Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Tα χειρότερα κόμικς που έχετε αγοράσει ποτέ!

Share

Recommended Posts

33 minutes ago, guskoin said:

Δεν ξέρω τι εστί Ροζ Μπλακ !Μη μου βάζετε ιδέες! :lol: 

Το μόνο ενδιαφέρον είναι ότι το ίδιο δίδυμο έκανε απόπειρα σε αυτό να μας δώσει 10 τελείως διαφορετικές ιστορίες. Δες το tumblr του σχεδιαστή και θα πάρεις μια ιδέα, αφού το Ροζ Black είναι πλέον εξαντλημένο και δεν υπάρχει στο site της Giganto:

https://firzb.tumblr.com/tagged/comics

Επίσης, θυμήθηκα τον απαίσιο Κυριο Ο απο κατι καλοκαιρινα ενθετα, που εβαζαν διαφορα bd:

https://www.goodreads.com/book/show/562700.Mister_O

• Like 5
  • Sad 1

• 11 months later...
  • 10 months later...
  • 1 month later...

Ε μιας και δεν έχουμε τόπικ για χειρότερο κόμικ που απλά διαβάσαμε και ήταν ΤΟΣΟ επίπονο που πήγαμε να ξεράσουμε εγκεφαλικά κύτταρα:

https://www.goodreads.com/book/show/59336778-underworld

Αγαπώ και λατρεύω Europe Comics αλλά αυτό ήταν too much. Μου θύμισε ένα θεοκαμμένο που είχαμε διαβάσει αρκετοί με όμορφο σχέδιο και λίγο gore, σαν ταξίδι στο κέντρο της Γης, BD πάλι αλλά δε θυμάμαι τίτλο.

Εδώ έχουμε ένα άρρωστο Battle Royale/Squid Game όπου ο Άδης καλεί όποιον θέλει να περάσει από δοκιμασίες για να γίνει ο θεός του κάτω κόσμου. Και ξαφνικά οι διαγωνιζόμενοι μικραίνουν ολοένα ενώ μπαίνουν σε θανατηφορές δοκιμασίες μέσα σε ένα ΧΩΡΑΦΙ, ανάμεσα σε ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ εν μέσω random αναφορών στην αρχαία Ελλάδα (Σφίγγες) και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΩΝ εγκυκλοπαιδικών δεδομένων για το ΧΩΜΑ!

Προκαλώ ΜΟΝΟ όσους έχουν ΓΕΡΑ στομάχια να το αγγίξουν. Τέτοιο mindfuk από το Evangelion παίζει να'χω να ζήσω ρε...

:rip:

• Like 9

1 hour ago, The Fists Of Stan Lee said:

Μου θύμισε ένα θεοκαμμένο που είχαμε διαβάσει αρκετοί με όμορφο σχέδιο και λίγο gore, σαν ταξίδι στο κέντρο της Γης, BD πάλι αλλά δε θυμάμαι τίτλο.

Μήπως εννοείς το Σατανία που έβγαινε και στον Μπλε Κομήτη;

1 hour ago, The Fists Of Stan Lee said:

Προκαλώ ΜΟΝΟ όσους έχουν ΓΕΡΑ στομάχια να το αγγίξουν. Τέτοιο mindfuk από το Evangelion παίζει να'χω να ζήσω ρε...

Δεν ξέρω, μου αρέσουν αρκετά mindfuck comics, θα το δοκιμάσω :P

challenge-accepted-barney-5619.jpeg

• Like 5
  • Haha 5
  • Sad 1

• 2 months later...

Λοιπόν με μια πρώτη σκέψη θα αναφέρω τα εξής:

Το χρυσό, το ασημένιο και το χάλκινο μαζι πάνε εύκολα στο Fight Club 2 & 3 . Ακόμα θυμάμαι την χαρά μου που θα επέστρεφα σε αυτόν τον κόσμο και την απογοήτευση καθώς γυρνούσα τη μία σελίδα μετά την άλλη. Για εμένα ο ορισμός του "κάποια πράγματα δεν χρειάζονται συνέχεια". (Παρόλα αυτά, έχω πολλά παραδείγματα επιτυχημένων sequels και ο Chuck Palahniuk απλά τα σπάει). 

