Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

The Collected Toppi (Sergio Toppi)

Share

Recommended Posts

Toppi-The-Enchanted-World-Cover.jpg.ea72fd4f1b4df7852650f52803974231.jpg811FQtzRxDL.jpg

Μετά από αρκετά χρόνια όπου βασίλευε ένα τεράστιο κενό στην αγγλόφωνη βιβλιογραφία του Ιταλού κομίστα Sergio Toppi η Lionforge έκανε μια ανακοίνωση που ακούστηκε πολύ μελωδικά στα αυτιά των απανταχού θαυμαστών του αλλά και των εν δυνάμει όπως εγώ. Ξεκίνησε να εκδίδει σε τόμους το σύνολο του έργου του μοναδικού αυτού δημιουργού υπό τον τίτλο The Collected Toppi. Ο πρώτος τόμος έφτασε πριν ένα μήνα στα χέρια μου και υποσυνείδητα καθυστερούσα να τον διαβάσω γιατί φοβόμουν μην πέσουν στο κενό οι τεράστιες προσδοκίες μου, αλλά ευτυχώς συνέβη το αντίθετο.  

3dea816811640d2e9d6cf881f8745874._SX1280_QL80_TTD_.jpg.1ea21790c3e576d9ae70bfaf360ceca1.jpgcolt01h-collected-toppi-volume-one_3.jpg.24f2e786c2d682a519765f4818ccb4cd.jpg

Καταρχήν ο τόμος των 168 σελίδων είναι εξαιρετικής ποιότητας με σκληρό εξώφυλλο και ακριβό χαρτί πάνω στο οποίο γράφει πανέμορφα το βαριά μελανωμενο σχέδιο του Toppi. Τα εξώφυλλα έχουν στρογγυλεμένες γωνίες, μια λεπτομέρεια που ίσως σε κάποιους φαίνεται ασήμαντη αλλά μου φάνηκε πολύ φρέσκια αλλαγή. Με τίτλο "The Enchanted World" περιέχει 11 μικρές ιστορίες (ο Τόπι κατά κύριο λόγο προτιμούσε τα μικρά compact σενάρια που μπορούσε να διηγηθεί σε 5-10 σελίδες) που παίζουν στα όρια μεταξύ fantasy-mystery-horror. Το μαεστρικό του χέρι και το άφταστο επίπεδο του στο ασπρόμαυρο σχέδιο το οποίο είναι ταυτόχρονα ασαφές και πολύ λεπτομερές, προσφέρει ατμοσφαιρικές και σκοτεινές ιστορίες που καταφέρνουν να σε μαγνητίσουν και να σου κάνουν την τρίχα να σηκωθεί με 4 σελίδες και 10 μπαλονάκια λίγου κειμένου, όταν άλλοι χρειάζονται δεκάδες σελίδες ίσα για να σε ιντριγκάρουν.

colt01h-collected-toppi-volume-one_4.jpg.cc40a59b4aaea5d08a61a60ce7bb6c88.jpgRCO001_1549005852.jpg.73519ca0f63de189c8c729f2071d7b52.jpg

Έχει ένα φοβερό τρόπο να παίζει με τις σκιές έχοντας όλους του τους χαρακτήρες πάντα μισοκρυμμένους από το φως, ενώ ο ριζοσπαστικός τρόπος που ανακατεύει τα καρέ μεταξύ τους και σπάει τα συμβατικά όρια των πάνελ σε απορροφά άμεσα. Είναι πραγματικά από αυτούς που χαζεύεις για πολλή ώρα την κάθε σελίδα μετά την ανάγνωση της. Χαίρομαι ιδιαίτερα που ανταποκρίθηκε σε αυτό που περίμενα και ακόμα παραπάνω, όπως και χαίρομαι που αυτή ήταν η πρώτη σοβαρή επαφή μου με το έργο του. Παραδέχομαι ότι, αν και τελείως διαφορετικοί, υπήρχαν σημεία που ξεπέρασε και τον Μοέμπιους στο δέος που μου δημιούργησε. Η σειρά πλέον απαριθμεί 2 τόμους με τον δεύτερο να βγαίνει 10 του περασμένου μήνα, ελπίζω οι πωλήσεις να είναι τέτοιες που να μην ναυαγήσει η προσπάθεια. Εδώ τσεκάρετε και promo trailer της Lionforge:)

