Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Playstation Corner

Share

Recommended Posts

PlaystationLogo.jpg

Με την κυκλοφορία των κονσολών επόμενης γενιάς να πλησιάζει γοργά, η Sony έδωσε ημερομηνία αποκάλυψης/πρώτης ματιάς μερικών από τα πρώτα παιχνίδια της νέας τους κονσόλας, το PS5, σε ένα ωριαίο streaming event στο twitch & youtube.

https://blog.playstation.com/2020/05/29/youre-invited-a-look-at-the-future-of-gaming-on-playstation-5/

Playstation first look.png

Παρακάτω μπορείτε να δείτε και ένα βίντεο από τον youtuber MysticRyan για το τι ενδέχεται να μας αποκαλύψουν.

https://www.youtube.com/watch?v=CjKuOMSIhg8

• Like 8

Εδώ έχει την λίστα

https://techblog.gr/videogames/playstatiin-5-dierreyse-lista-me-38-paichnidia-meso-toy-official-playstation-magazine/?amp

Ξεστοκαρε καλα η Sony με τον κορονοιο. Ανέβηκαν σε τρελές σχεδόν όλες οι κονσόλες. 

Εγώ πάντως έχω ξεκινήσει και βάζω ένα 50αρικο στην πάντα κάθε μήνα για το PS5. Βέβαια να δω ποτέ θα παίξω κάποια παιχνίδια στο PS4 που δεν έχω αξιωθεί ακομα

• Like 6

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Επιβεβαιώθηκε πως στις 06-08 θα έχουμε state of play stream, 40+ λεπτά νέου gameplay από τα παιχνίδια των ανεξάρτητων παραγωγών που είδαμε στην προβολή του Ιουνίου, συν την παρουσίαση νέων παιχνιδιών για το ps4 & ps vr. 

• Like 3

https://techblog.gr/videogames/playstation-5-aytes-einai-oi-times-poy-dinei-to-carrefour-gallias-ta-axesoyar/

ps5-price-leak-carrefour-france.jpg

η Standard έκδοση του PlayStation 5, δηλαδή αυτή με υποστήριξη δίσκων Blu-Ray, θα κοστίζει 499 ευρώ, ενώ η έκδοση χωρίς disk-tray κατεβάζει τη τιμή στα 399 ευρώ. Όσοι θέλουν να αγοράσουν και ένα δεύτερο χειριστήριο μαζί με τη νέα τους κονσόλα θα πρέπει να δώσουν επιπλέον 49,90 ευρώ για το DualSense χειριστήριο, με τη Sony να προσφέρει και stand φόρτισης για δύο DualSense στην ίδια τιμή.

• Like 4

• 1 month later...

Σε αυτό το showcase ανακοινώθηκε η ημερομηνία κυκλοφορίας και οι τιμές για τις δύο κονσόλες.

Στην Ευρώπη λοιπόν η κονσόλα θα βγει στις 19 Νοεμβρίου, μια βδομάδα μετά από τις 7 αρχικές αγορές (ΗΠΑ, Ιαπωνία, Καναδάς, Μεξικό, Αυστραλία, Νότια Κορέα, Νέα Ζηλανδία) που θα την υποδεχτούν στις 12 Νοέμβρη. Η κοστολόγηση ήταν αυτή που είχαν εκτιμήσει πολλοί αναλυτές: 399€ για την ψηφιακή έκδοση και 499€ για την έκδοση με το bluray drive.

Το κόστος των περιφερειακών αναγράφεται στον παρακάτω πίνακα.

• DualSense™ Wireless Controller (standalone) – US$69.99/CAD$89.99/¥6,980/€69.99 (RRP)
  • PULSE 3D™ wireless headset – with 3D audio support and dual noise-cancelling microphones US$99.99/CAD$129.99/¥9,980/€99.99 (RRP)
  • HD Camera – with dual 1080p lenses for gamers to broadcast themselves along with their epic gameplay moments US$59.99/CAD$79.99/¥5,980/€59.99 (RRP)
  • Media Remote – to navigate movies and streaming services with ease US$29.99/CAD$39.99/¥2,980/€29.99 (RRP)
  • DualSense™ Charging Station – to conveniently charge two DualSense Wireless Controllers US$29.99/CAD$39.99/¥2,980/€29.99 (RRP)

Εκεί που θα τον πιει η Ευρωπαϊκή αγορά είναι στα παιχνίδια, μιας και το κόστος αναμένεται αυξημένο κατά 10€ σε σχέση με τα παιχνίδια της τρέχουσας γενιάς.

PlayStation 5 Launch Day Games from SIE Worldwide Studios

• Astro’s Playroom (Japan Studio) – pre-installed on PS5
  • Demon’s Souls (Bluepoint Games / Japan Studio) – US$69.99/CAD$89.99/¥7,900/€79.99 (RRP)
  • Destruction All Stars (Lucid Games / XDEV) – US$69.99/CAD$89.99/¥7,900/€79.99 (RRP)
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games) – US$49.99/CAD$64.99/¥5,900/€59.99 (RRP)
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition (Insomniac Games) – US$69.99/CAD$89.99/¥7,900/€79.99 (RRP)
  • Sackboy A Big Adventure (Sumo Digital / XDEV) – US$59.99/CAD$79.99/¥6,900/€69.99 (RRP)

https://blog.playstation.com/2020/09/16/playstation-5-launches-in-november-starting-at-399-for-ps5-digital-edition-and-499-for-ps5-with-ultra-hd-blu-ray-disc-drive/

(Το Ultimate Edition του Miles Morales θα περιλαμβάνει και το remaster του πρώτου Spider-Man)

Το Playstation Plus για το ps5 θα περιλαμβάνει μερικά από τα πρωτοκλασάτα παιχνίδια του ps4 διαθέσιμα για κατέβασμα δωρεάν.