Τώρα οι επόμενες θέσεις είναι ανάμεικτες. Σίγουρα κλαίω τα λεφτά μου για τα Primordial και Nameless. Αν ψάξω στη βιβλιοθήκη κάτι ακόμα θα βρω, αλλά δεν θέλω να τα θυμηθώ. 

• Like 9

Με μια πολύ πρόχειρη εκτίμηση, θα πω το WE3. Το βρήκα επιεικώς μέτριο, ανούσιο και αδιάφορο. Αμα κάτσω να σκεφτώ πιο ουσιαστικά, πιστεύω θα σκεφτώ κι άλλα. Βασικά, μου έρχεται και ενα δεύτερο στο μυαλό, αλλα ειναι Έλληνα καλλιτέχνη και δεν θα ήθελα να τον κακολογησω

😏

*update* μου ήρθε κι άλλο στο μυαλό, πάλι Έλληνα καλλιτέχνη. Αλλα ομοίως θα το κρατήσω κι αυτό για τον εαυτό μου, παρόλο που το εχω ψιλό στολίσει στο φόρουμ :lol:

Edited by Jim®
  • Like 4
  • Haha 3
  • Sad 1

Μέσα στα Μίκυ Μάους,  έχω διαβάσει αριστουργήματα( βλέπε Καστυ, Μοττούρα), αλλά και τις μεγαλύτερες σαβούρες/ ανουσιουργηματα. Αλλιώς δεν υπάρχει κάποιο κόμικ που πραγματικά να σιχάθηκα. 

• Like 5

1 hour ago, ramirez said:

Για το Nameless πάντως δεν συμφωνώ...

ούτε εγώ το θεωρώ κακό, δεν τρελάθηκα, αλλά και πάλι μου φάνηκε οκ, o Morrison μπορεί σίγουρα και καλύτερα, αλλά όταν θέλει, μπορεί και πολύ χειρότερα  :D

48 minutes ago, Jim® said:

Με μια πολύ πρόχειρη εκτίμηση, θα πω το WE3. Το βρήκα επιεικώς μέτριο, ανούσιο και αδιάφορο.

αυτό εγώ το θεωρώ εξαιρετικό :lol:

14 hours ago, Treoris said:

Το χρυσό, το ασημένιο και το χάλκινο μαζι πάνε εύκολα στο Fight Club 2 & 3 . Ακόμα θυμάμαι την χαρά μου που θα επέστρεφα σε αυτόν τον κόσμο και την απογοήτευση καθώς γυρνούσα τη μία σελίδα μετά την άλλη. Για εμένα ο ορισμός του "κάποια πράγματα δεν χρειάζονται συνέχεια". (Παρόλα αυτά, έχω πολλά παραδείγματα επιτυχημένων sequels και ο Chuck Palahniuk απλά τα σπάει). 

το 2 έχω διαβάσει και μου άρεσε πολύ :)

Δε με χαλάει καθόλου πάντως που τα προσωπικά μας γούστα μπορεί να διαφέρουν πολύ κάποιες φορές. 

Αρκεί να σεβόμαστε ο καθένας τη γνώμη των άλλων.

Το θεωρώ υγιέστατο :)

• Like 8
  • Thanks 1

14 minutes ago, kabuki said:

Το θεωρώ υγιέστατο :)

Βγαίνω λίγο από το θέμα, όμως θέλω να πω ότι όχι απλά είναι υγιέστατο, αλλά καταλαβαίνεις κιόλας ότι στην τέχνη, κάτι το οποίο αποτελεί διαμάντι για κάποιον, για έναν άλλο μπορεί να είναι απαίσιο, ή το αντίθετο.

• Like 7

by the way τα fight club μου αρεσαν πολύ, ειδικά το 2

απλα είναι ιδιαίτερο και πρέπει να μπεις στο κεφαλι του δημιουργού και να έχεις την προσοχή σου εκεί.. χαχα

• Like 7

@gr8 ειλικρινά παρόλο που λατρεύω τον παλιοδιεστραμμένο Chuck, μερικές φορές *δεν* θέλω να μπω τόσο πολύ στο μυαλό του. 