• Like 12
  • Thanks 5

• Θρηνωδός changed the title to The Collected Toppi [ Sergio Toppi ]

Αν και το σχεδιο ειναι εκπληκτικο, παντα φοβουμουν να αγοράσω Τοπι επειδη τον εχω καταταξει στο μυαλο μου ως πολυ "δυσκολο". Επισης, δεν μου αρεσουν, κατα κανονα, οι μικρες ιστοριες.

Κανω λαθος;

• Like 7

Κάνεις. :P Καθόλα απολαυστικός και εύκολος στο διάβασμα με απίστευτη ρεαλιστική σχεδιάρα. Από όσους Ιταλούς έχω διαβάσει, έχει μακράν το πιο λεπτομερές σχέδιο, παρόλο το ότι η μισή σελίδα είναι σκιές και πολύ μελάνι. Οι ιστορίες, παρόλο που είναι μικρές, έχουν πάντα κάτι να πουν. Προτείνω με κλειστά μάτια, τουλάχιστον τον πρώτο τόμο που τον έχω διαβάσει.

• Like 7
  • Thanks 1

Δεν το χω διαβάσει ακόμα, το τσίμπησα στο τελευταίο jemma bazaar. Εντυπωσιακό σχεδιαστικά, πολύ καλή έκδοση. Ωραία παρουσίαση, μ'εψησες :beer:

• Like 7

• Θρηνωδός changed the title to The Collected Toppi (Sergio Toppi)
  • 3 months later...

Λατρεμένος ο Toppi, πολύ χαίρομαι που θα δούμε συγκεντρωμένο το έργο του στα αγγλικά. @Dredd ούτε κατά διάνοια δεν είναι δύσκολος. :) 

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει μόνο τον πρώτο τόμο, όπου περιέχεται υλικό το οποίο έχει εμφανιστεί στην Βαβέλ. Ίσως ο Toppi να έχει γράψει και καλύτερες ιστορίες, αλλά το σχέδιο είναι τόσο ατμοσφαιρικό που λίγη σημασία έχει αυτό. 

• Like 6
  • Thanks 1

• 7 months later...
On 10/10/2019 at 1:36 AM, Θρηνωδός said:

Καθόλα απολαυστικός και εύκολος στο διάβασμα με απίστευτη ρεαλιστική σχεδιάρα. Από όσους Ιταλούς έχω διαβάσει, έχει μακράν το πιο λεπτομερές σχέδιο, παρόλο το ότι η μισή σελίδα είναι σκιές και πολύ μελάνι. Οι ιστορίες, παρόλο που είναι μικρές, έχουν πάντα κάτι να πουν. Προτείνω με κλειστά μάτια, τουλάχιστον τον πρώτο τόμο που τον έχω διαβάσει.

Και η ίδια ακριβώς εντύπωση παραμένει μετά την ολοκλήρωση και του δεύτερου τόμου που διάβασα "στα όρθια" και ξενέρωσα που τελείωσε. Ο τύπος το 'χει. Πέρα από σχεδιαστικά που κάνει παπάδες, που δουλεύει τα μελάνια και τις σκιάσεις όσο λίγοι και που το σχέδιο του έχει μια αρχοντιά, ένα "bitch please", μια στατικότητα μεγαλοπρεπή, πράγμα σπάνιο σε ένα μέσο που ζει μέσα από την κίνηση του σχεδίου. Το 'χει και αφηγηματικά. Αν υπολογίσουμε τον καιρό που έγραφε, στα '70s, χρησιμοποιεί τρικ πολύ μπροστά για την εποχή τους, μείξεις καρέ με άλλα καρέ, εικόνα στην εικόνα, κείμενα χωρίς μπαλονάκια πάνω σε μονόχρωμα φόντα, παίζει πολύ με σχεδιαστικά juxtaposition που θέλουν φοβερό ταλέντο για να βγουν καλά. Τι να πω, του βγάζω το καπέλο και καταλαβαίνω πλήρως γιατί τον σεβόταν τόσο ο Μοέμπιους. Πάμε τραίνο για τον τρίτο τόμο, μετά το ρεβεγιόνι θα ανεβάσω μερικές ενδεικτικές κακοτραβηγμένες φωτογραφίες από κάποια σημεία όπου έτρεξαν σαλάκια. 

