαγαπημένης τηλεοπτικής σειράς ψηφιοποιημένα στην ΕΡΤ

Ένας σύνδεσμος για όσους δεν ξέρουν τα πρόσωπα των ηθοποιών πίσω από τις φωνές

Άρθρο στην ελληνική wikipedia για την οικογένεια Σοφιανού, η οποία κατασκεύασε τις κούκλες για τη σειρά (και για πολλές άλλες σειρές της ελληνικής τηλεόρασης)

• Like 9
  • Thanks 5

Aπο τα πρωτα κομικς που διαβασα ΄ποτε. Προσφατα ειχα μια αναλαμπη και ειπα οτι με την πρωτη ευκαιρια θα ηθελα να το ξαναδιαβασω. Ειδικα η τριτη ιστορια η οποια ηταν και τεραστια σε εκταση ηταν πολυ σκωτεινη και με πολλα plot twist. Απιστευτα πρωτοποριακο κομικγια την εποχη που βγηκε στην ελλαδα. Θα ηθελα πολυ να το ξαναδιαβασω πιο ωριμος πλεον.

• Like 9

Μια μικρή διόρθωση μόνο σε αυτή την πολύ ωραία παρουσίαση, η Χάρτινη Πόλη έχει επανεκδώσει 8 σκληρόδετα άλμπουμ και όχι 7 και συγκεκριμένα είναι αυτά:

thumbnail.thumb.jpg.2dd060fdb925ddaf2ac89ec0bce6c062.jpg

• Like 10
  • Thanks 2

21 hours ago, leonidio said:

Εάν κάποιος/α ξέρει παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το εάν το κόμικ προηγήθηκε της τηλεοπτικής σειράς, θα παρακαλούσα να το γράψει. :)

Αυτή η ερώτηση είχε γίνει στον Τριβιζά στο AthensCon του 2015. Η απάντησή του ήταν «κανένα από τα δύο». :prankster: Πρακτικά, ναι το κόμικ ήταν πρώτο χρονικά, αλλά αναφερόταν στο γεγονός ότι η πρώτη εμφάνιση της Φρουτοπίας είχε γίνει σε ένα περιοδικό (δυστυχώς δεν θυμάμαι τίτλο), όπου ο Τριβιζάς είχε πάρει συνέντευξη από τον Αιμίλιο το Μήλο. Αν δεν απατώμαι, στην συνέντευξη αυτή είχε ειπωθεί και η τρομερή ατάκα «Τα μήλα είμαστε πιο έξυπνα από τους ανθρώπους, γιατί οι άνθρωποι δεν έχουν κουκούτσι μυαλό, ενώ εμείς έχουμε πολλά κουκούτσια» :lol:

Η επαφή μου με το κόμικ είναι μικρή, έχω διαβάσει μόνο τον πρώτο τόμο της Χάρτινης Πόλης, με αφορμή τον ερχομό του Τριβιζά στο AthensCon '15. Έβλεπα όμως την σειρά και παίζει να ήταν η μοναδική παιδική εκπομπή για την οποία έβαζα αφύπνιση τα πρωινά! Σίγουρα η όλη αισθητική του κόμικ είναι παιδική, αλλά περιέχονται σπέρματα ενήλικου χιούμορ. Επίσης ο Μαρουλάκης κάνει φοβερή δουλειά, αν και πιστεύω ότι επιλέχθηκε όχι για την ικανότητά του, αλλά για το επίθετό του. :prankster: Αν κάποιος αγαπάει τον Τριβιζά, μπορεί να το απολαύσει ακόμη και αν τα παιδικά του χρόνια έχουν παρέλθει προ πολλού.

• Like 8
  • Thanks 1

2 hours ago, geo_trou said:

Αυτή η ερώτηση είχε γίνει στον Τριβιζά στο AthensCon του 2015. Η απάντησή του ήταν «κανένα από τα δύο». :prankster: Πρακτικά, ναι το κόμικ ήταν πρώτο χρονικά, αλλά αναφερόταν στο γεγονός ότι η πρώτη εμφάνιση της Φρουτοπίας είχε γίνει σε ένα περιοδικό (δυστυχώς δεν θυμάμαι τίτλο), όπου ο Τριβιζάς είχε πάρει συνέντευξη από τον Αιμίλιο το Μήλο. Αν δεν απατώμαι, στην συνέντευξη αυτή είχε ειπωθεί και η τρομερή ατάκα «Τα μήλα είμαστε πιο έξυπνα από τους ανθρώπους, γιατί οι άνθρωποι δεν έχουν κουκούτσι μυαλό, ενώ εμείς έχουμε πολλά κουκούτσια» :lol:

Και αν δεν κάνω λάθος, αυτή η συνέντευξη υπήρχε στο μάθημα της Γλώσσας σε κάποια από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού (όταν πήγαινα εγώ Δημοτικό δηλαδή :P ).

