Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Οι υποψήφιες ταινίες για Βραβείο Όσκαρ Κινουμένων Σχεδίων 2023

leonidio
 Share

Recommended Posts

Ανακοινώθηκαν χτες οι υποψήφιες ταινίες για Όσκαρ. Οι υποψηφιότητες για τα κινούμενα σχέδια είναι οι εξής:

Πινόκιο του Γκιγιέρμο ντελ Τόρο
Marcel the Shell With Shoes On
Ο Παπουτσωμένος Γάτος: H Τελευταία Επιθυμία
The Sea Beast
Πάντα στο Κόκκινο

Στο αντίστοιχο βραβείο για τις ταινίες κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους, υποψήφιες είναι οι:

The Boy, the Mole, the Fox, and the Horse
The Flying Sailor
Ice Merchants
My Year of Dicks
An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It

Από κομιξοταινίες, τώρα: Το "The Batman" είναι υποψήφιο για 3 Όσκαρ (Οπτικά Εφέ, Κομμώσεις/Μακιγιάζ), το "Black Panther: Wakanda Forever" για 5 (Β΄ Γυναικείου Ρόλου για την Άντζελα Μπάσετ, Κοστούμια, Τραγούδι, Οπτικά Εφέ, Κομμώσεις/Μακιγιάζ).

Από συναφείς ταινίες, το "Τα Πάντα Όλα" είναι υποψήφιο για 11 (!) βραβεία, τα περισσότερα από κάθε άλλη ταινία και το "Αvatar: The Way of Water" μόνο για 4.

Όλες τις υποψηφιότητες μπορείτε να τις δείτε εδώ.

Οι υποψηφιότητες για το 2021 εδώ και εκείνες για το 2022 εδώ.

• Like 9
  • Thanks 2

Θέλω πολύ πολύ πολύ να πάω να δω τον Παπουτσωμένο Γάτο, έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για την ταινία. Μάλλον μέσα στην εβδομάδα θα την τιμήσω.

Πάντως, θα πω και εγώ την κακία μου (:D) και θα συμφωνήσω ότι το Everything Everywhere All At Once αξίζει να σαρώσει όλα τα βραβεία. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει γενικά. Μάλλον ο @kwtsos θα κλαίει την μοίρα του τώρα :lol: Επίσης, πολύ σημαντική η παρουσία του Φρέιζερ στις υποψηφιότητες για Α' ανδρικό ρόλο, μιας και η ερμηνεία του στη Φάλαινα ήταν συγκλονιστική.

Η κακία τώρα πού είναι? Ναι, στο ότι το Avatar: The Way of Water πήρε αυτό που του άξιζε όσον αφορά στις υποψηφιότητες. Παρατηρήσατε πως είναι μόνο σε τεχνικές κατηγορίες? Αυτό είναι επειδή η ταινία είναι απλά πολύ όμορφη οπτικά και δεν έχει καμία άλλη ουσία πέρα από αυτό. Δεν μετανιώνω που το είδα στο σινεμά, αλλά πραγματικά δεν έχει κανένα απολύτως substance πέρα από τα όμορφα εφφέ και γραφικά (θα γίνω ακόμα πιο κακός και θα πω ότι και το πρώτο Avatar ήταν ακριβώς η ίδια περίπτωση, απλά με τα δεδομένα μιας δεκαετίας πριν). Σε γενικές γραμμές, ξέρω ότι τα βραβεία είναι "στημένα" και διαγωνισμοί popularity (δεν μιλάω μόνο για Όσκαρ) και γι'αυτό δεν τα εμπιστεύομαι και δεν τους δίνω σοβαρή προσοχή, αλλά σίγουρα θα τιλτάρω αν κερδίσει το Avatar ταινία της χρονιάς, γιατί απλά δεν το αξίζει. ΤΟ ΕΙΠΑ

• Like 8

5 minutes ago, angeltze said:

Θέλω πολύ πολύ πολύ να πάω να δω τον Παπουτσωμένο Γάτο, έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για την ταινία. Μάλλον μέσα στην εβδομάδα θα την τιμήσω.

Πάντως, θα πω και εγώ την κακία μου (:D) και θα συμφωνήσω ότι το Everything Everywhere All At Once αξίζει να σαρώσει όλα τα βραβεία. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει γενικά. Μάλλον ο @kwtsos θα κλαίει την μοίρα του τώρα :lol: 

Ισχύει. Πώς άρεσε τόσο μια ταινία με το πιο απλοϊκό μήνυμα εβερ, με χιούμορ δελφιναριου και με τόσο μπουχτισμα σε σκηνές δράσης, είναι ένα μυστήριο. Τεσπά. Χίλιες φορές να είχανε βάλει το Decision to leave υποψήφιο για κάνα βραβείο.

• Like 5
  • Sad 1

Συμφωνώ. Την είδα ευχάριστα και κάνει πράγματα που δεν έχουμε ξαναδεί. Απλά θεωρώ ότι προς το τέλος κατέρρευσε και εν τέλει δεν είναι αυτό που θα μπορούσε να είναι. Και καταλαβαίνω αυτούς που την κράζουνε, τους δίνω κάποια δίκια :) 

• Like 4

Εμένα δεν με τρέλανε. Την είδα μεν ευχάριστα, αλλά κάπου με κούρασε η μεγάλη διάρκεια. Τη θεωρώ υπερεκτιμημένη, αλλά σίγουρα όχι κακή και παραδέχομαι, ότι ήταν έριχνε μια κάπως πιο φρέσκια ματιά στο ψυχαγωγικό σινεμά. Συνεπώς, κατανοώ πλήρως, γιατί σε πολλούς άρεσε τόσο. :) 

2 hours ago, kwtsos said:

Χίλιες φορές να είχανε βάλει το Decision to leave υποψήφιο για κάνα βραβείο.

Σε αυτό θα συμφωνήσω. :beer:

• Like 5

Πάνω στο θέμα πάντως - έχω δει τις 4/5, εκτός από τον γάτο. Το Marcel έχει ένα εξαίρετο animation, φοβερή ρευστότητα και τεχνική. Προφανώς και ****αντικειμενικά**** πρέπει να πάρει το όσκαρ, αλλά η ακαδημία είναι πουλημένη, είναι ατζέντα, γ@μi33T@@@II και άλλα τέτοια ωραία οπότε δεν θα το δώσει. 

Δείτε το όμως, αξίζει μια και άλλη μία θέαση.

• Like 5

49 minutes ago, Θρηνωδός said:

Πάνω στο θέμα πάντως - έχω δει τις 4/5, εκτός από τον γάτο. Το Marcel έχει ένα εξαίρετο animation, φοβερή ρευστότητα και τεχνική. Προφανώς και ****αντικειμενικά**** πρέπει να πάρει το όσκαρ, αλλά η ακαδημία είναι πουλημένη, είναι ατζέντα, γ@μi33T@@@II και άλλα τέτοια ωραία οπότε δεν θα το δώσει. 

Δείτε το όμως, αξίζει μια και άλλη μία θέαση.

Καλά την κατηγορία animation χεσμένη την έχουν. Ότι να ναι αποτελέσματα απλά για να λάνε ότι τα πήρανε τα πιο mainstream studios. Δηλαδή έρχομαι ήδη μπριζωμένη από πρεμιέρα ταινίας που το χέσανε και δεν υπολογιζαν ούτε συντελεστές ούτε κοινό ούτε τίποτα.

Edited by Sugarglitter
  • Like 6