Να ναι καλά η τύπισσα/τύπος εκεί στην Lionforge που τράβαγε τα μαλλιά του να πείσει τον όποιο υπεύθυνο να επενδύσει στην έκδοση των απάντων αυτού του τεράστιου κομίστα. Το τελευταίο ποτό του χρόνου αφιερωμένο σε αυτήν/ον. 

• Like 7

• 4 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Μεσημεριανό ανάγνωσμα σήμερα ο τέταρτος τόμος της συλλογής. Παραμένει εξαιρετικός. Έχει κατιτίς που τον κάνει να ξεχωρίζει και να στρογγυλοκάθεται στην αφρόκρεμα των Ευρωπαίων, κάτι στην αφηγηματικότητα του, κάτι στις ιδέες του που συνδυάζουν άψογα λαϊκή παράδοση/μύθους/θρύλους πολιτισμών κλπ. Αν έχω κάπως στο μυαλό μου τους παραμυθάδες του παλιού καιρού, αυτούς που μαγνήτιζαν το κοινό τους και τους άκουγαν να διηγούνται με τις ώρες ιστορίες, είναι σαν τον Toppi. Φοβερός. 

Επίσης το cradle of life, ο 4ος τόμος, θυμίζει έντονα Κόρτο Μαλτέζε στο όλο μαγικό που αποπνέει στην ανάγνωση και στα παρόμοια μέρη που εξελίσσεται. Ιδιαίτερα Μπαλάντα και Αιθιοπία. 

• Like 9
  • Thanks 3

• 2 weeks later...
9 minutes ago, smuggler said:

Προσωπικά μιλώντας και εντελώς υποκειμενικά, έχει αυτό που δεν θα αποκτήσουν ποτέ -και δεν χρειάζεται κιόλας- οι Αμερικάνοι.

Τι έχει δηλαδή? Μονάδες SI?

• Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 6

Τελειώνοντας και τον 6ο τόμο σήμερα, διαπιστώνω για 6η φορά, ότι είναι από τις καλυτερες κόμικς σειρές που κυκλοφορούν. Κάντε τη χάρη στον εαυτό σας να διαβάσατε αυτούς τους 6 τόμους! 

• Like 10
  • Thanks 2

• 1 month later...

Διάβασα το the collector, το οποίο είχε βγει ανεξάρτητα από την Mosquito νομίζω στα αγγλικά και πλέον δεν βρίσκεται αν δεν θες να τα  σκάσεις. Πολύ δυνατός  τίτλος που σε αντίθεση με τα collected έχει συνέχεια, αφού οι μικρές ιστορίες ακολουθούν τον ίδιο πρωταγωνιστή, έναν ιδιόρρυθμο τυχοδιώκτη που συλλέγει πολύ σπάνια αντικείμενα σε όλο τον κόσμο. Κλασικά σχέδιο και ιστορίες τοπ ποιότητας και αισθητικής, όπως και τα υπόλοιπα του. Μακάρι να πάρει η Lionforge τα δικαιώματα και να το βγάλει στην colllected σειρά στο μέλλον. 

• Like 8

• 10 months later...

Τι - λες - τώρα. 

Καλά, δεν είχα ιδέα. Δεν μιλάτε όμως κι εσείς. 

Όταν ξεπεράσω το αρχικό σοκ ίσως γράψω κάτι. Προς το παρόν τρέχω να τσιμπήσω έναν τόμο για να ξεκινήσω. 

• Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 2

Χαίρομαι που ακούω ότι υπάρχει μια τέτοια έκδοση. Στο βιβλίο "Αυτοπροσωπογραφία" του Μανάρα, που διαβάζω, αναφέρει αρκετές φορές τον εν λόγω δημιουργό. Απ' ότι έχω καταλάβει, είναι ένας από τους πρωτοπόρους του ιταλικού κόμικ. Αφού διάβασα δε τα εγκωμιαστικά σχόλια όλων σας, θα ήθελα πολύ να διαβάσω τον πρώτο( αν κι απ' ότι κατάλαβα, πρόκειται για πολλές μικρές ιστορίες, οπότε δεν παίζει μεγάλο ρόλο ποιον τόμο θα αγοράσω πρώτο) τόμο- έστω- να δω αν θα μου αρέσει κι έπειτα να συνεχίσω. Έχω λοιπόν (μπόλικες) ερωτήσεις.

• Από πού μπορώ να προμηθευτώ αυτήν την έκδοση στην Ελλάδα(δε θέλω να μπλέξω με αγορές εξωτερικού, μεγάλα μεταφορικά, προβλήματα στην κατάσταση που προκλήθηκαν κατά τη μεταφορά κτλ).
  • Αν κατάλαβα καλά, έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής έξι τόμοι. Πόσοι ακόμα αναμένονται.
  • On 3/11/2021 at 10:44 ΠΜ, Θρηνωδός said:

Διάβασα το the collector, το οποίο είχε βγει ανεξάρτητα από την Mosquito νομίζω στα αγγλικά και πλέον δεν βρίσκεται αν δεν θες να τα  σκάσεις. Πολύ δυνατός  τίτλος που σε αντίθεση με τα collected έχει συνέχεια, αφού οι μικρές ιστορίες ακολουθούν τον ίδιο πρωταγωνιστή, έναν ιδιόρρυθμο τυχοδιώκτη που συλλέγει πολύ σπάνια αντικείμενα σε όλο τον κόσμο. Κλασικά σχέδιο και ιστορίες τοπ ποιότητας και αισθητικής, όπως και τα υπόλοιπα του. Μακάρι να πάρει η Lionforge τα δικαιώματα και να το βγάλει στην colllected σειρά στο μέλλον. 

Αυτή η ιστορία, σε ποιον τόμο βρίσκεται; Θεωρείται η καλύτερη; Να ξεκινήσω με αυτή λέτε;:thinking:

• Like 5

46 minutes ago, ΘK08 said:

Από πού μπορώ να προμηθευτώ αυτήν την έκδοση στην Ελλάδα(δε θέλω να μπλέξω με αγορές εξωτερικού, μεγάλα μεταφορικά, προβλήματα στην κατάσταση που προκλήθηκαν κατά τη μεταφορά κτλ).

Μπορείς να τη βρεις σε διάφορα κομιξάδικα. Αν δεν το έχουν διαθέσιμο ή αν δεν έχουν όλους τους τόμους, υποθέτω, ότι μπορούν να το παραγγείλουν.

51 minutes ago, ΘK08 said:

Αν κατάλαβα καλά, έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής έξι τόμοι. Πόσοι ακόμα αναμένονται.

Πρόσφατα κυκλοφόρησε και ο 7ος τόμος, το Sharaz-De, που είχε κυκλοφορήσει και παλιότερα από άλλη εκδοτική. Ο όγδοος τόμος θα είναι το The Collector, που και αυτό είχε κυκλοφορήσει από άλλη εκδοτική. Δεν ξέρω, αν θα βγει και 9ος τόμος. 

54 minutes ago, ΘK08 said:

Αυτή η ιστορία, σε ποιον τόμο βρίσκεται; Θεωρείται η καλύτερη; Να ξεκινήσω με αυτή λέτε

Συνεπώς, η ερώτηση αυτή απαντήθηκε πιο πάνω. Αν θέλεις να ξεκινήσεις με αυτό, θα πρέπει να περιμένεις λίγο. :) 

Ελπίζω να σε κάλυψα. :beer:

• Like 5

6 minutes ago, leonidio said:

Ελπίζω να σε κάλυψα. :beer:

Και με το παραπάνω. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα αγοράσω έναν τόμο κι όταν τον διαβάσω, θα κάνω κριτική.:coffee:

• Like 4