• Like 5
  • Haha 2

• 1 month later...
On 11/8/2020 at 8:13 ΜΜ, geo_trou said:

είχε γίνει σε ένα περιοδικό (δυστυχώς δεν θυμάμαι τίτλο)

Δεν είμαι 100% σίγουρος και μπορεί να πω βλακεία. Θυμάμαι, όμως, ότι ανάφερε το περιοδικό "Το ρόδι". :thinking:

:beer:

• Like 3
  • Thanks 2

Ναι, στο Ρόδι ήταν.

http://www.topontiki.gr/article/19138/eygenios-trivizas-paramythi-egine-mnimonio

Η «Φρουτοπία» πως γεννήθηκε;

Η ιδέα χρονολογείται από    την εποχή που έγραφα στο παιδικό περιοδικό «Το Ρόδι»,    το οποίο   εξέδιδε  η Δροσούλα Έλιοτ.  Εκεί πρωτοδημοσιευτηκε μια    συνέντευξη μου με ένα μήλο ονόματα  Αιμίλιο,   το οποίο καταγόταν από το μήλο που είχε πέσει  στο κεφάλι του Νεύτωνα και  παραπονιόταν για την ευνοϊκή μεταχείριση  των ροδιών από το περιοδικό.  Η συνέντευξη  αυτή άρεσε στον τότε διευθυντή του παιδικού προγράμματος της ΕΡΤ, ο οποίος  έτυχε να την διαβάσει  και μου ζήτησε  να γράψω  μια σειρά από παρόμοιες συνεντεύξεις με φρούτα και λαχανικά. Για να μην είναι  ξεκάρφωτες οι συνεντεύξεις     αποφάσισα να  τις συνδέσω μεταξύ τους   δημιουργώντας   μια μυθική χωρά, τη Ουτοπία, και ένα δημοσιογράφο, τον  Πίκο Απίκο.  Έπρεπε, όμως,  να επινοήσω ένα λόγω για την επίσκεψη του Απίκου στη Φρουτοπία και αυτός ήταν ο πανικός που προκαλεί στη Φρουτοπια  η   μυστηριώδης εξαφάνιση  ενός μανάβη.  Ο Αιμίλιος το μήλο ήταν το ξεκίνημα.  Σιγά-σιγά  προετέθησαν γύρω στους ογδόντα  ακόμα κύριοι  και δευτερεύοντες χαρακτήρες  με αποτέλεσμα η  Φρουτοπια να εξελιχθεί   στο πιο περίπλοκο και πολυπρόσωπο απ’ όλα μου τα έργα ,  ένα  αλληγορικό κωμικό  ‘έπος’ χιλίων   εφτακοσίων συνολικά  σελίδων . Από ένα σημείο και μετά η  συγγραφή της    απαιτούσε  ενδελεχή  αποδελτίωση γεγονότων,      καταστάσεων και   σχέσεων,    ούτως  ώστε να είμαι     σε θέση να  θυμάμαι και   να παρακολουθώ τα αβυσσαλέα μίση, τις αποτρόπαιες προδοσίες  και τις καταχθόνιες συνωμοσίες  που διαδραματίζονταν   στα μανάβικα,  τις φυλακές, τα μέγαρα και τις απόμερες γειτονιές  της  μυθικής αυτής χώρας.  Αυτός είναι ο λόγος που υστέρα από δεκαετίες,  τώρα  μόλις ολοκληρώνεται, επιτελούς, το έργο με την κυκλοφορία σε   δυο μήνες περίπου, του ογδόου τόμου των συλλεκτικών τευχών  της Φρουτοπιας από τις εκδόσεις Modern Times.

Εδώ και το απόσπασμα που μιλάει για μυαλά κουκούτσια, μια φράση που θυμάμαι κι εγώ από το δημοτικό, μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

• Like 4
  • Thanks 1

• 4 weeks later...