Αλλά είναι αλήθεια @ΘK08 & @kabuki, οποιαδήποτε μορφή τέχνης μιλάει διαφορετικά στον καθένα μας, και αυτή είναι η ουσία. Αν μας άρεσαν τα ίδια θα ήταν απίστευτα βαρετό.

Παιδιά πάντως τα συγκεκριμένα σκεφτόμουν να τα χαρίσω σε κάποια βιβλιοθήκη. Αν κάποιος τα έχει διαβάσει ψηφιακά και θέλει να τα έχει και σε hard copy, αν τον βγάλει ο δρόμος του στο Comicon της Θεσσαλονίκης μπορώ να τα έχω μαζί μου και να του τα δώσω (ή γενικά οι Θεσσαλονικείς στείλτε μνμ όποτε θέλετε). 

----

Btw τώρα που το σκέφτομαι (δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι) αλλά ίσως θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα θέμα με ανταλλαγές. 

• Like 6
  • Thanks 2

Το amazing spider-man  του Straczynski, με το που έκανα εικόνα το γνωστό ζευγάρι σταμάτησα να το διαβάζω κ το χάρισα σε εναν φίλο φίλου μου.  Μάλιστα απο οτι  έμαθα αργότερα η συνέχεια ηταν ακόμη χειρότερη.  Μιλάμε οτι  ακόμη καμιά φορά το σκέφτομαι κ τρελαίνομαι. Ο τυπος προσπαθησε να μου διαλύσει την αγαπη που ειχα σε αυτον χαρακτηρα κ παραλιγο να τα καταφέρει. Εκτοτε δεν ξαναεχω πιάσει καινούργιο τεύχος του αραχνακια στα χέρια μου. Απλά μένω κολλημένος στα παλια......μέχρι το run του Michelinie μη ξεχνιόμαστε

.

20210726183645_amazing_spider_man_by_j.jpeg

Edited by starman84
  • Like 9
  • Haha 1
  • Sad 1

On 8/18/2022 at 1:46 AM, kabuki said:

ούτε εγώ το θεωρώ κακό, δεν τρελάθηκα, αλλά και πάλι μου φάνηκε οκ, o Morrison μπορεί σίγουρα και καλύτερα, αλλά όταν θέλει, μπορεί και πολύ χειρότερα  :D

Συμφωνώ κι εγώ για το Nameless.

• Like 6

• 4 weeks later...

Αποπειράθηκα να διαβάσω το Μάγο Του Οζ από Μικρό Ήρωα που έδινε η Εφημερίδα των Συντακτών. Γιατί; Γιατί είναι αγαπημένη ιστορία και αν και το σχέδιο μου θύμιζε κάτι ΠΟΛΥ κακές αναμνήσεις από Μίκυ Μάους των '00s (και τον Παπουτσωμένο Γάτο που είχαν δώσει και δεν τίμησα), είδα ότι είναι καλή εκδοσούλα και με ωραία χρώματα.

Και όντως, εκεί σταματάνε τα θετικά.

Κατανοώ πλήρως πως απευθύνεται σε μικρότερο κοινό, όμως με τέτοιο ακραία καρτουνίστικο σχέδιο, και τόσο έντονη γραμματοσειρά το κατατάσσω στα σκουπίδια και στα πιο δυσανάγνωστα bd που έχω ποτέ αγγίξει.

Τουλάχιστον τώρα ξέρω πως δε θα ξαναγγίξω ποτέ κάτι που σχεδιάζει ο Βαρκελωνέζος Enrique Fernández. Ακόμα και Skydoll να σχεδίαζε..

• Like 7

Πάντως, αυτή η δουλειά του, έχει λάβει καλά σχόλια( ως επί το πλείστον), ένα 4.2/5, που θεωρείται καλός βαθμός στο goodreads ενώ το εξώφυλλο και κάποιες σελίδες που είδα φαίνονται πολύ όμορφες. Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι, ότι έχει αρκετά ιδιαίτερο σχέδιο και οι γραμμές, είναι πιο "φευγάτες", οπότε το δείχνει κάπως παράξενο.

Edited by ΘK08
  • Like 6