Edited by GreekComicFan
  • Like 9

Οκ, δεν είμαι πλέον στην φάση και αν αγοράσω παιχνίδια, θα είναι 1-2 το χρόνο maximum.

Αλλά μόνο σε εμένα μου φαίνονται τα €70 εξωφρενική τιμή;;; :surprise:

• Like 6

Μα και στα PC η ίδια φάση είναι. Μέχρι τώρα τα ΑΑΑ παιχνίδια βγαίνουν στα €60. Από τη στιγμή που αυξάνονται ο τιμές στα κονσολοπαίχνιδα, φαντάζομαι ότι θα ακολουθήσουν με τη σειρά τους και αυτά των PC.

Οκ, θα μου πεις δίνεις €100 για ένα Omnibus και μιλάς εσύ για ακριβά παιχνίδια; Δεν αντιλέγω, αλλά αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα λεφτά, υπάρχουν και πολύ φθηνότερες εκδόσεις, ενώ στα παιχνίδια δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Καταλαβαίνω ότι δεν βγάζεις άκρη, αλλά απλά μου φαίνονται υπερβολικά πολλά λεφτά για ένα παιχνίδι. Πόσο μάλλον αν δεν έχει multiplayer, οπότε είναι one and done.

• Like 5

Πολλά παιχνίδια πάντως που κοστολογούνταν στα 60-70€ στο PSN, τα έβρισκες από τα διάφορα σκρουτζομάγαζα στα 55€ , ενώ παράλληλα κυκλοφορούσαν μερικές ημέρες νωρίτερα, κάτι που δεν γίνεται στα ψηφιακά. Ενώ αν περιμένεις μερικούς μήνες, η τιμή πέφτει κατακόρυφα επειδή υπάρχει και ένας άλφα ανταγωνισμός. Γι' αυτό και υπάρχουν διάφορα sales στα ψηφιακά μαγαζιά, επειδή πρέπει να έχουν κι αυτοί ανταγωνιστικές τιμές. Γι' αυτό προσπαθούν όλες οι εταιρίες να ζμπρώξουν το ψηφιακό μοντέλο, επειδή θα έχουν μονοπώλιο και θα βασιζόμαστε στην καλή πίστη της κάθε εταιρίας ώστε να κρατήσει νορμάλ τιμές.

• Like 8

Δεν δίνεις καλύτερα €800 να φτιάξεις ένα υπερτούμπαν PC που θα σε κρατήσει άνετα 6-7 χρόνια minimum (και περισσότερα με κάποιες υποχωρήσεις) και θα παίζεις το 90% των παιχνιδιών τσάμπα; ;)

• Like 5
  • Thanks 1

4 minutes ago, Dredd said:

Δεν δίνεις καλύτερα €800 να φτιάξεις ένα υπερτούμπαν PC που θα σε κρατήσει άνετα 6-7 χρόνια minimum (και περισσότερα με κάποιες υποχωρήσεις) και θα παίζεις το 90% των παιχνιδιών τσάμπα; ;)

καλά δεν παίζω σχεδόν καθόλου πλέον, δεν προλαβαίνω. αλλά εάν σκεφτείς πως τα τελευταία που έπαιξα σοβαρά ήταν ps4 exclusive, κάτι μου λέει τώρα αυτό

έχω κάνει τους σχετικούς υπολογισμούς και μάλλον χρειάζομαι περισσότερα από 800.  πάντως εάν σκεφτείς ότι το μοναδικό παιχνίδι που θέλω να παίξω σε πισι είναι το alyx τότε σίγουρα θέλω αρκετά περισσότερα. μάλλον ryzen σαν επόμενη πλατφόρμα.

(περιμένω την ευκαιρία να που να με συμφέρει να συμψηφίσω κάποια αμοιβή με αγορά εξοπλισμού )

• Like 6

1 hour ago, totally_wired said:

(περιμένω την ευκαιρία να που να με συμφέρει να συμψηφίσω κάποια αμοιβή με αγορά εξοπλισμού )

Περίμενε 1-2 μήνες να έρθει η καινούρια σειρά των καρτών της Nvidia. Με €500 θα παίρνεις κάρτα για 7-8 χρόνια.

• Like 3

52 minutes ago, GreekComicFan said:

Ποια από τις 2 εκδόσεις θα προτιμήσετε όσοι σκοπεύετε ή σκέφτεστε να πάρετε το ps5;

Την ακριβή σε καμία προσφορά :prankster:

• Like 5
  • Haha 3

Προσωπικά το παιχνίδι που ψήνομαι πολύ να παίξω με το που βγει είναι (προφανώς) το Miles Morales. :prankster: Από τη στιγμή όμως που η Sony θα το βγάλει και στο PS4 (που έχω), θα προτιμήσω να το πάρω εκεί. 

Αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να αγοράσω τη νέα κονσόλα του χρόνου (ή σε 2 χρόνια) όταν με το καλό βγουν παιχνίδια που με ενδιαφέρουν. Ε φαντάζομαι ότι μέχρι τότε θα έχει πέσει λίγο η τιμή του 5. (και εγώ για την έκδοση με το δισκάκι έλεγα...)

• Like 4